בעית בלאגן

yaelia

New member
בעית בלאגן

אני יודעת שהיו כמה וכמה שרשורים וסקרים, ובכל זאת. אנחנו גרים בבית די קטן, מספיק לנו מבחינת ארבעה אנשים + חתולה, אבל ממש קשה מבחינת כל חפץ מיותר שנמצא. אני מוצאת את עצמי בתקופות של להחזיר כל דבר למקומו ולהפטר מכל פריט מיותר, כך שאני ממש שונאת את הגבבה והערמות של השטויות שיש בבית ויחסית אנחנו לא אספנים גדולים כל כך). מצד שני, יש תקופות שאני מוותרת ואז הבית נראה כמו ערמה אחת גדולה של צעצועים, ניירות, תיקים ומעילים, ספרים, דיסקים וכו' וכו'. אני מנסה להשאיר את הסנטימנטים שלי מחוץ לתמונה ולהעיף כל מה שלא צריך וזה קשה נורא כשזה מגיע לבגדים או לחפצים אישיים, מצד שני אני משתגעת מהבלאגן הבלתי נגמר, בעיקר עם כל הצעצועים השנואים.
השאלה שלי היא כזאת: לפי מה אתן מחליטות מה לזרוק מהבית (להעביר הלאה, לא משנה לאיזה מטרות). בבגדים (שלכן, של הילדים) בצעצועים בחפצים (רהיטים, כלי מטבח, חפצי נוי) בקוסמטיקה (ושאלת
לפי מה יודעים שפג-תוקפו של מוצר קוסמטי/ בושם, אחרי כמה זמן הם לא שמישים עוד) בניירות למיניהם (חפצים אישיים) ספרים/ דיסקים (יש דבר כזה)?
ושאלה נוספת: מה אתן אוגרות 'בלי שליטה', מה הדבר שבפניו אתן לא יכולות לעמוד ובסוף מוצאות את עצמכן מוקפות בערמות של (עטים? שמפואים/ קרם ידיים.. )
ושאלה אחרונה: לאן אתן משנעות - משפחה, חברות, צדקה, לזבל

נושא דאוב ורלוונטי מאוד../images/Emo3.gif

גם אנחנו גרים בבית שיש בו מספיק ספייס להכיל אותנו כאנשים, אבל לא מספיק מקום להכיל את ה stuff שלנו. הבעיה שלנו היא כפולה, גם אני וגם עדי בלאגניסטים מטבענו, וגרוע מכך, כל אחד מאיתנו מבולגן באופן שמשלים את השני. בעיה נוספת היא שברור לי שעם אמצעי אחסון חכמים יותר ממה שאין
לנו אפשר לפתור לפחות חלק מהבעיה, אבל אין לנו מושג מה ואיך. אצלנו הבעיה הגדולה ביותר היא הכניסה לבית, נכנסים בדרך כלל עם התיקים של כולם, בגדים, מעילים, דואר, כל מיני אביזרים נלווים לנועם ואין איפה לשים את הכל - אז גם אם כנסנו לבית מסודר ונקי - נוצר אינסטנט בלאגן וערימות, אני אובדת עצות. אני נטולת סנטימנטים וכשיש לי זמן אני פושטת על הבית ומעיפה כל מה שלא נראה לי, גם אם זה בגדים שקניתי לפני חודש ועדיין יש עליהם תוית. הבעיה היא שאין לי זמן לעשות את זה תדיר והבלאגן יוצא מכלל שליטה בין לבין. בגדים אני בדרך כלל מעבירה לחנות יד שניה בשכונה, מה שהיא מוכרת סבבה, אני ממירה בספרים לנועם (יש שם) ומה שלא היא תורמת. חלק נותנת למטפלת של נועם שמשנעת הלאה לעולים. כל השאר לזבל, אצלנו ה החוק שלי בבגדים הוא - ביי-ביי לכל מה שלא לבשתי מאז מעבר הדירה האחרון/הרזון האחרון שלפני ההריון וכו'. בקוסמטיקה אין לי הרבה ומה שישן ולא נראה לי אני זורקת. עכשיו יש על כל המוצרים סימון של פג תוקף בצורת פח זבל ומס' חודשים. הבעיה הכאובה היא ניירת. לבעל שלי יש נטיות מובהקות לשלישות, והוא לא מסוגל לזרוק ניירת. פעם בכמה זמן אני עוברת על הערימות הטריות ומעיפה ללא רחמים. עדיין, יש לנו ערימות על ערימות של ניירת. לצערי, אין דבר שאני שונאת יותר. גאה להגיד שאני לא אוגרת כלום

fossa

New member
עפ"י החוק השני של התרמודינמיקה

השלימי עם גורלך המר
אני עצמי בשלבי הפנמה והשלמה. אחת ל , סתם ככה כשיש לי השראה, אני מסתערת פה ושם, מעיפה הכל בלי שום חשבון. כל מה שנראה לי שלא השתמשנו בו כבר יותר מדי זמן. בדר"כ לזבל, כי אם אני אתחיל לחפש למושא ההעפה בית חדש, זה בסופו של דבר ישאר אצלי לעוד הרבה זמן. להגיד לך שזה עוזר לי? לא. הבלגן תמיד רק מתרבה. החוק השני של התרמודינמיקה, כאמור
דברים יקרי ערך יחסית, אני משתדלת למכור דרך אתרי יד שניה. חפצי ילדים (בגדים, צעצועים) מתגלגלים אצלנו במשפחה ביני ובין אחותי, כאשר בסיס האם הוא אצל ההורים. היום אין שום דבר שאני אוגרת "בלי שליטה". הכל לפח. פעם זה היה מחברות לימוד ישנות. שמרתי הכל-הכל, כולל סיכומים של קורס הזוי במיוחד על מחזות שקספיר ...

לבנה123

New member
אני ממש השתפרתי בזה.

חוץ מספרים שאנחנו כמעט עקרונית לא זורקים - הכל זז אצלנו. כנראה בגלל שגרתי קרוב לסבתא ניצולת שואה שאגרה לחמים ישנים יש לי רגישות לזה. כמה עקרונות שעזרו לי (את חלקם אימצתי מFlylady):
כל דבר חדש שנכנס לבית מוציא משהו קודם. ז"א - בגד חדש בא במקום קודם. כנ"ל נעליים. כנ"ל צעצועים.
הכל מאורגן במדפים או קופסאות אחסון. לא אוהבת שיש דברים על השיש/רצפה
אחת ל(חודש/חודשיים/שבועיים/כששורה המוזה) מצטיידים למשך שעה בשקיות גדולות - חלק למסירה או תרומה, חלק לפח, ומתזמנים שעה - מחליטים על אזור בבית (ארונית כניסה, ארון בגדים, וכד) - ומפנים דברים שלא היו בשימוש בשנה שנתיים האחרונות.
תיקים - מחזיקה בערך 3-4 והשאר הלכו למסירה. בפועל - אין צורך ביותר.
הניירת היא הכי בעייתית. יש לנו "תיקיות" כאלה שבעלי היקר מיסד. אי אפשר למצוא בהן כלום. יש בהן חשבונות חשמל מלפני עשור, ותעודת שחרור מהצבא. במעבר דירה האחרון איחדתי תיקיות וזרקתי דברים ישנים. עדיין - יש תיקיות עבות כאלה ומייגעות.

נרי כ

New member
אין כמו עין חיצונית נטולת סנטימנטים

בשביל להבין למה אין מצב בעולם שתעשי - או שמישהו בעולם יעשה - שימוש הולם במדריך מישלן למסעדות צרפת מ-1995. או בשמלה הפרחונית שקנית במשכורת הצבאית הראשונה (והשניה, יש להודות) ולא לבשת (וטוב שכך) מאז השחרור. או בסיר המצוין ההוא שחסרה לו ידית אחת, אבל זאת שישנה לא מספיקה כדי להחזיק בו בבטחה. הרבה זמן לא עשיתי את זה, אבל במעברי הדירה האחרונים השכרתי את שירותיי לחברות טובות, וגם שכרתי את שירותיהן במעברים שלנו, כדי שיגידו לי את צמד המילים הנוראי והנהדר הזה: "תזרקי אותו!". זה כל כך עוזר לזרוק ולפנות מקום. זה נורא קשה, אבל זה ממכר. זה גם הופך את השימוש בקיים להרבה יותר טוב. וגם, מה שזה עשה לי לאחרונה - לא האמנתי שאגיע לשלב הזה - זה מיתן את דחף הקניות שלי. נכון לעכשיו (אבל ממש עכשיו, ממש הרגע, עוד דקה זה אולי ישתנה) - אני לא צריכה שום בגד. אני מביטה במילים האלה הנכתבות מתוך המקלדת שלי, ולא מאמינה, אבל העומס בארון, וגם הסדר בארון, שחשף פתאום מעיל מעולה שצבר לו אבק למעלה, חולצה מדליקה שחושפת בעצמה כתפיים וכל מיני דברים אחרים פונקציונליים ושווים, פשוט הפכו עוד קניות למיותרות. - - - ומה שעוד עוזר זה למצוא מישהו שכיף לתת לו את הדברים האלה. ואז אתה לא מרגיש שאתה זורק, אלא נותן למישהו שייהנה מהדברים, ואם זה מישהו קרוב, אז אפשר להרגיש שמלווים. ומקסימום תמיד אפשר לבקש חזרה. זריקה נעימה.

neta2

New member
../images/Emo13.gif חייכת אותי נרי.

תשובותיך נשמעו לי מוכרות משהו..
כך גם אצלי. ספרים אינני זורקת, אלא אם יש לי כפילויות שאלא ניתן להחליף או אם ספר כבר מתפורר אבל בעקרון לא נפטרת מספרים.

נרי כ

New member
נשמעו לך מוכרות?

מאיפה? נתפסתי בלחזור על עצמי? אויה. הכי פדיחה. וספרים - חו"ח. אבל בכל זאת - פסקל למתחילים? מה תעשי עם זה?

neta2

New member
../images/Emo6.gif לא כי את חוזרת על עצמך

כי את מזכירה לי את עצמי
פסקל למתחילים וHTML למתקדמים בהחלט הייתי תורמת לפח הזבל הקרוב למקום מגוריי, השאלה המעניינת איך הם הגיעו אלי מלכתחילה???!!!

נרי כ

New member
שתי תשובות: קונקרטית ומהותית

הקונקרטית: בנזוג, איש אשכולות, שחשב לפני תשעת אלפים שנה שתכנות הקופסה הזאת דווקא יכול להיות מעניין (וממש לא גדל להיות מתכנת). המהותית: כילדה קטנה הייתי כל כך סקרנית, שבעתות מצוקה הייתי יכולה לקרוא בעניין גם את ספר הטלפונים המקומי. אז בטח יכולתי למצוא משהו שיעניין אותי ב"קובול לגימנזיסטים". היום אני עדיין מאד סקרנית, אבל במקרה שלי העייפות התישה את הסקרנות (אך עדיין לא הרגה אותה לגמרי).

lulyK

New member
מנסה לארגן אתהמחשבות ולנסות

למצוא סדר באין-שיטה שלי: אנחנו 4 נפשות + חתול ב-70 מ"ר של דירת שיכון רמת אביבית מצ'וקמקת. פתרונות איחסון שמצאתי ואולי לא מובנים מאליהם: ווי תליה מאחורי כל דלת כמעט. על גב דלת חדר הילדים תלויים המעילים שלהם, תיק הגן ותיק הספרייה. על גב דלת מרפסת השירות תלויים כל התיקים שלנו (ויש הרבה). על גב דלת חדר השינה - בגדים שמתאווררים להם.... מגבות אמבטיה ומגבות מטבח נכנסות לארונות ולמגירות כשהן מגולגלות. חוסך מקום ונראה יותר טוב. סלסלות קש ופלסטיק שמסתירות את הבלגן שבתוכן (לפי נושאים) ומקשטות את הספריות. מה מעיפים: צעצועים שכבר לא תואמי גיל הולכים לחברים/משפחה או ויצ"ו אם לא נמצא להם דורש. בגדים שקטנים עליי - לחברות רזות או לאמא שלי. זה נותן את האשליה שהם מחכים לי. למעשה, אין לי מושג מה נתתי ולמי. בגדים שנמאסו עליו - לאחים צעירים של חברים. בגדים של הגדול, לקטן, בגדים של הקטן, לאחיין. קוסמטיקה: קונה רק כשנגמר, אז לא מצטבר. ספרים ודיסקים - נאגרים בלי שליטה.

Tula1

New member
ואני רק יכולה לחלום על סלסלות

כפתרון אחסון....החתול לא מתביית לך על סלסלאות הקש? אצלי הן לא תשרודנה חודש!!! וזה הפתרון הכי יפה שיש...
מקומות אחסון נוספים- מגירה ענקית מתחת למיטה ניצול מקסימלי של ארונות האמבטיה וכמובן- השולחן בסלון שלפעמים לא יודעים שיש שם שולחן....:-\

אמממאאא

New member
הפתרון להוציא

נציין שאנחנו 8 נפשות בבית שכור עם פתרונות אחסון מאד מוגבלים. אני מוציאה מהבית כל מה שלא בשימוש! הכלל "ישן מפני חדש תוציאו" קנית נעליים? זוג אחד יוצא,קנית חולצה? כנ"ל. בסוף כל עונה עוברת על בגדי הילדים ושואלת את עצמי האם אלביש את הבגד לילד הבא? אם התשובה היא לא אז זה יוצא. במהלך העונה כל בגד בארון שכשבעלי מלביש להם אני מעקמת פרצוף יוצא מהבית. אני מכבסת כל יום ובעיני בגד צריך להראות יפה ולהיות נקי ולא אכפת לי אם הילד כבר הופיע בבגד הזה... (כנ"ל לגבי עצמי ) מצעים מחזיקה מעט מאד,אוהבת מצעים בטירוף אז כל פעם שאני קונה,מוציאה את הראשון שנכנס. עדין לא נפטרתי מבעית ה"פינות החמות" בהן מצטברת ניירת וערימות בגדים לבושים ולא מלוכלכים...

Tula1

New member
לא יאומן כמה חפצים נכנסים

בארונות האמבטיה המצ'וקמקים שלנו, פשוט ה"בפנוכו" מסודר כמו לגו - חפץ על חפץ כך שכשבאים להוציא משהו יש לנקוט משנה זהירות לבל יתמוטט כל המגדל
(אני ידועה כאוגרת מגבונים שאני קונה במבצע, כך שאני חשופה להסתלבטויות של האיש בנושא...
)

lulyK

New member
קראתי פעם על מישהי

שמחאסנת דברים גם בתוך הסירים שבארונות (לא משיארים שום חלל ריק
. אני מחפשת מה לשים בתוך תבנית ההגשה של העוגות שעומדת רוב הזמן ריקה.....).

Tula1

New member
זו מצוקת מקום-אמיתית

ואנחנו עוד מתבכיינות....

Tula1

New member
אצלנו

כל הטואלטיקה של הילדה (מגבונים, מוצצים ספייר , וכו') כל הציוד של החתול כל הדברים שצריך כדי לצחצח נעליים גלילי נייר טואלט סבונים ואם היה לי ארון נוסף באמבטיה הייתי שמה שם מגבות, כך היה מתפנה לי מקום בארון.

למעלה