בוקר טוב ומועדים לשמחה

בוקר טוב ומועדים לשמחה

מחר קוראים פרשה מיוחדת לחול המועד פסח, לכן אני לא מכניס על פרשת השבוע. למרבה הצער יש לי פרשה משלי: כבר דיברנו בעבר על התכשיטים של הסבתא שלי שרצתה להוריש לי אותם. ב 1944 כאשר נכנסו הגרמנים להונגריה, אייכמן עשה הסכם עם ההונגרים לפיו הגרמנים ייקחו את היהודים וההונגרים את הרכוש. כך ההונגרים לקחו את התכשיטים והגרמנים לקחו אותנו למחנות ריכוז. כך התחילה פרשת " הרכבת הזהב" ההונגרית. היות וההונגרים שנאו את הרוסים לא פחות מהיהודים, והם לא רצו שהרכוש הרב ייפול לידי הרוסים, הם העבירו את כל הזהב ברכבת לאזור האמריקאי בוינה. האמריקאים לקחו לאמריקה ושישים שנה שתקו כאילו לא בא אל קרבם. לפני כמה שנים נודע הדבר לועדת התביעות והרכוש הוער לידיה. גם ועדת התביעות לא הזדרזה לחלק את הזהב לניצולי שואה, רק כעבור תביעות חוזרות בבית המשפט בפלורידה החליטו לחלק מענק סמלי שלא יעלה על 12000 ₪ לניצולי שואה נזקקים. לצורך החלוקה הקימה ועדת התביעות משרדים בכל העולם. המשרד בתל אביב נקרא: " הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל " לפני כשנה קיבלתי מכתב מהקרן בו נכתב שאני זכאי להגיש בקשה לקבלת המענק הנ"ל. הם צרפו טופס ודרשו אישורים: 1. שאני ניצול שואה, 2. שאני נזקק, אין לי הכנסה מעל 6500 ₪ לחודש. את הכסף, הם אמרו אני יכול לקבל אך ורק תמורת קבלות וחשבוניות לשנת 2007 עבור תרופות, קנית מכשירים רפואיים, חשמל, וכה.. הגשתי את כל הדרוש ואמרו לי שתוך שלושה חודשים אקבל את הכסף. עברו שלושה חודשים ועוד שלושה חודשים וכלום. בתשובה לשאלה נאמר לי שנגמר להם הכסף ואולי אקבל אותו בשנת 2009. אתמול קיבלתי מכתב מהקרן לפיו בקשתי נדחתה בגלל: " לא שהית תחת הכיבוש בהונגריה המוגדלת.." נכון, ביליתי את תקופת השואה ב " טיול מאורגן במחנות ריכוז בגרמניה." לפי הקריטריונים של ועדת התביעות ולפי החלטת השופטת פ. זייטס מבית המשפט בפלורידה שענדה את התכשיטים של הסבתא שלי שישים שנה. אבל זה לא הכול. בשורה התחתונה של המכתב כתוב: " מכיל מידע לפי חוק הגנת הפרטיות – המוסרו שלא כדין עובר עברה" ז"א ברגע שפרסמתי את הדברים אני עבריין. יכולים לאסור אותי על גילוי הסוד, אולי אף להסגיר אותי לארה"ב בפקודת השופטת הנ"ל. כך מתנהלים העניינים. גם ירשת וגם צחקת. יצחק וולסטר

ישרון

New member
רכבת הזהב

ליצחק שלום מאחר ואימי כניראה ממוצא קרוב לשלך-הונגריה הגדולה גם היא לא שהתה בהונגריה אלא כדבריך יצאה לטיול מאורגן שתחילתו מטסקלה בהמשכו אושוויץ ברסלאו ובצעידה מתמשכת עד ברגן בלזן. לימים משיצא הפסק הזה בעניין רכבת הזהב טרחתי ומלאתי את הניירת מתוך כוונה תמימה שאולי זה המעט יוכל להנעים את ימיה. להפתעתי נידחיתי מסיבה אחרת-כלל הכנסותיה של אימי עולה לשמחתי מעט מעל קו העוני. לימים משהפכה לסעודית ומקבלת שעות סיעוד קפצו מוסדות הביטוח הלאומי על המציאה ומשלימים לה את שעות הסיעוד מתקציב "רכבת הזהב" כלומר לא רק האמריקאים קופצים על ירושתינו המשותפת כמוצאי שלל רב אלא גם המוסד לביטוח לאומי שידע לגבות וביושר מהעמלים במדינה את דמי הביטוח ובערוב ימיהם מנצל כל אפשרות לשלם להם אבל ממקורות אחרים.

שלווה789

New member
משפחת אימי ממישקולץ הונגריה...../images/Emo10.gif

כשאמא ברחה מגיטו קולומיאה עברה דרך ארוכה ברצונה להגיע למשפחה שחשבה שנשארה... נתפסה והוכנסה לגיטו מטיסלקו שהיה הונגרי ומשם אחרי מסלול חתחתים ו"ביקור" באתרי בריחה ...היגיע לאושוויץ בירקנאו... לפי מה שביררנו ...חזור וברר...אין מה למלא את הניירת ... למרות שהייתה גם בשטח ההונגרי ב"מסע הבריחה"... אך יש קרן אור דווקא ממקום אחר שלא ציפינו ולא ביקשנו ... מתאריך ה 1.4.09 כלאמר מהחודש הזה משרד האוצר-הממשלה נותן לניצולי שואה 4 שעות נוספות למטפלת... אפשר לברך על כך...

מועדים לשמחה ושבת מבורכת!

אני קוראת עכשיו את ספרו החדש והמרגש של אסף ענברי "הביתה", על קיבוץ אפיקים, הוא מספר שם על ניצולי השואה שנקלטו בקיבוץ, ועל חברי הקיבוץ שאיבדו את משפחתם בשואה. במידה ותרצו ארחיב לספר על כך.

למעלה