בייבי שלנו, כנראה הסוף

סוניהלה

New member
בייבי שלנו, כנראה הסוף

רציתי לספר כאן על הכלבונת שלנו בת ה 16.5. אהובתנו.
לפני כשבועיים חל פתאום שינוי קיצוני בהתנהגות שלה-מכלבה חיונית למרות גילה, לחלושה וחסרת תיאבון. בבדיקות התברר שזו אי ספיקת כליות חדה. הוטרינר לא היה אופטימי.
התחלנו בעירויים של נוזלים עם מזון פעמיים ביום (בבית. אני נותנת לה). בהמשך בבדיקות הדם המדדים השתפרו, ועוד יותר אתמול ,הלכו והשתפרו עוד-דבר ששימח אותנו מאד.
אבל: המציאות היא אחרת. היא בקושי עומדת. צרכים אמנם היא לא עושה בבית, אבל יוצאת ממש לשניות ספורות וחוזרת לשכב. כך שוכבת מרבית הזמן. שותה אך לא אוכלת.
אנחנו מנשקים ומעודדים. הוטרינר לא חושב על הרדמה. אבל אנחנו כן.
מה עושים? איך מחליטים שהיא סובלת? העובדה שהיא שוכבת בשקט (אפילו נוחרת!) מעלה או מורידה בכלל?
קשה כל כך.
אשמח לעצות מכם. בוודאי רבים כאן עברו חוויה זו.

תהיו עדינים!!!ולשואלת

אף אחד שלא איתכם בבית ואיתה ,לא יוכל לייעץ לך
הרבה תלוי במה קורה בשטח.
אם אתם נוכחים שהיא סובלת,
אי אכילה זה בהחלט סימן לא טוב
אם אתם רואים שאין לה הנאה מהדברים הבסיסיים עבור כלב- טיול, משחק,אכילה

יש בהחלט מקום לחשוב על איך ממשיכים.

מאידך לוטרינר בוודאי סיבה מדוע אינו חושב על הרדמה.
האם הוא צופה שיפור?
אם כן תוך כמה זמן?
יהיה לכם יותר קל להחליט אם הנתונים יהיו יותר ברורים

סוניהלה

New member
אין לה שום הנאה.

כאמור היא ישנה רוב הזמן. הוטרינר טוען שאין לדעת מה יהיה-בעיקר מפאת גילה.
כנראה אין לה כאבים. כנראה-כי היא לא מייללת או בוכה. אבל..מה עושים? ממשיכים ככה?
אני מנסה להרים אותה והיא הולכת כמה דקות, מתנודדת כמו שיכורה וחוזרת למרבץ שלה.
אנחנו שבורים מחוסר האונים הזה.

tinyh

New member
יכול להיות שיש לה בחילות קשות?

תוכלו לשאול את הוטרינר אם היא סובלת מבחילות?
אני יודעת שכשלטייני שלי התחיל כשל הכליות היו לה בחילות קשות ביותר והיא קיבלה תרופות נגד בחילה בחוזק כמו שאנשים מקבלים לאחר טיפולי כימו (אם אני לא טועה. אבל אני די מעורפלת לגבי כל התקופה).

סוניהלה

New member
היא קיבלה זריקה נגד בחילות

כי באמת הקיאה כמה פעמים. קיבלה פעמיים זריקה. אבל זה לא מסביר את החולשה הנוראית הזו.

מאד מודה לכם על העצות!

xslf

New member
איך היא מבחינת אנמיה?

מחלת כליות בהחלט עלולה לגרום לאנמיה, מה שיכול להסביר את החולשה.

הוטרינר בדק? נתן טיפול?

תחזיקו מעמד. זה לא פשוט בכלל (למרות שהנסיון שלי הוא עם חתולה, לא כלבה. פרטים בחתימה).

הסיפור שלנו.

לפני 14 שנים לקחתי כלבה מתל"ל. בתל"ל אמרו לנו שהיא בת שנה וחצי, הגענו לוטרינר והוא העריך שהיא בת 3.5-5, קשה לומר כי השיניים שלה לא היו הכי בריאות, וכי התנהגה בצורה "גורית" קצת.
לפני שנה בעוד יומיים, הכלבה המדהימה שלי, שאז הייתה בת 16.5, לא הסכימה לקום, התנודדה, בטיול אף נפלה לרגע (קרסה) והייתה מאד סטטית.
חזרתי הביתה וחבר שלי סיפר לי מה קרה בטיול, מיד נסענו לוטרינר.
שם נתנו לה עירוי נוזלים ואנטיביוטיקה כי התחילה לפתח חום (הייתה נראית קצת משונה גם יומיים קודם לכן ולא אכלה - אז קיבלה חטיפי כלבים שלא עושים שלשול וכו', הרבה נוזלים וקוביות קרח שהיא מאד אוהבת ללקק).
לקחו לה בדיקות דם ואני התעקשתי גם על צילום בטן כדי לוודא שלא נתקע לה שם כלום במקרה.
לקחתי בעצמי את הדם למעבדה, וחזרתי הביתה.
כעבור 3 שעות צלצלו אלי מהוטרינר, ואמרו לי את מה שפחדתי ממנו הכי הרבה - "אנזימי הכבד שלה בשמיים, נראה כמו סרטן בכבד. לפי הנתונים האלה ואיך שהיא נראית - לא נותר לה הרבה זמן". שאלתי כמה. ימים? שעות? שבוע? חודש? לא ידעו לומר לי בדיוק, אבל התמונה הייתה עד שבועיים, לפי הוטרינרית והוטרינר שהמרפאה שייכת לו.
נסעתי לשם בלב כבד אחרי חצי שעה של בכי בבית, הליכה לאוטו של רבע שעה - של בכי, ונסיעה לשם - עם בכי. הגעתי והיא הסתכלה עליי, מנסה לקום לראשונה מזה זמן רב אבל לא ממש מצליחה להתניע את עצמה, ומוותרת.
הוצאתי אותה מהכלוב אצלו, חיבקתי אותה ובכיתי המון. המון. יותר ממה שבכיתי כשהבאתי אותה.הציעו לי לעשות לה US לכבד לראות איפה הגידול, והחלטתי שהיא לא הולכת לעבור עוד בדיקות, ומה זה בכלל משנה איפה הגידול.
קניתי לה קופסאות אוכל לכבד רטוב, למקרה שאולי יש לה רק דלקת. קניתי רק 4 קופסאות, בתקווה שתחזיק אכן 4 ימים, ואח"כ נראה מה יהיה.
כל זה, 11.6.11.
במשך שבוע וחצי השקיתי אותה עם מזרק, כל פעם 5-10 מ"ל, לאט לאט, שלא יטפטף ממנה החוצה. את העירוי הוצאנו לה לבד בבית יום למחרת לאחר אישור מהוטרינר כי יש לנו הכשרה לעשות זאת, וכי אני הרגשתי שהיא זקוקה עוד לנוזלים והוא יודע היטב שיש ביני לבינה קשר הבנה מיוחד ומדהים. נשכבתי לידה ובכיתי, לא למדתי למבחן שלי בכלל, הייתי ערה עד 4 בבוקר ושוב מ 7 כדי שאם היא תמות - שלא תמות לבד כשאני בחדר השני או ישנה, רציתי ללטף אותה ושתדע שאני תמיד פה ושאם היא סובלת ולא יכולה יותר- שזה בסדר שתוותר, אבל אני עוד לא מוותרת עליה.
ולא ויתרתי עליה, ועל התשומת לב, האהבה, המגע, ההשקעה הרפואית ש"המצאתי" שהיא צריכה (השקייה במזרק וכו').
היום 9.6.12, הכלבה שלי אולי לא בשיא הכושר כמו שהייתה לפני האירוע הזה,
אבל היא חיה ונושמת.
מכלבה שלא ממש אכפת לה לכלבה ששוב באה להתלטף, להעיר אותי בבוקר, ללקק אותי כשבא לה עוד טיול אקסטרה.
אני מורידה אותה במדרגות כדי לא להעמיס עליה יותר מדי, אלא אם היא מראה לי שבא לה לבד.
זאת למרות שכבר 3 שנים היא חירשת, ושנתיים לא רואה בלילה בגלל הקטרקט. למרות שהעברתי אותה דירה איתי ממש לפני שכל הסיפור קרה, לעיר אחרת, עם עוד בעלים, חדש.
לפעמים יש לה שוב אפיזודות של "לא רוצה לאכול, לשחק או לקום". אז אני לפעמים נותנת לה מעט גבינה לבנה (בכל חייה איתי לא קיבלה אוכל של בני אדם! היא אוהבת אוכל של כלבים!), ומשקה אותה במזרק שוב ומוודאת שהיא בולעת כמובן (אך לא מכריחה אותה, הכל לאט לאט). ומחכה. לא עובר הרבה זמן עד שהיא קמה, עניין של 3-5 שעות. לפעמים יש ימים שלא בא לה לאכול, ואני נמנעת להציע לה "מאכלי אדם" בלבד, אלא מערבבת לה אותם עם האוכל שלה, ומרטיבה לה אותו קצת, והיא חוזרת לאכול לבד. באותם ימים היא יורדת במדרגות על הידיים גם אם לא ממש בא לה כדי שלא תעמיס על עצמה, ויש כל הזמן השגחה על כמה היא שותה. לפעמים, היא מנשנשת את האוכל של הגורה שלנו, ממש 4-5 פירורים, ואז אנחנו יודעים שהיא סתם עושה לנו פרצוף :)

המסר הוא, שלפעמים הם לא ממש רוצים לוותר, אבל עושים קצת קונצים.
מותר להם.
הכלבה שלך בדיוק באותו הגיל ששלי הייתה לפני שנה. לא הרבה כלבים מגיעים לגיל הזה, ומי שכן - זה גם בזכות הפיזיולוגיה, גם בזכות הגנטיקה, וגם בזכות בעלים מדהים שיודע לטפל בהם ונותן להם להרגיש אהבה תמידית.
תני לה צ'אנס להתאושש, מלאי אחרי מה שהוט' מבקש, ותראי מה את יכולה לעשות כדי להקל עליה, בין אם זה אוכל (רק תשאלי את הוט' מה עדיף כי נגיד יש מאכלי אדם ומאכלי כלבים עם מלחים, שלא כדאי לתת לכלב עם בעיית כליות...) טעים ורך, ליטוף, שתייה בכמות שעליה הוט' ממליץ וכו'.
מחזיקה אצבעות שתתאושש תוך כמה ימים, ויודעת עד כמה ההמתנה ללא נודע הזה נוראית.
חיבוק.

הי
חסרים פרטים

ראשית, שולחת חיבוק לתקופה לא פשוטה זו, ומאחלת לה הרבה בריאות והחלמה מהירה!
שנית, קשה מאוד להיות במקומכם. גם אם אנסה, חסרים לי הרבה פרטים.
מדוע הוטרינר לא חושב על הרדמה, מה הפרוגנוזה לפיו? מה הספרות המחקרית מציינת במקרים כאלו?
כלומר, רק מצב של חוסר אכילה ועייפות יתכן והוא פתיר, הוא לא בהכרח מעיד על הסוף...
היא נוחרת, או מחרחרת?
כי לי יש זוג כלבות שנוחרות לילה לילה כמו גבר כבד משקל אחרי 20 כוסות בירה.
אציין רק כי יש כלבים שלא בוכים כמו שיש בני אדם שלא בוכים שכואב להם ולא אומרים מלה (אני כזו, וליצ'י הכלבה שלי כזו).

הרבה בריאות ושבוע עם בשורות טובות!

למעלה