בואו נדבר על פחדים בקרב ילדים

בואו נדבר על פחדים בקרב ילדים

שלום לכולם, בעקבות שאלות רבות בנושא פחד אני מעלה שאלות לסיעור מוחות כאן בפורום : האם נתקלתם גם אתם בילד הפרטי שלכם, חושש? פוחד? חרד? איך אתם מתמודדים עם הפחדים של הילדים? ספרו לנו, להשתמע עינת גבע.

איך נתמודד עם פחדים של ילדים?

התמודדות עם פחדים בקרב ילדים: • לקבל את חוויית הפחד . לפחד כמו לכל רגש אחר יש מקום הוא לגיטימי טבעי אנושי ונועד להגנה . • נספק לילד מידע מימן על העולם, על האנשים, כך שיהיה מודע לסכנות ולאפשרויות שלו להימנע מהן. • מידע מבוקר ימנע מהילד לפתח חרדות שהן פרי דמיונו. • נסביר לילד שלפחד יש תפקיד והוא חיוני במצבים מסוימים. ניתן תדמית חיובית ואמיתית לפחד " אתה זהיר". נציג את הפחד כמציל חיים,כמעורר תגובה גופנית רצויה של התכוננות וגיוס כוחות כללי. • נעביר את המסר שאדם אמיץ אינו אדם שאינו מפחד אלא אדם היודע להתמודד עם פחדיו. • לא להיבהל,לא להתרשם יתר על המידה ולא לתת התייחסות רבה מידי .אלה עשויים באופן פרדוכסאלי להנציח את הפחד. • נוכל לתת דוגמאות אישיות, ודוגמאות מעולם הטבע על פחדים שומרים מגינים ומאפשרי קיום והישרדות. • נחזק את הדימוי ואת הביטחון של הילד . נראה לו את מסוגלותו להתמודד במצבים חדשים ,גם אם יש בהם מידה של סיכון. • נתעדכן בשלב ההתפתחות של הילד ונעודד אותו להתמודדות עצמאית. מחד נגן עליו על פי מידת הצורך ומאידך לא נפריז בהגנה מוגזמת הקשורה לדאגנות יתר שלנו ואינה מותירה לו תחושה של יכולת עמידה והתגברות על מצבים מעוררי חשש. • נמצא דרכים יצירתיות להתיידד עם הפחד. לקדם אותו בברכה על בואו לשמור ולעזור לנו. • נעזור לילד להשתמש בדמיון באופן מקדם התמודדות. נבהיר לו שבדמיון הכול אפשרי.יחד עם זאת, הוא יוכל להשתמש בו כבמטה קסם המפיג חלומות מפחידים. ליצור סיום חיובי לעלילה, להזמין חלום על פי בקשה ועוד. • נקרא יחד סיפורי ילדים מתאימים , נשחק בנגיד ש... • נדגים בהתנהלותו מודל ומופת להתמודדות עם פחד. • במקרים מסוימים נעביר את המסר :"אנחנו יחד ונתגבר". • להזמין את הילד לצייר או לכייר את הפחד ולמצוא כלי שיסייע לו להתגבר עליו. • נעודד את הילד לעסוק בתחומים שמעניינים אותו כמו ספורט במטרה לחזק את בטחונו בגופו. • נזמן לילד חוויות נעימות מול מוקדי פחד. כמו, לטפל בבעלי חיים, לרכוב על אופניים או להתנדנד על נדנדה שנפל מהם. • להציב בפני הילד אתגרים מוצלחים , אפשרויות להתנסויות,לעודד אותו לנסות ולהתמודד. • להזכיר לילד מצבים של התמודדויות מוצלחות שלו בעבר. • נוכל לשאול את הילד: מה יוכל לעזור לך להתמודד עם... להתגבר על... לעמוד ב... • נציע עזרה: איך אני יכול לעזור לך? • פתרונות יצירתיים שבאים מהילד הם המקדמים, והיעילים. אני מזמינה את הקוראים להוסיף מניסיונם, ולשאול שאלות קונקרטיות העוסקות בפחדים של ילדים. אני כאן אתכם לנסות לחשוב יחד ולעזור. עינת גבע יועצת משפחתית מטעם מכון אדלר.

למעלה