אירוח גנית פרג בנושא הרגלי שינה

השפעת שנות היום על שנות הלילה

הי, אינני יודעת מיהו יועץ השינה (נחמד לדעת שיש גם יועצים ולא רק יועצות
), אבל חד משמעית יש קשר בין שנות היום לשנות הלילה, אחרי מאות תהליכים שליוויתי אני יכולה לומר שעוד לא היה לי תהליך אחד שהורים עשו משהו שונה ביום וזה לא השפיע על הלילה, אכן אם יש ביום מטפלת או גננת והיא עושה אחרת זה לא ישפיע לכם על הלילה אבל אם אתם איתו גם ביום, אז חד משמעית הוא יתחיל לדרוש בלילה את מה שמכיר מהיום. אכן יש שוני מהותי בין רמות המלטונין אך אין זה קשור להשפעה, זה קשור לזה שאולי בתחילת התהליך קשה יותר להרדים ביום מאשר בלילה (מה שמסתדר בהמשך) אך כל תלות שתיתנו לילד במהלך היום, מהר מאוד הוא יתחיל לדרוש אותה גם בלילה. לגבי שיטת 2 דקות, כמו שכבר כולם יודעים אינני אוהבת שיטות שתומכות בהשארת תינוקות בוכים במיטתכם , אני יודעת שיש אנשי מקצוע רבים שעושים שדרוג לשיטת החמש דקות (כבר שמעתי גם על שיטת הדקה) אך בעיני זה לא נכון לילד וגם מבלבל אותו כי לו אין שעון והוא אינו יודע מתי באים ומתי לא וזה יוצר בלבול עוד יותר גדול ואף עשוי להביא להתקפי בכי היסטריים הנובעים מזה, כך שאינני יכולה להמליץ לך לעשות את זה לא ביום ולא בלילה... אני מאמינה שכמו שנתתם לו תלות כך צריך לעזור לו להוריד אותה, משמע לעשות זאת בהדרגה, תחילה אולי להיות איתו אבל עם מגע רק כשבוכה אבל לדאוג שההירדמות הסופית שלו תהיה ללא מגע וכך לאט לאט להוריד את כל גורמי התלות עד שיירדם עצמאית. בהצלחה, גנית

מספר שאלות במעבר לשינה עצמאית,

בוקר טוב, התינוק שלי כבר כמעט בן 7 חודשים ומאז שנולד לא ישן באופן רצוף, בתחילה היה נרדם בנדנודים בלבד ואחר כך בערסולים מרגיעים ותמיד עם מוצץ. מבחינת אוכל, ניזון מהנקה ומגיל 4 חודשים התחלנו גם במוצקים. במסגרת המעבר לשינה עצמאית ואכילת מוצקים החלטתי שאני עושה לו שגרת יום שמסתיימת גם בשגרת שינה, התחלתי מיום ראשון האחרון והסדר כדלקמן: 6:00 - 7:00 - מתעורר. 7:00 - ארוחת בוקר + הנקה. 8:00 - 9:00 - שינה 10:00 - 11:00 - פרי. 12:00 - 13:00 - ארוחת צהריים + הנקה 13:00 - 14:00 - שינה. 15:00 - 16:00 - פרי. 17:00 - 17:30 - ארוחת ערב + הנקה 17:30 - 17:45 - מקלחת. 18:00 - 19:00 - שינה. בתחילה שמתי במיטה עם מוצץ, לחישות ונשארת עד שנרדם וביומיים האחרונים שמה במיטה עם מוצץ ויוצאת מהחדר, אם הוא בוכה נכנסת במיטה, מוצאת אותו בוכה ומנסה לטפס, משכיבה אותו שוב עם מוצץ ויוצאת. השאלות שלי הינם: 1. בגיל שלו האם הוא זקוק להנקה בלילה ? נכון להיום, אני מניקה פעמיים בלילה והוא לא מסכים לקחת בקבוק. 2. אני לא מצליחה לגרום לו לקחת מוצץ לבד והוא מתעורר כל שעתיים, ובשעות הבוקר כל שעה. יש לי הרגשה שנעים לו שאני זאת שמביאה לו את המוצץ, כאילו פיתח תלות לזה, האם הגיוני ? איך אני יכולה, מעבר לפיזור מוצצים, לגרום לו לא להזדקק לי במהלך הלילה ? 3. למרות שאני רק משכיבה אותו במיטה ושמה מוצץ ויוצאת, רק אני מצליחה לעשות זאת, כולל להביא לו את המוצצים, כלומר, הוא רוצה רק אותי לנושאים האלה, איך אפשר לשנות ? 4. איך אני מאריכה את השינה שלו, הוא היה ישן בסביבות 10 שעות וקם עייף, לדעתי, צריך כבר לישון 12 שעות, האם נכון ? כרגע, במידה והלך לישון ב - 06:00 אני לא מוציאה אותו מהמיטה עד 06:00, אבל זה מצריך ממני לקום ולשים לא מוצץ מהשעה 04:00 בערך כל שעה. מצטערת על האורך והסרבול, אני מקווה שהייתי מספיק ברורה ושחוסר השינה לא משפיעה עד כדי כך על היכולת המילולית שלי

הירדמות עצמאית

הי, 1. לרוב ילדים יכולים להסתדר בלי הנקות בלילה בגילו אבל לא לפני שלומדים להירדם עצמאית, מניסיוני כאשר ילדים מקבלים כלים להירדמות עצמאית הם כבר לרוב לא זקוקים לאוכל בלילה בגילאים הללו, יחד עם זאת, גם אם ידע להירדם עצמאית ויתעורר פעם בלילה לאוכל זה בסדר כל עוד לא נרדם בהנקה בלילה. 2. בוודאי שהוא פיתח תלות בזה, ראי תשובתי ל Maybeelol 3. האם כוונתך שהוא לא מקבל למשל את בן זוגך? אם כן אז פשוט תני לבן זוגך לגשת אליו פעם אחת או פעמיים בלי שאת תתערבי ותתני לו להתמודד עם זה וזה ייגמר, אולי אם היו ניסיונות בהם התערבתם והחלפת אותו גרמת לו לחשוב שהוא לא מספיק טוב כמו אימא. 4. דאגי שבשעת הזו של הבוקר הוא יירדם לפחות לחצי שעה ולפני כן אל תוציאי אותו, רק אם תקפידי על זה הוא יתחיל לקום מאוחר יותר, גנית

שאלה כללית על סדר טקס שינה(בת 7.5 חוד')

גנית שלום, ראשית אני רוצה להודות לך על העיצות המועילות שנתת לי, בתי בת 7.5 חוד' ובד"כ נרדמת לבד במיטה עם מוצץ בפה אחרי האוכל (180 מ"ל תמ"ל), למדה כבר להכניס את המוצץ לבד לפה באמצע הלילה, אחרי שיישמנו את עצתך (קישטה מרפי
) השאלה שלי קשורה לטקס השינה, אותו אנחנו מתחילים בערך ב 19:00 - אמבטיה, עיסוי קצר (היא לא נותנת יותר מידי), בקבוק ולמיטה (בערך ב 20:00 ) כשהיא עוד ערה, אך מעט מנומנמת, ולוקח לה בערך 10-15 דקות להירדם. האם כדאי להאכיל אותה לפני האמבטיה ולהשכיב לישון אחריה?

טקס שינה

הי, אם היא מתנמנמת על הבקבוק לפני השינה אז רצוי להעבירו לפני האמבטיה, אם לא אז אין צורך לשנות, גנית

2610hila

New member
בן שנה שמתעורר הרבה

היי.בני בן שנה ומגיל 0 היה מתעורר הרבה בלילה(כל דעה וחצי בערך)ובמהלך היום לא ישן יותר מחצי שעה -45 דקות. לאחר שהפסקתי להניק אותו בסביות גיל 8 חודשים החל לישון קצת יותר טוב והיה מצעורר כל 3 4 שעות לאחרונה שוב משהו השתבש והוא מתעורר כל שעה!!! הוא לא יודע להרדם לבד אלא נרדם עם בקבוק ועל הידים ובלילה כשהוא מתעורר הוא מקבל בקבוק כי זו הדרך היחידה להחזיר אותו לישון.(הוא אוכל ממש מעט כל פעם) האם ללמד אותו להירדם לבד יפתור את הבעיה?איך עושים את זה? אני ממש מותשת!! אודה על עזרתך הילה

בן שנה ומתעורר הרבה

הי, בעצם מה שעשית (ולצערי אימהות רבות נופלות במקום הזה) הפסקת להיניק מתוך כוונה שהוא יתחיל לישון טוב יותר אבל למעשה החלפתם תלות בתלות (לבקבוק) וזה אכן עבד זמני (כך זה עם כל החלפת תלות חדשה) אבל שוב הוא פיתח עמידות והמצב הידרדר, כמובן שלימוד הירדמות עצמאית יפתור את הבעיה. אם הוא נרדם עם בקבוק, נתקו אותו כשהיניקות נחלשות והשכיבו במיטה, תחילה היו לידו ולטפו עד יעשה את ההפרדה בין הבקבוק והשינה וגם במהלך הלילה עשו את ההפרדה הזו ורווחו את ההאכלות שלו בכל פעם בשעה ודאגו שיירדם במיטה. תינוק בגילו כבר אמור לדעת להירדם עצמאית ולישון לילות רצופים, גנית

ayeletpo

New member
איך יוצאים מהחדר??

שלום רב. רוני בת שנה ושלושה חודשים. ישנה לילות שלמים (חמסה חמסה חמסה) משעה 19.30 +- עד 6.30 בבוקר +-. יש לנו שגרת ערב קבועה- ברבע לשבע בערב שותים קצת בקבוק, אמבטיה, וממשיכים לשתות את יתרת הבקבוק או על הידיים של אמא / אבא או כשרוני יושבת במיטה שלה. אחרי שתיית הבקבוק לרוב רוני נשכבת לבד כשיש לה מוצץ בפה. במיטה אנחנו שמים עוד שניים-שלושה מוצצים. כשרוני ממש עייפה היא תמשיך לישון אחרי שהיא נשכבה לבד במיטה אבל אם קצת ברחה לה העייפות היא מתחילה לשבת / להיעמד ואנו צריכים לשוב ולהשכיב אותה. הבעיה מתחילה כשרוצים לצאת מהחדר ורוני עדיין לא נרדמה אלא שוכבת במיטה ערה או מנומנמת. מה שקורה זה שברגע שיוצאים היא מתחילה לבכות ואז מתחילה הדילמה מה עושים. אני אציין שלפני כמה חודשים היינו בהרצאה שלך ולא כל כך הבנו איך מיישמים את השלב שללמד את הילד שההורים יוצאים מהחדר והוא צריך להירדם לבד. אשמח לקבל מענה. תודה מראש.

איך יוצאים מהחדר?

הי, ראשית, אני לא יודעת מה השלבים שעשיתם קודם כי אי אפשר לקפוץ ישר ליציאה מהחדר לפני שעברתם את השלבים הראשונים, היא לא מוכנה כנראה כי עדיין לא השלמתם את השלבים הקודמים, יחד עם זאת, אם הייתם לפני כמה חודשים בהרצאה זה אומר שאתם הרבה זמן בתהליך ויציאה מהחדר זה שלב שאמור להגיע אחרי כחודש מתחילת התהליך, לכן קשה לי לענות לך לגבי זה כי אני לא יודעת מה השלב שאתם נמצאים בו עכשיו. מה שכן אני יכולה להמליץ לך זה לתת לה רק פעם אחת את הבקבוק ולא להשלים לה אחר כך, לא על הידיים ובטח לא במיטה כדי שלא תקשר את זה לשינה אחרת, לצערי, מהר מאוד תתחילו לראות התעוררויות בלילה שבהן היא דורשת את אותה תלות מתחילת הלילה, מספיק טריגר אחד קטן כדי להביא אתכם לשם, אל תתרגשו מזה שהיא ישנה לילות שלמים כי כל עוד היא אינה יודעת להירדם עצמאית, זה זמני לרוב ויש סיכוי גבוהה ביותר שתתחיל מתישהו להתעורר, גנית

anatola

New member
תאומים בני 3 חודשים כמעט

גנית שלום יש לנו תאומים בנים בני כמעט 3 חודשים. עד לפני חודש זרמנו איתם בכל הקשור לאוכל ושינה ולא היו בעיות, היו נרדמים בקלות וישנים טוב. לפני חודש התחילו להיות בעייתיים בהרדמות - ההרדמה של שנת הלילה (בסביבות שמונה בערב) היתה לוקחת לנו לפחות שעה וכללה המון בכי בכל פעם שהנחנו אותם במיטה. גם באמצע הלילה כשקמים לאוכל (הם עדיין קמים פעמיים בלילה) מאוד קשה להרדים אחרי הארוחה. כשהתחילו הבעיות האלה, החלטנו להקנות להם סדר יום לפי "הלוחשת לתינוקות". התחלנו להעיר אותם במהלך היום לארוחות כל 3 שעות בערך ולפני השינה אנחנו מאכילים אותם ב- 6 ושוב ב- 8 (האכלות אשכול לי ה"לוחשת", המטרה להיפטר מההאכלה של 2 בלילה אבל זה לא עובד על האכלנים שלי...) והם באמת נרדמים מצויין. בסביבות 10-11 מאכילים האכלת חלום. הם עדיין קמים כל 3 שעות בלילה וזה גומר אותנו בגלל שכשהם קמים לוקח לפחות חצי שעה עד שהם נרדמים שוב. יש לציין שגם במהלך היום לא קל להרדים אותם, אנחנו מנסים להרדים אותם במיטות שלהם, אבל זה כרוך בהמון "ששששששששששש" ובכי, והרמות וחוזר חלילה... ואחרי הסיפור הארוך שלי - האם אנחנו עושים בסדר? לא יודעת אם זה יותר מידי לבקש כי אלה הילדים הראשונים שלנו, אבל הייתי ממש רוצה לגמול אותם מההאכלות בלילה ולגרום להם להבין שבמיטה ישנים, ולא על הידיים (כיום אנחנו שמים אותם במיטה כשהם כבר מתחילים להרדם, משתדלים לא לתת להם להרדם לגמרי על הידיים. אבל זה כמובן רק בלילה, במהלך היום הם לא מוכנים להשאר במיטה, גם אם נרדמו הם יתעוררו תוך 15 דקות מקסימום ויתחילו לבכות...) מצטערת על האריכות ומודה לך על התשובות! ענת

תאומים בני 3 חודשים

הי, אני בהחלט מבינה את הקושי בהתעוררויות לאוכל, מצד אחד תינוקות בגילם לרוב עדיין זקוקים לאוכל בלילה ושתי ארוחות בלילה זה מספיק, אני כן ממליצה להתחיל לרווח תחילה לארבע שעות ולאט לאט חמש וכן הלאה, בפעמים שקמים החזירו לישון כמו בתחילת הלילה בלי בקבוק. זה שהם לא נרדמים זמן רב לאחר ההאכלה אולי מלמד כי הם באמת לא ממש רעבים אלא סתם תלויים בזה, ראשית התחילו בתחילת הלילה להשכיבם במיטה לא מנומנמים אלא יותר עירניים ובלילה הקפידו שלא יירדמו או יתנמנמו על הבקבוק כי אולי הם נרדמים וכשאתם מוציאים את הבקבוק מפיהם הם מתעוררים וזה מה שמקשה עליהם להירדם שוב גנית

Jellyfish33

New member
מתי עובדים על הקניית הרגלי שינה?

התינוק שלי בן שנה. הוא התחיל לאחרונה לפתוח חלון של שעתיים באמצע הלילה בו הוא ער ולא ניתן להרדים אותו (למרות שרואים שהוא שפוך). נכון. הוא נרדם עד היום בהנקה. התחלנו לתרגל איתו הרדמות עצמאית. לנתק את היניקה לפני שהוא נרדם. מגע וששששששששש או שירי לילה טוב אבל הוא התעקש ולא הסכים להירדם ככה. הוא גם התחיל להתעורר יותר בלילה (בנוסף לחלון). שמתי לב כי הוא גם התחיל לבכות כשאני עוזבת אותו בגן. ואז התחלתי לחשוב שהוא חווה חרדת נטישה (למרות שהוא בגן מגיל 3 חודשים). אז כבר יומיים מהרגע שאני אוספת אותו ועד שהוא נרדם אני הרבה יותר מחבקת ומנשקת והוא באמת ישן יותר טוב אבל מה? הוא עדיין נרדם בהנקה ועדיין פותח חלון של שעתיים לפנות בוקר. מה עושים??

בן שנה, עדין רוצה על הידיים באמצע הלילה

הי גנית, כתבת לי בעבר ואכן אנחנו מתקדמים במעט: התינוק שלי כמעט ולא אוכל יותר בלילה, כלומר פתח מרווחים יפים של 5-6 שעות , מה שבעבר לא קרה. בנוסף גם הפסקתי להניק והוא כבר לא נרדם עם ציצי. הבעיה שעדין קם שלוש שפעמים בלילה בערך, ללא סיבה נראית לעין, ובדרך כלל מהשעה שלוש בבוקר כבר לא ישן טוב. וכשהוא מתעורר - רוצה רק ידיים ורק לאחר שחצי ישן על הידיים (ואני יושבת על כורסא), אני משכיבה אותו שוב במיטה. לפעמים הוא בוכה ונעמד שוב עד שאני לוקחת אותו שוב על הידיים.... הוא רגיל לאכול הרבה במשך היום , כמעט כל שעתיים...ואני שואלת, האם זה בכל זאת הרעב שמציק לו או משהו אחר? מדוע השינה שלו פחות טובה משלוש בבוקר ומה ניתן לעשות כשמתעורר? תודה.

בן שנה רוצה על הידיים

הי, חסרים לי פרטים אבל נשמע מדברייך שהוא אינו יודע להירדם עצמאית וזקוק לתלות בכל התעוררות, ברגע שילמד להירדם עצמאית הוא יפסיק להתעורר בלילה כי ידע להחזיר את עצמו לישון. משתיים לפנות בוקר רמת המלטונין יורדת ולכן השינה קלה יותר, ילדים שאינם יודעים להירדם עצמאית נוטים להתעורר הרבה בשעות הללו גנית

מתי עובדים על הקניית הרגלי שינה?

הי, נשמע שבנך פיתח עמידות קשה לתלות בהנקה, זה כבר לא עובד עליו והסימנים המובהקים לזה זה ההתעוררויות התכופות יותר והקשה מכולם זה חלונות הערות בלילה, את צריכה ללמד אותו הירדמות עצמאית, תחילה הרגילי אותו כמו שכתבת להירדם במיטה אפילו עם מגע ולאט לאט גמלי אותו מהמגע והתרחקי עד שילמד להירדם עצמאית, אחרת זה רק יחמיר, גנית

יפעת 222

New member
שינה לא רציפה

שלום גנית, בתי בת 11 חודשים, לא ישנה רצוף מאז לידתה. עד לפני חודשיים לערך הייתה מתעוררת בלילה בסביבות 3:00 לבקבוק ואז חוזרת לישון עד סביבות 6:00 - 7:00 (אציין ששעת ההשכבה הייתה בסביבות 8:30 ). מדי פעם גם הייתה מתעוררת לפני 3:00 אחרי שעתיים של שינה רציפה, לגרפס, ואז הייתי מחזירה אותה לישון. לפני חודשיים בערך חלתה במשך חודש ברציפות, מה ששיבש לה לגמרי את כל סדר השינה, כיום היא מתעוררת לפעמים גם 5-6 פעמים מהרגע שאני מרדימה אותה. אציין שהיא עדיין לוקחת אנטיביוטיקה במינון נמוך ואני משתדלת לתת לה אותה בבוקר על מנת שתופעות לוואי כמו כאבי בטן אם יש לא ימשכו במהלך הלילה. כשמתעוררת היא נעמדת ישר במיטה ומתחילה לבכות עד שאני מרימה אותה ומרגיעה אותה עליי, לאחרונה ניסיתי להשכיב אותה במיטה כמה דק' לפני שהיא ממש נכנסת לתוך השינה, היו פעמים שהיתה נרדמת ופעמים שהייתה שוב מתעוררת ונעמדת בבכי, אני ובעלי כבר ממש אובדי עצות. אשמח אם תוכלי לסייע לנו במציאת פתרון כלשהו. נ.ב- אציין גם שבמהלך החודשיים האחרונים עברנו לביתנו החדש

שינה מקוטעת

הי, אני חושבת שהבעיה נמצאת באופן ההירדמות שלה, למדו אותה להירדם עצמאית, כי בכל פעם שהיא מתעוררת היא זקוקה לאותה תלות, אם את אומרת שיש פעמים שהיא נרדמת במיטה התחילו להקפיד שתירדם תמיד במיטה, לא כתבת איך היא נרדמת אב לרצוי לגמול אותה בהדרגה מגורמי התלות החיצוניים ועד שתגיעו להירדמות עצמאית, גנית

orhen

New member
התעוררות באמצע הלילה

הבן שלנו נרדם לאחר עשרים דקות עד שעה אבל הבעיה שהוא מתעורר (התעוררות מלאה) שלוש ארבע פעמים בכל לילה. מה יכולה להיות הסיבה לכך? הוא בן 7 חודשים תודה

התעוררויות בלילה

הי, טוב, זו שאלה כללית, כמעט בטוח שהוא מתעורר כי אינו יודע להירדם עצמאית ואז כל התעוררות זקוק לאותה תלות מתחילת הלילה, מצד שני יש סיכוי קטן שמשהו פיזי מציק לו במידה והוא נרדם עצמאית וזו לא הבעיה, גנית

יזמת

New member
בן 4 חודשים

אחותו בת שנה ועשר ולה הקניתי הרגלי שינה מעולים טפו טפו, שמים במיטה ...לילה טוב ונרדמת. וכן אכלה גם לפי שיגרה והייה ממש כיף כיף לגדל אותה, למרות האופי הדעתני שלה. לכן רציתי מיד עוד אחד... הבייבי החדש, בן 4 ח',הוא קצת בעייתי כי יש לו ריפלוקס, צריך להשאיר בזקיפות הרבה זמן בד"כ בידיים אם זה בלילה כדי שלא יכנס להתעוררות, כי אם לא, מתעורר בגלל כאב ופליטות. וכן יש לו אף סתום כמעט מלידה אולי שיניים....ואלוהים יודע למה הוא צורח ....(אבל כשהוא מחייך....) זו הבעיה התרגל לידיים להרדמות, אומנם מהירה יחסית אבל אם יוצאים החוצה, לא נרדם בעגלה, (קניתי טיולון במקום המוצי...כבר האשמתי העגלה) כן, אני יודעת שהוא טיפוס סקרן ועירני מאוד אבל זה מטריד מאוד כי כשנהיה עיף ולא מצליח להרדם (אלא בידיים וקשה להכניס לעגלה, מתעורר) הוא נהייה צרחני במיוחד. ממש סיוט לצאת איתו, כי היום כשעברו הגזים ויודעים להתמודד עם ריפלוקס הוא פרח של ילד, רק ההרדמה בעייתית. איך פותרים? איך מרגילים להרדם בכל מקום. מלבד זאת מתעורר בלילה ולא מרעב, (אוכל דקותיים ואז עירני...הצילו) לפעמים נראה שמכאב , ואין סיכוי להרדים חזרה במיטה חייבים להוציא ולהרדים ביד ולפעמים כשהוא עצבןןן זה לוקח זמןןןןןןןןןן, הוא מפיל המוצץ שמים חזרה ואז עושה סיבובים של הראש מצד לצד ומפיל המוצץ (כניראה עצבני כי עייץ אז התנועות חדות).. ניסיתי לנדנד המיטה מייאוש, להיפך מתעורר ומעצבן, ניסיתי לטפוח קלות, ללחוש לשיר..מה לא...אבל הראש מצד לצד (ישן על הבטן). מה עושים??? תודה

למעלה