איך לשלב: עב' בית ופעילות לילדים ?

גלגול2

New member
אבל אין כח אחרי בשעה 20:00 ../images/Emo3.gif

זה השעה שאני מתפקרת ורוצה קצת זמן לעצמי כמו עב' אומנות שאני דוחה קריאת ירחונים שכבר המנוי נגמר לפני כשנה. נו טוב מה אני בוכה...הקושי הזה לא לנצח

גליונת

New member
מזדהה

כל פעם כשכותבים כאן על פעילויות לילדים בבית אני פוערת פה בהערצה (מתי הן מספיקות לצייר בצבעי גואש ולעשות עיסת נייר עם הילדים?!?!) ומנחמת את עצמי שבטח מדובר על יום שישי בצהריים או שבת. אנחנו מגיעים מהגן בסביבות 16:30-16:45, וב-18:00 כבר אוכלים ארוחת ערב.בין לבין הם בעיקר מעסיקים את עצמם (טלויזיה אצלינו היא אופציה בין האחרונות- הם בד"כ לא מבקשים ואני כמעט ולא מציעה) בציור,מדבקות, תופסת, הזזת דברים ממקום למקום ודברים בסגנון.אני עושה דברים הכרחיים בבית ואח"כ מתיישבת איתם. גם לי אין בשלב הזה כוחות להרבה יותר מנוכחות חצי-סבילה, אבל האמת היא שיש לזה יתרונות- הם לומדים ככה להעסיק את עצמם ולא להיות תלויים בי לשעשועים (או לפחות כך אני מנסה לשכנע את עצמי). בסביבות חמש וחצי-רבע לשש מתחילים להכין ארוחה בהשתתפות פעילה שלהם (ערבוב ביצים במזלג-להיט!) ובסביבות 6 אוכלים. אם ירון בבית הוא משחק איתם אחרי האוכל ואני רוחצת כלים ומנקה קצת, אם הוא עובד עד מאוחר הם רואים קצת הופ כשאני מנקה או שאני דוחה את הניקיון לאחרי ההשכבה (מלבד טאטוא בסיסי והכרחי). בקיץ היינו הולכים מהגן ישר לגן המשחקים וחוזרים הביתה רק ב-7 לאמבטיות (הייתי לוקחת קצת פירות ופריכיות בתור ארוחת ערב, ומשלימה בדיסה לפני השינה). מכונת כביסה אני שמה בערב ותולה בבוקר.וחוץ מזה למדתי להשלים עם זה שהבית לא נקי ומסודר כמו שהייתי רוצה- הרבה יותר קל לחיות ככה
גם לגבי בישולים אני צנועה מאד- רק מתכונים מהירים וקלים (ועדיף כמה שפחות כלים מעורבים בהכנה).אוכל מוכן מידי פעם זו גם אופציה...

גלגול2

New member
תודה על ההזדהות ../images/Emo34.gif../images/Emo104.gif וגם

לאחר שקראתי אמרתי "הידד אני לא לבד" משהו צריך להוציא סטיקר כזה, לא? תאמיני לי ממה שאני קוראת מאמהות אחרות - אי אפשר בלעדינו ומגיע לנו מדליה כל שנה... לא פלא שיש יום האם ולא יום האב אני מגרישה שכשהבעל עושה פעולה 1 אני מספיקה 7 במקביל... נו מה לעשות כמו שאמר קושניר בהצגה "הגבר הוא צייד (עודה פעולה אחת בלבד) והאישה מלקטת (עושה יותר מפעולה אחת) כך היה מאז ומתמיד צריך לראות את זה שאנחנו שונות וטוב שכך.

טוב, בואי ננסה קצת לייעל

קודם כל, כשהילדים שלי מגיעים מהגן הם לא רעבים. עברנו תקופה כזו בגן, ואחריה התחלפה המבשלת והבעיה נגמרה. צריך להתעקש בגן ולראות למה הם מגיעים רעבים, ואם צריך לתת להם מעדן או אוכל אחר כדי שכשתאספי אותם הם יהיו שבעים. ככה הורדנו את הבישולים הכבדים (שכן ארוחת ערב יכולה להיות חביתה וסלט). לא חייבים אוכל טרי כל יום, אפשר בהחלט להסתפק בסלט טרי ודברים אחרים מחוממים. בכל זאת על פני האוכל עדיף להתיחס לילדים. בעלי בערב מכין מכונת כביסה ללא סחיטה. בבוקר סוחטים ותולים (הוא). כלים: כרגע יש לנו מדיח. בעבר עידו היה רוחץ את הכלים בזמן שאני הייתי רוחצת את הילדים. זה מגיע עם סידור אזור האוכל, ככה שכשהאמבטיה נגמרת הוא פנוי לעזור בהלבשה. צעצועים: משתדלת ללמד את הילדים לאסוף אחריהם. בדרך לאמבטיה אוספת איתם חלק מהדברים, כדי להשאיר לי כמה שפחות. יש לנו מדפים פתוחים ולכן הם יכולים לקחת ולהחזיר למקום. לבובות יש סל גדול, ופשוט זורקים הכל פנימה. אז איך להספיק עם הילדים: להחליט מראש מה עושים היום. להכין את מה שצריך, ולא לשבור את הראש כשמגיעים הביתה. להחליט שכלים יכולים לחכות מדי פעם יום בכיור. שהכביסה יכולה להשאר בערימות, לא מקופלת, ליום אחד. שומרים על הסלון מסודר ונקי, ומחליטים על פינה שבה הבלגן יכול להשאר. סדר היום שלי: מגיעה לגנים בלחץ אטומי של זמן, ומריצה את הילדים כדי לאסוף את כולם. מגיעה הביתה בערך 17:15 (הגן נגמר בחמש). הילדים מורידים מעילים ונעלים, ואני מחליפה בגדים לבגדי בית. אוכלת משהו קטן (כמו תפוח) ולפעמים גם נותנת להם פרי או ממתק. בזמן שהם אוכלים מחזירה כמה דברים אחרונים למקום ומוציאה משחק או יצירה. 18:15-18:30 מתחילים לאסוף את היצירה. זה בדרך כלל מגיע מהם, אז אני צריכה עוד רבע שעה להכין אוכל, ואז הם רואים קלטת או טלביזיה. לפעמים משתפת אותם בהכנה. 18:45-19:15 האוכל מוכן, מתיישבים לאכול. אני מסיימת לאכול והולכת להכין דברים למקלחת (פיג'מות וכו'). הילדים עוד אוכלים, אבא נכנס. 19:40 הילדים מסיימים לאכול, וגם אבא. אבא מכין לי קפה ורוחץ את הילדים, אני מנקה הכל ומכינה כמה דברים אחרונים, נחה קצת מול הטלביזיה. הילדים יוצאים מהאמבטיה בשלבים, תמוז האחרונה בשעה 20:20. בזמן הזה הקטנים כבר לבושים בפיג'מות, אבא מצחצח שיניים וממלא מדיח. 20:30 עד 21:00, אנחנו עוזרים לתמוז לסיים להתלבש ואני לוקחת את כולם לישון. אבא מכין בזמן הזה מכונת כביסה. לפעמים מפעיל, ואז יש עוד אחת בלילה, או שמשאיר ללילה. אם יש לי כוח, אני מקפלת בשלב הזה כביסה והולכת להתקלח. אחר כך אין לי כוח לעשות כלום. בסוף שבוע אני ישנה צהרים בשישי או בשבת, ואז עושה דברים מיוחדים כמו גיהוץ, בישול, ספונג'ה בשישי בבוקר. אם צריך לעשות ספונג'ה באזור האכילה באמצע השבוע, בדרך כלל עידו עושה את זה, אבל לפעמים אנחנו סתם מעבירים סמרטוט. עידו עושה קניות פעם בשבוע אחרי שהקטנים נרדמים, ופעמיים בשבוע משחק כדורסל.

פששש, פעמיים בשבוע כדורסל?

כל הכבוד, עידו... והכי אהבתי את "מכין לי קפה"
. מתי הוא בא לעשות לאדיר השתלמות? (לא שיש לי תלונות, אבל לרמת הקפה עוד לא הצלחתי להגיע איתו).

האמת, בקפה הוא מעולה ../images/Emo127.gif

וכמו שראית הוא עושה המון בבית, עד לרמה שהוא מעצבן אותי עם הפרפקציוניזם הזה. מתי את באה לראות את הבית החדש? הלואי שבשבוע הבא!

michal66

New member
אנחנו נשואים כבר 12 שנה וביחד כבר

17 שנה, ואני יכולה לספור על יד אחת את הפעמים שה
הצליח להכין לי את הקפה כמו שאני אוהבת
אבל יאמר לזכותו שהוא לא מתייאש וממשיך לנסות ולזכותי יאמר שאני ממשיכה לתת לו לנסות

ואצלנו...

אני אמנם לא עובדת אבל בבקרים כרגע אני ממש לא עושה כלום כי אני גמורה (חודש תשיעי). הגדול שלי חוזר ב- 13:20 ואוכל ארוחת צהרים שמורכבת או מאוכל שהסבתות בישלו או ממשהו קנוי.... אני בד"כ מכינה לו רק תוספת (שזה ממש מהיר - פתיתים/קוסקוס/פסטה) וחותכת ירקות במקום. ב- 16:00 באים הקטנים. אחרי התארגנות קצרה אני בד"כ גם מפעילה מכונת כביסה (מוציאה את כל הבגדים המלוכלכים מהתיקים שמצטרפים למה שנשאר מאתמול). אח"כ בד"כ מציעה להם פרי ואח"כ מעדן. אח"כ מתפנים למשחק. לפעמים אם הם מעסיקים את עצמם יפה או נדרשת הפרדת כוחות אני מורידה כביסה ומקפלת יחד איתם או עם אחד מהם או לבד. ב- 18:00 מגיע בעלי ואז מכינים ארוחת ערב בצ'יק (משהו מהיר שכולל ביצים/לביבות גבינות וירקות. פעם בשבוע ארוחה חמה ובשרית ואז אחה"צ הכנתי כאמור תוספת חמה ב-10 דקות). בסביבות 18:30 מסיימים את ארוחת הערב ובעלי עושה להם אמבטיה שנמשכת בברוטו כחצי שעה ולפעמים יותר). אח"כ מסתלבטים מול הטלויזיה. ב- 19:30 מסדרים צעצועים ברחבי הבית ביחד איתם (עד כמה שניתן). אח"כ מכינים להם בקבוקים. אחרי הבקבוקים מצחצחים שיניים ונכנסים למיטות. עד 21:00 בערך נמשך המאבק של להישאר במיטה או לכל הפחות בחדר השינה. אח"כ בעלי תולה כביסה, שוטף כלים, גומר לסדר את הבית (פעם זה היה ביחד, היום כאמור בחודש תשיעי זה כבר קשה לי!). אח"כ הוא רואה איתי מעט טלויזיה וחוזר לעבוד במחשב הנייד. אני הולכת לישון. מידי יומיים-שלושה יש עוד מכונה שעושים בלילה. לגבי נקיונות - יש עוזרת פעם בשבוע. על זה אנחנו לא מוותרים!!!

michal66

New member
ואצלי ממרומי גיל 10 של הילדים ....

ובכן, בדיוק מהסיבה הזו, אני בחרתי שלא לעבוד. בחרתי להיות בבית ולגדל את הילדים ולטפל בבית ולא להיות לחוצה גם עם בוס והתחייבויות לעבודה. כשהילדים היו קטנים היה לנו סדר יום קבוע והשתדלתי לא לזוז ממנו וכך יכולתי להגיע להכל. גם לשחק איתם במשחקים/צעצועים ויצירה, וגם לטפל בבית. ה
שלנו אף פעם לא היה מוזיאון וגם לא ניסיתי להביא אותו לידי כך. עשיתי מה שחייבים על מנת לשמור על שפיות ובית נעים. שלמה עבד מצאת החמה ועד צאת הנשמה, לא דרשתי ממנו לעזור ולא ציפיתי לעזרה. וכשלא מצפים, כל עזרה שניתנת היא בבחינת כייף גדול ואושר עילאי. לי היה מזל, למרות ששלמה היה מגיע מאוחר מאוד, תמיד הוא היה שם בשבילי. את הקניות הוא ערך (עד היום קניות זה עסק שלו), כביסה הוא תלה בלילה (עד שהגיע המייבש) לפעמים גם כלים שהיו בכיור הוא טיפל בהם. כשהילדים יצאו לגן,עדיין נשארתי ב
. בבוקר דאגתי לטפל בעינייני הבית השוטפים (כביסה, נקיונות, אוכל וכדומה) ובצהרים כשהילדים הגיעו מהגן, חוץ מלטפל בהם וללכת לישון יחד איתם לא נשאר לי מה לעשות. למעשה יצאתי למעגל העבודה רק כשהגיעו לגיל 5. עד אז הייתי בבית. וגם אז יצאתי רק לחצי משרה. מאוחר יותר עברתי למשרה מלאה והעסקתי מטפלת לכמה שעות בשעות הצהריים.

mirisss

New member
אז כחה

את יכולה לשבת איתם רק 20 דקות וזה בסדר גמור!!! אנחנו לא אמורים כל היום לשמש צוות הוואי ובידור לילדים זה טוב שילדים משתעממים ולומדים גם להעסיק את עצמם, גם רבע שעה של קריאת סיפור זה מצויין, אפשר לתת להם צבעים ודפים וגם אם זה רק 10 דקות זה מצויין, שלא יהיה לך על המצפון, בכל אופן אצלי זה כך. הילדים במסגרת עד השעה 13:00, משחקים פוגשים חברים ויוצרים, בבית זה הזמן "להתבטל" להנות מהבית להנות מהמשחקים שיש בבית, ומדיי פעם עם אמא ואבא.

רינת p a

New member
נשים הן בעלות יכולות אדירות

בדיוק כמו שמיכל 66 כתבה כשאין צפיות אין כעסים מיותרים ויש לפעמים הפתעות כשהילדים שלי היו קטנים סידור הבית היה במקום האחרון את הצעצועים שלהם סידרתי מגרש המשחקים היה בסלון כך שהיה לי פחות חדר לסדר גמרנו לעשות את הבלגן למטה ובערב מקלחות ולמיטה שהכל נקי ומסודר גם בזה אני מאוד דומה למיכל66 הילדים שלי לא ידעו מה זה לסדר אחריהם בסוף יום רק במשך היום מוציאים משחק אחרי שמסדרים את הקודם אבל את כל הצעצועים שלא היה להם מקום קבוע אני סידרתי גם היום החדרים לא מסודרים אבל בגדים לפני מקלחת תמיד בסל הכביסה וצלחות מורידים מהשולחן את החלוק אחרי מקלחת מחזירים למקום אני מאוד בלגניסטית אז מה אני יכולה לדרוש מהילדים שלי מה שתמיד היה חשוב לי מאוד לפחות פעם בשבוע לצאת בשקט לבד עם חברות שלי או ללכת ללמוד משהו לנשמה כדי להחזיר כוחות

רינת p a

New member
מירי הזכירה לי משהו חשוב מאוד

יש שעות ביום שהילדים יכולים להעסיק את עצמם לבד ולא בפעיליות יזומות ואז יש זמן לנו אפילו לנוח לידם כשילדים שלי נולדו בדיוק עלה לאויר ערוץ 2 ואני כל יום בשעה 18.45 הייתי מתישבת לידם ורואה את היפים והאמיצים לא זזתי מהספה עד שהסדרה נגמרה ותאמינו לי אחרי מנוחה שכזו היה לי כוח לקום ולהתחיל את פעילות הערב

סאני2

New member
גלי

סדר היום שלנו דומה, גם אצלי הבנות חוזרות מהגן בשעה 1600 מורעבות...ישר לארוחת צהרים. ואני מנסה תוך כדי סידור הבלאגן (לא ייאמן איך תוך דקות, הבית מקבל צורה של בית אחרי פריצה). להעסיק אותן. בישול...??? הניסיון האחרון שלי לבשל משהו כשהן בסביבה, הסתיים באוכל שרוף, לכן את הרומן שלי עם המטבח אני משאירה בידיהן הנאמנות של אימא שלי וחמתי. אבל איך שרון מאפריקה אמרה לי פעם והפנמתי... "צריך לדעת לשלב אותם/ן בעבודות הבית". זה תהליך שלוקח זמן, למרות שיש ילדים שאף פעם לא יצליחו לגלות עניין בפעילות מסוג זה. גם הבעל שלי עצמאי, והשעות שלו הן לא שעות, היתרון שהוא מתחיל לעבוד מאוחר, לכן בבקרים (אחרי סדרת חינוך קטנטנה) אני יודעת שאם יש כביסה היא תכובס, הכלים ישטפו, הזבל ייזרק, כל השאר עליי, אין לי טענות, בעצם לפעמים קצת, לא יכולה בלי לקטר..אחרת איך תישמר גחלת הכביסות והסידור.

oshkvarek

New member
בלי לקרוא את כל השרשור עונה לך

כי יש כמה דברים לדעתי שאת צריכה לשנות. עולים הביתה ,אוכלים צהריים והם רצים לTV - דורשים לראות/ לשמוע ערוץ "לולי". - לא הבנתי למה אוכלים צהריים בשעה 16:00? האם הם לא אוכלים בגן? לא זוכרת בני כמה הילדים, בכל אופן, חוזרים מהגן, הגישי להם פירות או כריך עם שתיה, מול הטלוויזיה, לחצי שעה שבה תוכלי לשטוף כלים ולהכניס את הכביסה למכונה. מסדרת את הבלאגן מליל אמש של צעצועים/ בגדים ושאר מיני מטלטלים (כשכבר לא נשארו כוחות בלילה לסדר) - עדיף תמיד לסדר בלילה. ממילא כשהם מגיעים הביתה הם יוציאו הכל שוב, אז למה להשקיע בזה את הזמן כשאת יכולה להיות איתם? לסדר תוך כדי זה שאת איתם, כל פעם קצת - הכי טוב תיבות, לזרוק לפי הסדר לתיבות, והסידור הולך הרבה יותר מהר. מבשלת שיהיה משהו טעים וטרי לילדים ולנו (שבד"כ נגמר אחרי יום) - למה חייבים לבשל כל יום? אפשר להכין ולהקפיא - מרקים, שניצלים, אורז יכול להיות במקרר כמה ימים, ותמיד צריך שיהיו כמה פיצות במקרר, אם נתקעים בלי משהו מבושל, אפשר לחמם. בכל אופן לבשל פעם פעמיים בשבוע בכמות גדולה ולהקפיא. לא קורה שום דבר. חבל לבזבז על זה אנרגיות. תצרפי לזה מלפפון ועגבניה טריים, או תפוח, או פרי אחר, ואת מסודרת. בשעה 19:30 מקלחת , סיפור, בקבוק ו20:30 למיטות (לא תמיד עובד) - בשעה 21:00 אני מתפרקת לחלקיקים קטנים,קטנים... - אם תשקיעי פחות בבישולים, בנקיונות אחרי ולפני, בסידור אחרי ולפני, ובכביסות בין לבין תהיי פחות מפורקת ויהיה לך יותר זמן. בנוסף, אם הילדים הולכים לגן, לא צריך כל יום אחרי צהריים לעשות איתם פעילויות של גם כמו שאת מתארת כאן. להפך. דווקא השעות האלה, של אחה"צ צריכות להיות רגועות ופחות פעילויות, או פעילויות שדורשות פחות מאמץ. תני להם לצייר או לצבוע בלורדים או צבעי פנדה, ושבי לידם, תנוחי בינתיים. תשמרי את פעילויות היצירה המורכבות לסופ"ש. ללכת לחברים או ג'ימבורי תמיד היה טוב יותר לדעתי מאשר להשאר בבית, בשבילי זה פחות מתיש, אבל זה עניין של העדפה. שאלת השאלות: איך לדעת לשלב בין עבודות הבית לפעילות לילדים?? כמובן שיותר חשוב החינוך, ההשכלה והמשחקים ...אבל אני יודעת שאחד בא על חשבון האחר !!! כך שאם אשב איתם אצטרך לעשות הנ"ל עד שעות הלילה. אשמח לקבל עצות/ תגובות...תודה מראש המתלבטת המותשת - כשהילדים הולכים לגן את לא צריכה להיות קצין בידור! פעילויות היצירה והמשחקים הדידקטים וכל זה נעשים בגן, בבית הם רק רוצים להיות עם אמא, לא חייבים למלא את זה בתוכן חינוכי. גם לשבת עם אמא לראות קלטת בטלוויזיה היא פעילות לגיטימית לאחה"צ חורפי כשאי אפשר ללכת לגינה. ולא צריכים להיות לך על כך רגשות אשמה. זאת צפיה מודרכת, אז זה בסדר. סדר עדיפויות - להחליט מה יותר חשוב לך היום ולמה יש לך יותר כוח היום. אם אין לך כוח היום לשים מכונה, תעשי את זה מחר. אם אין לך כוח היום לשחק במחבואים עם השמיכה, תעשי מכונה במקום ותני להם לצייר לבד. אם את חוששת להשאיר אותם עם הציור לבד, תעבירי את שולחן העבודה שלהם למקום שבו את נמצאת - מטבח, סלון, או כל מקום אחר שיהיו בקרבתך שתוכלי להשגיח. מקווה שעזרתי

אוזי2

New member
הי גלי,

אני לא עושה הכל כל יום ולכן מספיקה יותר, אני עובדת לסרוגין פעם בוקר ופעם ערב, כשאני עובדת בבוקר אני עושה רק דברים הכרכיים בבית כדי להיות כמה שיותר עם הילדים, יש דברים שהם עושים איתי כמו: להכניס מכונת כביסה, הם עוזרים לי ולומדים תוך כדי מה צבעוני ומה לבן. לבשל הם מאד אוהבים לעזור וגם לסדר צעצועים במקום. הם רואים גם טלויזיה או קלטת, משחקים במשחקים שיש להם בחדר, או במשחי קופסא ביחד איתי. לפעמים בא לרותם (הגדול שלי) חבר ואז הם משחקים ביחד איתו, או שבאים אליהם חבר או חברים מהגן שלהם ואז ממש אין לי זמן לעות שום דבר אחר בבית. ב19.00 ארוחת ערב ואז שילה עושה להם אמבטיה בינתיים אני מספיקה לבדר את הפוגרום מארוחת הערב ומהסלון ומכינה פיג'מה וכשהם יוצאים אחד אחרי השני אני מלבישה אותם. סיפור ולישון, בערך בשעה 20.30 . וכשאני עובדת ערב אני עושה בבוקר דברים יותר כבדים בבית. את צריכה למצוא את הדרך לייעל דברים כדי שישאר לך זמן לעצמך.

למעלה