אמנם ממש לא שייכת לפה, אבל אפשר להצטרף לסקר?

אמנם ממש לא שייכת לפה, אבל אפשר להצטרף לסקר?

לגבי לידות בית:
איזה מספר לידה/ות היתה לידת הבית?
גיל היולדת?
איזה שבוע היתה הלידה?
האם היו סיבוכים במהלך ההריון הנוכחי ו/או הקודם ואלו?
מה היה המצג?
בממוצע כמה זמן נסיעה מהבית לבית חולים?
כמה זמן ארכה הלידה(מתחילת הצירים) וכמה פעמים בדקו דופק?
האם הלידה התחילה בצירים או ירידת מים?
האם הלידה הסתיימה בבית או היה צורך בפינוי לבית חולים?
אם היה צורך בפינוי לבי"ח מה היתה הסיבה, מה היה הטיפול בבי"ח, ואיך היה היחס בבי"ח(קיבלו בדחיפות או באדישות)? יש פה כאלה שילדו אינסייד?(ככה אומרים? אני מתכונת לבד, ללא מיילדת) וואלה יצא ארוך, וסליחה שאני מתפרצת לפה, אבל אשמח מאד אם תענו(על עצמכן, חברות וכו' כמה שיותר... ). מעניין אותי בעקבות מאמר שקראתי בנושא. אה, ושאלה אחרונה... במצב של סיכון בהריון(בינוני/גבוה) עד כמה תתעקשו על לידת בית?

בשביל עצמי

קראתי מאמרים על בטיחות של לידות בית במצבים שונים ומעניין אותי לשמוע נתונים מהשטח <לא שאני אשקול זאת אי פעם מהסיבה הפשוטה אין סיכוי שאני אלד בלי אפידורל(למרות הסיכונים) ובכלל הסיכוי שאלד פעם נוספת קלושים למדי> אבל בשביל הידע והדעה העצמית שלי, ונתונים ממחקרים אפשר להטות לכאן או לכאן וגם רוב המחקרים לא מהארץ. אולי הייתי צריכה להוסיף שאלה האם הלידה היתה בארץ.(ואני יודעת שזה לא מדגם מייצג, אבל בכ"א)

lionet

New member
סטטיסטיקות אפשר להטות

וכפי שכתבתי פה בעבר - גם הסטטיסטיקות שיש על לידות בית אינן חפות מגורמים נוספים שעשויים להטות את המחקר כמו: עצם העובדה שהרבה לידות בסיכון נמוך בבי"ח מתבצעות עם אפידורל - שמעלה את הסיכון לסיבוך = אולי אם היו משווים לידות טבעיות בבי"ח ללידות בית התוצאות היו אחרות. אופיין של היולדות - בהכללה גסה, יולדות בית הן נשים שיותר מודעות, יותר מתכוננות ללידה ובאות בגישה יותר חיובית ללידה. מחשבה יוצרת מציאות... עצם העובדה שבלידות בית יש תמיד ליווי צמוד המאפשר איתור וזיהוי מהיר של בעיות - ויש סיכוי גדול שבעיה, גם אם היא דורשת פינוי, תטופל מהר יותר (ולכן אולי הטיפול יהיה 'התערבותי' פחות) בלידת בית מאשר בלידת בי"ח בהן לוקח יותר זמן לעלות על בעיות. (בלידת בי"ח שלי הייתי בחדר לידה שעות בלי שאף אחד יסתכל לכיוון שלי...) ועוד... בשבילי, בשורה התחתונה, הסטטיסטיקות האלו מעידות בעיקר על כך שברמת הסיכונים ה'גדולים' לידות בית אינן מסוכנות כפי שאנשים נוטים לחשוב אינטואיטיבית. האחוז הקטן לפה או לשם שאולי מוטה, פחות משנה מבחינתי. יש פה גם את הגורם האישי - נשים שונות מגיבות לסיטואציות מסויימות בדרכים שונות וזה משפיע על הלידה. אשה שרואה לידת בית כדבר 'מפחיד'- כדאי שתלד בבי"ח. כי חרדה זה לא דבר טוב ללידה - הא גורמת להגברת הפרשת האנדרנלין - שעוצרת לידה ומעלה גם את לחץ הדם. (וזה בכלל לא משנה מה ה'אמת' לגבי לידות בית) ברמת הסיכונים ה'מינורים' כמו חתך חיץ, משיכות אגרסיביות של השליה וכו' - ללידת בית יתרון ברור. ברמת היתרונות הנפשיים והפסיכולוגים למשפחה - לדעתי יש יתרון גדול ללידות בית - גם מבחינת הילדים הגדולים שאינם חווים עזיבה של האם וביקור ב'בית חולים', גם מבחינת הזוגיות וההתמודדות הזוגית, וגם מבחינת היולדת וההתאוששות במקום מוכר ולא ביקורתי כאשר היא מוקפת במשפחתה. מבחינתי הדברים הללו חשובים יותר ומהווים הטיה חשובה מאוד לכיוון לידת בית.

בקשר לסטטיסטיקות

חשבתי שההשוואה היא בין לידות עם נתונים דומים רק שהם מתרחשות בבתי חולים ז"א לידה בסיכון נמוך, יולדת פעילה בלי אפידורל ועם מילדת צמודה. כי ברור שאפידורל יותר מסוכן מלידת בית, אין מה להשוות בכלל. יש לך מושג אם יש מחקר שהשווה בין לידת בית ללידת בית חולים פעילה עם מיילדת צמודה?

savvysunflower

New member
האפידורל כן

אבל הלידה לא... ההשאווה היא בין יולדות בסיכון נמוך. מה שקורה במהלך הלידה זה כבר חלק מתוצאות המחקר...

הלידה כן מסוכנת יותר עם אפידורל

למשל יש תופעה שהעובר מאבד את הדופק מיד לאחר קבלת האפידורל(קרה אצלי) אז אם תוך דקה שתיים העובר לא הדופק לא מתחיל להתאושש, היולדת מובלת לחדר ניתוח. כך שזה מעלה את הסטטיסטיקות של לידות בית חולימיות שנגמרות בקיסרי אפילו שזה לא קשור לבי"ח אלא בהחלטת היולדת שלוקחת את הסיכון הזה. כמו כן לא תמיד אם האפידורל מרגישים את צירי הלחץ וגם אם מרגישים זה מספיק טוב בשביל ללחוץ נכון כך שהרבה פעמים זה יכול להגמר בואקום/ קיסרי חירום עם כל הסכנות כך שזה מעלה שוב את הסטטיסטיקות ושוב זה לא בעיה של הבית חולים אלא של היולדת שבחרה לקחת אפידורל. אם רוצים להשוות בין בטיחות של לידות אפידורליות ללידות בית אז זה היה נכון אבל אם רוצים להשוות בין לידות בית חולימיות ללידות בית צריך להשוות בין לידה פעילה עם מלווה צמוד בבית חולים מול בית. מעניין אם יש מחקר כזה.

savvysunflower

New member
צודקת

אבל ב"סיכון גבוה/בינוני/נמוך" מתייחס, ככל שידוע לי, להריון, ולא ללידה עצמה... לא יודעת, לא אני עשיתי את המחקר

lionet

New member
זה תלוי מה שאלת המחקר שלך

אני חושבת שהמטרה במחקר הספציפי הזה היא לענות על שאלת הבטיחות באופן השוואתי בין לידות בית חולימיות (כפי שהן) מול לידות בית (כפי שהן) כשאת שואלת שאלה כזו - את לא יכולה 'לנקות' מבית החולים את מאפייניו - כי זה בעצם יפגע באמינות המחקר. לידות בית חולימיות אינן מתרחשות בליווי צמוד של מילדת פרטית (אפשר לשכור שירות כזה באופן פרטי - אבל אז זו *אינה* לידה ביתחולימית טיפוסית, כפי שמציעים לך שירותי הבריאות) בלידות ביתחולימיות אפידורל אינו רק זמין אלה גם מוצע באופן אקטיבי ליולדות ולא אחת גם מופעל על יולדות לחץ לקחת אותו. את לא יכולה להוציא אותו מהמשוואה כאשר את באה לבדוק לידה ביתחולימית טיפוסית. זה לא מחקר השוואתי בין לידות אפידורל ללידות בית - כי לא כל יולדות בי"ח לוקחות אפידורל - אני מניחה (לא יודעת) שבתוך 'קבוצת הלידות בבי"ח' יש התפלגות אופינית בין לידות עם אפידורל ללידות פיזיולוגיות - כפי שהיא קיימת בבי"ח. אולי לך זה ברור שאפידורל מסוכן יותר מלידות בית - לרוב הרופאים (שלא לדבר על הדעה הציבורית) , שיגידו לך שלידת בית זה סיכון וימליצו על לידת בי"ח - זה כנראה לא ברור. כי כשהם ממליצים על לידה בבי"ח הם מתכוונים בדיוק לאותן לידות שמוצגות במחקר. אילו שאלת המחקר היתה: "אם את יולדת מודעת, שמעוניינת בלידה טבעית ופעילה ומוכנה לשלם באופן פרטי על מילדת צמודה ועל שהות במרכז שיתמוך בלידה טבעית- היכן עדיף לך ללדת מבחינה בטיחותית? " אז התשובה שלי היא - שלא ידוע לי על מחקר שכזה
נכון למצב בבתי החולים היום - אלו התוצאות. אם את רוצה לדעת *למה* זה ככה - והאם זה בגלל המקום עצמו - אז התשובה היא - לא בהכרח. יש כל מיני נתונים נוספים ששונים בין לידות בית ללידות בי"ח, שיכולים להוות סיבה לתוצאות הללו, שאינן המיקום הפיסי של הלידה. אני מעריכה, שמאחר ובי"ח יודע לתת מענה רפואי לשלל הסיבוכים שגוררת 'לידה רפואית' - אז לו יתבצע מחקר כזה בעתיד - התוצאות תהינה עדיין דומות בכל האמור ב'סיבוכים רציניים'. בכל האמור בסיבוכים 'קלים' כמו חתכים, לידות ואקום, ושאר 'פגיעות קלות' שהן פועל יוצא של 'המענה הרפואי' - אם הגישה בבי"ח תשתפר ותהיה התערבותית פחות (ואני לא מתכוונת רק להתערבויות פיסיות, אלה גם לנסיונות 'להדריך' ו'להנחות' את היולדות ולהרגשה שהאחריות וההחלטות בנוגע ללידה שיכות לצוות הרפואי ולא ליולדת) - ישתפרו גם התוצאות - ועדיין- האפשרות ללדת במקום מוכר לך, אי הצורך לצאת לנסיעה ולהיקלט במקום זר, העובדה שאת היולדת היחידה והכל מתרכז סביבך וברצונותייך - תביא ללידות קצרות וקלות יותר בבית. זו דעתי והערכתי - אבל היא לא מבוססת מחקרית. ומעשית, לא ידוע לי על בי"ח, או אפילו על שירותים פרטיים שאת יכולה לקחת במסגרת ביה"ח (כמו 'מרכז לידה טבעי') - ש'נקי' ממאפיינים בית חולימיים - תמיד יהיה עוד נתון ש'מטה' את המחקר. השאלה היא מה את מחפשת....

savvysunflower

New member
רגע.

הדברים שכתבת לא מעידים על נטייה מסויימת. כדי שמחקר לא יהיה מאוזן, צריכים להיות גורמים שנכנסים לקטגוריה מסויימת רק חלק מהזמן (כמו המחקר השגוי על לידות עכוז, שכלל אוכלוסיה בלתי מאוזנת של יולדות עכוז). אבל הדברים שכתבת הם לא כאלה. יולדת בלידת בית תמיד לא תקבל אפידורל. אי אפשר לכלול במחקר גם נשים על אפידורל בלידות בית כי אין כאלה. באותו אופן, יולדת בלידת בית תמיד תהיה עם מיילדת צמודה. אלה דברים שנכנסים לתוך ההגדרה של לידת בית. בקשר למודעות, אם היינו מאזנים בין נשים מודעות ללא מודעות ושמות את אותו המספר כאלה וכאלה בלידת בית ובביה"ח, זה דווקא היה מעלה את הסיכון של לידת בית *מעל* הסיכון של ביה"ח. וזה לא היה מאוזן, כי רוב מוחלט של יולדות בית כן מודעות לתהליך הלידה.

אם פי 3

New member
יולדת בית יכולה להיות עם אפידורל

בדיוק כפי שהיא יכולה להיות עם קיסרי. אמנם בבית, אי אפשר לעשות את אלו, אבל אפשר (וגם קורה) לעבור לבי"ח למטרה זו. לכן ההשוואה היא לא לפי אם יולדת לקחה אפידורל או לא, או עברה קיסרי או לא, אלא לפי התחלת הלידה. אחד הסיכונים בבי"ח, זה שהסבירות ללקיחת אפידורל היא הרבה יותר גבוהה (גם אם תכננת ככה, וגם אם לא).

savvysunflower

New member
אוקיי...

אז זה עוד יותר לא מטה את תוצאות המחקר. או דווקא להיפך, מעלה את הסיכון של לידת בית, כי אם הם התחילו כשווים, ואומרים שבית החולים בטוחה באותה מידה *גם עם* אפידורל/פיטוצין וכו', זה אומר שגם בבית יש סיכון (או היעדרה) באותה רמה, אז מה מעלה את הסיכון (או מוריד את מידת הבטיחות) בלידת בית כדי שזה יהיה שווה...?

אם פי 3

New member
לא הבנתי

בלידת בית חולים יש סיכונים מסוימים. גם בבית יש סיכונים. הם לא תמיד זהים. אבל השורה התחתונה, היא שבבית ובבי"ח יש כמות דומה של תמותה ותחלואה קשה (והרבה פחות תחלואה "קלה") (בלידה ראשונה. בשניה ומעלה, בבית התוצאות קצת יותר טובות). זה כולל את מכלול הבעיות והסיכונים. כולל כאלו שלא קשורים למקום הלידה, כולל כאלו שהם בעייתיים יותר בבי"ח, וכולל כאלו שהם בעייתיים יותר בבית.

אם פי 3

New member
ואגב

אחת הטענות שהוכחו במחקרים, היא שתוספת רפואיות, לא מעלה (ואף מורידה) את בטיחות לידות הבית. כלומר - אם תקחי לידת בית, ותדאגי שיהיה בה רופא וציוד רפואי, שיבדקו דופק כל כמה דקות וכדומה - לא תשפרי את התוצאות, ולהיפך. "לידת בית חולים" בבית, זה הדבר הכי מסוכן - כי יש לך את הסיבוכים, אבל אין את אמצעי ההצלה. לידת בית שונה במהותה מלידת בית חולים.

savvysunflower

New member
ולכן

הדברים של ליונט אינם מדוייקים. הגורמים האלה לא "גורמים להטייה של הסטטיסטיקה", אלא הם פשוט חלק מהחילוק הטבעי בין לידות ביתיות ללידות ביתחולימיות. המחקר הוא מבוסס ומדוייק.

savvysunflower

New member
*חלוקה הטבעית ../images/Emo122.gif

שבועיים וחצי בארה"ב והעברית שלי מתה מוות טראגי.

savvysunflower

New member
תשובות

ראשונה
22
37
לא. מיילדות בית מקבלות רק לידות בסיכון נמוך.
ראש. מיילדות בית לא מקבלות לידות עכוז.
6 דקות.
5 שעות, שעה וחצי לידה פעילה עם המיילדת, בדיקת דופק 3 או 4 פעמים
צירים
בבית שוב, מיילדות בית לא מקבלות לידות בסיכון גבוה או בינוני. לא בחרתי לידת בית כי בא לי, בחרתי בה כי היא בטוחה כמו ואולי יותר מלידה בית-חולימית.

../images/Emo140.gifתודה לsavvysunflower, lionet ושולה

מיילדות בית לא מקבלות עכוז? מה שאני זוכרת דובר בפורום הריון כמה פעמים על לידת עכוז בבית במידה והעובר לא יתהפך בקשר ללידה בסיכון נמוך כן יולדים בבית ולכן שאלתי על סיבוכים במהלך ההריון אבל שמוגדרים בסיכון נמוך ושוב תודה לעונות

savvysunflower

New member
זה לא נכון.

מיילדות שמוסמכות ע"י משרד הבריאות לא מקבלות עכוז. יש מיילדות בארצות אחרות שכן.

למעלה