בהמשך להרצאתו של יוסי הרי

• פותח הנושא J.B
  • פורסם בתאריך

J.B

New member
בהמשך להרצאתו של יוסי הרי

אני רוצה לחזור ולציין את הרצאתו המרתקת של יוסי הרי שהסבירה את התפתחותם ואת דרך פעולתם של מגברי שפופרות. ההרצאה היתה רבת ערך עבורי מכיוון שהיא "עשתה אצלי סדר" בנוגע להסבר המדעי שמאחרי הצליל השונה והיחודי המאפיין את מגברי השפופרות:מעין "פאזל" שהיה מפוזר , ויוסי הרכיב עבורי לתמונה שלמה... שוב,תודה לך יוסי ! ובכל זאת, משהוא בסיום ההרצאה הפריע לי : יוסי ציין בסיום הרצאתו, שהגורם המרכזי (או לפחות אחד מהם...) המגביל ומפריע במגברים שפופרתיים, הוא ההכרח להשתמש בשנאי מוצא, עם כל המגרעות שהוא מביא איתו. מכיוון שקראתי לא מזמן על מגברי שפופרות "נטולי" שנאי מוצא (OTL=Output Transformerless ) ציינתי זאת, אך יוסי טען כי במגברי שפופרות השימוש בשנאי מוצא הוא הכרחי. ובכן, אחד בשם יוליוס פוטרמן המציא ורשם פטנט בשנות ה-50 למעגל הגברה ללא שנאי מוצא. המעגל משלב את היתרונות של מעגלי SINGLE ENDED עם אלו של מעגלי PUSH-PULL (או כפי שלמדתי מיוסי - דחס"ף..). המעגל משתמש במספר רב של שפופרות הספק מחוברות במקביל על מנת לצור את הזרם הנחוץ להנעת הרמקול ללא שימוש בשנאי מוצא. בשנים הראשונות מעגלים אלו התאפיינו בבעיות אמינות שנבעו מהתחממות רבה של השפופרות, וכן בצורך להתאמה קפדנית של עכבת הרמקול לעכבת המוצא של המגבר. בשנים האחרונות הבשיל הרעיון לידי מימוש ,ומספר חברות כמו Transcendent Sound ן- Atma-Sphere מייצרות בהצלחה מגברים כאלו שזוכים לתשבוחות. להלן קישורים להסברים יותר טובים מזה שאני הצלחתי לתת... OTLs Defined for the beginner The Transcendent Patent

אי הבנה. השנאי הוא הפתרון הקלאסי

אכן נעשו נסיונות - ראה את המאמר הגדול שלי בפורום על מגברי שפופרות. יש הרבה חסרונות לחיבורים הללו, כך שזה אפשרי, אבל החובבים הצביעו ברגליים... יוסי

למעלה