איך מוצאים מטפלת טובה?

איך מוצאים מטפלת טובה?../images/Emo53.gif

אני צריכה לחזור לעבודה בעוד כחודש ושבוע. בימים הקרובים עלי להודיע בעבודה אם אני חוזרת או מאריכה בחודש (לפחות) את חופשת הלידה ואני ממש אובדת עצות. מצד אחד- אני מניקה ואאלץ להפסיק להניק אם אחזור לעבודה (מקום העבודה רחוק וגם חצי משרה תגרום להפסד שתי ארוחות לפחות), התינוק עוד קטן מדי בשלב זה (נולד חודש לפני - בשבוע 36 ויומיים), עוד לא ישנים בלילה... מצד שני- אני עלולה לאבד את מקום העבודה או לפחות "לאבד גובה" באופן משמעותי, גם ככה התנקתי יותר מדי, וגם לא יוסיף מדי העדרות משכורת בתקופה של חופשה ללא תשלום. אני מראיינת השבוע, החל מהיום, מספר מטפלות. מה צריך לשאול אותן ואת ממליציהם כדי לקבל מקסימום מידע ולבחור נכון? אני מאמינה שאם אמצא באמת את הבנאדם הנכון- אוכל לחזור לעבודה בלב שקט יותר. אנא יעצו לי בדחיפות. תודה, דלית

עצה מהצד

לכי עם הלב שלך, זה לא השאלות אלא איך את מרגישה ואיך הילד מגיב כשאתם פוגשים אותה. חשובות לא פחות ההמלצות. וחייבים להתקשר, ולוודא שזו לא אחותה, ושיש יותר ממליץ אחד, רצוי שאת מכירה. אם בכל אופן את רוצה שאלות - כמה תרים אותו על הידיים, איך מונעים מילד להיות מפונק, איך מלמדים לא לדחוף ידיים לחשמל וכו´. אם תנסחי היטב תעלי מיד על כל אילו שתסכננה את בנך במכות צעקות או סתם הזנחה בעגלה. הקטע הוא לא לרמוז מה את חושבת ולתת "לגיטימציה" לתשובות כנות. וחוץ מזה, את לא צריכה להפסיק להניק. אני חזרתי תוך 12 שבועות למשרה וחצי כולל 10 תורנויות לילה בחודש, עם הרבה נסיעות , כעת בני בן שנתיים וחצי ואני עדיין מניקה, וזה כיף!!!! אם את מעוניינת להמשיך להניק, אשמח לעזור לך כמה שתרצי - בהנקה, כמו במטפלות - לכי אחר הלב.

אז ככה...

זה התחיל מזה שחודש לפני שחזרתי לעבודה קניתי משאבת חלב והכנתי לי "בנק" פרטי של כ- 5 שקיות בנות 50 סמ"ק כל אחת. לא בשאיבה אחת אלא בכמה שאיבות כל שקית, כדי שלא יווצר גודש ולא לדלג על ארוחות שלו. אח"כ, ארגנתי את העבודה כך שבחצי השנה הראשונה שאבתי בעבודה פעמיים. ארגנתי חדר של מישהי שמבינה עניין, היה מקרר עם פריזר קטן, קניתי ציידנית עם קרחומים, סוגרי שקיות (בסופר) ומרקר לא מחיק. וזהו. הנקתי בבוקר, והמטפלת נתנה שתי ארוחות מבקבוק (למדה מאד מהר), הקטן התלונן קצת אך התרגל. חזרתי הביתה - מיד להנקה (איזה כיף!). בגיל חצי שנה התחלנו להוסיף אוכל מוצק - בצהריים, ועד גיל 9 חודשים בכלל לא הייתי צריכה לשאוב יותר. אחרי כל פעם שהוא המיר ארוחת יניקה בארוחה מוצקה המתנתי מספר ימים להסתגלות והתחלתי בהדרגה לשאוב פחות. את עודפי החלב שנשארו הוא חיסל לאט ע"י הכנת דיסות על בסיס החלב שלי בתור חטיף בנוסף. וזהו - זה כל הסיפור! היום אנחנו יונקים לכיף, בערב ובלילה - פעם אחת. ראשית - ממליצה על פורום הנקה כלשהו. שנית קני לך משאבה טובה - אני ממליצה על הידנית של אוונט - אחרי שאכלתי אותה עם החשמליות, ותתחילי לנסות. טיפ: החלב יתחיל לרדת אחרי דקה של עבודה - בערך בדיוק מתי שאת מתייאשת, אז לא להתייאש - להמשיל לפמפם. אחרי הגירוי הראשון החלב ישפריץ. אז ככה, קונים בקבוק אוונט שמתאים לשקיות , קונים שקיות גמישות של פלייטקס, שואבים (לא יותר מ- 50 סמ"ק לשקית - אם יש לך יותר, או בהמשך - תפרידי שקיות. זה נורא לזרוק חלב שכל כך הרבה עבדת בשבילו!). סוגרים את השקית בסוגר מפלסטיק, רושמים תאריך שעה וכמות, ומכניסים מייד לפריזר בעבודה, איפה שיושבים הקרחומים שלך בתוך שקית. בסוף היום, אוספים את השקית מהפריזר - ומעבירים לפריזר בבית. בבית תמיד משתמשים בשקית הכי ישנה. ניתן להפשיר על השיש בתוך קערית מזון נקיה (למקרה שהשקית דולפת) ומכוסה (שלא יבוא חלילה זבוב), או בתוך מים פושרים ( במקרה כזה שימי שקית בתוך שקית של פלליטקס, כדי שאם ידלוף, שלא יהרס) - וניתן להחליף מיים ברגע שמתקררים. זה גם יחמם את החלב לטמפ´ נוחה לשתיה.

אחותי, אני מעריצה את כח הרצון שלך

ואת הביצועים המרשימים, אבל אין סיכוי בעולם שאעמוד במבצע כזה, מה גם שסוג העבודה שלי לא יאפשר לי להתמיד בכך. אני חוששת שאאלץ להסתפק בתחליפים בזמן העדרותי ולהניק בזמן המצאי- הבנתי שזה דווקא מתאפשר, פיסית.

קצת עצות לשאיבה

משאבה חשמלית/סוללות מומלצת - מדלה . חבל על הזמן של נוחות!! לא כואב. לי היה בנק, באיזה שלב, של 50 ארוחות!!! עם אסף, שבאופן קבוע לא ינק בלילה, "יצרתי" יניקה של המכונה בלילה, ואחרי תקופה של שאיבת חצאי ארוחות, הגעתי לשאיבה של 200 cc ואפילו יותר. מאחר ומעולם לא האכלתי בדייסות, ואסף גמל עצמו לבד, זרקתי בסוף כ10 שקיות.. כאב לי הלב כל כך... כי ידעתי כמה דם ירקתי בשביל זה. אז אמיר ביצע את הטיהור ואני לא הסתכלתי! את החלב שמתי בשקיות ומתקן של avent . מאוד נוח ושומר על הצורה בפריזר. אחרי הקפיאה וכשמגיע לכמות הרצויה, מוציאים מן המתקן וסוגרים עם גומי. עד הקפיאה סוגרים עם המכסה. נוח נורא כי מביאים למטפלת כבר במתקן שמתחבר אליו הפטמה. החסרון היחיד של המתקן שצריך לחורר בו חור (תראי בעצמך) איפה ש"סימנו" וזה כדי שיהיה אפשר להפשיר בגובה מלא של מים. ההפשרה - לעולם לא במיקרו ולעולם לא במים רותחים. או בטמפ´ החדר או מים חמימים בלבד. אחרת יהרס!! בהצלחה

המשאבה של אוונט נוראית בעיני!

עוד לפני שאני קוראת את המשך השרשור - אני מאושרת בשבילך שהסתדרת איתה. אצלי היא נשברה, פעמיים, לא סוחטת היטב (עוד נתתי לתומר לינוק אחרי שאיבה) ולקח לי המון המון זמן כל שאיבה! וזה רק על קצה המזלג!

איך זה עובד

בקשר למטפלת אין הרבה מה להגיד תנסי לבקש המלצות של הורים לילדים שטיפלה בעבר ורצוי לדבר איתם אישית, לנו זה עזר. בקשר להנקה, זוגתי (שתחייה) חזרה לעבוד אחרי 12 השבועות הקצרים של חופשת הלידה ומאז עמית אצל מטפלת בבקרים (משבע וחצי עד ארבע וחצי כשאמא חוזרת) בשעות אלו היא מקבלת בקבוק עם תחליף וכשאמא חוזרת גם הציצי חוזר. כך שעמית יונקת חצי יום ואוכלת תחליפים חצי יום ולא הייתה לנו שום בעייה של התבלבלות או אי רצון, מה שכן התחלנו עם הבקבוק כשבועיים לפני שאמא חזרה לעבוד כדי להרגיל את עמית (ואת הציצי) התחלנו עם בקבוק קטן אחד ביום וכשאמא חזרה לעבוד עמית כבר הסכימה (ברצון) לקבל שלושה בקבוקים בשעות היום, וגם הציצי הסכים לא לכאוב ולגדוש בשעות אלו...

גלי29

New member
גם אצלנו זה קורה ככה

מבחינת האוכל וזה מאוד נוח חוץ מזה שכעוד מעט מיתר תעבור לאכול פירות ואז זו ארוחה שהמטפלת תתן לה בקשר למה לשאול את המטפלת זה בעיקר על הנסיון שלה עם טיפול בילדים אני שאלתי על המשפחה כמה ילדים מה הם עושים מה בעלה עושה והאמת שהיא נשמעה פוטנציאלית עוד בטלפון אבל מה שהכי שכנע אותי זה שהתקשרתי לממליצה ואותה שאלתי שאלות על ישירות אמינות אחראיות התמדה והתשובות שקיבלתי ממנה היו כלכך חד משמעותיות לחיוב שידעתי שמצאתי את מבוקשי לגבי חפיפה מספיק שבוע לפני יום החזרה שתהיה איתך כמה שעות תראי לה איפה כל דבר נמצא ומה את אוהבת שסדר הדברים יהיה תני לה לקלח ולהלביש כשאת לצידה ובימים אחרי כן כבר ניתן להשאיר אותה לבד עם התינוק לכמה שעות אשמח לענות על עוד שאלות חיבת לקצר הילדונת רוצה תשומי

dana29

New member
שחר, אם כבר מטפלת (או משפחתון-

שזו מטפלת למ"ס תינוקות ויש הטוענים שיש יותר פיקוח כי יש מ"ס תינוקות), אז באמת תכיני לך רשימת שאלות- אפילו סתמיות חוץ מהחשובות0 - לגבי ניסיון, גמישות, גישה, ותתרשמי מרמתה, מיכולתה לתת לתינוקך, ותנסי להראות מה היא משדרת לך, ואם את בוטחת בה, בעיקר על פי תחושה....בנוסף ממליצה לך (רק מתוך לחשוב ע כך ולא מנסיוני), לעשות לכלכם תקופת ניסיון, מישהי שמצאה חן בעינייך- בהתחלה תראי איך היא ניגשת לבייבי שלך, איך היא מחתלת מאכילה וכו´,,,,אח"כ תצאי לשעה ויום אחרי תצאי ל 3 שעות, ותראי איך היא מסתדרת. היתרון הגדול שהתינוק שלך כ"כ קטן שהוא עוד לא "עושה בעיות" בלהתרגל....בהצלחה...וכמו שאמרו לך פה- לכי הכ הרבה עם הלב.

אתם מקסימים, כל כך עזרתם

לי עם כל העצות, תבורכו. אמנם הייתי קצת ירוקה בראיון, אבל הייתי אפקטיבית. הקטע שהיא ענתה מאה אחוז על כל השאלות, אבל...אפססס- לא אהבתי משהו בשפת הגוף שלה, המבוכה שלה, התקשורת העצורה ואפילו, לא נעים להגיד- את ריח הגוף שלה...דווקא זה דבר חשוב- כי אני לא מסוגלת לחבק ולנשק את הילד אחרי שיום שלם הוא היה בזרועותיה ומדיף ריח לא נעים. ביום שלישי יש לי ראיון נוסף. נראה. שוב תודה.

גלי29

New member
ועוד עצה../images/Emo26.gif

הכי חשוב זה שקודם כל את תרגישי נוח איתה מבחינת
התיקשורת ביניכן \ימיןחשוב שזו תהיה מישהי שמבינה מה את מבקשת/שואלת/מדברת איתה ולא אחת שעונה לך על מה שנדמה לה שהיא שמעה שאמרת....

נכון - זו בעייה שתמיד יכולה לצוץ

גם אם מישהי שנדמה שמבינה עניין, אבל יותר עם מישהי שמתקשה לדבר עברית. יותר ויותר ברור לי, ככל שאני חושבת על זה, שאת ההיא של היום אני לא לוקחת.

גלי29

New member
לא התכונתי דוקא

לדוברת עברית זו יכולה להיות מישהי שהעברית פחות שגורה אצלה אבל בכל זאת היא תבין אותך ואת אותה לדוגמא לאחיין שלי היתה מטפלת רוסיה אבל היא היתה נהדרת עבורו והאמא-גיסתי נתנה לה הוראות והיא מלאה אותן במדויק אני למשל ראינתי מטפלת שידעה עברית מצויין אבל בכל זאת לא הצלחתי לרדת לסוף דעתה בתשובות שלה אלי והיא כנראה לא הבינה אותי מובן שזה נפסל... לא להתיאש להמשיך ולחפש לפעמים זו לא הראשונה אבל דוקא השניה לפעמים זו הרביעית... לפעמים כבר מהשיחה הטלפונית נוצר הקליק לפעמים רק במפגש... בהצלחה

ועוד באותו כיוון -

חשוב שהיא תבין שאת מניקה ושתהיה פרו-הנקה. ראיתי את זה עם המטפלות של אייל. הוא היה מקבל תחליף במשך היום ויונק בין שלוש וחצי לשבע בבוקר. הסידור שלי עם המטפלות היה, שאםפ הוא מראה סימני רעב קרוב לשלוש וחצי ואני עוד לא הגעתי (הייתי מניקה אותו בבית התינוקות ישר כשהייתי מגיעה) - הן היו מתקשרות אלי, כדי שלא יהיה מצב שאני אגיע ואמצא ואתו עם בקבוק בפה (ואני אשאר עם ציצי כואב). וגם - שתהיה בראש שלך מבחינת: כללים בסיסיים (למשל - אם את מאמינה שלקחת ילד על הילדיים או במנשא לא אומר שהוא יצא מפונק - תבדקי אם היא ראש שלך מבחינה זו). מבחינת דברים שהיית רוצה או לא רוצה שהוא יקבל לאכול (למרות שזה עוד מוקדם - זה חשוב): למשל אייל לא אוכל מוצרי חלב ובוטנים. עצם העובדה שאני יכולה לסמוך על המטפלות שהוא לא יקבל אפילו כפית גבינה לפני שאני אתן אישור לכך - מאוד מרגיעה אותי. אמנם זה לא יהיה סוף העולם, אבל זה כבוד לרצון שלך כאימא. המטפלת של אייל אמרה לי פעם שההורים הם הסמכות האחרונה להחלטות. הן יכולות לשאול ולהמליץ, אבל מה שההורה יחליט - זה מה שיהיה. והן מתנהגות בהתאם. עוד חשוב - תבררי עם עצמך מה את מצפה ממנה. האם את מצפה שהיא רק תתטפל בו? האם את מצפה שהיא גם תבשל? תעשה כלים? תנקה? תכבס? (אפילו אם זה רק את הדברים שלו - הכלים שלו, האוכל שלו, הכביסה שלו, פח הטיטולים וכו´). אחרי שתדעי מה את בדיוק רוצה תעשי וידוא שהיא מודעת לציפיות שלך. בהצלחה!

בענין ההנקה

היי שחר ישנן כמה אפשרויות: 1. להרגיל את היונק לאכול מבקבוק ואז בהדרגה, לפני שאת חוזרת לעבודה לעבור לאותן הארוחות לבקבוק. גם לציצי זה יהיה עדיף... 2. לשאוב מעכשיו ולהכין מנות בפריזר. בזמן העבודה אם את יכולה לשאוב ולהקפיא זה טוב, ואם לא אז תקטיני יצור לאופן שבו תוכלי לשרוד גודש מסויים עד הבית. (לדלג ארוחה - לאכול מבקבוק, והארוחה השניה איך שאתם נפגשים) גם במקרה הזה כדאי, ליתר בטחון להרגיל את העולל לאכול מבקבוק, אפילו אם זה חלב של אמא. אני הנקתי את ילדי כשנה (הם גמלו עצמם, אני הייתי מוכנה לעוד...) את אסף, הקטן הכנסתי למעון בגיל 3 חודשים אבל עד תום חצי שנה הייתי מביאה למטפלות חלב ציצי בשלבי קפיאה שונים, והוא אכל רק אמא... בעבודה לא שאבתי. והיה קצת קשה, אבל ניסבל. איך שהייתי מגיעה הביתה הייתי מתפוצצת עליו... כייף נורא!!!!!!!!! כל דרך שתבחרי , עשי אותה בהדרגה גם לילדך וגם לציצך ביי

השאלה היא אם ניתן לדלג על 3 ארוחות

ועדיין הציצי ימשיך לייצר. אני מעריכה שאוכל להניק בבוקר מוקדם, כשהוא מתעורר (וזה יכול להיות בסביבות 5-6 בבוקר) ואחזור רק בסביבות 4 אחה"צ, כלומר בערך הארוחות של- 9, 12 ו-15, בהנחה שהוא ימשיך לצרוך כל 3 שעות. ובעצם זה יצא שרק בסביבות 18, אניק שוב. האם למישהי יש נסיון כזה?

זה מה שאנחנו עושים

זה בדיוק מה שאנחנו עושים, ציצי על הבוקר ואמא חוזרת בסביבות ארבע וחצי ומניקה את ההנקות של הערב. ובשעות הבוקר והצהרים שלוש ארוחות של בקבוק עם תחליף. מסתבר שכמו שעמית התרגלה לזה ככה גם הציצי התרגל ובשעות הבוקר אין גודש נזילות ודברים אחרים. כמובן שאנחנו מקפידים שגם בסופי שבוע כשאנחנו בבית אז התפריט נשאר זהה בבוקר בקבוק עם תחליף כדי לא לבלבל את הציצי. זה כמובן אחרי תהליך הדרגתי שלקח כשבועיים (אם אני לא טועה) שלאט לאט שולב הבקבוק עוד בחופשת הלידה כדי שכשאמא תחזור לעבוד עמית תהיה מוכנה לסידור החדש. עד היום היא לא התלוננה עליו...

למעלה