אנרגיות עזרה בבקשה

risto2

New member
אנרגיות עזרה בבקשה

היי,יש לי כמה סוגיות ,שאלות שאני לא יודע לגמרי את התשובה עליהן ,אשמח למידע. א. יש את מספט של עבודה W =הכוח שפועל על ציר הX וכו'... מה קורה אם הכוח האו אנכי? מה קורה אז ? ב.במשפט חוק שימור אנרגיה אילו סוגי אנרגיות יכולות להופיע ? האם הוא" תופס" לכל סוגי האנרגיות ? ג.מה התנאי לקיום אנרגיה פוטנציאלית כובדית? תודה שבת שלום

Shukikor

New member
אנרגיות

א.עבודה היא כוח הפועל לאורך דרך. אינני יודע באיזו רמה למדתם את הנושא אבל גם הכח וגם הדרך הם וקטורים.ולכן לעבודה יש ערך רק עבור רכיב וקטור הכח הפועל בכוון וקטור הדרך . לדוגמא:אם מופעל כח בזוית מסויימת על מאסה היושבת על מישור אופקי וכתוצאה ממנה המאסה נעה מרחק מסויים רק בכוון הציר האופקי (X) אזי העבודה מחושבת כרכיב הכח במישור האופקי (X) כפול הדרך שבוצעה בציר X.כיוון שלא מתבצעת דרך בציר האנכי (Y) ,מכפלת רכיב הכח בדרך,בציר זה,שווה לאפס. אבל, אם המאסה תנוע מרחק מסויים שרכיביו קיימים גם בציר האופקי (X) וגם בציר האנכי (Y),העבודה הכוללת תהיה סכום המכפלות של רכיב הכח בציר האפקי ברכיב הדרך בציר האפקי ומכפלת שקול רכיבי הכח בציר האנכי +כוח הכבידה (הפועל תמיד בציר זה) ברכיב הדרך בציר האנכי.בספרי הפיסיקה יש דוגמאות רבות בנושא זה ולא תתקשה למוצאן. ב.חוק שימור האנרגיה כולל רק אנרגיות "משמרות",כלומר שהאנרגיה שלהן אינה "הולכת לאיבוד" אלא הופכת לסוגי אנרגיה אחרים שעדיין ניתן לשייכם למערכת הספציפית.אנרגיות משמרות הן לדוגמא אנרגיה פוטנציאלית של גוף ההולכת והופכת לאנרגיה קינטית תוך כדי תנועה.חוק שימור האנרגיה איננו תופס לאנרגיה ההופכת לחום כתוצאה מכח החיכוך לדוגמא.(לכן,כאשר מופיעה אנרגיה זו במשוואה ,המבוססת על חוק שימור האנרגיה,סימנה יהיה -). ג.התנאי לקיום אנרגיה הנובעת מכח הכבידה הוא כמובן קיום כח הכבידה ובצוע דרך הנובעת מהשפעת כח זה על גוף מסויים. בעולמנו קשה למצוא דוגמאות לאי המצאות כח הכבידה ,כיוון שגם אם נתרחק מאוד מכדור הארץ,וכח הכבידה שלו יהיה זניח,עדיין יפעל עלינו כח כבידה של גופי כבידה אחרים.לדוגמא,השמש. שבת שלום ומועדים לשמחה. שוקי.

risto2

New member
תודה רבה

אני מודה לך מאוד.נהנתי לקרוא את תשובותיך.הבנתי הכל. יש אפשרות שתתייחס לשאלות שרשמתי מטה על גוף קשיח.?. משום מה לא התייחסו להודעה שלי.

kryp

New member
לפי הנוסחה.

עבודה שווה לכוח כפול ההעתק כפול קוסינוס הזווית. אם הזווית היא 90 אז המכפלה מתאפסת. התנאי לאנרגי פוטנציאלת כובדית - אולי שהגוף יהיה באוויר

למעלה