אני מחפשת את מכלול

אני מחפשת את מכלול

החוקים שעוסקים בשמירה על הטבע , הגנה על הצומח ועל החי . איפה אני יכולה למצוא אותם , ואם אפשר גם פרשנות עליהם .

linoybargefen

New member
התשובה חיובית לגבי חוק הירושה למשל.

העיקרון של חוק הירושה לפיו מצווה לקיים את רצון המת נגזר ממורשת ישראל גרידא. אומנם יש שינויים קלים (בנים ובנות יורשים שווה בשווה לעומת הדין היהודי שמעדיף את הגברים) אבל קשה לבטל צוואה על רקע שיקולי צדק כי מורשת ישראל מנצחת את הצדק. לכן, לא ניתן לכתוב לשואל שהתשובה שלילית באופן מוחלט כי הנה דוגמא שבה התשובה היא חיובית.

פיליפ007

New member
לגמרי לא נכון

נשמע כאילו את טוענת כי רצון המת תמיד נוגד את הצדק (באופן מוחלט), או כאילו מורשת ישראל נוגדת את הצדק. ומה פירוש לבטל צוואה כי היא נוגדת את הצדק (מהו אותו צדק)? חוק הירושה הישראלי אינו קשור (אם כי ייתכן וחלקים מסויימים ממנו מושפעים) לחוק הירושה היהודי ההלכתי. גם מערכות חוקים אחרות (שלא בארץ) מעדיפות את רצון המצווה על פני שיקולים זרים (כמו "צדק" שמהותו אינה ברורה). יש חוקים שהם כמעט העתק של החוק התלמודי (כמו חוק השומרים), ויש כאלה שהם שונים מהותית (כמו חוק איזון משאבים בין בני זוג) . ככלל החוק היחידי המעניק תוקף לחוקי ההלכה הוא חוק יסוד השפיטה, וגם זאת, רק בהיעדר חוקים אחרים הנוגעים לאותו הנושא. שלכם, פיליפ

למעלה