אקראיות? לדעכם יש? אין? ותנמקו...

shkool

New member
הבהרה

נגיד ואת זורקת קובייה, הקובייה נופלת באקראיות על המספר "6". אך בעצם זו אקראיות מדומה כי ניתן לחשב על איזה מספר תיפול הקובייה אם נחשב את מהירות הזריקה, זוית הזריקה ומיקום הקובייה ההתחלתי - כלומר, אין פה אקראיות כלל והקובייה נפלה על המספר "6" כיוון שזרקנו אותה באופן כזה שהיא תיפול על "6"(גם אם לא ידענו על כך). השאלה שלי היא האם קיימת אקראיות בטבע, האם קיימת בטבע מעין "קובייה" אשר נופלת על מספרים אקראיים ללא סיבה הגרמה לקובייה ליפול על אותו מספר. העניין מובהר?

Ergil

New member
קיימת, קיימת

לפי מכניקת הקוונטים העולם מורכב מקוביות קטנות.

shkool

New member
שמעת על "משתנים חבויים"?

אלה הם אותם משתנים שיכול להיות והם קיימים אך לא גילו אותם(אולי בעתיד יגלו) המשתנים הללו הם בעצם הסיבות לכך שחלקיק מתנהג בצורה זו או אחרת. השאלה היא: האם אתה מאמין כי קיימים משתנים חבויים אלה, ואם לא - כיצד תסביר את אי הסיבתיות, חלקיק יתנהג באופן X סתם ככה|סדגש?

shkool

New member
כן. אני לא מוצא הגיון באי-סיבתיות

ובאקראיות ולכן אני מעדיף לבסס את דעותיי על אותם משתנים. האם אתה באמת מאמין כי אין סיבה לכך שהאטום מהניסוי "החתול של שרדינגר", התפרק לאחר שעה סתם ככה. אתה מאמין שאין סיבה לכך?

Ergil

New member
במילה אחת - כן

ואתה מאמין בקיום סיבה מדעית לכל דבר?

shkool

New member
במילה אחת - לא.

וגם אם יש אקראיות בטבע(כלומר, חלקיקים מתנהגים לא בקשר של סיבה ותוצאה) זה עדיין לא מוכיח שיש רצון חופשי.

Ergil

New member
אני לא רוצה להוכיח שקיים רצון חופשי

אני יודע שלי יש. אם אתה מאמין שאין לך כנראה באמת אין לך.

Henryf

New member
ברצון חופשי?

Ergil, "רצון חופשי"? חופשי ממה? מה ההבדל בין "רצון" ל"רצון חופשי" ? הנרי

Ergil

New member
שום דבר עקרוני

יכולתי באותה מידה לכתוב "רצון" אבל "רצון חופשי" הוא הביטוי המקובל.

Henryf

New member
רצון חופשי

Ergil, אני מלא הערכה למסקנה שלך ש"רצון חופשי" הינו בעצם "רצון". הדבר איננו ברור מאליו ודורש מחשבה על מהות ה"רצון". הנרי

Henryf

New member
הבדל בין סיבה לסיבה.

ישהבדל בין סתם סיבה לסיבה מדעית? shkool, מה ההבדל?

Henryf

New member
סיבה וסיבה מדעית

לדעתי: כל סיבה שניתן לכמתה הינה מדעית. למשל: הסיבה שכח מסוים יוצר תנועה מסוימת ניתן לכימות ולכן הסיבה הינה מדעית. העובדה שאתה מעדיף להיות מאמין ולא אתאיסט בלתי ניתנת לכימות (אי אפשר להוכיח מדעית מי צודק), ולכן הסיבה לכך אינה מדעית (בינתיים, עד, ובאם המדע יוכל לחדור גם לתחום זה). הנרי

למעלה