איך מוצאים חשמלאי לבעיה "קשה"?

אהלן,

לא שאלת DIY, אבל יתכן שהחברים כאן בפורום ידעו.

יש לי בבית כל מיני בעיות בחשמל, שנראות לי מעבר ליכולתו של חשמלאי "סטנדרטי" לאתר.
למשל:
- פקק באחד האזורים שקופץ מפעם לפעם ללא סיבתיות שהצלחנו לאתר. לא אזור עם עומס גבוה.
- כשמדליקים אור באחד החדרים, הטלויזיה בסלון מחשיכה - הניחוש שלי הוא קפיצת מתח.
- אחד המזגנים בבית מקפיץ - לפעמים וללא סיבתיות שהצלחנו לאתר - את הפקק

בקיצור, אני צריך חשמלאי "מתוחכם".
ואני חושש שהחשמלאים במדרג, למשל, יהיו מצוינים בלהחליף לוח נתיכים, להשחיל חוטים, ופעולות סטנדרטיות דומות.
אבל לא ידעו איך לחפש בעיות מסוג זה.
למשל - אני מניח שיצטרכו להשתמש במאגר (ניחוש, אני לא בטוח), ומניח שלא לכל חשמלאי יש כזה "בכיס".

אז - איך מחפשים כזה חשמלאי? וכשמוצאים מועמד - יש איך לבדוק אם הוא אמין?

תודה!!

רשר

Well-known member
מנהל
אהלן,

לא שאלת DIY, אבל יתכן שהחברים כאן בפורום ידעו.

יש לי בבית כל מיני בעיות בחשמל, שנראות לי מעבר ליכולתו של חשמלאי "סטנדרטי" לאתר.
למשל:
- פקק באחד האזורים שקופץ מפעם לפעם ללא סיבתיות שהצלחנו לאתר. לא אזור עם עומס גבוה.
- כשמדליקים אור באחד החדרים, הטלויזיה בסלון מחשיכה - הניחוש שלי הוא קפיצת מתח.
- אחד המזגנים בבית מקפיץ - לפעמים וללא סיבתיות שהצלחנו לאתר - את הפקק

בקיצור, אני צריך חשמלאי "מתוחכם".
ואני חושש שהחשמלאים במדרג, למשל, יהיו מצוינים בלהחליף לוח נתיכים, להשחיל חוטים, ופעולות סטנדרטיות דומות.
אבל לא ידעו איך לחפש בעיות מסוג זה.
למשל - אני מניח שיצטרכו להשתמש במאגר (ניחוש, אני לא בטוח), ומניח שלא לכל חשמלאי יש כזה "בכיס".

אז - איך מחפשים כזה חשמלאי? וכשמוצאים מועמד - יש איך לבדוק אם הוא אמין?

תודה!!
זה לא לצורך נחמה אלא לעודד להמשיך לחפש בעצמכם,
כי הרבה פעמים בעל מקצוע לא יכול להבין את כל המערכת גם אם היא נראית פשוטה
לדוגמה בבית התבקשתי לאתר תקלה דומה, אחרי שעתיים נואשתי והלכתי בלי לגבות תשלום,
כעבור שבועיים התקשרה הדירת ואמרה שהביאה חשמלאי שהחליף את הלוח (ממתכת לפלסטיק) אך אחרי כמה ימים חזרה התקלה,
רק אחרי עוד תקופה נזכרה שיש מקרר במרפסת ללא גישה מתוך הבית אלא מהגינה וכל פעם שהופעלה הפשרה גוף החימום קיצר, כך שלא ניתן לגלות עם מכשיר בזמן עבודה,
המשיכו לחפש כולל כיריים גז עם מצת חשמלי (לנתק את התקע שלו), מנורות חצוניות, שקעים ותאורה בגג,, בגינה,,,

זה לא לצורך נחמה אלא לעודד להמשיך לחפש בעצמכם,
כי הרבה פעמים בעל מקצוע לא יכול להבין את כל המערכת גם אם היא נראית פשוטה
לדוגמה בבית התבקשתי לאתר תקלה דומה, אחרי שעתיים נואשתי והלכתי בלי לגבות תשלום,
כעבור שבועיים התקשרה הדירת ואמרה שהביאה חשמלאי שהחליף את הלוח (ממתכת לפלסטיק) אך אחרי כמה ימים חזרה התקלה,
רק אחרי עוד תקופה נזכרה שיש מקרר במרפסת ללא גישה מתוך הבית אלא מהגינה וכל פעם שהופעלה הפשרה גוף החימום קיצר, כך שלא ניתן לגלות עם מכשיר בזמן עבודה,
המשיכו לחפש כולל כיריים גז עם מצת חשמלי (לנתק את התקע שלו), מנורות חצוניות, שקעים ותאורה בגג,, בגינה,,,

תודה רשר.
אני בספק אם אצלי הסיפור דומה.
למשל הפקק שקופץ - היום אני מוצא אותו למטה לעיתים, אבל בעבר כבר קרה שהדלקתי אור, הוא נדלק לחלקיק שניה וכבה. תאורה סטנדרטית, לא משהו יוצא דופן.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
סעיף 1.
א. אולי המאמט עצמו לא תקין? נסה לנתק את כל הצרכנים שאתה מודע להם על המעגל שלו ותראה אם הוא עדיין קופץ.
ב. אולי יש מכשיר נוסף שאינך "מודע לו"?

סעיף 2.
לא סיפרת איזה סוג מנורה מחשיכה לך את הטלוויזיה. אני מכיר מצב בו כיבוי אוטומטי של תריס חשמלי מחשיך מסך.
יש לזה פתרון, שהוא תוצר של "מחשבה מחוץ לקופסא".
אני מניח שהטלוויזיה חוזרת לפעול לאחר מספר שניות, ואז אנו מדברים על אותו סוג של תקלה. אם לא? צריך לבדוק הלאה.

ו... האם יש לך בבית חיבור חד פאזי או תלת? אם תלת, כדאי לבדוק את החיבורים בפס האפסים.

סעיף 3. מה המזגן מקפיץ? את הפחת? זה כבר סיפור שצריך לבדוק היטב.

סעיף 1.
א. אולי המאמט עצמו לא תקין? נסה לנתק את כל הצרכנים שאתה מודע להם על המעגל שלו ותראה אם הוא עדיין קופץ.
ב. אולי יש מכשיר נוסף שאינך "מודע לו"?

סעיף 2.
לא סיפרת איזה סוג מנורה מחשיכה לך את הטלוויזיה. אני מכיר מצב בו כיבוי אוטומטי של תריס חשמלי מחשיך מסך.
יש לזה פתרון, שהוא תוצר של "מחשבה מחוץ לקופסא".
אני מניח שהטלוויזיה חוזרת לפעול לאחר מספר שניות, ואז אנו מדברים על אותו סוג של תקלה. אם לא? צריך לבדוק הלאה.

ו... האם יש לך בבית חיבור חד פאזי או תלת? אם תלת, כדאי לבדוק את החיבורים בפס האפסים.

סעיף 3. מה המזגן מקפיץ? את הפחת? זה כבר סיפור שצריך לבדוק היטב.
תודה משה!

1. לא חשבתי על המאמט עצמו. מעניין!

2. מנורת תאורה רגילה, לא משהו ממונע. וכן, הטלויזיה מתאוששת אחרי שניה או שתיים.
ניסיתי לחבר את הטלויזיה דרך מייצב מתח. זה לא עזר. ובכל מקרה, זה טיפול בסימפטום, לא בבעיה.
החיבור הוא תלת פאזי. חשדתי באפס לא טוב, אבל מבחינתי זו עבודה לחשמלאי.

3. את הפחת... ולכן אנו לא מפעילים את המזגן הזה.
אבל למשל גיליתי בעבר שאם אני מפעיל את המזגן על קירור גבוה ואוורור גבוה, הסיכוי להקפיץ יחסית גבוה.
אבל אם הפעלתי על קירור ואוורור נמוכים, ורק אז מזיז למצב הרצוי, לא היה קופץ (או קופץ הרבה פחות).

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
OK.
נמשיך.
1. גם מאמט מתחרבש לעתים, בעיקר כשהוא מהסוג הישן יותר - כזה עם ברגים חשופים.
ברור שגם החלפה של מאמט זו עבודה לחשמלאי. ואגב, גם פחת עשוי להתחרבש, ועל כן, ההנחייה של היצרן היא לבדוק
"הקפצה יזומה" בעזרת כפתור ה-TEST אחת לתקופה.

2. התכוונתי לנורת LED ,T-5 או EL והעיקר לא נורת ליבון, שכן אתפלא מאד לגלות שזה קורה מליבון. תוכל לשחק בהחלפת נורה ולנסות בעצמך.
במו עיניי ראיתי תקלות שכאלה, ויש לזה פתרון. נכון. זו בעיה ספציפית אבל כנראה שאם תחבר טלוויזיה אחרת לאותו שקע, זה לא יקרה. הבעיה היא
השילוב בין טלוויזיה ספציפית לנורה או מנוע תריס כלשהו. פעם חוויתי גם מחשב שעשה לעצמו ריסטארט עם כל הורדה של תריס! (ואז עוד לא ידעתי כיצד להתמודד עם זה).

3. אם אתה מדבר על "מצב ספציפי" במזגן, הרי שהבהרת שיש בעיה עם המזגן. שוב: זו לא עבודה "בשבילך", אבל בעיקרון, זה יכול להיות
סליל של מנוע (נדרשת החלפת מנוע) - אולי הייתי מעלה חשד במנוע המניפה. ואגב, הליקוי עלול להיות גם בפחת, אבל לא ממש סביר.
פעם, לאחר שבדקתי במשך שעות איזה מכשיר עלול היה להקפיץ את הפחת, שאכן קפץ מדי מספר שעות ללא כל התראה, גיליתי ששום מכשיר לא הקפיץ.
ניתקתי את כל המכשירים הביתיים ונאדה. המשיך לקפוץ! בייאושי, התחלתי לפתוח אביזרי קיר: שקעים ומפסקים. ומה? באחד השקעים (כמעט באחרון שפירקתי), מצאתי שממית שהתחשמלה והתפחמה בין המגעים. מדי פעם הפגר גרם להקפצה. לך תחשוב על הפתעה שכזו... אז הנה. יתכן גם שבאחד מחלקי המזגן שלך (הפנימי או החיצוני), התחשמל עכבר, נחש או לטאה. אתגר לחיפושים. ואגב, תכניס תקלה כזו ל"יצאת צדיק"? כמה תגבה על טיפול כזה, לאחר שעבדת כמעט יום שלם סביב התקלה?

נערך לאחרונה ב:
OK.
נמשיך.
1. גם מאמט מתחרבש לעתים, בעיקר כשהוא מהסוג הישן יותר - כזה עם ברגים חשופים.
ברור שגם החלפה של מאמט זו עבודה לחשמלאי. ואגב, גם פחת עשוי להתחרבש, ועל כן, ההנחייה של היצרן היא לבדוק
"הקפצה יזומה" בעזרת כפתור ה-TEST אחת לתקופה.

2. התכוונתי לנורת LED ,T-5 או EL והעיקר לא נורת ליבון, שכן אתפלא מאד לגלות שזה קורה מליבון. תוכל לשחק בהחלפת נורה ולנסות בעצמך.
במו עיניי ראיתי תקלות שכאלה, ויש לזה פתרון. נכון. זו בעיה ספציפית אבל כנראה שאם תחבר טלוויזיה אחרת לאותו שקע, זה לא יקרה. הבעיה היא
השילוב בין טלוויזיה ספציפית לנורה או מנוע תריס כלשהו. פעם חוויתי גם מחשב שעשה לעצמו ריסטארט עם כל הורדה של תריס! (ואז עוד לא ידעתי כיצד להתמודד עם זה).

3. אם אתה מדבר על "מצב ספציפי" במזגן, הרי שהבהרת שיש בעיה עם המזגן. שוב: זו לא עבודה "בשבילך", אבל בעיקרון, זה יכול להיות
סליל של מנוע (נדרשת החלפת מנוע) - אולי הייתי מעלה חשד במנוע המניפה. ואגב, הליקוי עלול להיות גם בפחת, אבל לא ממש סביר.
פעם, לאחר שבדקתי במשך שעות איזה מכשיר עלול היה להקפיץ את הפחת, שאכן קפץ מדי מספר שעות ללא כל התראה, גיליתי ששום מכשיר לא הקפיץ.
ניתקתי את כל המכשירים הביתיים ונאדה. המשיך לקפוץ! בייאושי, התחלתי לפתוח אביזרי קיר: שקעים ומפסקים. ומה? באחד השקעים (כמעט באחרון שפירקתי), מצאתי שממית שהתחשמלה והתפחמה בין המגעים. מדי פעם הפגר גרם להקפצה. לך תחשוב על הפתעה שכזו... אז הנה. יתכן גם שבאחד מחלקי המזגן שלך (הפנימי או החיצוני), התחשמל עכבר, נחש או לטאה. אתגר לחיפושים. ואגב, תכניס תקלה כזו ל"יצאת צדיק"? כמה תגבה על טיפול כזה, לאחר שעבדת כמעט יום שלם סביב התקלה?
1. אנסה לנתק את כלל הצרכנים באזור הזה ולראות אם יש עדיין הקפצות. כשאזמין חשמלאי, אולי כבר אבקש שיחליף את הפקק הספציפי... ליתר ביטחון.
2. זה קורה ביותר מנורה אחת, אבל בלי לבדוק (אני בעבודה, לא בבית), לא סביר שהן נורות ליבון. כנראה פלורסנט בהברגה.
3. הזמנתי כבר בעבר טכנאי מזגנים, שלא מצא בעיה. אבל אני בספק לגבי רמת המקצוענות שלו... לצערי. פשוט אני חושד שאולי הבעיה לאו דווקא במזגן, אלא קשורה לבעית החשמל הכללית. "הרגשה" - מדובר באפס לא טוב שגורם לקפיצות מתח (או אולי חיבור אחר לא טוב? הצלבה של אפס ופאזה?). נראה לי שזה יסביר את כלל הבעיות.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
1. כשאפס לא מחובר כראוי, קיים מצב בו פאזה כלשהי תקבל מתח נמוך מדי ואחרת מתח גבוה מדי. זה ממש הרסני למכשירים, בעיקר לעדינים שביניהם, אלה עם הפיקוד הדיגיטלי - כולל טלוויזיות. כמובן שחוסר איזון המתחים יהיה כרוך גם ברמת הצריכה המשתנית על פני כל פאזה. הפעלת צרכן כבד (תנור, מ. כביסה, מדיח או אפילו קומקום חשמלי ישנו לגמרי את המשוואה לפחות לפרקי זמן שונים.

2. פלורסצנט בהברגה זה בדיוק הגורם שממנו חששתי. נסה להחליף לליבון.

3. גם טכנאי מזגנים מנוסה לא תמיד יחשוד בזוחל כלשהו, ובטח שלא יטריח את עצמו לחפש כזה כשאין חשד בליבו. בכל מקרה, לעזוב מבלי לאתר תקלה זה קצת "פישול", בעיקר אם וכאשר גובים עבור זה תשלום.

1. כשאפס לא מחובר כראוי, קיים מצב בו פאזה כלשהי תקבל מתח נמוך מדי ואחרת מתח גבוה מדי. זה ממש הרסני למכשירים, בעיקר לעדינים שביניהם, אלה עם הפיקוד הדיגיטלי - כולל טלוויזיות. כמובן שחוסר איזון המתחים יהיה כרוך גם ברמת הצריכה המשתנית על פני כל פאזה. הפעלת צרכן כבד (תנור, מ. כביסה, מדיח או אפילו קומקום חשמלי ישנו לגמרי את המשוואה לפחות לפרקי זמן שונים.

2. פלורסצנט בהברגה זה בדיוק הגורם שממנו חששתי. נסה להחליף לליבון.

3. גם טכנאי מזגנים מנוסה לא תמיד יחשוד בזוחל כלשהו, ובטח שלא יטריח את עצמו לחפש כזה כשאין חשד בליבו. בכל מקרה, לעזוב מבלי לאתר תקלה זה קצת "פישול", בעיקר אם וכאשר גובים עבור זה תשלום.
1. האם מספיק להביא חשמלאי שיבדוק את קו האפס בלוח? או שיהיה צורך להעבור על כל הנקודות בבית?

2. אבדוק בערב. אני בספק אם אצליח למצוא נורת ליבון... אולי לדים יהיה קל יותר. הם פחות בעייתיים?

3. הוא מילא גז והחליף רשת כלשהי. "יצא צדיק", אין ספק. מבחינתי ענה על הכלל שניסחתי לעצמי: אני מרשה לבעלי מקצוע לדפוק אותי רק פעם אחת.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
1. כמה עולה חליפה ליתום? קשה להשיב על שאלתך זו. אילו היה ברשותך רב מודד ויכולת למדוד איזה מתח יש בכל שקע בבית, יכולת לדעת, האם בכל השקעים יש סביב 220-230 וולט. במקרה כזה, סביר שפס האפסים תקין. ואם אינך יכול לבצע זאת? תן לחשמלאי להחליט מה הוא הולך לבדוק. מרבית בעלי המקצוע לא ממש "אוהבים" שמדריכים אותם. אתה יכול לרמוז פעם אחת, אבל לסיים בכך.

2. אודה לאמת: לא יצא לי לבחון לד מול פלורסצנט מתברג במקרה כמו זה שתיארת. אולי זה ילך ואולי לא, כי גם ללד יש איזשהו מעגל אלקטרוני. תוכל לקנות בפרוטות נורת ליבון: מה הבעיה? זה בטוח יעלה לך פחות מבדיקה של חשמלטור, וכך תוכל לסכם לעצמך "מה הלאה". תמיד תוכל לפנות אלי בפרטי ואנסה לסייע.

3. איני יודע עד כמה מילוי הגז היה דרוש ועד כמה הרשת הייתה בלויה. [ואגב, על כל מזגן רשום כמה גז צריך שיהיה בו. הפרזה בכמות תגרום לצרות].

עובדה שאת התקלה האמיתית הוא לא פתר. אם מדובר באיש בעל מצפון, תוכל לקרוא לו בשנית, ולומר לו מראש: תפתור? תקבל תשלום עם "קיזוז". לא תפתור? סע לשלום, וזכור: בביקור הקודם לא פתרת דבר, אך גבית תשלום. נוח לך ככה?".

1. כמה עולה חליפה ליתום? קשה להשיב על שאלתך זו. אילו היה ברשותך רב מודד ויכולת למדוד איזה מתח יש בכל שקע בבית, יכולת לדעת, האם בכל השקעים יש סביב 220-230 וולט. במקרה כזה, סביר שפס האפסים תקין. ואם אינך יכול לבצע זאת? תן לחשמלאי להחליט מה הוא הולך לבדוק. מרבית בעלי המקצוע לא ממש "אוהבים" שמדריכים אותם. אתה יכול לרמוז פעם אחת, אבל לסיים בכך.

2. אודה לאמת: לא יצא לי לבחון לד מול פלורסצנט מתברג במקרה כמו זה שתיארת. אולי זה ילך ואולי לא, כי גם ללד יש איזשהו מעגל אלקטרוני. תוכל לקנות בפרוטות נורת ליבון: מה הבעיה? זה בטוח יעלה לך פחות מבדיקה של חשמלטור, וכך תוכל לסכם לעצמך "מה הלאה". תמיד תוכל לפנות אלי בפרטי ואנסה לסייע.

3. איני יודע עד כמה מילוי הגז היה דרוש ועד כמה הרשת הייתה בלויה. [ואגב, על כל מזגן רשום כמה גז צריך שיהיה בו. הפרזה בכמות תגרום לצרות].

עובדה שאת התקלה האמיתית הוא לא פתר. אם מדובר באיש בעל מצפון, תוכל לקרוא לו בשנית, ולומר לו מראש: תפתור? תקבל תשלום עם "קיזוז". לא תפתור? סע לשלום, וזכור: בביקור הקודם לא פתרת דבר, אך גבית תשלום. נוח לך ככה?".
ראשית - תודה לך על ההשקעה בשיחה ובהדרכה!

1. יש לי רב מודד, ואין לי בעיה למדוד את המתח בבית (בהכשרתי מהנדס חשמל, אבל אני לא עוסק בזרם גבוה).
אבל אם הבעיה היא קפיצות מתח, האם מדידה של המתח בנקודת זמן אחת תיתן לי נתונים?
אין לי בעיה לעבור נקודה-נקודה ולתעד את המתח, אם זה יעזור.

2. אין לי בעיה לקנות נורות ליבון, אני רק לא בטוח שעוד מוכרים אותן... יכול לחפש

3. זה היה סיפור של לפני כמה שנים. מבחינתי פרק שתם ונשלם.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אהה.
אז...
1. בשום מקרה, לא יהיה איזון מושלם בין הפזות כשהאפס מנותק. סביר שאם תגלה סטיות שם 5V זה זניח, אבל מ-30 ומעלה? זה כבר מדאיג. ואם גם תפעיל קומקום או תנור על הדרך? הסטיות תגדלנה בהרבה.

2. אני לא יודע מה קורה כיום בכל חנות, אבל תמיד יש לי בבית איזו נורה או שתיים לבדיקות. במקרה הכי גרוע, נסה LED.

3. מה שהיה.... אכן היסטוריה.

אהה.
אז...
1. בשום מקרה, לא יהיה איזון מושלם בין הפזות כשהאפס מנותק. סביר שאם תגלה סטיות שם 5V זה זניח, אבל מ-30 ומעלה? זה כבר מדאיג. ואם גם תפעיל קומקום או תנור על הדרך? הסטיות תגדלנה בהרבה.

2. אני לא יודע מה קורה כיום בכל חנות, אבל תמיד יש לי בבית איזו נורה או שתיים לבדיקות. במקרה הכי גרוע, נסה LED.

3. מה שהיה.... אכן היסטוריה.
היי משה,
מצאתי את המכשיר שאת צילומו צירפתי במגירות שלי.
האם זה תחליף למדידת המתח? בנוסף? לא רלוונטי?
תודה!

קבצים מצורפים

• EuroTester.jpg
    EuroTester.jpg
    1.8 MB · צפיות: 7

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
היי משה,
תודה!
איני מכיר את המכשיר הזה, אבל לפי מה שרשום, הוא בודק את הדברים הרלוונטיים. חוסר פאזה. חוסר אפס. הארקה תקינה. פחת והיפוך קוטביות. יתכן שזה מספיק טוב. בכל מקרה, אם כבר יש לך כזה ואינך חייב לרכוש, אז תעבור על כל השקעים. אין לך מה להפסיד, ואם תראה איתותים... לך על בדיקה מקיפה יותר.
ולגבי נורה, נסה בשלב ראשון לד אם יש לך בבית. אולי תופתע. בכל מקרה, תוכל לפנות אלי בפרטי ואדריך אותך הלאה.

רשר

Well-known member
מנהל
היי משה,
תודה!
זה "יורוטסטר" בודק מצב של חיבורי חשמל בשקע,
אפשר להשתמש בו כמראה מציאות מתח אך ללא מדידה אמיתית,
הדרך להשתמש היא להתקין אותו בשקע נייד ולהוציא מהשקע חוטים עם פרובי מדידה בטחותיים כי מודדים מתח מסוכן,
סיכום - מכשיר יעודי שמסוכן מאוד ולא חוקי לשנות את יעודו

למעלה