איך מונעים מאנשים זרים לחבל בכרטיס טיסה? לופטנזה.

• פותח הנושא wil
  • פורסם בתאריך

trilliane

Well-known member
מנהל
בחשבוניות הוט שנשלחו אליי בעבר לא מופיע מס' כרטיס האשראי

מעולם לא שילמתי ארנונה לעיריית ת"א ולא חושבת שאי פעם שילמתי לפזגז...
מצער וחמור אם הם כותבים, כאמור, אני לא נתקלתי בכך עד היום באף חשבון.
&nbsp

ספוקי

New member
תבדקי שוב פעם....

ברוב החשבונות שאני מקבל מופיע בקטן "ישלח לחיוב בתאריך XXX בכרטיס אשראי שמסתיים בספרות 1234" , או שמופיע "חשבון אחרון על סך XXX חויב בחודש שעבר בכרטיס אשראי שמסתיים בספרות 1234".

בערב אני אנסה לזכור את זה בערב. יש לי חשבוניות של כל החברות שהייתי לקוח שלהם בשנים האחרונות, כך שזה לא בעיה לוודא ולתת לך רשימה.

trilliane

Well-known member
מנהל
בדקתי. ההו"ק היחידות שהיו לי בכ"א הן לסלקום ולהוט

(שבשתיהן אגב אפשר לקבל חשבונית לדואל ולכן אף אחד לא יכול לשלוף אותה מתיבת הדואר).
בסלקום זה לא מופיע ומעולם לא הופיע, ובהוט (שילמתי להם לאחרונה לפני 5 שנים) בדקתי לפני שכתבתי, ולא כתוב בשום מקום.
&nbsp
בחשבונות אחרים שאני משלמת (כשמגיעים) זה לא מופיע באישור התשלום.
בחשבון הגז (דורגז) בכלל אין אישור קבלה;
בארנונה של עיריית חיפה כתוב רק "שלום ע"י כרטיס <סוג הכרטיס>";
במי כרמל כתוב רק "שולם באינטרנט";
בחברת החשמל כתוב "ח-ן <תאריך> <סכום> ש"ח נשלח לגביה בחברת האשראי ב-<תאריך>".
&nbsp
לסיכום: לא, לא מופיע בשום חשבון שאני משלמת ומעולם לא נתקלתי בכזה. מי שיוציא לי חשבונות מהתיבה (לבריאות...) לא יקבל את פרטי האשראי שלי. אגב, גם חשבונות האשראי שלי (שבהם מן הסתם כן מופיעות הספרות האחרונות של הכרטיס הרלוונטי...) נשלחים אליי כבר שנים רק לדואל.

urilei

New member
זה בהחלט מחדל רציני של לופטהנזה

צריך לברר איך זה בוצע, איך המתחזה הזדהה ובאמצעות איזה פרטים אישור את הפעולה (4 ספרות של כרטיס אשראי וכו').
יש בגדול 2 אופציות:
- נציג טלפוני תמים של לופטהנזה שביצע בקשה בלי לאמת את זהות המתקשר
- מישהו ששם את ידו על פרטי זיהוי אישיים והזדהה באמצעותם (קוד אישי, 4 ספרות של כ"א, וכו'). במציאות המודרנית זה ממש לא בעיה לשים את היד על מידע כזה.
זו גם דרך לא חכמה לרמות, כי מן הסתם יש רישום מי זה ואפשר לאתר אותו די בקלות.
אני הייתי פונה ללופטהנזה להמשך בירור. ממה שאני יודע מדובר בחברה עם שירות לקוחות חמישה כוכבים.

dani666

New member
אין דרך למנוע את זה, אבל דרשו מלופטהנזה הסבר כיצד זה קרה.

השאלה היא האם :
- זה נעשה במכוון כדי לפגוע בזוגתך.
- האם זו טעות.
&nbsp
אם זה במכוון - אז מדובר על גניבת זהות. כדאי שזוגתך תתחיל לבדוק היטב חשבונות בנק, נכסים וכו'. בנגוד לאורי אני לא חושב שזו דרך לא חכמה לרמות. זו דרך חכמה מאד וכמעט אין דרך לגלות מי עשה זאת.
אם זו טעות - קורה, אבל כאן הם צריכים להסביר לך למה זה קרה, ומה הם עושים שלא יקרה שוב.
&nbsp
חשוב לדעתי שלופטהנזה כמינימום יתנו לכם מידע על איזו אופציה מדובר. כי אם זו גניבת זהות מכוונת - כדאי לפעול.

urilei

New member
מה זה "אין דרך"?

מישהו הרי טס במקומה, והגיע לטיסה עם דרכון ומסמכים, והשם שלו וכל הפרטים אמורים להיות כתובים אצל החברה, לא?

prizman

New member
זה לא אומר כלום.

אני מזמין תמיד כרטיסים אינטרנטית. אני נכנס כרגע לאתר החברה, רואה מקום פנוי ומזמין אותו.
אין לי שמץ של מושג אם הוא היה פנוי מלכתחילה או שמישהו ביטל טיסה וזה גם לא מעניין אותי.
אף אחד לא יוכל לבוא אלי אח"כ בטענה שהוא הזמין את המקום הזה וששינו לו את הטיסה ללא
ידיעתו.

urilei

New member
אם הבנתי נכון

מישהו שינה את שם הנוסע, לא?
מה האינטרס של פלוני לשנות תאריך? הרי המקום גם ככה כנראה ייתפס עוד לפני שהוא יזמין

wil

New member
לא היה שינוי שם. רק שינוי ניתוב

הוחלפו הטיסות כך שנוספה עצירה במקום אחר ובסך הכל הוארך המסע הזה בעוד איזה 10 שעות מיותרות.
אם באמת חייבים אני יכול לספר את כל הפרטים אבל זה באמת לא חשוב.
&nbsp
הפואנטה היא שהבנאדם פעל על דעת אצמו והוא משוכנע שהוא עשה את הדבר הנכון ובפעם הבאה הוא עלול לנסות שוב לשנות לה את הטיסות.
&nbsp
זה נראה לך סביר שאדם אחר (אפילו אם קרוב משפחה, זה לא משנה. כולנו בגירים.) ישנה לך את הטיסות בלי ידיעתך והסכמתך?

prizman

New member
נשמע קצת מוזר הסיפור הזה.

שינוי טיסה אפשר לבצע או אינטרנטית או טלפונית.
כדי לשנות טיסה צריך למסור פרטים שידועים רק לבעל הכרטיס, כמובן שהם נמצאים גם על
מחשבי חברת התעופה.
הסיכוי שנעשה שינוי ע"י פקיד החברה בטעות הוא אפסי. מרגע שהוזמן הכרטיס אף אחד לא
מתעסק איתו עד הטיסה אא"כ הגיע בקשה מהלקוח.
קיים סיכוי, אומנם נמוך אבל הוא בהחלט קיים שאיזה האקר חדר למחשבי החברה ושינה לה
את התאריכים. זה יהיה טיפה מוזר כי האקרים עוסקים בדברים קצת יותר רציניים. אם זה המצב
אז למצוא אותו כנראה שלא יהיה אפשרי.
שאלה שעולה כאן היא כיצד אישתך גילתה שהתאריכים שונו. זה לא היה בהגעה לשדה אני מבין.
לחברת התעופה יש תעוד על כל שינוי שנעשה ומדוע ואיך בוצע. מה הם אומרים?
איך למנוע דבר כזה בעתיד אין לי מושג כי מעולם לא שמעתי על מקרה כזה קודם. בדוק גם את
האפשרות שההזמנה המקורית לא הייתה על התאריך השונה.

wil

New member
הנה כמה פרטים נוספים.

השינוי בוצע על ידי קרוב משפחה מסויים. לא על מנת לגרום נזק - הבנאדם פשוט אידיוט והוא חשב שהוא מועיל.
היו בידיו לוח הזמנים המקורי ואולי גם את קוד האישור (משהו בסגנון של 6JDIHK)
לא היו לו מספר כרטיס אשראי או סיסמה לחשבון מיילז אנד מור.
השינוי בוצע טלפונית.
&nbsp
בכל מקרה - הדבר היחיד שאני יכול לשנות בהתנהגות העתידית הוא לא לחשוף את קוד האישור.
אני תוהה אם זה יספיק.

wil

New member
האם התשובה שלך היתה שונה במידה והאדם הנ"ל לא היה קרוב משפחה?

אלא סתם חבר ששלחנו לו במייל את ה-itinerary כדי שידע מתי חוזרים?

wil

New member
קצת סדר בדברים

1. ברור לי שקרוב המשפחה הזה דפוק בראש. אני אבוא איתו חשבון בנפרד.
2. אני לא הולך לתבוע את לופטהנזה.
3. אני לא רואה סיבה לא לציין את שם חברת התעופה. לא הוצאתי דיבה. אמת דיברתי. אני חושב שלופטהנזה חברה מצויינת (טסתי בה בעבר והשירות שלהם 10). ציון שם החברה היה על מנת לקבל אינפורמציה יותר ממוקדת אולי מאנשים שיצא להם לשנות booking בחברה הזו.
&nbsp
וזה מביא אותי לנקודה - אני לא יכול לשלוט בפעולות של קרוב המשפחה הזה. הוא פועל על דעת עצמו. אני גם לא הולך לתבוע אותו ואני גם לא הולך לפעול לאשפוזו בכפיה (הוא לדעתי לא מספיק קוקוריקו לכך).
&nbsp
מה שנשאר זה להבין איך אני מונע מתקלה דומה להתרחש בפעם הבאה.
זה מה שבאמת מעניין אותי.
המפתח לכל הסיפור הזה זה ה-booking number? באיזשהו מקום כתוב שצריך לשמור עליו בסוד?
הייתי מצפה שישאלו לפחות 4 ספרות אחרונות של כרטיס אשראי, לא?
&nbsp

prizman

New member
לא כתוב שאתה צריך לשמור את קוד ההזמנה בסוד

אבל גם לא כתוב שאתה צריך לשמור את 4 הספרות האחרונות בכרטיס האשראי בסוד, למעשה אני מקליד אל שלי
בממוצע פעם ביום.
אין שום סיבה שישאלו למס' כרטיס האשראי כי לא מעורב בבקשה הזו שום שימוש באשראי.
אם אתה צופה התנהלות נוספת כזו מצד אותו אדם עדיף שלא תיתן לו שום פרט שהוא יכול לעשות בו שימוש בכל
תחום שהוא. זו בהחלט לא התנהגות של אדם סביר.
אין שום פסול בכך שהזכרת את שם החברה, קראתי שוב את הודעותיך, אין בהן שום השמצה או האשמה ישירה.

calila

New member
מתוך ניסיון עם החברה הזו

וגם בחברות אחרות, כל מה שצריך כדי לשנות את ההזמנה הוא מספר ההזמנה ושם המשפחה של הנוסע.
לא רק בטלפון גם באתר האינטרנט זה כל מה שדרוש כדי לשנות הזמנה
למי שיש את הפרטים הללו יש את כל מה שצריך כדי לבצע שינויים.
היות וזה קרוב משפחה אז לא ניתן להסתיר את שם המשפחה של הנוסע אבל בהחלט לא הייתי מוסרת את מספר ההזמנה

למעלה