"בית הרוחות" - יש לכם עוד דוגמאות
.

  • פותח הנושא wapy
  • פורסם בתאריך

wapy

New member
"בית הרוחות" - יש לכם עוד דוגמאות
.


המקומות המקוללים של ירושלים
הגיהינום של גיא בן הינום, הגופה ביסודות של בניין כלל, בית המוות באמצע רחביה והבניין שקולל כי הסתיר את השמש לרב ידוע.
האם אתם מכירים - עוד מקומות בארץ שהם מקוללים?


זוג ערבים נוצרים צעירים החליטו להתחתן. מפני שמשפחתו של החתן הייתה אמידה ביותר, בנו ההורים לבנם היחיד בית שבו היה אמור לגור עם אשתו הטרייה. החתונה נקבעה להיערך בבית החדש, אך אחרי מסיבת האירוסין הבחור נפטר במפתיע.

זה לא הספיק להורי החתן כדי לבטל את טקס החתונה המפואר, שבוודאי יכול להיחשב להזוי ביותר בכל הזמנים: גופתו של החתן הונחה על כיסא, ואשתו (ואלמנתו) הטרייה ישבה לידו.

איציק שוויקי, רכז ירושלים במועצה לשימור אתרים, מספר כי "האם השכולה יצאה בריקוד המסורתי לפני החתן והכלה, ומיד לאחר מכן קרעה את ההינומה מעל פני הכלה. הקהל קפא על מקומו והמשיך להלוויה".

הבית, הממוקם ברחוב יפו 86, נחשב לא בכדי מאותו יום כ"בית הרוחות". הוא נבנה במשך עשר שנים החל מ-1881, אולם תושבי העיר חשבו אותו לרדוף שדים ורוחות ולא העזו לרכוש אותו.

השלטונות העות'מנים הסבו את המקום לבית חולים עירוני וכינו אותו "מוסתאזפה" (בית בריאות), אך החולים, אפילו העניים ביותר, סירבו להיכנס לבניין מפחד השדים והרוחות. עם השנים עניין השדים נשכח. "צוות קטן של רופאים ואחיות טיפלו בין השאר בכפריים שבאו מליפתא, סילוואן, מלחה וכפרים רחוקים יותר", מספר שוויקי.

בתום מלחמת העולם הראשונה הקימו הבריטים במקום את לשכת הבריאות המנדטורית, ומ-1948 משמש הבניין בתור לשכת הבריאות המחוזית של משרד הבריאות הישראלי.

http://www.nrg.co.il/online/54/ART2/162/476.html
 

wapy

New member
סמל האימפריה העות'מאנית מעל הכניסה לבניין

בראש חזית הבניין, מעל השער הראשי מותקנת טבלת שיש ובה חקוק סמל האימפריה העות'מאנית. הסמל כולל את חתימת הסולטאן (טורה או טוגרה) בתוך עיגול (השמש) ומתחתיו כתר ושני דגלים, אחד מכל צד. בצדו הימני של הסמל חקוקים רובים ותותח (סמלי הכוח), ובצדו השמאלי - מאזני צדק (סמל המשפט). משני צידי הסמל, בתוך אליפסות חקוקות שנת תחילת ההקמה של בית החולים ושנת חנוכתו: 1306 ו-1308 ללוח ההיג'רי (1888 ו-1890 בקירוב, בהתאמה).
 

wapy

New member
המבנה הוא בניין אבן מאסיבי בן שתי קומות

המבנה הוא בניין אבן מאסיבי בן שתי קומות ומרתף, עשוי בתבנית האות ח', כאשר חזיתו פונה לרחוב יפו. בין שני אגפיו נמצאת חצר פנימית צרה ומאחוריה חצר רחבה. במקור היו בחצר זו שני בורות מים, שנסתמו ברבות השנים. כן הוקמו בחצר מבנים שונים במהלך הזמן כחדר מתים, מגורי סגל, חדר לחולים במחלות מדבקות, מעבדת חיסונים וכדומה.

המבנה מוקף חומה ובה שער אבן מפואר לכניסת הולכי רגל מרחוב יפו. משני צידי השער חקוקים באבן יצורים דמויי דולפין, סמלים אלו, האופייניים לבנייה נוצרית יכולים להעיד על כך שהשער ועיטוריו הם פריט מקורי מן המבנה שתוכנן לזוג הצעיר[1]. מעל בית השער, המכיל גומחות עבור השומרים, הייתה מרפסת אליה הובילו שני גרמי מדרגות מעוגלים. מרפסת זו מונצחת בתצלומי מחלקת הצילום של המושבה האמריקאית ממסע וילהלם השני לארץ ישראל (נובמבר 1898), כאחד מאתרי התצפית על תהלוכת הקיסר. כיום המרפסת אינה קיימת עוד, אך גרמי המדרגות השתמרו. בנוסף לשער האבן קיימים בחומה שני שערים ששימשו לכניסת עגלות.
 

guysoffer

New member
עוד כמה מקומות

הר עיבל (הר הקללה)

הר מונטאר (הר העזאזל)
 

wapy

New member
העיר מקוללת - פָּרָשַׁת שְׁלַח

יריחו נהרסת ונשרפת באש, תושביה ובעלי-החיים שבה מוחרמים, והכסף והזהב וכלי המתכת ניתנים לאוצר בית ה'. רק רחב ובני ביתה ניצלים מן ההרג בשל ההבטחה שנתנו לה המרגלים. בנוסף לכל זאת, העיר מקוללת: "ארור האיש לפני ה' אשר יקום ובנה את העיר הזאת את יריחו בבכורו ייסדנה ובצעירו יציב דלתיה" (יהושע ו 26).

פָּרָשַׁת שְׁלַח לָךְ (או שלח) היא פרשת השבוע
החלק המרכזי בפרשה הוא תיאור חטא המרגלים ותוצאותיו. עם ישראל משתכנע מדברי המרגלים שלא יוכלו לכבוש את הארץ, ומתכוון לשוב למצרים. על כך הם נענשים בהארכת שהותם במדבר לארבעים שנה, פרק זמן בו ימותו בני הדור החוטא. קבוצה קטנה (המעפילים) מבני ישראל מנסה להתקדם ולהיכנס לארץ ישראל באופן עצמאי, אולם ניגפת במלחמה מול העמלקי.

ההפטרה היא בספר יהושע, פרק ב' פסוק א-כד. בהפטרה מסופר על המרגלים ששלח יהושע ליריחו לפני הכניסה לארץ ישראל ועל הקורות אותם בבית רחב הזונה.
 
למעלה