אתמול היה יום האושר העולמי

קלייטון.ש

Well-known member
אתה מתייחס לטיפול ולסיבות ואני מתייחס לתחושה.

כשמישהו מרגיש כאבי פאנטום אתה לא יכול להגיד שטוב לו מאחר וזה כאילו כאב מדומה.
אני מתייחס להכל, גם לתחושה הסובייקטיבית וגם למצב האובייקטיבי.
לכן מלכתחילה בקשר לידידה שלי אמרתי שטוב לה אבל רע לה. אובייקטיבית מבחינת המציאות בה היא חיה, טוב לה. והיא גם מבינה את זה מבחינה הגיונית. סובייקטיבית מבחינת התחושות שלה, רע לה. אתה אולי חושב שאני מכחיש שרע לה, אבל זה בכלל לא נכון. אחרי קרוב ל-30 שנה של עבודה משותפת צמודה ושיחות אינספור אפשר לצפות שגם אדם חסר רגש אדיש ואטום כמוני יבין שהיא סובלת. אני מזמן הפסקתי לנסות לשכנע אותה שהיא צריכה להרגיש טוב. לא ניסיתי להגיד פה שמכיון שאובייקטיבית חייה אמורים להיות מאושרים, אז התחושות שלה לא לגיטימיות. להפך - מכיון שחייה אמורים להיות מאושרים, והם לא, האסון שלה גדול פי כמה.

Zadig

Well-known member
אושר הוא מצב נפשי אבל בדרך כלל הוא מושפע ממצב חיצוני.
בדיוק כפי שכאב פיזי הוא מצב נפשי, הוא מצב שהמוח נמצא בו, אבל הגורם לו הוא חיצוני.
אם אומר אדם שכואבת לו הרגל, אנחנו נחפש סיבה פיזית לכאב. או משהו מחוץ לגוף או משהו אובייקטיבי בתוך הגוף. אם החיפוש ייכשל אנחנו נגיד שאין סיבה לכאב, ואז החבר הזה נכנס למצב מיוחד, בו הוא מגיב נפשית בצורה שלא תואמת את המציאות. נכון שכואב לו, אבל מבחינה אובייקטיבית הוא אמור להרגיש טוב.

מאד משנה הסיבה לסבל הנפשי שלה, זו ממש שאלה הרת גורל, כי אם מדובר במשהו חיצוני אפשר לנסות לתקן אותו. מכיון שמבחינה חיצונית הכל בסדר, ואין מה לשפר, הכל בפנים, אז נותר רק לנסות לרמות את המוח החולה עם כל מיני חומרים שמשנים את המאזן הכימי שהוא מייצר מעצמו. זה עובד עד גבול מסויים ובמקרה שלה הפסיק לעבוד.
אז מבחינה אובייקטיבית טוב לה. בסביבה שלה הכל בסדר. המוח שלה מייצר כאב כמו שמוח יכול לייצר כאב ברגל למרות שהכל בסדר.
אושר (לפי מילון) - "הרגשת סיפוק ושביעות רצון; רווחה; שמחה"
זה מצב נייח שפחות מתאים למציאות/דת הישגית.
אז המשחק הוא על duration.

קלייטון.ש

Well-known member
אושר (לפי מילון) - "הרגשת סיפוק ושביעות רצון; רווחה; שמחה"
זה מצב נייח שפחות מתאים למציאות/דת הישגית.
אז המשחק הוא על duration.
המילון טועה ורוב האנשים, כולל פסיכולוגים וחוקרים, טועים בהבנת מצב האושר.
אושר הוא לא צירוף של רגעים שמחים והוא לא משהו שאפשר לייצר, ע"י ייצור של רגעים שמחים.

Zadig

Well-known member
המילון טועה ורוב האנשים, כולל פסיכולוגים וחוקרים, טועים בהבנת מצב האושר.
אושר הוא לא צירוף של רגעים שמחים והוא לא משהו שאפשר לייצר, ע"י ייצור של רגעים שמחים.
כבר רשם משורר: אושר נמשך רק רגע קצר.
זה פשוט לא מקובל על המדוכאים.

קלייטון.ש

Well-known member
אושר הוא אושר. מסמנים וי וחוזרים ליתר הנושאים שבאחריותינו.
פה נגעת בעצם העניין. תפסיקו לסמן וי על כל מיני נושאים ותישארו עם "אושר הוא אושר".
והשיר ההוא שציינת נתקע לי עכשיו בראש ולא מרפה. לא נורא, זה שהיה תקוע לפניו כמה ימים כבר די אימלל אותי. כמה אפשר לנגן בראש את "יש מקום" וכל הזמן לחשוב מאיפה לעזאזל הוא בא הפעם.

למעלה