"במידה ו.." לעומת "אם"

bono76

New member
"במידה ו.." לעומת "אם"

היי, איך נכון להגיד - "במדיה ו..." או "אם"? למשל במשפט, "אם/במידה ו... יציעו לך מבצע הכולל...?" תודה

שמח על הקישורים לדברי האקדמיה

עד לימים האחרונים לא עיינתי באתר שלהם. זה אכן נשמע הגיוני שהמילה "מידה" אינה יכולה לכוון לקיום תנאי. בעצם , המילה "מידה" נשמעת לגמרי לא במקומה בהקשר של תנאי.

Mits Petel

New member
לאו דווקא לגמרי לא במקומה...

חשוב על הביטוי "במידת הצורך" אעזור לו במידת הצורך אני חושב שהפירוש המקובל של ביטוי זה הוא "אם יהיה צריך" איך התגלגל הפירוש הזה? אני משער שהפירוש המילולי המקורי הוא "במידה שצריך". המידה הקטנה ביותר היא אפס, אבל אז גם העזרה תהיה אפס, כלומר הפירוש המילולי הלא טריוויאלי הוא שאם צריך עזרה, היא תוגש במידה שצריך אותה. עם הזמן נשארנו רק אם פירוש התנאי (אפשר להעלות השערות מדוע "נשחק" הפירוש של המידתיות, אבל צריך איזה מחקר היסטורי של השימוש בביטוי הזה, אחרת אלו יהיו סתם ספקולציות לא מבוססות).

הדוגמא, לא מתאימה

צורך הוא אכן עניין מידתי. לצורך יש מידות שונות שיכולות להתקיים בכל מיני מצבים. לא רק חיובי שלילי. לתנאי - אין מידות. יש לו תחולת קיום חיובית או שלילית. תנאי לעולם חייב להתקיים, או ש...לא ( רק שני מצבים של חיובי / שלילי ). תנאי, אינו מידתי. אם הוא מידתי- הוא אינו תנאי. אעזור לו במידת הצורך- ( כלומר - אעזור לו על פי מידת הצורך ) הוא לא משפט תנאי. אלא משפט פוזיטיבי מוחלט שאינו תלוי בקיום תנאי כלשהו. זו התחייבות מוחלטת לתת עזרה מידתית, לפי מידת הצורך ( אין פה עניין חיובי / שלילי ) למשל -"במידה ותטוס לירח, אתן לך מצנח". זה משפט תנאי של ממש. או שאתן לך מצנח, או שלא. הכוונה היא - אם ורק אם תטוס לירח, אתן לך מצנח. זהו תנאי לא מידתי. המילה "מידה" לא באמת מציינת מידה, אלא תנאי תחולה ( חיובי / שלילי ). מכאן שהיא לא במקומה.

Mits Petel

New member
לא נראה לי שהבנת את הנקודה שלי...

מילים, ביטויים וצירופים לפעמים משנים את משמעותם עם השנים. אחד המנגנונים הידועים לשינוי משמעות זה קונבנציונליזציה של השתמעויות שעולות עם הביטויים עקב שימוש תכוף בהקשרים מסוימים. כלומר, גם אם המשמעות המילולית של הביטוי "במידת הצורך" שקוף לנו, אין זה אומר שזו המשמעות היחידה או "הנכונה" של הביטוי. אם מישהו אומר לך "אתה יכול להעביר לי את המלח?" האם אתה עונה לו "כן", או שאתה מעביר לו את המלח? לענות "כן, זו תהיה התחכמות, הרי אתה מבין שהוא ביקש שתעביר לו את המלח, ולא שאל אותך שאלה על היכולות שלך...

trilliane

Well-known member
מנהל
ברוך הבא! ../images/Emo140.gif

ועד לימים האחרונים היה לאקדמיה אתר ישן... יש לך עיתוי טוב, הגעת מיד בתום השיפוצים.

למעלה