בעייה בהוספת מוצר..

  • פותח הנושא EurO
  • פורסם בתאריך

EurO

New member
בעייה בהוספת מוצר..

אני מקבל את הודעת השגיאה הבאה:
Please review your item It appears that you are offering money order as a payment method which is no longer permitted in the eBay marketplace. As of January 15th, we will be removing any items that offer this payment method within the listing. Sellers must offer to accept one or more of the following payment methods * Paypal * Credit or debit card processed through an Internet merchant account * Propay Sellers may in addition offer to accept Payment Upon Pickup. Please revise your listing by removing the banned payment method. Based on the safety concerns and input from the Community, eBay has established an Accepted Payments policy that clarifies eBay's position on payment methods. For more information on the Safe Payments policy, please click on the following link: http://pages.ebay.com/help/policies/accepted-payments-policy.html
מדובר על מכירה בפורמט BIN, אני מציע PayPal כמובן, ובלית ברירה גם Payment Upon Pickup (למרות שזה לא כ"כ ישים...) איך אפשר לתקן את הבעייה ולהעלות את המכירה?
 

ozitex

New member
תשובה

בגוף הליסטינג שלך, או בתיאור המוצר או בהערות נוספות (הסעיף האחרון לפני הליסטינג) יש פירוט המציע את האפשרות לתשלום באמצעות MONEY ORDER. פשוט יש למחוק את האפשרות הזאת ואז לא תתקבל הודעת השגיאה והליסטינג יבוצע.
 

EurO

New member
אין שום דבר שכולל את הביטוי Money Order או כל

הצעה אחרת. להיפך, אני מציין בפירוש שאני מאפשר תשלום אך ורק באמצעות PayPal..
 

ozitex

New member
חייב להיות

התוכנה של איביי לא ממציאה כלום. זה כתוב שם איפשהו. חפש את זה.
 
למעלה