אקראיות? לדעכם יש? אין? ותנמקו...

shkool

New member
לפי דעתי הדוגמא השנייה גם כן ניתנת

לכימות(תאורטית כמובן) - צריך לבדוק את המבנה הפנימי והסדר שבתוך מוח המאמין ונוכל להסיק שכאשר קיים סדר זה האדם מאמין באלוהים. כמובן שאין באפשרותנו כיום לכמת תהליכים במוח אבל תאורטית זה אפשרי..

Henryf

New member
כימות האמונה

shkool, אם אתה מאמין שנוכל בעתיד להכנס למח האדם ולכמת מדעית את ערכיו, רצונותיו, את כל מה שמבדיל בינו לדומם, אזי: 1. הסיבות האלו יהיו מדעיות. 2. האדם הינו רובוט. אינני חושב אחרת, אני רק מציג את תוצאות החשיבה הזו. הנרי

The_Mighty_Perr

New member
ממש לא.

בס"ד עדיין לא הצלחנו להפוך את הפסיכולוגיה לשלוחה של המתטמיקה השימושית. ולא נצליח! א"א לפתור את משוואות ניוטון הפשוטות כל-כך לגבי 3 גופים... נדמה לך שנוכל לפתור מערכת שבה 10 בחזקת 30 חלקיקים??? תיאורטית, עקרונית - זה בלתי-אפשרי! בברכה...

shkool

New member
תאורטית אפשר, מי יודע מה יהיה אפשר

בעוד נניח מליון שנה מהיום?

The_Mighty_Perr

New member
לא נראה לי...

בס"ד בעוד מיליון שנים מהיום אנחנו לא נהיה קיימים. איך שהמצב נראה הגזע האנושי ישמיד את עצמו הרבה לפני... זיהום אוויר, מים, אדמה... כריתת עצים המונית... אי-מחזור של מתכות/עץ... פיתוח וסכנה לשימוש בנשק להשמדה המונית... רעב ומחלות(ע"ע הודו, סין, חצי מאפריקה)... השתלטות הקפיטליזם וניוון הכלכלה... גלובליזציה... מה אני עוד צריך לומר? בברכה...

shkool

New member
תראה...

אני מדבר על תאורייות ואתה מדבר על מציאות. שאני אומר "בתאורייה" אז מן הסתם אני יוצא מתוך נקודת הנחה שהמין האנושי ישרוד לנצח, אבל גם אם לא זה לא משנה כי בתאורייה זה אפשרי.

The_Mighty_Perr

New member
גם ניא מדבר על תיאוריות

בס"ד תיאוריות בתחומים של פסיכולוגיה, סיוצולוגיה, סוציואקונימוקיה, כלכלה... המין האנושי רץ לעבר כליון. כליון עצמי! אנחנו השתגענו וכך גם שאר המין האנושי! בברכה...

point618

New member
פשוט לא יודעים

>אלה הם אותם משתנים שיכול להיות והם קיימים אך לא גילו אותם. בדומה לכך, יש כאלה הסבורים שאלוהים קיים רק שעדיין לא גילו אותו. רבים מוכנים לקבל את תיאורית האלוהים כהסבר ליקום.וזאת מהסיבה הפשוטה שאין להם הסבר יותר טוב. >האם אתה מאמין כי קיימים משתנים חבויים אלה, ואם לא - כיצד תסביר את.. גם אתה טוען שמכיוון שאין לנו הסבר לגורם האקראיות עלינו לקבל את תורת המשתנים החבוים. פשוט יותר לאומר, אינינו יודעים. פרט לכך, מדענים ערכו עשרות נסויים שהפריכו את תיאורית המשתנים החבויים.

point618

New member
אי השיוויונות של בל

בל, Bell, פיתח באופן תיאורטי אי-שוויונות שמראים שאם הם נכונים אזי לא יתכנו משתנים חבויים. מםפר נסיונות אימתו את אי השוויונות של בל. http://math.ucr.edu/home/baez/physics/Quantum/bells_inequality.html נראה שלמרות זאת יש הטוענים לאפשרות להסברת אי-השיוויונות של בל יחד עם קיומם של משתנים חבויים. http://www.nature.com/nsu/011129/011129-15.html

point618

New member
בקצרה

בשנות ה-20 של המאה העשרים פותחה תיאורית מכניקת הקוואנטים בעיקר ע"י נילס בוהר (Neils Bohr), וורנר היזנברג (Werner Heisenberg). ואירווין שרודינגר (Erwin Schrodinger). היזנברג קבע את עיקרון אי-הוודאות שלפיו אין אפשרות לדעת בדיוק את מיקומו ומהירותו (המומנט) של חלקיק אלמנטרי. אי-הוודאות, כך קובעת מכניקת הקוואנטים היא מהותית ואינה נובעת מחוסר ידע או מחוסר אפשרות למדידה מדויקת!!! תיאוריה זו מכניסה אלמנט אקראי למהותו ופעולתו של עולם החלקיקים האלמנטריים. איישטיין סלד מעולם אקראי זה ואמר: "אלוהים אינו משחק בקוביות עם העולם". נילס בוהר ענה לו: "מי אתה שתגיד לאלוהים מה לעשות?". מאוחר יותר אמר סטיבן הואקינג: "לא רק שאלוהים משחק בקוביות. הוא גם מחביא אותן במקומות בהם אי אפשר למצוא אותן". איינשטיין הביא שורה של טיעונים (נסיונות מחשבתיות) בכדי למוטט תיאוריה זו. המפורסם שבהם הוא נסיון ה-EPR על שם ממציאיו (Einstein, Podolsky, Rosen). בוהר נתן תשובות הולמות לכל טענותיו של איינשטיין. מדענים שסרבו לקבל תיאוריה זו טענו שיתכן וישנם "משתנים חבויים" (hidden variables) שמסבירים התנהגות מוזרה זו. בל (Bell) פתח אי-שוויון (Bell´s Inequality) שמוכיח שלא יתכנו משתנים חבויים. נסיון שערך אלין אםפקט (Alain Aspect) אימת זאת. מאז נערכו מספר נסיונות יותר קפדניים מזה של אספקט בתוצאה זהה.

The_Mighty_Perr

New member
די....

בס"ד אני יודע מהע מכניקת הקוונטים, ומהו עיקרון אי-הוודאות. אני יודע מה איינשטיין אמר, ותנוסח שאני מכיר הוא "אלוהים לא מחשק בקוביה". קראתי את הוקינג. מה שלא ברור הוא: מה איינשטיין ניסה למוטט? מהו ה-EPR? מה בור ענה לו? ומהם המשתנים החבויים? מה היה הניסוי של בל, ומה היה הניסוי של אספקט? בברכה...

למעלה