אין תחבורה ציבורית בשבת וחג כי אין ביקוש|יעני

מצב
הנושא נעול.

משה343

New member
בנושא הפוליטי והחקיקה ההתעניינות שלי הייתה..

בד"כ כפייה דתית באה מצד המפלגות החרדיות
ובהסכמה בשתיקה מכל השאר. לא ידוע לי שהמפד"ל או האיחוד הלאומי\בית יהודי יצרו כפיה דתית ותקן אותי אם טעיתי.
בנושא הפוליטי והחקיקה ההתעניינות שלי הייתה..
רק בשנים האחרונות , ולפי מה שנכתב כאן אני מבין שהחרדים לא היו
כל הזמן בשלטון ואילו המפד"ל היו לפניהם וכנראה היו בסיס
לכפייה של אי תח"צ בשבת .

mister K

New member
הבעיה היא שאין מי שייאבק על זכויות החילונים.

אני לא בטוח שמי שנמצא כרגע מתנהג אחרת...
הכוונה לחובשי הכיפות הסרוגות .
האם דעתם שונה מדעתם של שס ויהדות התורה ?

לא ממש קשור אבל ראיתי את הבית הלאומי בוועדה שדנה
בהערכת השרות הצבאי של בחורי ישיבות ההסדר מ- 16 חודשים , והם פשוט
קמו על רגליהם האחוריות ואמרו שלא יהיה כדבר הזה .
והתחילו לומר עד כמה חשובה הדת לבחורי הישיבות וחו וחו ...

נראה לי שאנחנו נמצאים באותו מקום בו היינו ששס ויהדות התורה היו בממשלה
אני לא ממש רואה שינוי , אההה אולי עכשיו יש יותר כסף להתנחלויות חדשות
וביסוס הוותיקות .
מי ייאבק בשבילנו? לפיד? זה לא איכפת לו בכלל.
יותר איכפת לו שיגוייסו עוד כמה חרדים לצבא שגם ככה לא זקוק להם וזאת מתוך פרינציפ מטופש בדיוק כמו הפרינציפים של החרדים (שמניעת תח"צ בשבת היא אחד מהם).

החילונים צריכים מנהיג אמיתי שייאבק בשבילם על הדברים החשובים באמת, כמו ביטול עוצר התח"צ הביזיוני ונישואין אזרחיים. כל עוד אין מנהיג כזה, הפוליטיקאים ימשיכו לפחד מהחרדים גם אם הם לא בממשלה ולזלזל בציבור החילוני.
לגבי הכיפות הסרוגות, מבחינת כפייה דתית על חילונים אני נוטה להאמין שהם פחות גרועים מהמפלגות החרדיות ויואילו להתפשר על הפסקת הכפייה בנושא התח"צ בשבת ולא להפיל על זה ממשלות. אני מקווה שלא אתבדה... לגבי תקצוב ההתנחלויות זה כבר עניין אחר, אבל לא נפתח כאן דיון פוליטי כי אין לי כוח לזה.

darkshadow1

New member
המצב לא ישתנה כל עוד יש מפלגה דתית בקואליציה.

יותר איכפת לו שיגוייסו עוד כמה חרדים לצבא שגם ככה לא זקוק להם וזאת מתוך פרינציפ מטופש בדיוק כמו הפרינציפים של החרדים (שמניעת תח"צ בשבת היא אחד מהם).

החילונים צריכים מנהיג אמיתי שייאבק בשבילם על הדברים החשובים באמת, כמו ביטול עוצר התח"צ הביזיוני ונישואין אזרחיים. כל עוד אין מנהיג כזה, הפוליטיקאים ימשיכו לפחד מהחרדים גם אם הם לא בממשלה ולזלזל בציבור החילוני.
לגבי הכיפות הסרוגות, מבחינת כפייה דתית על חילונים אני נוטה להאמין שהם פחות גרועים מהמפלגות החרדיות ויואילו להתפשר על הפסקת הכפייה בנושא התח"צ בשבת ולא להפיל על זה ממשלות. אני מקווה שלא אתבדה... לגבי תקצוב ההתנחלויות זה כבר עניין אחר, אבל לא נפתח כאן דיון פוליטי כי אין לי כוח לזה.
אין הרבה סיכוי שאפילו מפלגת הבית היהודי במתכונת הנוכחית שלה תישאר בקואליציה אם הסטטוס קוו ישונה בצורה משמעותית בתמיכת הממשלה, ואני לא רואה את הקואליציה נכנסת למשבר על עניין כזה כשהדבר לא נכפה עליה.
שינוי כזה אולי יתאפשר רק אם תהיה קואליציה בלי מפלגה דתית- ואני כותב אולי כי גם חלקים בליכוד כנראה יתנגדו ליוזמה כזאת, בדיוק כמו שביטול הפטור לאברכים התאפשר רק כשהוקמה קואליציה שלא נשנענת על מפלגות חרדיות.
לגבי נישואים אזרחיים- לדעתי זה עניין שבוער לדתיים הלאומיים הרבה פחות מאשר תחבורה ציבורית בשבת.

להזכירך ההחלטה על הפעלת המטרונית 24/7

אין הרבה סיכוי שאפילו מפלגת הבית היהודי במתכונת הנוכחית שלה תישאר בקואליציה אם הסטטוס קוו ישונה בצורה משמעותית בתמיכת הממשלה, ואני לא רואה את הקואליציה נכנסת למשבר על עניין כזה כשהדבר לא נכפה עליה.
שינוי כזה אולי יתאפשר רק אם תהיה קואליציה בלי מפלגה דתית- ואני כותב אולי כי גם חלקים בליכוד כנראה יתנגדו ליוזמה כזאת, בדיוק כמו שביטול הפטור לאברכים התאפשר רק כשהוקמה קואליציה שלא נשנענת על מפלגות חרדיות.
לגבי נישואים אזרחיים- לדעתי זה עניין שבוער לדתיים הלאומיים הרבה פחות מאשר תחבורה ציבורית בשבת.
התקבלה בזמן שש"ס היתה בממשלה, וכך גם ההחלטה על הפעלת קווי לילה בצפון בשבת. אלה שתי החלטות שהזיזו בפועל את גבולות הסטטוס-קוו לכיוון הרציונלי. אז לא צריך לחכות למשיח כדי לשנות דברים.

mister K

New member
הסטטוס קוו בחיפה לא זז מילימטר

התקבלה בזמן שש"ס היתה בממשלה, וכך גם ההחלטה על הפעלת קווי לילה בצפון בשבת. אלה שתי החלטות שהזיזו בפועל את גבולות הסטטוס-קוו לכיוון הרציונלי. אז לא צריך לחכות למשיח כדי לשנות דברים.
מעולם לא נאסרה הפעלת תח"צ בחיפה בשבת, כולל שישי בערב.
לכן למרות שלא הופעלו מעולם קווים בשישי בערב, הדבר לא גרר מהומה בקרב החרדים (כמובן שהיו כאלו שצעקו גם על קווי הלילה וגם על המטרונית, אבל הבינו מהר שזה לא יעזור להם).
אל תשכח שקווי לילה הם מצב חדש יחסית בכל הארץ. ההחלטה הייתה להתייחס לדין שישי בערב בחיפה כדין שבת בחיפה.

עם זאת אני שב ומציין שמבחינתי (ואני יודע שגם מבחינתך) הסטטוס קוו הזה לא קיים וחילונים כלל לא צריכים לשמור עליו אלא להיאבק על זכויותיהם.
גם בגוש דן ובשאר האזורים בארץ שהם בעלי צביון חילוני, יש להפעיל תח"צ בשבת וקווי לילה בשישי וזאת למרות בלאגן שאולי יעשו גורמים דתיים (מכיוון שזו כבר לא חיפה, אבל מה זה משנה לאלוהים אני לא יודע. עוד הוכחה שזה סתם פרינציפ).

שנינו מסכימים שהסטטוס-קוו הוא ערטילאי לחלוטין

לכן למרות שלא הופעלו מעולם קווים בשישי בערב, הדבר לא גרר מהומה בקרב החרדים (כמובן שהיו כאלו שצעקו גם על קווי הלילה וגם על המטרונית, אבל הבינו מהר שזה לא יעזור להם).
אל תשכח שקווי לילה הם מצב חדש יחסית בכל הארץ. ההחלטה הייתה להתייחס לדין שישי בערב בחיפה כדין שבת בחיפה.

עם זאת אני שב ומציין שמבחינתי (ואני יודע שגם מבחינתך) הסטטוס קוו הזה לא קיים וחילונים כלל לא צריכים לשמור עליו אלא להיאבק על זכויותיהם.
גם בגוש דן ובשאר האזורים בארץ שהם בעלי צביון חילוני, יש להפעיל תח"צ בשבת וקווי לילה בשישי וזאת למרות בלאגן שאולי יעשו גורמים דתיים (מכיוון שזו כבר לא חיפה, אבל מה זה משנה לאלוהים אני לא יודע. עוד הוכחה שזה סתם פרינציפ).
ולכן קשה להגדיר בצורה מדויקת תזוזה או אי-תזוזה של משהו שלא קיים.

מה שניסיתי לומר, ואולי לא תסכים איתי על הניסוח המקורי אבל העיקר התוכן, הוא שבחיפה התחילו לפעול בשנים האחרונות קווי אוטובוס בשעות מסוימות של השבת שבהן הם לא פעלו בעבר. כלומר, יש שיפור מסוים במצב התחבורה הציבורית בשבת. והשיפור הזה נעשה בתקופה שבה החרדים ישבו בממשלה.

מה שאני מנסה לומר הוא שלא צריך לחכות לממשלה זו או אחרת כדי לקדם שינויים דומים גם בערים אחרות. ניתן לעשות זאת בתקופת הממשלה הנוכחית, כי דברים דומים קרו בתקופות ממשלות הרבה יותר דתיות מזו הנוכחית. אני בכלל לא בטוח כמה קשר יש בין הרכב הממשלה לבין היקף התחבורה הציבורית בשבת.

mister K

New member
ייתכן שאתה צודק, אך הסמכות היא בידי השר.

מה שניסיתי לומר, ואולי לא תסכים איתי על הניסוח המקורי אבל העיקר התוכן, הוא שבחיפה התחילו לפעול בשנים האחרונות קווי אוטובוס בשעות מסוימות של השבת שבהן הם לא פעלו בעבר. כלומר, יש שיפור מסוים במצב התחבורה הציבורית בשבת. והשיפור הזה נעשה בתקופה שבה החרדים ישבו בממשלה.

מה שאני מנסה לומר הוא שלא צריך לחכות לממשלה זו או אחרת כדי לקדם שינויים דומים גם בערים אחרות. ניתן לעשות זאת בתקופת הממשלה הנוכחית, כי דברים דומים קרו בתקופות ממשלות הרבה יותר דתיות מזו הנוכחית. אני בכלל לא בטוח כמה קשר יש בין הרכב הממשלה לבין היקף התחבורה הציבורית בשבת.
ייתכן שאתה צודק, אך הסמכות היא בידי השר.
חוקית, כיום הסמכות להפעלת קווי תח"צ ביום המנוחה היא בלעדית בידי שר התחבורה.
אני לא יודע אם אפשר להיכנס לראש של ישראל כ"ץ ושל יועציו, אבל להערכתי מכיוון שבחיפה כבר פועלת תח"צ בשבת במשך שנים, אולי הפעלת קווי הלילה והמטרונית גם בליל שישי נראתה לו יותר טבעית.
נראה כי ההליכה היא לפי קו של "היכן שגם ככה אין עוצר אז נתיר עוד אבל איפה שיש לא ניסוג ממנו" וזאת מתוך מחשבה שתחבורה ציבורית בתל אביב תעצבן יותר את הציבור הדתי כי היא תבוא אחרי שנים של עוצר מוחלט, שלא לדבר על ירושלים...
הדבר כמובן מקצין עוד יותר את ההבדלים התחבורתיים בין מטרופולין חיפה לבין שאר מדינת ישראל ובפרט גוש דן החילוני שברובו חילוני לא פחות מחיפה.

הבעיה היא מה עושים היכן שהשר לא מאשר את הפעלת התח"צ בסופי שבוע... כאן נכנסת האופציה המשפטית בשילוב עם מחאה.

oren162

New member
כמה שאומרים שהסטטוס קוו עומד

כמה שאומרים שהסטטוס קוו עומד
מאז ועד היום חלפו הרבה שינויים שאולי לא כל כך מדברים עליהם
למשל, בתי עסק שפתוחים כיום בשבת כמו חנויות, קניונים ובתי קולנוע הם דבר שבשגרה.

כשלמעשה לפני ארבעה עשורים זה לא היה קיים כמעט.

דוקא כי השתנה בחיפה מנסיוני

דוקא כי השתנה בחיפה מנסיוני
לא נסעתי לאחרונה בתחבורה בתוך העיר אבל התחבורה אל מחוץ לעיר היתה עד לפני כמה שנים יוצאת לפני צאת השבת בהרבה. הקו הלא ישיר. כיום כבר לא.

mister K

New member
לבית היהודי יש דברים יותר חשובים להתעסק בהם

לבית היהודי יש דברים יותר חשובים להתעסק בהם
בזה הם נבדלים לדעתי מהמפלגות החרדיות שכל רצונן הוא לכונן מדינת הלכה ולהנציח את הבערות והעוני של מצביעיהן.
על אף שהפעלת תחבורה ציבורית בשבת לא תמצא חן בעיניהם וסביר שהם אף יימחו נחרצות, אני בספק אם מפלגתו של בנט שמעולם לא פסל דיון בנושא, תפיל על כך ממשלה ותסכים לאבד את כל התמיכה בהתנחלויות אותה הם צוברים + תיק הכלכלה, תיק הבינוי והשיכון ורשות ועדת הכספים. בניגוד לחרדים, הם לא נמצאים בכנסת רק בשביל לכפות דת.
גם בהסכם הקואליציוני מולם רשום שכל שינוי בנושא דת ומדינה יחייב את קבלת הסכמתם. אבל לא נרשם שהממשלה תשמור על הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה, כפי שנרשם בכל ההסכמים הקואליציוניים עם ש"ס ויהדות התורה.
אבל שוב, הכל תלוי במידת עוצמתו של המאבק החילוני. אם יהיה רעש ותהיה מחאה ובממשלה יראו שהחילונים הפסיקו להיות פראיירים (כמו בנושא שעון הקיץ), אז אני מקווה שהבית היהודי לא יהוו מכשול.

ואל תחשבו שאני כל כך אוהב את הבית היהודי... מבחינה פוליטית אני מתנגד להם, אבל אם זה הם או החרדים אני מעדיף את בנט.

טשאפק 2

New member
אני חושב שזה לא נושא קריטי במיוחד לדתיים

אין לו חשיבות בפני עצמו. דתיים הרי מתדלקים בתחנות דלק של חברות שפועלות בשבת (גם על זה היה בג"צ פעם) ולכן אין שום סיבה שלא יסעו באוטובוס של חברה שידוע שהיא פועלת בשבת. כך שהם עצמם לא ייפגעו בשום צורה מהפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

זו סתם עמדת כוח שמתעקשים עליה בעיקר לשם התעקשות, מעין קו הגנה קדמי על נושאים חשובים באמת.

לנושא כמו נישואים אזרחיים יש השלכות הרבה יותר מהותיות (אדם כמו הרב סתיו, שאני מכבד, מביע דאגה כנה מפיצול מוחלט של העם לשתי קבוצות שאינן יכולות להינשא זו לזו). לנושאים אחרים כמו גיוס, תקציבים, חינוך יש השלכות מיידיות וגדולות אף יותר, אלה דברים חשובים לאין שיעור עבור הציבור הדתי והחרדי מאשר התחבורה הציבורית בשבת.

היו בין מנהיגי המפד"ל, בממשלה שבה היא ישבה יחד עם שינוי, שהביעו נכונות לתחבורה ציבורית בשבת במתכונת כזאת או אחרת. לא משהו שהיה מרצה את מרבית אנשי הפורום, אבל מכל מקום הוכחה שאין פה קו אדום של ממש. אילו הנושא היה במקום גבוה יותר בסדר העדיפויות של שינוי היה סיכוי טוב שזה היה קורה, אבל כנראה שנבחרי שינוי לא היו קשובים במיוחד לצרכי הנוסעים באוטובוסים. יש לקוות שיורשתה הרוחנית של שינוי, יש עתיד, תנהג אחרת.

mister K

New member
גם כיום החרדים נוסעים בחברות תח"צ שמחללות שבת

אין לו חשיבות בפני עצמו. דתיים הרי מתדלקים בתחנות דלק של חברות שפועלות בשבת (גם על זה היה בג"צ פעם) ולכן אין שום סיבה שלא יסעו באוטובוס של חברה שידוע שהיא פועלת בשבת. כך שהם עצמם לא ייפגעו בשום צורה מהפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

זו סתם עמדת כוח שמתעקשים עליה בעיקר לשם התעקשות, מעין קו הגנה קדמי על נושאים חשובים באמת.

לנושא כמו נישואים אזרחיים יש השלכות הרבה יותר מהותיות (אדם כמו הרב סתיו, שאני מכבד, מביע דאגה כנה מפיצול מוחלט של העם לשתי קבוצות שאינן יכולות להינשא זו לזו). לנושאים אחרים כמו גיוס, תקציבים, חינוך יש השלכות מיידיות וגדולות אף יותר, אלה דברים חשובים לאין שיעור עבור הציבור הדתי והחרדי מאשר התחבורה הציבורית בשבת.

היו בין מנהיגי המפד"ל, בממשלה שבה היא ישבה יחד עם שינוי, שהביעו נכונות לתחבורה ציבורית בשבת במתכונת כזאת או אחרת. לא משהו שהיה מרצה את מרבית אנשי הפורום, אבל מכל מקום הוכחה שאין פה קו אדום של ממש. אילו הנושא היה במקום גבוה יותר בסדר העדיפויות של שינוי היה סיכוי טוב שזה היה קורה, אבל כנראה שנבחרי שינוי לא היו קשובים במיוחד לצרכי הנוסעים באוטובוסים. יש לקוות שיורשתה הרוחנית של שינוי, יש עתיד, תנהג אחרת.
גם כיום החרדים נוסעים בחברות תח"צ שמחללות שבת
אגד ידועה כחברה לא שומרת שבת והיא זו שמפעילה את רוב הקווים המשמשים את החרדים. גם בדן לא בדיוק שומרים על השבת והם מפעילים את הקווים הפנימיים בבני ברק.
כך גם עם כל שאר החברות למעט סופרבוס, ואוליה ועילית* שהחליטו להתחנף ולכן לא נוסעות בשבת באף מקום
כך שלהגיד שאסור להם לנסוע בחברות שאינן שומרות שבת זו צביעות! הם עושים זאת כל הזמן וזהו עוד ניסיון להחמרה.

*עילית היא למעשה "קווים" בשינוי שם. בעוד המותג "עילית" שומר שבת, "קווים" מפעילה קווים מסוימים גם לפני צאת השבת.

משה343

New member
היתרון שלהם על החילוניים בהתאחדותם ...

היתרון שלהם על החילוניים בהתאחדותם ...
מספיק מילה אחת של הרב ועשרות אלפים יוצאים למוצא פיו.
היום אין מנהיג שאני בכל אופן רואה שיוכל לייצג את החילונים .

אנחנו אשמים הציבור החילוני , יש לנו הכוח לשנות אבל כל אחד
עושה לביתו , ומי שכן מנסה לעשות שינוי לא כל כך מצליח בגלל
שאין לו גב ציבור מאחוריו .

אני לא בטוח שהחברה מהכיפות הסרוגות יתרמו משהו בנושא התח"צ בשבת.
אני חושב היום מה שלא חשבתי בעבר שהם לא רחוקים ממש בדעותיהם הדתיות
מהחרדים , למרות שבנושאים מסויימים החרדים תוקפים אותם, ואני משליך זאת
לנושא התח"צ בשבת פשוט לחזק את המחשבה שלא נראה שמהם תגיע התשובה .

אנו צריכים לצאת מהפורום ולהאבק על כך

אנו צריכים לצאת מהפורום ולהאבק על כך
כל שבוע שרשור חדש לא יעזור !
לקטר זה לא מספיק.
אני חושב שבתור התחלה צריך לשכנע את "יש עתיד" להלחם על זה כי הם נבחרו עבור זכויות החילונים.

ציוניסט

New member
גם בזה שהחרדים מתנגדים יש מעט אבסורד

הבעייה שלמרות שאין חרדים בממשלה
למרות שאין חרדים בממשלה העוצר ממשיך.
גם בזה שהחרדים מתנגדים יש מעט אבסורד
הרי מדובר במגזר שנוסע בעיקר בתחבורה ציבורית - שינסו לדמיין פעם מה מרגישים אלו שתקועים בבית בשבת.

ציוניסט

New member
יותר נכון - אין שר לתחבורה ציבורית

לא יכולתי שלא להתעצבן, כשראיתי שתי מטרוניות מלאות בשני מקומות שונים בחיפה בשישי בלילה בשעה 2230, כולל אנשים ממתינים בתחנות...

סתם רציתי לפרוק
יותר נכון - אין שר לתחבורה ציבורית
יש שר לפרויקטים גדולים ומרשימים.

ArsaWhat

New member
בחיפה שמעתי ש-100 איש חיכו לשרות לת"א

לא יכולתי שלא להתעצבן, כשראיתי שתי מטרוניות מלאות בשני מקומות שונים בחיפה בשישי בלילה בשעה 2230, כולל אנשים ממתינים בתחנות...

סתם רציתי לפרוק
ברביעי מישהי שחיכתה למונית שירות אמרה לי שהיא עלתה על מונית בערך בשמונה בערב. היא אמרה שבערך מאה איש חיכו ברח' החלוץ, אבל המוניות זרמו ככה שלא היה נורא. המחיר - 50 ש"ח (!!!). בהנחה שצי המוניות שקיים לא תוגבר, אני מתקשה להבין כמה "לא נורא היה", ובטח גם לנהגים לא היה קל.
אגב, למה ללכת רחוק, בשישי בשבע בבוקר (כמו כל יום שבת), בתחנה המרכזית החדשה בצמח דוד, עשרות רבות של אנשים עמדו וחיכו למוניות קווי 51, 4 ו-5 (שכולם עמדו בחניה)

ArsaWhat

New member
חבל שמחיר החופשי חודשי בספטמבר לא זול יותר

ברביעי מישהי שחיכתה למונית שירות אמרה לי שהיא עלתה על מונית בערך בשמונה בערב. היא אמרה שבערך מאה איש חיכו ברח' החלוץ, אבל המוניות זרמו ככה שלא היה נורא. המחיר - 50 ש"ח (!!!). בהנחה שצי המוניות שקיים לא תוגבר, אני מתקשה להבין כמה "לא נורא היה", ובטח גם לנהגים לא היה קל.
אגב, למה ללכת רחוק, בשישי בשבע בבוקר (כמו כל יום שבת), בתחנה המרכזית החדשה בצמח דוד, עשרות רבות של אנשים עמדו וחיכו למוניות קווי 51, 4 ו-5 (שכולם עמדו בחניה)
חבל שמחיר החופשי חודשי בספטמבר לא זול יותר
כמות הימים שאפשר להשתמש בתחבורה ציבורית בחודש הזה קטנה יותר מכל חודש רגיל.

מצב
הנושא נעול.
למעלה