איך משתלבים ילדי PDD בצבא. מה ההשלכ

נחמה בר

New member
איך משתלבים ילדי PDD בצבא. מה ההשלכ

האם יש השפעה על עצם היות ילדי PDD ואספרגר מוכרים ע"י הבטל"א , על השתלבותם העתידית בצבא? האם הם פטורים אוטומטית משרות? ואם הבטל"א לא הכיר בהם ,האם העתירה שנדחתה עתידה לפגוע בעתיד השתלבותם בצבא?

yonitbrk

New member
עד כמה שידוע לי

אז כן, מעצם היותם מוכרים בבטל"א כנכים עם מאה אחוזי נכות, אין הם משרתים בצבא, אלא אם ברצונם להתנדב ואז משלבים אותם בהתאם .

איזרט

New member
משהו לא ברור לי

שמעתי על ילדים שהלכו לגני תקשורת וכשהם הגיעו לכיתה א' כבר לא ניכרה בהם כל בעיה - מה קורה עם הילדים האלה? הנכות שלהם מתבטלת? ואם כן, האם היא משפיעה בכל זאת מאוחר יותר?

yonitbrk

New member
נכון לילדים שאני מכירה

אז הם פשוט משתלבים בכיתות PDD בבתי ספר רגילים, או בשילוב יחידני. אלה שבכיתות הקטנות משולבים עם הזמן בכיתות הגדולות, בהדרגה , ועם הזמן מעלים להם את שעות השילוב. מכירה באופן אישי אחד כזה אשר היום משולב בצורה מלאה בכיתה גדולה, אך בצהרים חוזר לכיתה הקטנה , כדי לקבל את הטיפולים שעדיין מגיעים לו. יש כאלה המוציאים את ילדם ממערכת החנ"מ ומשלבים יחידנית בכיתה גדולה, ועם הזמן מורידים את המשלב/ת . לגבי כאלה שעירערו על הנכות לא שמעתי. להיפך, שמעתי על כאלה , שהציעו להם להעביר את הילד לכיתה גדולה, ולשלוח שוב לועדה, אך החשש שמא תפגע להם הזכות לקיצבה, הפחידה אותם והם סרבו, וממשיכים להשאיר את הילד בכיתה הקטנה.

נחמה בר

New member
ומה לגבי PDD שנדחתה תביעתם?

הרי הוגשו מסמכים בגין בעייתם. אם לא נמשיך בהליכים יש מקום לפגיעה בגיוסם על עצם הפניה בעבר? כמו כן למה כוונתך להתנדבות ? באילו תחומים? תודה.

shavririt

New member
בכל מקרה, יש להגיש מסמכים..

ואבחונים שנעשו, בעת ההתייצבות בלשכת הגיוס, ועוד קודם לכן, לציין בדף השאלון הרפואי שנשלח לפני הצו הראשון. כך שזה לא ממש משנה אם הוגשה תביעה לבטל"א, אם נדחתה או התקבלה. מה שקובע הוא המידע הרפואי הכולל אבחונים, שיש להגיש לצה"ל. תחומי השירות ההתנדבותי רחבים מאד למיטב ידיעתי, והם נקבעים על פי יכולותיו של החייל (הקב"א) וכישוריו, כמו במקרים אחרים שהצבא לא מגייס גיוס חובה מסיבות רפואיות.

daphnar

New member
אבל כשיש מידע שהיה טיפול פסיכולוגי

כלשהו בעבר, (אפילו לילדי קשב וריכוז והיפר אקטיביות בלבד), הקב"א או הדפ"ר יורדים, ואז איכות התפקידים בצבא יורד פלאים... זה מה שאני הבנתי, וזה מה שמטריד אותי. אני חושבת למשל שילדי PDD או אספרגר רבים יכולים לשרת בתפקידים חשובים ואיכותיים רבים (למשל ביחידות המיחשוב), וזה עוול לתת להם להיות פקידים למשל.

yonitbrk

New member
לא מדויק

מכירה בחור צעיר, שהתגייס לפני מספר חודשים, הבחור מוגדר כ- ADHD אבל במלוא מובן המילה, עם אלימות וסילוק מבתי ספר, בעיות התנהגות מפה ועד הודעה חדשה גם בבית וגם מחוץ, ילד שנשר מכל מסגרת כלשהיא, מאותן בעיות. למרות שטופל, אך מכיוון שהחל לקבל טיפול בגיל מבוגר יחסית (הורים שהעדיפו לקבור את הראש בחול מאשר לקרוא את התמונה ולקחת לטיפול), לא רצה לשתף פעולה, לא עם תרופות ולא עם כל טיפול אחר שהוצא לו (פסיכולוגי, וריגשי). והנה הצבא גייס אותו למרות כל הבעיות, יחידה קרבית, תפקיד שהילד חלם עליו וביקש . וזאת למרות כל האיבחונים, ופניית ההורים לקב"ן וכו'. אציין גם שבתהליך הגיוס, אחד הטפסים שחותמים וממלאים מדבר על ויתור סודיות רפואית, ז"א ,הצבא יכול להכנס לכל תיק רפואי שהוא רוצה ומעוניין לקרוא . כמובן שחובה על החייל לדווח על בעיות רפואיות ,נפשיות וכו' מעברו. אך פה הבחור סרב לשתף את הצבא בבעיותיו וההורים פנו לקב"ן מיוזמתם , ולמרות כל זאת ...

גאמי

New member
גם אני מכירה מקרים רבים של אנשים

שטופלו טרם הצבא והדבר כלל לא הזיז לקב"T או לדפ"ר שלהם. יש מגוון סיבות לטיפול פסיכולוגי, אפילו גוף ארגוני גדול כצבא מודע לכך ולא מוריד אוטומתית

yonitbrk

New member
לגבי תחומי התנדבות

אין לי מושג. אני יודעת שהבוגרים מבית הספר של טל, דהינו בני 18-21 מתנדבים פעם בשבוע ביחידה כל שהיא כאן קרוב לראשון, אך לא יודעת בדיוק מה תפקידם בשטח. כשאני הייתי בצבא, שירתה איתי בחורה, עם לקות כלשהיא, אשר תפקדה כעוזרת בשלישות ובלשכת מפקד הבסיס. לגבי הבנים, ממש אין לי מושג. מקווה שאכן מנצלים את כישוריהם בהתאם, ומכבדים אותם .

shavririt

New member
על טיפול פרטי לא יכולים לדעת בצה"ל.

מנסיוני האישי אני יכולה לספר כי ביתי האספית, שלא היתה מאובחנת עדיין אז, גוייסה לשירות חובה עם אבחוני ניצ"ן שדיברו על קשיים בקואורדינציה ומוטוריקה עדינה, ובתהליכי הגיוס הבחינו בכך שהיא מופנמת, אז ראיין אותה קב"ן והיא גוייסה כרגיל. הבעייה בצה"ל היא באמת בהפנייה לתפקיד מתאים. היא הופנתה לפקידות למרות שצויין במסמכים הקושי המוטורי, ולמרות ציוניה הגבוהים מאד במחשבים (38 יח"ל), אנגלית, מתמתיקה ופיזיקה, ורק אחרי שסירבה לתפקידי פקידות ועמדה על קבלת תפקיד מול מחשב, הופנתה לתפקיד ברמה מאד גבוהה, שלא אוייש תקופה ארוכה מחוסר מועמדת מתאימה, ושם עברה ראיונות ומבחנים והתקבלה. היא עשתה את התפקיד בהצלחה רבה, למרות שהחלק החברתי היה לה קשה, וגם נשארה בשירות כאזרחית (משהב"ט), לבקשתם, עד תחילת הלימודים באוני'. אגב, בטירונות עזרו לה מאד במטלות, בזכות האבחון. בקיצור, השמיים הם הגבול והכל תלוי בנתונים האישיים וגם במזל... אבל לדווח אמת זוהי חובה.

mayarel

New member
שברירית כל הכבוד לבת שלך

מאוד יפה שהיא הצליחה לקבל תפקיד מתאים למידותיה. גם אנשים נ"ט לרוב מתייאשים ומרימים ידיים ומסתדרים עם מה שיש. כל הכבוד לה שהיא לא ויתרה.

daphnar

New member
שוב, אם מדווחים על טיפול פסיכולוגי

כלשהו, ומסיבה כלשהי, התפקידים המוצעים גרועים !! במקרים שלמעלה כל/רוב החברה' לא הצהירו על הטיפולים שקיבלו או הבעיות שלהם. היום, עם הטיפול בביה"ס בילדינו (דהיינו, הידיעה עליהם, וגם טיפולים ריגשיים שהם מקבלים), צריך לברר אם המידע הזה לא מגיע אוטומטית לצבא.

גאמי

New member
בשום אופן לא מגיע דפנה!

יש חוק של שמירת סודיות הפרט. אדם שלא חתם בעת טיפולו הפסיכולוגי על ויתור סודיות, אין מצב שהאינפורמציה תגיע לצבא, ואם כן יש פה הילה לתביעה משפטית וזה כמעט ולא קורה.

daphnar

New member
החתימה נעשית בלשכת הגיוס, והיא

שהמגוייס מסכים שיעיינו בתיק הרפואי שלו. מלבד זאת, המגוייס חייב להצהיר במידה ועבר טיפול פסיכולוגי בעבר. תצרפי את 2 הנקודות הנ"ל ותביני שהצבא כן יידע על התסמונת של ילדינו (גם במידה ולא נרצה שזה יוודע וכל אחד ושיקוליו). מלבד זאת היתה לפני כחודשיים כתבה בטלויזיה על כך שמשרד הבריאות (נדמה לי), מעביר נתונים על מטופלים אוטומטית לצבא (וזה כמובן גורר ירידה בערך התפקידים המוצעים לחיילים). ואכן קמה צעקה על נושא החיסיון, אבל תגובת משרד הבריאות היתה ש"הם ימשיכו להעביר את המידע, עד שיעצרו אותם". את מאמינה לחוצפה?? ואכן, כעת הנושא נדון בכנסת על מנת לעצור את הזרמת המידע האוטומטי. בכתבה דובר על מתגייסים שפגשו פסיכולוג בגלל נושאים כמו קשב וריכוז. מכיוון שבעלי ראה את הכתבה, יכול להיות שטעיתי במשרד הממשלתי, אבל רוח הדברים נכונה. אני אשאל אותו שוב, ואעדכן, אם זה מעניין אתכם.

גאמי

New member
בטח שמעניין! אני יודעת שאין חובת

דיווח על טיפול פסיכולוגי מן העבר, והאמת אין זה עניינו של איש וגם לא של הצבא. אנשים עוברים משברים, גם בגילאים צעירים וזה שהיו בתקופת יעוץ כלשהי בחייהם אין זה מחייב אותם לדווח על כך. מי יכריח אותם? בכל אופן אם כן יכריחו אזי זה המקום לא לספר את כל האמת. כי על שאלות חטטניות ומטופשות צריך לתת תשובות מטופשות וסותרות חטטנות. כל עוד הטיפול לא נגע למשהו הקשור לדכאון , נטיה דכאונית של הבן אדם, או כל התנהגות אחרת העשויה לסכן אותו, אזי אין טיפוליו מן העבר מעניינו של איש. לגבי טיפולים של בעלי איבחון כקשב וריכוז או פדד, אני כן חושבת שרצוי שהצבא ידע שיש קושי ריגשי, כי זה משפיע על התפקוד, אבל בטח שלא להגביל מבחינת אפשרויות התפקידים המוצעים, אלה אם כן הקושי יכול להפריע בתפקוד. בקיצר אני בעד ידיעה/מודעות לבעיה, אך לא הגבלות בעיקבות הידיעה, אלא פשוט רגישות המערכת לאדם בעל הקושי

daphnar

New member
מצאתי !! זה היה בתוכנית "המשמר האזר

בתוכנית "המשמר האזרחי", פורסמה הכתבה. תכנסי בבקשה ללינק הבאה ותקישי על תוכנית מס' 7. ואז תקליקי על "בדקו האם גם לכם יש כתם לכל החיים?" כפי שכתבתי, מי שנשלח מביה"ס לאבחון פסיכולוגי (אפילו אם התפרע קצת בביה"ס), שמו נשמר במאגר שעובר אוטומטית למשרדי ממשלה ורשויות, וגם לצבא. וכן, הכנסת הגישה בג"ץ נגד משרד הבריאות. האם את מאמינה באיזו מדינה אנו חיים?? עיזבי עכשיו האם הצבא כן צריך לדעת או לא מבחינת הקושי לחייל עצמו, אני לא נכנסת לזה. אני מדברת על העובדה שהמידע זורם חופשי חופשי..

גאמי

New member
אז פה זה כבר לא רק עניין לבג"ץ, אלא

להתארגנות בסדר גודל ענק כנגד דבר לא נתפס שכזה. את רוצה להגיד לי שבגלל מנהלת שלא מסוגלת להתמודד עם ילד, לאותו הילד יכול להיות כתם לכל החיים? לא יאמן. זה מה שהיה חסר לי לשמוע היום לאחר שבעת ימי החג המעייפים האלה. מקומם מאוד.

daphnar

New member
גלית, אני מצטערת, לא התכוונתי

להעכיר את מצב רוחך. תסתכלי על חצי הכוס המלאה: עלו על החוצפה של משרד הבריאות, שלי יחימוביץ' מגישה את הבג"ץ בשם הכנסת כנגד משרד הבריאות. לדעתי, מה שצריך לעשות זה: 1) להפציץ את שלי יחימוביץ' בחיזוקים, אך עם זאת גם בדרישה לדעת "מה התקדם" 2) להפציץ גם את מערכת "המשמר האזרחי" בחיזוקים, אך עם זאת גם בדרישה לדעת "מה התקדם" מה דעתך? אם נעשה משהו זה יעזור לנו להרגיש פחות חסרי אונים. זה המוטו שלי.

גאמי

New member
לא לא זה טוב שהכערת, עודף אופטימיות

מאוד מסוכנת לי לבריאות
כן צריך לעשות מעשה זה בטוח

למעלה