בעייה אוטו אימונית. מה זה אומר בדיוק?

גן חיות

New member
בעייה אוטו אימונית. מה זה אומר בדיוק?

ווייטי שלי הוא חתול לבן, גדול, יפיוף. הגיע אלינו מהרחוב פצוע, וחולה לפני כשנתיים. לא ידוע בן כמה. חתול מדהים באפיו - קוראים לו הוא בא. אומרים לו שב, יושב. אומרים לו לשכב, שוכב. אומרים לא לך - נשאר. חחח
איכשהו , הוא "נתקע" אצלי והיום גם אם מישהו ירצה אותו, זה לא יקרה . הוא הצטרף למשפחה וזהו.
אבל....
כל כמה חודשים, הוא נראה לא טוב כללי כזה. לא מנקה את עצמו.לפעמים מתפתח לו גם דלקת בדרכי השתן ואז הוא רטוב ומסריח. מגיע לווטרינר, מקבל אנטיביוטיקה וסטרואידים ארוכי טווח ויש שיפור . אחרי חודשיים-שלושה-ארבעה, זה חוזר.
הפעם יש לו גם כיבים בחניכיים. הוא התחיל לרייר בדרך לווטרנר אתמול ומאז לא הפסיק
עשו לו בדיקות דם כלליות. . הכל תקין . לפי הבדיקות החתול בריא לגמרי, חוץ מדלקת בשתן (חלבונים ובקטריות אבל לא קריסטלים).
נאמר לי : זה כנראה משהו אוטו-אימוני.

מה זה אומר? מעבר לחזרה לטיפול כל כמה חודשים, מה אפשר לעשות בשבילו? הוא כל-כך חמוד ובטוח בעצמו כשהוא בריא וכשהוא מרגיש לא טוב הוא כל-כך מסכן וכל-כך לא נעים אז גם להחזיק אותו וללטף אותו.

בעיה אוטואימונית

הי
הכוונה במושג "מחלה אוטואימונית" הוא מחלה שבה מערכת החיסון "מתבלבלת" ותוקפת איבר כלשהו בגוף. למשל - אנמיה שנגרמת מכך שהגוף מפרק את כדוריות הדם בתגובה של מערכת החיסון. או מחלת הזאבת (לופוס) בה הגוף מייצר נוגדנים נגד גרעיני התאים ויש פגיעה נרחבת באיברים שונים
אלה מחלות קשות מאד וכרוניות - ויכולות להיות עליות וירידות בחומרת המצב
במקרה שתיארת כאן - אני לא בטוח שהתכוונו להגדרה הרשמית של "מחלה אוטואימונית" אלא יותר למערכת חיסון לא מאד יעילה מה שעשוי לגרום לדלקות שונות או נטיה לחלות במחלות מזדמנות שונות. לפעמים (וזה די נפוץ אצל חתולים) פרטים שנוטים להיות מאד בסטרס מגיבים כך מכיוון שמצב של סטרס כרוני ממושך גורם לירידה בתפקוד מערכת החיסון
חג שמח
ארז

גן חיות

New member
תודה ושאלה נוספת בעניין אוטו-אימוני

אני יודעת שאצל בני אדם, יש מחלות, למשל פיברומיאלג'יה, שמתפרצות בעקבות לחץ פיזי או נפשי קיצוני וברגע שחולים, חולים וזהו.
יש לנו בעמותה כלב בן7 חודשים שהגיע אלינו כגור בן חודשיים-שלושה, אחרי לפחות חודש ברחוב וסבל מרזון ורעב קיצוניים, וסימנים רבים ומגוונים של התעללות ונשיכות. האם ייתכן שבעייה אוטו-אימונית התפתחה אצלו בגלל הילדות הקשה מאד??
(השאלה מסקרנות. הוא מטופל ומחפשים לו בית )

פחות מוכר ומתועד ברפואה וטרינרית

הי
קצת כמו שכתבתי קודם, צריך להפריד בין מחלות אוטואימוניות לבין חולשה של מערכת החיסון
מחלה אוטואימונית זה מושג גדול ובעל משמעות מאד ספציפית וגם התיאור של הכלב הזה לא ממש עונה על משהו כזה
חולשה של מערכת החיסון - בהחלט יכול להיות. יכולה לנבוע מדברים שונים, למשל מחלת הפרוו בגורים, חוסר איזון תזונתי, מצב סטרס ממושך, תנאי מחייה לא טובים (לכלוך, קור וכו') ועוד. אלה יגרמו לכלב ש"תופס" כל מחלה שעוברת ליידו וזה לא אומר מחלה אוטואימונית

למעלה