בורות ההריגה בלומאז (Lomazy), פולין - פרסום חדש

בורות ההריגה בלומאז (Lomazy), פולין - פרסום חדש

שלום לכולם,

אני מביא כאן את הודעתו של מאיר גובר, בנוגע לפרסום חדש שלו (מסיבות טכניות הוא לא הצליח לפרסם ההודעה בעצמו), החושף את פרטיהם של מרבית הנרצחים בטבח בבורות ההריגה בעיירה לומאז Lomazy (פולין), בשנת 1942.

* * *
ביום 18 אוגוסט 1942 טבחו מילואימניקים גרמנים "רגילים" ומשתפי פעולה, בבורות הריגה, את כל 1,800 התושבים היהודים של הכפר הנידח במזרח פולין לומאז Lomazy. טבח זה היה אך אחד ממאות מעשי טבח מאורגן של 2 מיליון יהודים בשיטת המתה בירי אל בורות הריגה, עוד לפני ובמקביל לשיטת הטבח בהגזה תעשייתית. השמות והדמויות של רוב הקורבנות נותרו מחוקים, עלומים, אנונימיים, חסרי זהות.

מפקדי אוכלוסין שערכו הגרמנים הפדנטיים קודם למעשי הטבח הוסתרו בפולין משיקולים זרים שניתן לנחשם. בשום מקום, גם לא ב"יד ושם", לא נודע כלל על מפקדי אוכלוסין עלומים אלו. לא עוד!

בשנת 2014 גיליתי בפולין את מסמכי מפקד האוכלוסין שנערך בלומאז ואשר חושפים את זהותם של רוב הנטבחים. לכל יהודי יש שם.

המהדורה הדיגיטאלית בעברית ניתנת להורדה מכאן (אחרי הרשמה חינמית).

מאיר גובר, המחבר

10david10

New member
כל הכבוד! מציאה נפלאה!

אני מאוד מסוקרן כיצד הצליח מאיר להגיע אליה. אני מאוד מתעניין באיזור ואני בטוח שזה יועיל לי.

ybo4

New member
תודה על הספר

המחבר ערך מחקר רציני ובהחלט מוסר חלקים רבים של הסיפור הנורא.
עם זאת - צר לי לקלקל את ההתרגשות: אין שום דבר חדש בכך שנערך רישום של הנרצחים.
אין כל קשר בין הרישום - שכפי שכתוב בספר נערך בשנת 1940 לבין הרצח שנערך שנתיים אחר כך.
הכפר הזה נכבש על ידי הגרמנים ב-1939, אז הם מינו יודנראט, שאחד מתפקידיו הראשונים היה עריכת מפקד מסודר של כל היהודים, כולל מקצועותיהם.
מכאן המפקד - 1940. כך כתוב בספר.
מציאתו של המפקד הזה, הכולל גם את השמות כתובים בעברית, מרגש ביותר.
הרצח התקיים בשנת 1942.
מדוע נרצחו יהודי הכפר ולא נשלחו להשמדה? אינני יודעת.
רוב הרציחות בבורות המוות התקיימו באזורים שנכבשו על ידי הגרמנים בקיץ 1941.
בכל מקרה - הרבה תודה על הקישור לספר. הוא מרתק.
אודה לך אם תעביר את תודתי למחבר, שהבנתי שאיננו יכול לכתוב הודעות בפורום.

שרי סילבר

Active member
שלום, שמואל. שלחתי לך את הקובץ בדוא"ל.
זה קובץ גדול, לא נראה לי שיעבור דרך תיבת-המסרים. מקווה שיגיע דרך הדוא"ל.

שרי

elib33

New member
ובהקשר זה

יש חשיבות מהותית במחקרי משפחה למפקדים כאלה שעשו הגרמנים. בנוסף לכך גם לתמונות שצילמו חיילים גרמניים בזמן הטבח. כך מצאתי מה אירע למשפחתי ברגעיה האחרונים. מתקיים מסחר בתמונות כאלה.
ראו פוסט בעניין זה בדף הפייסבוק שלי.
אלי בראונר

למעלה