בוקר טוב - בעיה עם VI

בוקר טוב - בעיה עם VI

מערכת לינוקס RH 4EL כשאני מסנה ליצור קובץ בHOME שלי (על המשתמש שלי -) חדש ולשמור אותו אני מקבלת : "test" "test" E212: Can't open file for writing Hit ENTER or type command to continue הבעיה אינה קיימת אם אני עוברת לROOT או כשאני משתמשת בSUDO לא מדובר בהרשאות קבצים (כי זה קורה גם ביצירת קובץ חדש) משהו מכיר ? תודה

תּמר

New member
נשמע שמדובר בהרשאות כתיבה

באותה ספריה. נסי לראות אם הספריה בכלל שייכת לך, ומה ההרשאות בעזרת:
ls -lad ./​
אם אין לך הרשאות כתיבה, את יכולה להוסיף אותן בעזרת:
chmod u+w . -R​
אם הקבצים לא שייכים לך, שני את השיוך בעזרת:
chown yourusername . -R​
כש-username הוא שם המשתמש שלך, כמובן.

voguemaster

New member
הייתי תחת הרושם

שביוניקס בכלל למשתמש יש הרשאות מחיקה/כתיבה למחיצת הבית שלו בלי קשר להרשאות הקובץ.

פשוש

New member
מערכת קבצים היררכית

המערכת לא יודעת [חוץ מאשר משתני סביבה] מהיא "מחיצת הבית" של המשתמש. מחיצת הבית של המשתמש היא הגדרה לוגית למקום שאליו יכול המשתמש לכתוב ולקרוא כאוות נפשו - היינו ספריה שהוא הבעלים שלה ויש לו הרשאות 7 עליה. שנה למשתמש את ההרשאה על ספריית הבית שלו ותוכל לגרום לו לא להיות מסוגל אפילו להכנס אליה.

matam haifa

New member
---->

הוא התכוון כנראה להתקנה סטנדרטית שיוצרת בנוסף ל root גם משתמש רגיל, ואז אותו משתמש רשאי לגשת לכל מקום בתוך "הבית" שלו. המקרה המדובר שונה - לי נראה כי כאן יצרו תקייה תחת home/ לא לפי כללי יצירת יוזר חדש, ואז כמובן שהגישה למשתמש תידחה, ותינתן רק ל root שיצר אותה. שינוי הרשאות כמובן פותר את זה תמיד. לא נראה לי שפקודת adduser תיצור משתמש שאין לו גישה הביתה ...

voguemaster

New member
התכוונתי דווקא למשהו אחר

אני זוכר שבזמנו עשיתי ניסוי על IRIX. יצרתי לחבר בספריית הבית שלו קובץ שאין לו הרשאות אליו (אני הייתי root על המערכת). הוא הצליח כמובן למחוק אותו והניסוי נכשל (אני כנראה לא ידעתי משהו על מע' ההרשאות
). לא הבנתי למה הוא הצליח למחוק את הקובץ וזו התופעה שדיברתי עליה..

yuran

New member
לא סותר

מחיקת קובץ היא פעולה על התיקייה שבתוכו הוא נמצא ולא על הקובץ עצמו. מן הסתם לחבר שלך הייתה הרשאת כתיבה לתיקיית הבית עצמה, ולכן הוא יכל למחוק את הקובץ שלך.

למעלה