"ביקורת טלויזיה" - המשפט של המדינה

אמיקה

New member
"ביקורת טלויזיה" - המשפט של המדינה

וגם "מחסומים" - ראיתם אתמול? למי שלא - אתמול אחה"צ, עד החדשות, שודר בערוץ 2 "משפט" שנוהל במרכז הבינתחומי בהרצליה. המשפט - למיטב הבנתי - היה חלק ממה שסטודנטים למשפטים מכירים בשם "משפט מבויים", שזה סוג של קורס פעיל, במסגרתו מכינים הסטודנטים משפט בנושא שעל הפרק, לרבות הכנת כתבי טענות וכו' ולרבות ניהול "משפט" בפני צוות "שופטים", בד"כ משפטנים שעובדים בביה"ס, אבל לא רק. מה שאתמול שודר היה משפט מבויים כזה, אלא שיחודו היה בנושא ובמשתתפים : המשפט : "הציבור נגד כנסת ישראל". האישומים : הפרת אמונים, התנהגות בלתי הולמת ורשלנות מקצועית. התובע - פרופ' שאני כל הזמן שוכחת את שמו, אבל הוא איש אקדמיה ידוע בתחום החוקתי. הסניגור - עו"ד רם כספי. השופטים : ד"ר סוזי נבות, ח"כ לשעבר (דיקן המרכז לדעתי) פרופ' אמנון רובינשטיין, והשופט בן דרור ימיני, ולצידם חבר מושבעים (אני חושבת שאלו היו הסטודנטים). העדים : יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, ח"כ אלי ישי, ח"כ בייגה שוחט, פרופ' (?) מינה צמח. הכנסת נמצאה אשמה בכל האישומים. היה מרתק ברמות ! הופתעתי לגלות שאמון הציבור במערכות השלטון נמוך להחריד. לא הופתעתי לגלות שחלק ניכר מבין ח"כ מתרשל במילוי תפקידו המקצועי, קרי -חקיקה. הופתעתי לגלות שהציבור - כפי שיוצג אמש - רואה בהתנהגות נבחרי הציבור כתעודת עניות למדינת ישראל, בהינתן הטיעון המנצח של הסניגור : "אם חברי התובע רוצה כנסת אחרת, אין לו ברירה אלא להחליף את העם שבחר בזו הנוכחית, על חסרונותיה". לא הופתעתי לגלות שהציבור רואה בנבחריו כמי שהפרו את חובת האמונים לו, אבל כתמיד - ברור לי שהעובדה שהעם חושב כך, לא תעלה ולא תוריד בבחירות הבאות. בכל אופן - היה מעניין. ________________ "מחסומים" - סרט עצוב. עצוב לראות את סדרי החיים בעזה ויו"ש. עצוב לראות הציבור הפלסתיני חי תחת הכיבוש, ואת ההשפעה של השלטון הישראלי על כל רגע נתון בסדר יומו של הפלשתיני המצוי. עצוב לראות את ההגבלות, עצוב להבין עד כמה המצב "תקוע", עצוב לראות את היום יום הפלשתיני. עצוב לראות את טובי בנינו פוסחים על שני סעיפים - להיות רחום וטוב ונעים ותרבותי, או פשוט לבצע בקור רוח את מה שהוטל עלי. עצוב לראות אנשים צעירים במדים ונשק עצוב לראות אנשים צעירים כאלו, שאם נקרו על דרכי ברחוב הייתי מתבדחת איתם ושותה איתם איזו בירה בצהרי היום. עצוב לראות את האנשים האלו מסמלים את הכיבוש ומהווים ידו הארוכה. עצוב. עצוב

פשיטת הרגל המוסרית של המדינה

פשתה בכל. והייתי קושר את שתי התוכניות שלך לאחת,ומוסיף גם את כלבוטק,ומת לחיות של חיים הכט. בפרסומות הייתי מראה חדשות.

אמיקה

New member
ותוסיף גם את "בולדוזר" של מיקי

רוזנטל ו"זה הזמן" של עימנואל רוזן. בפירסומות הייתי מוותרת על החדשות - אין חדש תחת השמש אמר כבר אז - וצדק - החכם באדם ולמעט פינת הספורט של מורן ברק ורסס פינת הספורט של לילך סונין הבאה עלינו לטובה... עצוב לאללה...

שקדייה

New member
נראה לי שזה רק פרומו ליום ד'

אמור להיות סרט שמסקר את הכנותיהם של חברי הימין הקיצוני לקרב הגדול על צה"ל... אוי הברוך...

chubeza

New member
צפיתי ב"מחסומים"...

ובום גדול של בועת האסקפיזם המתפוצצת שלי נשמע בחלל הסלון... תמיד יש לי תחושה שאני מבינה עד הסוף את המילה כיבוש עד שאני רואה עדויות מהסוג הזה שמזכירות לי כמה זה גרוע כמה זה אכזרי כמה אין סיכוי לצאת מזה בזול... אני לא נוקטת עמדה אני לא יודעת מי צודק אני לא יודעת מה נכון... אני מסתכלת על עובדות בגובה העיניים בגובה של ההומניות שצריכה להיות כאן ואין... וזה איום. זה כל כך מורכב.

שקדייה

New member
ראיתם את הסרט "הילדים של ארנה"?

סרט שעשה ג'וליאנו מר על אימו שהפעילה תיאטרון בג'נין. הסרט מראה חבורת ילדים תמימים שהיו חברים בקבוצת התיאטרון של ארנה. תוך כדי הסרט.. הופס.. לאחד מהם הורסים את הבית... בטעות, כי השכן שלו מבוקש.. ועוד אחד הורסים לו את הבית.. כי אבא שלו עשה משהו... ואז רואים אותו, ילד קטן, בן 9 בערך , יושב לו על ההריסות עם עיניים בגודל של כדורי טניס, מסתכל על העולם בבלבול ולא מבין למה, ואיפה הוא ישן בלילה... לילד הזה קוראים זכריה זביידי. לי הסרט הזה סיפק כמה תשובות לא רעות בכלל על השאלה- מה גורם לבן אדם ללכת לפוצץ את עצמו למען מטרה פוליטית. זוכרים את הילד אחמד, בן ה-4 שהחייל במחסום ניסה לדובב אותו האם הוא באמת חולה? זוכרים את הילדים שהאמא שלחה לבד הביתה כי לא נתנו לה לעבור? ואת הילדים שעברו רק עם האמא בגשם ואת האבא לא הכניסו- בואו לא נרים גבות ונגלגל עיניים צדקניות, כשהם יהיו בכותרות האדומות בעוד 10 שנים...

בקשר למשפט המבוים

ראשית התובע הוא פרופ' רון שפירא. לא ראיתי את כל המשפט אלא רק את תוצאותיו (דרך אגב מדובר בסדרה של משפטים מבוימים, הקודם היה באת"א בהנחיית אילנה דיין בעניין גדר ההפרדה). מעניין לשים לב שמבחינה משפטית הכנסת זוכתה ממרבית ההאשמות ואילו "חבר המושבעים" הרשיע אותה במלוא ההאשמות. זה מעניין במיוחד לאור העובדה שלפחות שני שופטים הם בעלי שם בתחום המשפט החוקתי.

אמיקה

New member
דווקא לא...

לא "מעניין" מבחינה זו שברור היה לי שה"שופטים" לא יעיזו - בכל הכבוד להם ולשמם - בעוד ה"מושבעים" האנונומיים לא ירתעו להכתים את שם הכנסת. לא "מעניין" בהינתן העובדה ש"אב בית הדין" הוא ח"כ לשעבר, שאם היה שופט בבית משפט אמיתי - היה נפסל, מחשש לנטיות לב מוקדמות ובעייתיות לתביעה. עם כל הכבוד - ויש כבוד - לפרופ' רובינשטיין, לא הוא האיש שיקבע שח"כ לא יודעים את תפקידם מבחינה מקצועית, לכל הפחות. כנ"ל - בכל הכבוד - לגב' נבות, שלמיטב ידיעתי שואפת למינוי כשופטת, וצריכה לקחת בחשבון שבועד למינוי שופטים יושבים ח"כ ושרים - אבל כאן אולי אני טועה.... לא "מעניין" כי שיטת המושבעים כשלעצמה ומטבעה, לעולם תתן משקל יתר לנטיות הלב הציבוריות על פני המשפט ה"טהור".

זה מעניין בדיוק בגלל הסייפא שלך

שיטת המושבעים נותנת דגש על נטיות לב בעוד שהמשפט אינו אמור לפעול בדרך שכזו. שיטת המושבעים שווה מבחינתי לסקר דעת קהל שיערכו מתחת למשרד שלי בין השעות 12-15. אין בה שום דבר משפטי אלא תחושות בטן בלבד. עם תחושות בטן לא ניתן לשפוט. את ד"ר נבות אני מכירה הן מקורס חוקתי שלמדתי אצלה והן מסמינריון שלקחתי. סומכת מאוד על היושר המקצועי שלה ועל הידע החוקתי הנרחב שלה

אמיקה

New member
עניין של גישה סנאיתה...

"שיטת המושבעים נותנת דגש על נטיות לב בעוד שהמשפט אינו אמור לפעול בדרך שכזו" - את יודעת מה? אני כבר לא בטוחה... העובדה הסטטיסטית שאמון הציבור במערכת המשפט עומד על 51% בלבד (הייתי בשוק כשממעתי את זה
) מעידה על כשל רציני בשיטת המשפט הישראלית, וכשלעצמה מהווה נורת אזהרה המעידה, לטעמי, על התרופפות שלטון החוק. ציבור שלא מאמין בשופטיו - לא ידבוק בחוק. שיטת המושבעים, יש בה כדי לחזק את אמון הציבור במערכת המשפטית, ובנינו - סנאיתה? ככל שחולף הזמן אני מבינה שכמעט ואין חיה כזו שיפוט "טהור", ואם אין שיפוט "טהור" - אני מעדיפה שלא להעמיד פנים כאילו יש...

זה באמת עצוב

(האמון בשיטת המשפט) ויחד עם זאת אני מעדיפה שיטה כזו על שיטת מושבעים שבה כל אדם להכריע בכל הנוגע לאדם אחר על סמך שיקולים של נטיית לב בלבד ולא על סמך שיקולים שבמשפט. הדוגמא המתבקשת היא משפטו של או ג'יי סימפסון שאיכשהו נראה לי שלא הואילה לשמירת שלטון החוק בארה"ב

אמיקה

New member
לא בטוחה...

אני לא בטוחה יותר שאני איתך בהעדפה... ואגב או ג'יי סימפסון- חייבים להגיד : צפיתי באדיקות במשפט (הייתי אז בארה"ב) ואני חייבת לציין שבעוד ההגנה, בראשות ג'וני קוקרון עשתה עבודה מעולה התביעה עשתה עבודה פשוט מחורבנת. ולהזכירך - משפט פלילי, נטל הוכחה גבוה ההגנה עשתה את שלה כשעוררה ספק...

שקדייה

New member
ראיתי...../images/Emo7.gif

את המשפט ראיתי רק כרקע ולא ממש התעמקתי(בדיוק הזמנו פיצות..
) ,רק שמתי לב שזה היה משפט עם שיטת מושבעים ובכל פעם שהיו צריכים להצביע אם אשמים או לא, כולם פה אחד הצביעו כן. להגיד שהופתעתי?.... לא ממש. את מחסומים כבר ראיתי ביותר התעמקות...וזה הפך לי את כל הפיצה בבטן. אני ממש מקווה שכל הימנים שצועקים מוות לערבים ראו את זה.. ראיתי והתביישתי. התביישתי להיות חלק מהעם עם הזיכרון הקצר בעולם... חייבת להודות שריחמתי על האזרחים ועל החיילים כמעט באותה המידה.. ילדים מסכנים בני 18- זהו בשבילם סוף עידן התמימות..

אמיקה

New member
תזהרי - בסוף יקראו לך "שמאלנית"

גם אני התביישתי "להיות חלק מהעם עם הזיכרון הקצר בעולם..." - "אהבתי" את הניסוח. לא מקובל להשוות בין התקופה ההיא, שבה היינו אלו שעומדים בשורה אל מול קני רובים לבין התקופה של היום, בה אחרים עומדים בשורה, וחיילינו הם האוחזים ברובים, אבל קשה... קשה להימנע מהש(ו)ואה, ולו ויזואלית...

אתי@

New member
איך אפשר בכלל להשוות?????????????

ויזואלית לא מעניין ושווה ל-XXX. מה שחשוב זה המניעים של כל אחד מהצדדים. זה ממש לא בר השוואה ומרתיח לשמוע/לקרוא השוואות כאלה.

שקדייה

New member
איפה קראת את זה???

לפני שאת מתרתחת... לא כתבתי שזה כמו.. לא השוותי... מה שגרם לי לכתוב את הדברים זה דווקא התנהגות החיילים (בעיקר הנשמות הטהורות ממג"ב). וכשאת כותבת שמה שחשוב זה המניעים של כל אחד מהצדדים- למה בדיוק את מתכוונת? מהם לדעתך המניעים של ילד בן 4? מהם לדעתך המניעים של בחורה בת 18 שרוצה לעבור מהאוניברסיטה הביתה? לדעתי הם פשוט רוצים לחיות. בדיוק כמוני וכמוך!

אתי@

New member
הגבתי לאמיקה

לא מתחשק לי להיכנס לזה, בעיקר כי אין אמת אחת ותשובה אחת נכונה וחד משמעית לכל שאלה או סיטואציה. הכל הרבה יותר מורכב... ילד בן 4 אחד רק רצה ללכת הביתה, ועל ילד אחר הלבישו חגורת נפץ תמורת 5 ש"ח.... איך מתמודדים עם זה? אני לא חושבת שזה בר השוואה.

שקדייה

New member
אין פה עניין של השוואה....

והאמת? אני חושבת שאולי אני קצת מבינה את המניעים שלהם (תקראי מה כתבתי למעלה על הסרט הילדים של ארנה..), אבל אני מניחה שהם רוצים לחיות בשקט- וגם אני!! לא רואה שום פתרון אחר חוץ משתי מדינות לשני עמים, התנתקות- כאן ועכשיו!!

למעלה