איש איש בעיניו יעשה.? שאלה?

א הדייג

New member
איש איש בעיניו יעשה.? שאלה?../images/Emo54.gif

לכול הפורום הנחמד ולאוהבי הים,האים זה נחמד? לא סימפאטי? או שזה בכלל לא מענינו של אף אחד להעיר הערה לדייג שדג בסמוך לו להחזיר בחזרה דג שנראה קטן לים. שבוע שעבר הלכתי לזרזר בערב, לוקוס 20סמ נתפס, שחררתי אותו לדרכו,דיג שעמד לידי על פתיון הוציא לוקוס יותר קטן, קרא קריאות שמחה, רקד את רקוד הנצחון,ושם אותו בשקית. האם נכון להאיר לו? בעוד שדייגים לא מעטים אוספים כמה קטנים בטענה שזה לחתול שלהם.

adam111L

New member
בהחלט נכון להעיר לו

אומנם הוא לא עובר רשמית על החוק, אך יש במעשיו משום פגיעה ברורה בדגים והתנהגות שמשמדרת חוסר כבוד כלפי הטבע. אז בהחלט מותר להעיר. מומלץ לעשות זאת בעדינות ובנימוס, כדי לא לגרור תגובות לא סימפטיות.

shragam

New member
תלוי בטיפוס, יש כאלו שרואים מרחוק

שלא כדאי להתעסק איתם ויש כאלו שיש אולי סיכוי שיתייחסו למה שתעיר להם.

הונדסון

New member
הנושא הזה די רגיש

כדי להכניס עניינים לפרופורציה - אני כמעט בטוח שכשכתבת את ההודעה הזו יצאת מתוך נקודת הנחה שכל הדייגים בארץ דגים להנאתם ולשם תחביב, ולכן נראה לך נכון להחזיר לים כל דג שמשקלו או גודלו קטנים מ- X. לאמיתו של דבר המצב אינו כזה, וישנם גם דייגים (והרבה) שדגים ע"מ להביא אוכל הביתה, ולא רק לצורך ההנאה. ישנם הרבה דייגים שאין להם את הכסף כדי לקנות ציוד באלפי שקלים, כמו ללא מעט גולשים כאן בפורום, והדייג נעשה לצרכי כלכלת בית ותו לא. אני באופן אישי מחזיר דגים קטנים לים, אבל לעולם לא אעיר לדייג אחר על כך שהוא לוקח איתו דג קטן, רק מתוך הידיעה שאולי הדג הזה הוא ארוחת ערב לילדים שלו. אני גם חושב שלהתעניין בסיבה מדוע אותו דייג שם בשקית דג קטן זה ממש לדחוף את האף לעניינים שאינם שלי. להעיר לדייג אחר על לכלוך שהוא משאיר אחריו זה משהו אחד, כיוון שהנזק שנגרם מזיק לסביבה באופו חסר תקנה, אבל להעיר על גודל הדגים שדייג לוקח איתו הביתה יכול להכניס אותך למקומות שאתה לא רוצה להגיע אליהם... נכון שאותו לוקוס היה יכול להתפתח למימדים של לוקוס בוגר ולהשתבח עם הזמן, אבל אני כמעט בטוח שמי שלוקח איתו דג כזה הביתה גם אוכל אותו באיזשהו שלב. תחשוב על זה.

adam111L

New member
או ש...

הוא היה זורק אותו לפח אחרי שהראה למשפחה. בדיוק כמו שאי אפשר לדעת אם הדג הוא למאכל, אי אפשר לדעת אם הוא נזרק אחר כך לפח. מהכרותי המון דייגים ששומרים דגים קטנים, אני יכול להגיד בוודאות שהדגים או נזרקים לחתולים, או מושלחים לפח, או במקרה ה"טוב" מחולקים למישהו (לא צדקה).

הונדסון

New member
גם אם הדג נזרק לפח אחרי הדייג

אני לא חושב שזו סיבה שתגרום לי להעיר לדייג אחר. הכל עניין של פרופורציה. אינטיאס הוא דג שיכול להגיע בקלות לכמה עשרות קילוגרמים, ובכל זאת לא היית מחזיר לים אינטיאס במשקל של 800 גרם, נכון? אני לא הייתי מחזיר אותו. במקום להתמקד בכמה עשרות דייגים שמוציאים דגים קטנים, ה"מלחמה" צריכה להתמקד בבעלי סירות הדייג הקטנות. לך לשווקים ותראה כמה טונות של דגיגונים מוכרים שם במחירי זנות, כיוון שאותם דייגים דגים לצורך פרנסה. מכל מקום, אני לא חושב שזה ענייני לבדוק בסלים של דייגים אחרים.

adam111L

New member
הדיג המסחרי בהחלט פוגע

במיוחד כשהוא נעשה בניגוד לחוק (קרוב לחוף - בתי גידול) וכלולה בו לקיחה של המון דגיגים. אבל נחזור רגע לעניין עם הדייג הפשוט שלוקח דגים קטנים. ברוב המקרים, ובאמת בלי להכליל, אותו דייג אם יעמוד לידך ויראה אותך מחזיר לוקוס של 400 גרם למים, היה צועק עליך ואומר לך לתת לו אותו ושואל אותך למה אתה מחזיר, וזה במקרה הטוב. במקרה הגרוע הוא עלול לומר כמה קללות ובכל זמן הדיג לתת לך פרצוף מאוד לא נעים. אז תחשוב, אם הוא מרשה לעצמו להכנס לך לסל ול"חוקי הדיג" שלך, למה שאתה לא תכנס לסל שלו, ואפילו להסביר לו שאפשר לתפוס דגים קצת יותר גדולים מסרגוסים בגודל אצבע ובורים בגודל מצית זיפו.

הונדסון

New member
אני לא יודע איפה בדיוק אתה דג

אבל לא נתקלתי עדיין במישהו שקילל אותי או התעצבן עלי בגלל שהחזרתי דג למים, ולא משנה באיזה גודל היה הדג.

alonps

New member
יש ויש

עלי איים מישהו ביפו שאם אני מחזיר לוקוס של 500 ג' שתפסתי הוא שובר לי את המקל... [החזרתי והוא לא שבר
] הדבר הנכון הוא לתת דוגמא אישית, ולהסביר בעיקר לדור הצעיר יותר שנכון להחזיר דגים לים. את הדור המבוגר קצת קשה לשנות, אבל יש סיכוי גדול שאת הצעירים עוד נצליח לשכנע. הכל כמובן בנועם ובלי התנשאות.

הונדסון

New member
../images/Emo12.gif בדייג שמאיים עדיין לא נתקלתי

עם כל האיפוק שלי ועם כל הכבוד לקשר הישיר וההדוק ביני לבין החוק במדינת ישראל, דייג שיאיים עלי או יתקרב אלי במטרה להזיק לי או לציוד שלי ימצא את עצמו עם משולשת בתוך ארובת העין, בלשון המעטה...

הונדסון

New member
המקרה שהזכרת די מפתיע אותי

אני בכל אופן עדיין לא נתקלתי באלימות בין דייגים, להיפך - המקרים בהם נתקלתי היו תמיד לצרכי עזרה הדדית. באופן עקרוני אני דוגל בדרכי נועם לפתרון בעיות וקו מחשבתי הוא לנסות ולהימנע מאלימות ככל שניתן, אבל הכלל התנ"כי שאומר "הבא להרגך השכם להרגו" הוא כלל אצבע עבורי במקרים כגון זה שהזכרת. משטרה אולי לא תרוץ להתערב במקרים כאלו, אבל אני חושב שכל אחד צריך לדעת מתי וכיצד להגן על עצמו. אני לא אסבול איומים בשום פנים ואופן.

א הדייג

New member
|פהמטרה לא אלימות מילולית ולא פיסית

בסך הכול לא לתת לדג שעדיין לא הגיע לפירקו ויצא מהמים להגיע לצלחתו של איזה חתול אהוב, או למצוא את עצמו מסיים את דרכו באיזה פח עלוב רק לשם שהדייג יגיד דגתי.

ואם היית מוציא לוקוס של 4 קילו אז?

היית לוקח או משחרר?(אני לוקח כמובן) הפגיעה בלוקוסים הגדולים הרבה יותר חמורה מבקטנים.

gaichuk

New member
בעיה...

אני מחזיר קטנים (וגם לא כ"כ קטנים...
) ומשתדל שאם נמצאים אחרים בסביבה,שידעו גם למה. אני לא נכנס להם לתחתונים ולא מעיר להם אבל בפנים זה מציק לי מאד. מצד שני,אם אני רואה דיג שתופס קטנים וזורק אותם ליבשה ,אני אעיר לו ועוד איך! מטומטמים כאלו צריכים חינוך מחדש !

meirge1

New member
לפי דעתי....

פגיעה בדגים הגדולים היא משמעותית גדולה מאשר בדגים הקטנים. דג קטן גדל להיות דג גדול דג גדול משריץ מליוני דגים קטנים חשבו על זה ...

dobhy46

New member
מה שצודק צודק

אך יש אנשים שגם קטנים מזה לוקחים מהתלהבות

א הדייג

New member
חברה תודה על התגובות וההתיחסות...

ואני חושב שאני בכול אופן מחזיר לים כגודל ההנאה שהוא נותן לי.

הישר בעיני

"גודל ראוי" זה עניין סובייקטיבי. סרגוס של 400 גרם לוקחים? בטח. לוקוס של 400 גרם לוקחים? מה פתאום. למה? בגלל שהוא עוד יכול לגדול? אינטיאס של 3 קילו לוקחים? בטח לוקחים. אבל הוא יכול לגדול עד 30 קילו. אז למה זה בסדר לקחת של 3 קילו? מה שאני רוצה להגיד זה שאותו דייג אינו לגמרי טועה ואתה לא לגמרי צודק. זה רק עניין של דעה. כמובן שזה בסדר להביע דעה ולנסות לשכנע, אבל לא מעמדה של "אני צודק ואתה טועה". מה שאני מעדיף לעשות לטובת הדגה זה שני דברים: 1. שואל את הדייג אם הוא "באמת אוכל כאלה דגים קטנים". קודם כל, זה מטפטף לו לאוזן שאלה דגים קטנים מדי. אם הוא עונה שכן, סבבה. אם עונה שלא, אז אני מדבר על זה שכדאי לשחרר אותם שיגדלו שיתרבו בלה בלה בלה... 2. אם אני תופס דג ראוי לשיחרור, אני דואג שהוא יראה שיחרור. וכשהוא אומר אה-בה-ציגלמה, אני מסביר לו שזה קטן מדי. בטווח הארוך זה יקלט.

למעלה