אמו של מסורב פונדקאות ילדה עבורו

מירבי*

New member
אמו של מסורב פונדקאות ילדה עבורו

רובכן בוודאי ראיתן את הכתבה על הבחור שלא קיבל אישור לפונדקאות באנגליה ואמו ילדה עבורו את בנו.
מה דעתכן, לו זה היה אפשרי בארץ, הייתן פונות לאופציה הזאת? הייתן מבקשות מאמא או אחות להיות פונדקאיות עבורכן?

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4634294,00.html

nando

New member
התשובה לגבי השאלה שהעלית כאן....

לפני תשובתי מירב, למה השאלה שהעלית, מנוסחת בלשון נקבה? אני עוד אפנה למנהלת הפורום על העניין הזה.....
.

לשאלה עצמה אשר שהעלית בעקבות הכתבה, בארץ ישנה התעסקות שלמה סביב שאלת הקשרים בין הצדדים. הן בפורום והן בוועדה. התהליך למרות הנסיון שנצבר בקילומטראז העצום שעברו בו, כה רבים, לא משנה את העובדה שעבור הפרטים הספציפיים, משתתפים בתהליך אחד מסויים, עדיין הוא מורכב גם בהיבט הזה. גם כך, יש לאנשים שאלת זהות רבה בנושאים האלה שקשורים לדרך להגעתם לעולם ולעצם השתייכותם למשפחתם. בין אם בתהליך פונדקאות או גם בתהליכי אימוץ. לשם ההדגמה אשתמש דווקא בדוגמאת האימוץ שמוכרת יותר.

אתן לדוגמא את אותם המקרים שבהם אנשים שגודלו מגיל 0 במשפחה שאימצה אותם. אמצה לא רק בהיבט החוקי אלא בהיבט הנפשי.כאלה שצמחו במשפחה שראתה בהם בשר מבשרם, וגדלו אותו באהבת נפש שאינה תלויה בדבר, בהיותו לבוגר או לפני זה מקבל החלטה לאתר את "מנפקיי החומר הגנטי שממנו הוא נוצר". למרות שהאיש מעולם לא חווה את ההורות הביולוגית והוא אינו יודע כיצד זה מרגיש, עדיין הרבה מאלה שתיארתי קודם,יוצאים אל המסע הזה של חיפוש הזה ששמו "מאיפה באתי". והרבה פעמים, בנסיבות לא ברורות, (בהנחה שאנחנו לא מדברים על צורך בריאותי הקשור בגנטיקה של משפחת המקור), האנשים האלה מחפשים ומחדשים קשר עם מי שהוא למעשה כלום עבורו.

אומנם בכתבה שהובאה כאן, זהו מתוארים בעצם מקרה קיצוני שכיוונו, הוא הפוך לגמרי ממה שבחרתי להשתמש לצורך ההדגמה. אבל.... שאלת הזהות היא פרימיטיבית. (השימוש במילה פרימטיבי הוא במובן של משהו ראשוני ולא במובן של נחות ובלתי מפותח). אזכיר כאן את הפוסט שכתבה כאן VNRN על החוויה שחווינו עם הפונדקאית שלנו בשבוע שעבר. יש משהו משמעותי בהרבה היבטים, שמהותם והשפעתם העמוקה זרה לנו. כל הקשור לבית הגידול שבו הפכת מביצית מופרית לאדם. כמו שנכתב שם, רב הסמוי על הגלוי. VNRN ואני שמים את זה שם, בקטגוריה של האין הסברים. אבל בגלל חשיבותם, זוהי שאלה מהסוג שלא נעלמת וגם לא נאלמת (מלשום אילם - משתתקת), סתם כך.

מעבר לשיוך אותו קשר בלתי אמצעי ראשוני ש VNRN לאיזושהי ראשוניות איננו יודעים דבר מעבר לכך, כיצד קשר וקרבה כאלה עשויים להשפיע על ילדך, אם האדם אשר בתוכו הוא גדל כעובר, יהיה בקרבתו כאשר אותו אדם איננו מתפקד כאימו של הילד. לא שאני חושש מן ההשפעות (למרות אי הידיעה כאמור), יש לנו עדיין דרך לווסת זאת אם נגיד שנחשוש ממשהו. אבל כאן, במקרה שמתואר בכתבה דמירה הביאה לצורך ההתייחסות, זה לא המצב. קשה לחשוב על יכולת לווסת את האינטרקציה בין הסבתא לנכד, כי כאמור לא סביר שהצעד הבא יהיה שההקשר ינתק בינהם.

כל זה נאמר עוד לפני שמציינים את התסבוכות הרגילות שעלולות להווצר כסתם מיחסי משפחה שעלולים להתקלקל. ומילים שעלולות להשמע באוויר בנסיבות כאלה.ליד הילד. בעיקר בהיותו ממש מעיר בעשור הראשון לחייו., כאשר הבלבול הוא רב ושאלות של זהות והשייכות מעסיקים אותו כמו ילדים רבים אחרים.בזמן שאין לו את הכלים, להבין ולהפריד בין דברים ועדיין, עניין השייכות שבדרך היא מרכיב שמעסיק ילדים רבים בגיל צעיר, שבדרך כלל מתבטא בשאלות "האם אני מאומץ....", או מה שאני מניח ,שקורה במשפחות חד מיניות שם הורה מאחד המינים לא קיים כלל. להוסיף לזה "אבל יצאת מהבטן של סבתא", נראה מקשה אף יותר עךל הילד שעל טובתו חייבים לחשוב בהגיעו לעולם.

מהדברים שהבאתי, גישתי היא ברורה. לדעתי זו טעות לקבל עזרה כזו מאימך. במיוחד כשמוסיפים מרכיב של משפחה חד מינית כאמור, אין לדעת מה הדבר יכול להוליד תרתי משמע, כיצד שאלות של זהות, שאלות של "מי הוא מי בעבורי" וכיצד אינטרקציה צמודה עם הפונדקאית שבסופו של דבר היא הסבתא שלך אבל שאתה חש משהו שהוא אחר ולא מובן (כפי שתואר מן החוויה הפרטית שלנו), לזה מצטרפים דברים הסיכונים הרויאלים הבאים:
  1. מה היה אילו קרה לסבתא משהו כתוצאה מן ההליך? ואכן דברים לא נחמדים קורים לעיתים נדירות. כולנו יודעים זאת. כיצד הוא היה ממשיך לחיות עם עצמו.כיצד ילדו היה חי עם זה? זה בכל זאת קשר דם מדרגה ראשונה. ולא אל תאשימו אותי בזילות חייהן של או בריאותן של פונדקאיות. אחרי הכל, קשר דם הוא קשר דם.
  2. כיצד בכלל האב העז להסתכן להוליד ילד בהליך שמבחינת הרשויות לא היה מצריך להתקיים כלל.האם לא חשש שבהיותו "פסול פונדקאות". מסיבה כלשהי.שהרשויות הבריטיות יתלבשו עליו ויקחו ממנו את הילד?, שכן מבחינתן כלל לא היה אמור להוולד.איזו רולטה הוא שיחק? מה עבר לו בראש בדיוק. איזה מחיר נפשי, עלול היה להגבות ממנו ומאימו לו הוצאת הילד מחזקת,משפחתו הייתה מתרחשת? האם בכלל זה נבדק כשהם יצאו לדרך?
  3. אם ynet דייקו באמת, ואכן האב היה "פסול פונדקאות", רק מסיבה טכנית בהיותו רווק. האם לא ניתן היה לפתור זאת בצורה כזו או אחרת של נשואי נוחות או נשויי "על הנייר"? אם המטרה היא הורות, עדיף לדעתי לעקוף את המגבלה של היותו רווק שמונעת ממנו את הזכות להליך פונדקאי , על פני כל מה שכבר שכתבתי קודם.

בקיצור, אם לא הובנתי עד כה..... התשובה שלי היא לא! לא לתהליך כזה.

למעלה