אנרגיה ירוקה/רכב חשמלי

מצב
הנושא נעול.

Eldadius

New member
מה זה תחנות TS?

מעניין
אז לפי מה שאתה אומר - שטח הגגות הניתנים לניצול הוא בסדר גודל הדרוש, אבל בוודאות לא מספיק. אני תמיד אומר שכאשר PV יהפוך להיות מספיק זול (לפי מצב העניינים כיום - 2014 בערך) - הוא יוכל לספק 10%-15 לכל היותר ממשק האנרגיה בתכנון משק אנרגיה אופטימלי. בנוסף אפשר להוציא 20-15% בתחנות כוח TS שהן יותר גמישות ומאפשרות הפעלה היברידית עם גז (למעשה פעולה 24 שעות- שמש ביום, גז בלילה או ימים מעוננים). זה פחות או יותר תכנית האב של משרד התשתיות ששמעתי ממהנדס ראשי ל20 שנה קרובות.
מה זה תחנות TS?

בוא נעשה חשבון כמה כסף עולים 300 קמ"ר של PV

יפה מאוד !
270 קמ"ר היא התשובה פחות או יותר, מעט מאוד אנשים יודעים את זה. בהנחה לשיפורים טכנולוגיים סביר לדבר על 200 קמ"ר. אני רוצה לדעת מה שטח הגגות במדינת ישראל, כי זה הפתרון הכי טוב. אני מניח הרבה יותר מ300 קמ"ר.
ואם תחלק את זה על כל הגגות אז שוב יש לך עלויות מסביב (בטריה, ממירים וכ"ו)

blueshark09

New member
לא רלוונטי

ואם תחלק את זה על כל הגגות אז שוב יש לך עלויות מסביב (בטריה, ממירים וכ"ו)
לא רלוונטי
הדיון הוא תיאורטי גרידא. מדובר במצב בו PV יהיה זול פי 4 מאשר היום, וזה לא יקרה בקרוב, אלא לקראת החצי השני של עשור הבא.

jsphs7

New member
החשוב שלך שגוי

בוא נעשה חישוב זריז ביחד
נניח ואפשר לקבל הספק ממוצע של 100 וואט למטר רבוע, שזה להערכתי פנטסטי, ללא קשר לשעות היום (וכך ננטרל את הצורך באגירה). נניח לצורך הפשטות שיכולת הייצור צריכה להיות 10GW. זה נותן שטח של 100 ק"מר!!!!!! שטח עצום שיושמד לצורך ייצור אנרגיה. תחשוב רק על העלויות של לשטח שטח כזה כדי להכין אותו, ועלויות התחזוקה על מנת למנוע מצמחים להרוס את המערכת, ושלא לדבר על זה שלתאי PV יש אורך חיים מוגבל והם עשויים מחומרים מאוד מזהמים. וזה בחישוב סופר אופטמי, במציאות תצטרך לפחות פי-3, כדי לספק גם את הצריכה ביום וגם לאגור את מה שיהיה צריך בלילה. אגב, בתחנות מציאותיות המספרים גרועים בהרבה. תחנת כח סולארית בהספק של כחצי GW שהוקמה בקליפורניה לפני כשנה וחצי (לא בטכנולוגיית PV) תפסה שטח של 14 קמ"ר בלי אגירה. על פי מספר זה השטח הבסיסי שיהיה צריך על מנת לספק את צרכי החשמל של מדינת ישראל במשך היום הוא 280 קמ"ר.
החשוב שלך שגוי
ראשית אין צורך ב- 10GW, זה שיא תצרוכת החשמל. ימים ארוכים אין שמש אתה לא יכול ללכת על PV כפתרון בלעדי אלא כחלק מחבילה שכוללת תחנות פחמיות, טורבינות רוח, PV, מתקני הפקה תרמית (מרכוז קרניים במראה פרבולית ויצירת קטור), גלי ים או מה שלא יהיה. לגבי הקמ"ר, שים לב אני בקשתי להציב PV על גגות מתקנים דוגמאת: בתי ספר, קניונים, תעשיה, משטרה, בתי חולים, אוניברסיטאות, משרדי ממשלה וממשל, רפתות, דירים, .... קיימת קורלציה בין טמ"פ הסביבה לצורך בקירור. אתה יכול להשתמש באותם PV לרווחת כל אלפי האנשים שמשתמשים במתקנים הללו. כך שמבחינת שטח מדובר ב- reuse. מספיק כי רב שעות היממה הבקוש רחוק מאותם 10GW על מנת שיהיה אפשר רב הזמן להפיקם ממקורות מתחדשים. הסתכל על הנעשה בגרמניה, ארה"ב וספרד. בסוף זה יגיע גם אלינו. אני לא רואה שום סיבה שעל פסגות ההרים או בעומק הים לא יעמדו שורות שורות של פרופרולים אסטטים ויפיקו חשמל. אגב, אנחנו בעתיד נזדקק להטפיל מאות מליונים של קוב מים בשנה - גם לשם צריך להשקיע אנרגיה חשמלית ואח"כ לשם שאיבת המים אל מעל לגובה פני הים.

Eldadius

New member
גם אם מה שאתה אומר נכון

החשוב שלך שגוי
ראשית אין צורך ב- 10GW, זה שיא תצרוכת החשמל. ימים ארוכים אין שמש אתה לא יכול ללכת על PV כפתרון בלעדי אלא כחלק מחבילה שכוללת תחנות פחמיות, טורבינות רוח, PV, מתקני הפקה תרמית (מרכוז קרניים במראה פרבולית ויצירת קטור), גלי ים או מה שלא יהיה. לגבי הקמ"ר, שים לב אני בקשתי להציב PV על גגות מתקנים דוגמאת: בתי ספר, קניונים, תעשיה, משטרה, בתי חולים, אוניברסיטאות, משרדי ממשלה וממשל, רפתות, דירים, .... קיימת קורלציה בין טמ"פ הסביבה לצורך בקירור. אתה יכול להשתמש באותם PV לרווחת כל אלפי האנשים שמשתמשים במתקנים הללו. כך שמבחינת שטח מדובר ב- reuse. מספיק כי רב שעות היממה הבקוש רחוק מאותם 10GW על מנת שיהיה אפשר רב הזמן להפיקם ממקורות מתחדשים. הסתכל על הנעשה בגרמניה, ארה"ב וספרד. בסוף זה יגיע גם אלינו. אני לא רואה שום סיבה שעל פסגות ההרים או בעומק הים לא יעמדו שורות שורות של פרופרולים אסטטים ויפיקו חשמל. אגב, אנחנו בעתיד נזדקק להטפיל מאות מליונים של קוב מים בשנה - גם לשם צריך להשקיע אנרגיה חשמלית ואח"כ לשם שאיבת המים אל מעל לגובה פני הים.
גם אם מה שאתה אומר נכון
זה לא הופך את זה לכלכלי, ולא מקטין את האסון הכלכלי שיגרם אם חלק ניכר מייצור החשמל יעבור לאמצעים מסובסדים.

blueshark09

New member
הסבסוד נועד להכניס תשתית

גם אם מה שאתה אומר נכון
זה לא הופך את זה לכלכלי, ולא מקטין את האסון הכלכלי שיגרם אם חלק ניכר מייצור החשמל יעבור לאמצעים מסובסדים.
הסבסוד נועד להכניס תשתית
על מנת לאפשר חדירה מהירה של טכנולוגיה. ברור שאין טעם לפתח זאת אם אין סיכוי שהמחיר יירד בעתיד. ברור שהתקנה שיטתית של מערכות מסובסדות היא לא דבר חכם, אלא בתנאי שזה יהיה פתח לביצוע פרוייקטים זולים יותר בעתיד.

Eldadius

New member
אבל תסתכל על סדר הגודל של הסובסידה

הסבסוד נועד להכניס תשתית
על מנת לאפשר חדירה מהירה של טכנולוגיה. ברור שאין טעם לפתח זאת אם אין סיכוי שהמחיר יירד בעתיד. ברור שהתקנה שיטתית של מערכות מסובסדות היא לא דבר חכם, אלא בתנאי שזה יהיה פתח לביצוע פרוייקטים זולים יותר בעתיד.
אבל תסתכל על סדר הגודל של הסובסידה
הוא מטורף- מילא אם היו מסבסדים את זה במחיר כפול, במציאות הסובסידיה בערך פי עשר!

Eldadius

New member
חשבון זריז

חשבון זריז
קילווא שאתה קונה מחברת חשמל עולה חצי שקל, ומכירה של קילוואט סולארי נותנת שני שקלי- כבר פי ארבע. הלאה- על החצי שקל הזה 16.5% הולך למע"ם, נשאנו עם משהו כמו 45 אגורות, ומזה הולך משהו כמו חצי על תשתיות הולכה וחלוקה ושאר הוצאות שאינן קשורות לייצור החשמל עצמו, ונשארנו עם חצי של קצת פחות מרבע, או עשירית.

jsphs7

New member
אנחנו עשינו חשוב על בסיס יעילות קוונטית של10%

גם אם מה שאתה אומר נכון
כבר כיום יש PV בעלי יעילות קוונטית גדולה פי כמה. כעת תאר לך כי בשלב ראשון אתה תכניס את ה- PV 10% שהוא זול. השוק שיווצר יגדיל את השקעת החברות ואני מדבר בעיקר על מחקר ופתוח (לא הנדסה) ונגיע למצב בו PV יהיה בעל מחיר פחות או יותר זהה לזה של ה-10% בעוד היעילות 40%. האם עדיין לא שווה? אתה מאמין שמשהו היה מגיע לירח, לוויני תקשורת בחלל, תכנונים למשאות בין כוכבים ללא כסף או סבסוד ממשלתי בעניין? האם תעשיית המיקרו אלקטרוניקה היתה יכולה להתקיים ללא סובסידיה ממשלתית בתחום הלווינים בתחילת הדרך? אל תדאג, ברגע שזה יהיה בשמוש נרחב יפחיתו את הסובסידיה - תן לפקידי האוצר לטפל בזה ברגע שזה יתחיל לתפוס תאוצה.

Eldadius

New member
מדובר פאפקט פיסיקאלי, אי אפשר להגיע ל-40%

כבר כיום יש PV בעלי יעילות קוונטית גדולה פי כמה. כעת תאר לך כי בשלב ראשון אתה תכניס את ה- PV 10% שהוא זול. השוק שיווצר יגדיל את השקעת החברות ואני מדבר בעיקר על מחקר ופתוח (לא הנדסה) ונגיע למצב בו PV יהיה בעל מחיר פחות או יותר זהה לזה של ה-10% בעוד היעילות 40%. האם עדיין לא שווה? אתה מאמין שמשהו היה מגיע לירח, לוויני תקשורת בחלל, תכנונים למשאות בין כוכבים ללא כסף או סבסוד ממשלתי בעניין? האם תעשיית המיקרו אלקטרוניקה היתה יכולה להתקיים ללא סובסידיה ממשלתית בתחום הלווינים בתחילת הדרך? אל תדאג, ברגע שזה יהיה בשמוש נרחב יפחיתו את הסובסידיה - תן לפקידי האוצר לטפל בזה ברגע שזה יתחיל לתפוס תאוצה.
כמו שאי אפשר לעבור את נצילות קרנו. לא כל תדרי הקרינה ניתנים לניצול, ובכל מקרה גם לכל תדר, ההסתברות לייצור חשמל היא נתון שאי אפשר לעבור אותו.

blueshark09

New member
גבול Shockley-Quiesser

כמו שאי אפשר לעבור את נצילות קרנו. לא כל תדרי הקרינה ניתנים לניצול, ובכל מקרה גם לכל תדר, ההסתברות לייצור חשמל היא נתון שאי אפשר לעבור אותו.
גבול Shockley-Quiesser
30% יעילות להתקני PV חד צמתיים.

jsphs7

New member
ומה קורה אם אני בונה רק שכבתי?

גבול Shockley-Quiesser
ומה קורה אם אני בונה רק שכבתי?
אני עכשיו שולף מהמותן, נניח ואני בונה מתקן רב שכבתי, אני מחשב את עומק החדירה של כל אורך גל ומתאים בעומקים מסויימים צמתות לאותם אורכי הגל? מה קורה אם כחלק מהחזוק המכני מעל אני בונה עדשה שמרכזת את קרני השמש במידה מסויימת? לאחר שאני מרכז אני יכול לתת אזור פעיל קטן יותר אבל מהונדס טוב יותר? לכל בעיה ימצא פתרון טכנולוגי. המחקר צורך זמן ולא מבטיח הצלחה. גם פרויקט מנהטן יכול היה להכשל. סובסידיה ממשלתית עד נקודת האלחזור היא הכרחית. ושלא תבין אותי: אני לא פריק של PV אני מוכן לקבל מגוון של פתרונות ואפילו פתרונות ביניים. מדיניות של שב ואל תעשה היא לרעתינו.

Eldadius

New member
כרגיל, הנחתי הנחה על הצד המתירני ../images/Emo13.gif

גבול Shockley-Quiesser
כרגיל, הנחתי הנחה על הצד המתירני

blueshark09

New member
אל תדחוף מושגים סתם

אל תדחוף מושגים סתם
יעילות קוואנטית זה דבר אחר מאשר יעילות אנרגטית, אתה מתכוון ליעילות אנרגטית.

jsphs7

New member
הסבר הדגם ופרט למה יעילות קוונטית לא מתאימה?

אל תדחוף מושגים סתם
יעילות קוואנטית זה דבר אחר מאשר יעילות אנרגטית, אתה מתכוון ליעילות אנרגטית.
הסבר הדגם ופרט למה יעילות קוונטית לא מתאימה?
אני מדבר על פוטון שמתפלג לפי פלאנק. בהינתן הפרמטרים של הצומת מהי ההסתברות לייצר זוג אלקטרון חור. תפעיל את החשוב על כלל אורכי הגל והגע למסקנה מהי היעילות האנרגטית. אם אתה לא אוהב את המונח יעילות קוונטית אני מוכן לוותר עליו.

blueshark09

New member
דווקא לא - משו באזור יעילות 80%

הרעיון עם המים הוא די גרוע
וזה בגלל שיש איבוד אנרגיה מטורף בשאיבה, בהנחה שהנצילות לכל כיוון היא 50%, אתה נותר עם רבע מהאנרגיה שאספת.
וטוענים אפילו יותר. בכל מקרה המכרזים כבר יצאו, ויהיה לנו מלא חשמל צבור באגירה שאובה. זה כמובן בעייתי בארץ עם מחסור במים.

Eldadius

New member
זה לא קשור לאנרגיה סולארית

וטוענים אפילו יותר. בכל מקרה המכרזים כבר יצאו, ויהיה לנו מלא חשמל צבור באגירה שאובה. זה כמובן בעייתי בארץ עם מחסור במים.
זה לא קשור לאנרגיה סולארית
מה שאתה מדבר עליו זה ניצול של תחנות כח רגילות קיימות בשעות השפל על מנת לאגור אנרגיה לשעות שיא. במקרה כזה איבוד אנרגיה הוא לא קריטי, היות ומלכתחילה מחיר הדלק בתחנות כח מרכזיוץת הוא מרכיב נמוך מעלות ייצור החשמל (עלות ההון היא המרכיב העיקרי). שים לב שהקמת המאגרים האלו רק יוריד את הצורך בתחנות סולאריות, וישפר את נצילות התחנות הרגילות, שבגלל עלות ההון הגבוה שלהן יש אינטרס להשתמש בהן ככל היותר. לגבי היעילות- אני לא מומחה לתחום הזה, אבל 80% נשמע לי יותר מידי טוב, אני אשמח אם תוכל לתת קישור רלוונטי :)

מצב
הנושא נעול.
למעלה