אירוח גנית פרג בנושא הרגלי שינה

gulibuli2

New member
התמכרות למוצץ..

שלום גנית. אחרי ההרצאה המאוד מעניינת ומעשירה שלך בקרית אונו (תודה רבה) הבנתי שיש לנו התמכרות למוצץ. יש לי מספר שאלות נוספות. תינוקת בת ארבעה חודשים. נרדמת לבד אחרי טקס שינה, מתעוררת אחרי 4-6 שעות, אוכלת(ארוחה חמישית) וממשיכה לישון עוד שעתיים ואז מתחילה להתעורר כל 20-30 דקות. בעזרת מוצץ היא נרדמת.....כשהיא מתעוררת ל תמיד היא עם עיניים פקוחות - אבל בוכה... השאלות: 1. האם כדאי לגמול אותה ממצץ? 2. כבר התחלנו להגיש לה את המוצץ ליד כדי שתכניס אותו לבד לפה, תוך כמה זמן זה אמור לעבוד - בערך? 3. במידה והיא בוכה עם עיניים עצומות, איך בעתיד היא תצליח לקחת את המוצץ לבד מהיד שלי, האם עלי לגרום לפקוח את עיינה? להעיר אותה? 4. מה ההבדל בין סתם בכי לבין לביעותי לילה? הבת שלי הרבה פעמים בוכה עם עיניים עצומות .. אחרי ההרצאה התחלתי לחשוב אולי זה ביעותי לילה..?? 5. כמה שעות שינה זקוקה הבת שלי בלילה? במהלך היום היא ישנה בערך 5-6 שעות בכמה תנומות.. השאלה היא - אחרי כמה התעוררויות לפנות בוקר אני יכולה כבר לא להגיש לה את המוצץ בחזרה במידה והיא עם עיניים פקוחות ולא לשכנע אותה לחזור לישון. זהו.. תודה מראש :) גלית

emib1

New member
../images/Emo53.gifשאלת שינה

שלום לכם אני אמא לבת 5 חודשים מקסימה מהיום הראשון לחזרתנו הביתה לילדה יש לו"ז שהיא בעצמה הכתיבה במהלך היום ישנה ממש מעט והחל משש וחצי בערב ( עם הפסקת אוכל ב-00:00) ישנה עד 6 בבוקר. מזה מספר ימים הקדימה את השכמה לחמש או חמש וחצי בבוקר. מישהי יודעת להגיד לי למה ? מה עושים כדי לחזור לשש-שש וחצי.? שאלה נוספת מתחום המזון: הילדה ירדה בכמות האוכל שמוכנה לאכול מאז שמקבלת פירות ומרקים אם בבוקר הייתה אוכלת 170-180 מ"ל דייסה לאחרונה ירדה ל100-120 האם יש קשר לברזל שהיא מקבלת? האם נורמאלי שתאכל כמויות כאלה בגילה?

Maybeelol

New member
שאלת שינה

שלום. מצטערת על האורך.... פיצי בן 5.5 חודשים ויש לנו שתי בעיות שינה שאני מרגישה שרק הולכות ומחמירות... כהקדמה – בערב הולך לישון אחרי טקס שינה שכולל עיסוי, אמבטיה ואז הנקה, לרוב מגיע ער למיטה, נותנים לו מוצץ ועוזבים את החדר והוא נרדם לבד. במהלך היום ניסיתי לבסס "טקס" קל שכלל שכיבה במיטה עם מובייל, הקראה של סיפור ואז מתן מוצץ, אבל עבד באמת רק פעמים מועטות.... הראשונה – שנת יום. מחולקת ל-2: 1. הילדון לא מצליח למשוך תנומות יום מעבר לחצי שעה, ובשבוע האחרון אפילו פחות. אני מרגישה שקם עייף ואח"כ מתפקד הרבה פחות טוב. ניסיתי להאריך את השינה לפי עצות מהפורום, לטפוח וללחוש ששש כשמתחיל לזוז אבל זה לא עובד. אפשר לפרט קצת יותר? (כמה זמן להמשיך? לטפוח רק כשזז או עד מתי? מה עושים אם זה לא עובד בכלל?) 2.כמו כן ההרדמות במהלך היום קשות ועד בלתי אפשריות – לרוב במקרים הטובים מקטר במיטה, וכשלוקחים אותו לידיים וטופחים מעט נרגע, מתחיל לנקר ומוחזר למיטה. במקרים הרעים מסרב להירגע בידיים, מותח את הראש להביט בעולם, לא נרגע עד שלא יוצאים מהחדר וחוזרים לפעילות וכך מושך ומושך עד שעייף מדי ובוכה מאוד ונרגע רק בנדנוד וקפיצה... מאוד מתסכל. השניה – שנת לילה – הולך לישון בסביבות 19:00, קם בסביבות 23:00 להנקה ואח"כ שוב ב2:00-3:00. אח"כ בשעות לפנות בוקר מתעורר פעמים מרובות למוצץ... וגם להנקה לפעמים אפילו לא במרחק של שלוש שעות מהקודמת. מה אפשר לעשות?

גנית לא עונה בפורום בקביעות יש לה שרשור שנפתח ביום ד' והיא עונה ביום ה. ממליצה לך לשאול שוב ביום רביעי השבוע.

Maybeelol

הי 1. לגבי הארכה, חשוב שתשבי לידו כ 5-20 דקות לפני שאת יודעת שאמור להתעורר וגעי בו, לטפי על מנת שיצליח לעבור לשלב הבא במחזור השינה ולהאריך את שנתו, עשי זאת במשך שבוע ובכל התנומות ועד שיצליח למשוך שעה. דבר שני קשה לו להירדם כי כל פעם שהוא עומד להירדם את מחזירה למיטה והוא מתעורר מזה, זה עשוי לגרום למשך זמן ארוך יותר בהרדמות, חשוב שתחזירי אותו למיטה ברגע שנרגע ולא מתנמנם. 2. למדי אותו לקחת מוצץ לבד, תחילה עבדי על שזה ביום, התעקשי שייקח את המוצץ ממשטח הפעילות או מהיד שלך וכשידע לעשות כן במהלך ערות למדי אותו לעשות כן גם בלילה, גנית

emib1

הי, לגבי הלילה, יש ילדים שקמים גם בשעות כאלו בגילה וזה נורמלי, בגדול בין 10-12 שעות בלילה זה תקין. יש דרך לדחות לה את שעת היקיצה אבל זה לא קל, זה אומר שאת צריכה להתעקש על החזרתה לישון ולא לוותר ואחרי יום-יומיים בלי ויתור היא תבין שעדיין לילה ותמשיך לישון. לגבי התזונה, כדאי שתבדקי אם עולה במשקל טוב או לא גנית

אירוח גנית פרג בנושא הרגלי שינה

מחר יום חמישי יתקיים האירוח השבועי של גנית פרג. אתם מוזמנים לשאול את גנית שאלות בנושא הקניית הרגלי שינה לתינוקות

מאומאו

New member
בת חודשיים - שינה קלה, התעוררויות תכופות ועוד

שלום גנית, היינו בהרצאה שלך בקרית אונו ב - 29.1 ומאז אנחנו מרדימים את אביגיל בעריסה די בקלות ברוב המקרים (טפו חמסה:) ) - אנחנו בשלב 1. הבעיה היא שבעיקר במהלך היום קשה לאביגיל לשקוע לשינה ממש. אנחנו מרדימים אותה במשך כ - 20 דקות (עוטפים, משכיבים בעריסה ומנענעים את אביגיל עצמה בעדינות עד שהיא נרדמת), ואז לפעמים אחרי 45 דקות או אפילו חצי שעה מתחילת ההירדמות היא מתעוררת. ניסינו כל פעם לעמוד לידה ולנענע טיפה לפני או במהלך ההתעוררות, אבל זה לא כ"כ עוזר. השינה שלה גם קלה מאד כך שגם אם הצלחנו לעבור את משוכת מחזור השינה הראשון - כל פיפס מעיר אותה. גם בטיולים בעגלה זה אותו הסיפור - נרדמת ל - 20 דקות מקסימום תו"כ טיול, ואז מתעוררת. איך עוזרים לה לישון טוב יותר במהלך היום? בנוסף, איך שעות השינה שלה צריכות להתחלק, בגדול, לאורך היום? בערב אני משכיבה אותה אחרי טקס שינה בסביבות 18-19, מניקה עוד 2 הנקות עד סביבות 2430 ואז היא מתעוררת בסביבות 5:30-6:00, שנראה לי שזה סביר לגילה. היא יונקת במהלך היום כל 3-4 שעות. לרוב אני משכיבה אותה אחרי בערך שעה וחצי של ערות. אני אשמח לטיפים איך לעזור לה לישון טוב יותר. המון תודה וסליחה על האורך.

מאומאו

הי, לגבי שנות היום ראי תשובתי ל Maybeelol לגבי שעות השינה, בגדול אין חלוקה נכונה, מה שחשוב שהיא תקבל את סך השעות שתינוקת בגילה זקוקה, את יכולה לראות באתר שלי את טבלת השעות: http://www.ganit-prag.com/content.asp?id=84 גנית

gulibuli2

New member
התמכרות למוצץ

שלום גנית. אחרי ההרצאה המאוד מעניינת ומעשירה שלך בקרית אונו (תודה רבה) הבנתי שיש לנו התמכרות למוצץ. יש לי מספר שאלות נוספות. תינוקת בת ארבעה חודשים. נרדמת לבד אחרי טקס שינה, מתעוררת אחרי 4-6 שעות, חוזרת לישון בעזרת מוצץ.. לפעמים מתעוררת ככה כל חצי שעה. כשהיא מתעוררת לא תמיד היא עם עיניים פקוחות - אבל בוכה... השאלות: 1. האם כדאי לגמול אותה ממצץ? ניסית להשכיב אותה לישון בלי מוצץ אבל היא ממש בוכה - נקרע לי הלב... יש דרך אחרת? 2. כבר התחלנו להגיש לה את המוצץ ליד כדי שתכניס אותו לבד לפה, תוך כמה זמן זה אמור לעבוד - בערך? 3. במידה והיא בוכה עם עיניים עצומות, איך בעתיד היא תצליח לקחת את המוצץ לבד מהיד שלי, האם עלי לגרום לפקוח את עיינה? להעיר אותה? לדבר אליה(בלילה אני לא מדברת איתה בכלל... ) 4. מה ההבדל בין סתם בכי לבין לביעותי לילה? הבת שלי הרבה פעמים בוכה עם עיניים עצומות .. אחרי ההרצאה התחלתי לחשוב אולי זה ביעותי לילה..?? 5. כמה שעות שינה זקוקה הבת שלי בלילה? במהלך היום היא ישנה בערך 5-6 שעות בכמה תנומות.. השאלה היא - אחרי כמה התעוררויות לפנות בוקר אני יכולה כבר לא להגיש לה את המוצץ בחזרה במידה והיא עם עיניים פקוחות ולא לשכנע אותה לחזור לישון. 6. במהלך תנומות היום, היא ישנה כ חצי שעה-ארבעים דקות, מקטרת קצת אני מחזירה לה את המוצץ ואז היא חוזרת לישון.. האם זה נורמלי, האם יש דרך לגרום לה לישון רצוף? זה אומר שהיא לא מצליחה לעבור לשינה הבאה לבד? איך עליי להרגיל אותה.. איך עליי לעזור לה.. זהו.. תודה מראש :) גלית

ללוליקה

New member
כמה שאלות כלליות

הי גנית ותודה על התיחסותך יש לנו תאומים בני ארבעה וחצי חודשים, יונקים מלא. כמעט כל הרדמה מתחילה בבכי ולא משנה איך מרדימים אותם, איפה, באיזה תנוחה ובאיזו רמה של ערנות או עיפות. הם מרגישים את הרגע בו מתחיל תהליך ההרדמה ופורצים בבכי. זה יכול להמשך 2-3 דקות וזה יכול להמשך גם שעה. מאד מאד קשה להרדים אותם ככה כשאני לבד בבית. מה יכולה להיות הסיבה לבכי הזה? * אנחנו מנסים להרגיל אותם להירדם עם עצמם במיטה ולא יודעים כמה פעמים לחזור על המסלול של הוצאה מהמיטה-הרגעה-החזרה למיטה עם ליטופים ויד מרגיעה. *בשביל להתידד עם המיטה צריך לשים אותם במיטה גם כשהם סתם ערים ופעילים או רק לקראת שינה? האם לפי הגישה שלך צריך להוציא אותם מהמיטה כשהם בוכים או לנסות להרגיע במיטה? (זה נראה לנו בלתי אפשרי כשהם צורחים). *במשך היום הם אוכלים כשהם מתעוררים מהשינה ורק לפני שינת הלילה אכלים לפני הכניסה למיטה, האם זה חשוב לשמור על זה כך או שזה בסדר אם במשך כל היום הם יאכלו לפני השינה? תודה רבה נטע ועמית

לא משאירים ילדים בוכים במיטה

הי, 1. שעה זה המון זמן להרדמה, הסיבה לבכי היא כנראה כי הם עייפים ולא יודעים להירדם עצמאית. 2. בגדול התהליך הוא מורכב הרבה יותר מסתם להוציא ולהרגיע אך בהנחה ואתם יודעים מה לעשות, אז עד שהם יירדמו במיטה ולא מחוצה לה כדי שיחוו זאת ויבינו שזה לא כזה נורא. 3. הכוונה שלי לפי שיטת לילה טוב זה לידד את הילדים עם המיטה בהקשר של שינה ולא משחקים, כך שלפחות בהתחלה אני לא ממליצה לשים משחקים כי אז הם יחשבו שבמיטה משחקים... אחרי שהם יחוו פעמיים-שלוש הירדמות במיטה הם כבר יתיידדו עם המיטה בהקשר של שינה. לפי השיטה שלי חד משמעית לא משאירים ילד בוכה במיטה, מיד מוציאים ומרגיעים ולא צריך להגיע לצרחות, אלא ההיענות היא על כל בכי. 4. זה בסדר גמור מבחינת האוכל זה לא צריך להיות אותו דבר, גנית

תמרב2

New member
רגרסיה בשינה בגלל מוצץ

הי גנית יש לי "היסטוריה ארוכה" בהתכתבות איתך, הייתי בהרצאתך ואני מאמינה מאד בשיטה שלך. בני כיום בן 11 חודשים. כאשר היה בן 5 חודשים יישמנו את השיטה שלך שעבדה מצוין, ועד גיל 8 חודשים היה ישן לילות רצופים (היה מרדים את עצמו בעזרת מציצת אגודל). אבל אז, בגיל 8 חודשים, כאשר היה חולה, עשינו טעות ונתנו לו את הדבר היחידי שעזר לו להירדם- מוצץ. וכמובן שחלה רגרסיה, כי הפך לתלוי בנו כדי להגיע אל המוצץ (תמיד שם בפה לבד, אבל היה מגיע אליו רק אם היה בטווח נגיעה). בהתייעצות איתך, לימדתי אותו בהדרגה לקחת את המוצץ לבד מפינה מסוימת במיטה (יש מספר מוצצים באותה הפינה). אבל כאן אנחנו "תקועים" כי הוא עדיין מתעורר מספר פעמים בלילה (לפעמים 5-6 פעמים). אני כן שומעת לפעמים שהוא בוכה כמה שניות, ואז זוחל ולוקח את המוצץ לבד וממשיך לישון. אבל יש פעמים שהבכי מתגבר ואז אני באה להרגיע, מלטפת, לפעמים מרימה ומחזירה (לאותה התנוחה שהיה בה), מצביעה על המוצץ ואומרת לו "הנה קח את המוצץ". לפעמים זה לוקח זמן, אבל בסוף הוא זוחל/מסתובב אל הפינה ולוקח לבד, תמיד לבד. וכמובן שאני אובדת עיצות, ולא מבינה- למה עדיין מתעורר? איך אפשר להגיע לשלב שהוא "אוטומטית" הולך לפינה ולוקח לבד? אשמח מאד לתובנות חדשות... המון תודה, תמר.

תלות במוצץ

הי, כיף לראות שאת מיישמת בהצלחה את ההמלצות
מה שאני מציעה בשלב כזה זה פשוט להתעלם מהמוצץ, הוא כבר יודע היכן הוא אבל נעים שאת באה ואומרת לו היכן הוא, אם הוא בוכה גשי אליו והרגיעי אותו ואל תעשי או תאמרי דבר לגבי המוצץ, עד שילך למקום בו המוצצים נמצאים וייקח לבד, תחילה אולי זה יאריך את ההתעוררות אבל לאט לאט זה ייפסק לגמרי, גנית

mikush15

New member
בעיות שינה...בן ארבעה וחצי חודשים

שלום גנית אמיתי שלנו בן ארבעה וחצי חודשים ובזמן האחרון עניין השינה בעייתי. נתחיל משנת הלילה: עד לפני חודש, חודש וחצי, לא הקפדנו על שעה קבועה שבה הולכים לישון שנת לילה, אלא נתתי לו להכתיב את הקצב ולהירדם כשהיה עייף (בד"כ בהנקה) . הוא היה נרדם בין 7-22, מתעורר בין 2 ל3 לאכול ופעם נוספת בסביבות 5, לפעמים חוזר לישון לעוד שעה ולפעמים לא. בשלב מסוים שמתי לב שהוא נהיה מאוד עייף לקראת שבע בערב ולכן התחלנו בטקס של רחצה , הנקה והרדמה, הוא הפסיק להירדם בהנקה ובוכה כששמים אותו במיטה ולכן אני מרדימה אותו או בנענוע בערסול או בקפיצות על הכדור וכרגע הוא לא מוכן להירדם בשום דרך אחרת. וקם בד"כ לפחות 3 פעמים בלילה, פעם ראשונה בסביבות 12 ומאז יכול להיות גם כל שעה וחצי שעתיים, אני משתדלת להניק אותו רק כל שלוש שעות ובשאר הזמן להרדים מחדש, ההרדמה עצמה בד"כ לא לוקחת הרבה זמן אבל המון פעמים כשאני מניחה אותו הוא מתעורר ומיד מתחיל לבכות, ואני כמובן שוב מרימה, שוב מרדימה, יכול לקרות לנו גם 4 פעמים. דבר נוסף שהתחיל בזמן האחרון- אמיתי לא נרגע אצל בן זוגי, רק אצלי וזה יוצר תסכול אצל שלושתינו. גם שנת היום נהייתה בעייתית, פעם היו לו שנות בוקר של שעה וחצי ושעתיים, עכשיו בד"כ אין לו אף שינה במהלך היום שנמשכת יותר מ20 דקות ובד"כ פחות. כשהוא מתעורר אחרי 20 דקות אני מרדימה שוב ושוב מניחה במיטה ושוב הוא מתעורר כמו בלילה, לפעמים בשביל למשוך את השינה אני פשוט משאירה אותו לישון עליי . לאחר ההסבר השאלות שלי: האם זהו שלב כלשהו ויכול להיות שהמצב הקודם יחזור?, האם הרסתי את ההירדמות שלו כשהתחלתי להרדים אותו בקביעות בקפיצה על כדור? (לפני חודשיים היתה אפשרות שאם אני אניח אותו במיטה הוא ירדם לבד, עכשיו אין כזה מצב) , איך אני יכולה למשוך את שנות היום שיהיו יותר ארוכות? יש לציין שבעוד שבועיים אני חוזרת לעבודה ואני מאוד במתח, חשבתי שיכול להיות והוא מרגיש את המתח שלי ולכן הוא מתנהג ככה, ההתלבטות שלי היא אם לחכות לראות איך יהיה עם המטפלת שלו או לעשות משהו עכשיו (אם יש מה לעשות) תודה רבה על התייחסותך מיכי

הידרדרות בהרגלי השינה

הי, ראשית, מה שקרה אצלך, כיוון שבנך היה תלוי בהנקה כדי להירדם הוא פיתח לזה כבר עמידות וזה כבר הפסיק לעבוד עליו ולכן היית צריכה "להשתדרג" ועברת לכל השאר, אכן בנך היום תלוי בזה ובקרוב יפתח גם לזה עמידות, לצערי הסיכוי שזה יחזור לעצמו קלוש כיוון שמכאן זה רק ללמד אותו הירדמות עצמאית, אל תרדימי אותו מחוץ למיטה אלא בתוכה תוך שאת עוזרת לו בשלב הראשון. דבר נוסף, אם כבר היה רגיל לאכול מינימום בשתיים בלילה אז אין סיבה לתת לו כל שלוש שעות עכשיו לאכול תמיד הידרדרות בשנת הלילה מביאה להידרדרות בשנת היום ולהפך, לגבי הארכה ראי תשובתי ל Maybeelol בהצלחה

צופי 26

New member
למרות שכבר היינו אצל יועץ שינה...../images/Emo9.gif

שלום לך גנית. הבן שלנו בן 9 חודשים. אחרי לילות לבנים רבים הגענו ליועץ שינה ויישמנו את שיטת ה2 דקות. יועץ השינה אצלו היינו מאמין כי יש להפריד בין שנות היום לשנת הלילה כי אלו שני דברים שונים במהותם (של רמת המלטונין) ולכן אמר לנו שאנחנו יכולים להרדים אותו ביום בכל צורה שהיא. בחודש הראשון הוא אכן התחיל לישון לילות שלמים, אבל לצערנו לאחרונה הוא התרגל בשנות היום להירדם עם טפיחה ולחישה ונראה לנו שזה פוגע גם בלילות. מה דעתך בנושא? האם לדעתך יש לעשות את שיטת 2 הדקות גם ביום? (מאוד מאוד קשה לו להירדם לבד ביום) תודה!

קימי3

New member
בת חודש..כמה שאלות

ונתחיל מהדחופה בימים האחרונים אולי בהשפעת מזג האויר, מתעוררת פעמים רבות בלילה עם חרחורחם ואף סתום...אולי יש לך המלצה מה יעזור ולשאלות האחרות: מאוד מאוד קשה להרדים את אביגיל, בכל שעות היממה. לפעמים זה יכול לקחת כחצי שעה ויותר, בנוסף, פעמים רבות אחרי ששמה בעריסה מתעוררת ניסינו הכל-שמיכת עטיפה, על הבטן (עבד טוב עד שהתחילו הבעיות עם האף הסתום), הקטנת המרחב\ חיכינו לשינה עמוקה...וגם לפעמים כשיש עוד כוחות אנחנו מחכים לידה כעשרים דקות וכל פעם שמתחילה להתעורר מנענעים. זה קצת עוזר...בקיצור לא יודעת כבר מה לעשות. אציין שנרדמת על הידיים או על הציצי...ולא מוכנה לקחת מוצץ לרוב. בנוסף ראיתי שהמלצת בעבר על חפץ מעבר. מאיזה גיל כדאי לתת? איך? האם זה לא מסוכן שתרדם איתו? (חנק אם מכניסה לפה וכדומה) כמה אמורה בשלב זה לישון במהלך היום? והלילה? ומתי מומלץ להתחיל את טקס השינה? מצטערת על העומס... תודה יעל

חפץ מעבר

הי, מזל טוב היום היא בת חודש
לשאלתך הדחופה, כיוון שהיא קטנטונת רצוי להיוועץ ברופא בגילאים הללו רוב הילדים עדיין לא מסוגלים להירדם בכוחות עצמם וזקוקים לעזרה, את יכולה מדי פעם לנסות להרדימה בעריסה אך להבין שהיא זקוקה כרגע לעזרה חפץ מעבר: אני חושבת שהיא עדיין צעירה גם בשביל זה אבל מה שאני יכולה להציע בעניין זה לשים לה איזשהו חפץ בטיחותי תחילה במצבי ערות, בהנקה וכו' בעצם כל הקשר חיובי ובהמשך כשתתחיל להתעניין בזה אז שימי לה במיטה, יש חפצים שאינם מסוכנים להשארה במיטה לגבי שעות השינה ראי באתר שלי טבלת שעות http://www.ganit-prag.com/content.asp?id=84 לגבי טקס שינה התחילי מעכשיו, לאט לאט זה יעשה לה סדר גנית

למעלה