איך יונה הנביא שרד בלוע הליוותן?

אבי בן 1231

Well-known member
בארצות הברית, לא זכור לי היכן בדיוק, יצא גבר כדרכו לדוג לובסטרים.
לפתע הוא הרגיש שהוא נשאב ע"י כוח ואז חושך ועלטה מוחלטת.
מהר מאוד הוא הבין שהוא נבלע ע"י לוויתן ענק ועליו להפרד מהחיים, שניות מעטות לאחר מכן הוא ראה אור בקצה המנהרה,
לוע הלוויתן נפער והלוויתן הקיא אותו, חברו שהיה בסירה ראה אותו ומשה אותו מהמים.
מסתבר שקיימת אפשרות שסיפור יונה והלוויתן אכן התרחש במציאות.
זה לא סיפור דמיוני, ידיעה זו שודרה אתמול בערוץ 13 בליווי ראיון מיוחד עם הכוכב, לא הלוויתן.

חורזת באהבה

Well-known member
מנהל
מהר מאוד הוא הבין שהוא נבלע ע"י לוויתן ענק ועליו להפרד מהחיים, שניות מעטות לאחר מכן הוא ראה אור בקצה המנהרה,
זה לא סיפור דמיוני, ידיעה זו שודרה אתמול בערוץ 13 בליווי ראיון מיוחד עם הכוכב, לא הלוויתן.
אולי הדייג
הנביא הבא? ;-)

לאונידס

Active member
אם מדובר בלוויתן זהו סיפור איטלקי על פינוקיו,
כי את יונה הנביא בלע דג, לא ליוויתן.

ויש בעיה קטנה, גם פינוקיו וגם יונה שהו בבטן החיה הרבה יותר מכמה שניות.

nothing but the truth

Well-known member

צודק לחלוטין. ועוד הבדל קטן - בניגוד לפינוקיו ויונה , לבחור הזה היה ציוד צלילה עליו.

אבי בן 1231

Well-known member

אהה, הבנתי את יונה בלע דג, ואת האמריקאי בלע נחש בשם לוויתן, צודק.
רק שאלה, האם לוויתן הוא בעל חיים יבשתי או במקרה דג ענק.
ברור שסיפור שעובר עשרות אלפי שנים קצת מטעוות, ואולי גם הופף ללא מדויק אך יש קווי דמיון.

משתפרת1

Well-known member
ברור שסיפור שעובר עשרות אלפי שנים קצת מטעוות, ואולי גם הופף ללא מדויק אך יש קווי דמיון.
לויתן הוא יונק ימי, הוא איננו דג.
א-ב-ל לא מתווכחים עם אגדות או עם מסורת. בדיוק כפי שכולם מדברים על התפוח שחווה הגישה לאדם (כשבמקור לא מוזכר תפוח, אלא פרי העץ).

אבי בן 1231

Well-known member
א-ב-ל לא מתווכחים עם אגדות או עם מסורת. בדיוק כפי שכולם מדברים על התפוח שחווה הגישה לאדם (כשבמקור לא מוזכר תפוח, אלא פרי העץ).
אני בטוח שבאותם ימים קדומים לא ידעו שהלוויתן הוא יונק כנראה שעבורם הוא היה דג ענק.

לאונידס

Active member
תפוח הוא מסורת נוצרית, לא יהודית, המסורת נוצרה בעבות ציורים של ציירים נוצרים.
כל מיני פסאודו יהודים אימצו את המסורת הזו.

לאונידס

Active member
אתה טוען שהסיפור עובר עשרות אלפי שנים? אבל היקום קיים פחות מ 6000 שנה,
אתה טוען שהתנ"ך עבר שינויים ויש בו טעויות? אם ידידנו כאן שמכנים עצמם יהודים היו לומדים קצת גמרא הם היו מכנים אותך אפיקורוס והיו אומרים שאתה לא חלק מהעם היהודי.

הלכות לשון הרע, כלל ח’, סעיף ה’ ו’

איסור לשון הרע הוא דווקא על איש שעל פי דין תורה הוא בכלל “עמיתך” – שאיתך בתורה ומצוות. אבל אותם אנשים שמכירים בהם שיש אפיקורסות, מצוה לגנותם ולבזותם, בין בפניהם בין שלא בפניהם. בין במה שרואה עליהם, ובין במה ששומע עליהם. כי כתוב “לא תונו איש את עמיתו”, “לא תלך רכיל בעמך”, והם אינם בכלל “עמיתך” “בעמך”. ונאמר “הלא משנאיך ה’ אשנא ובתקוממיך אתקוטט” וכו’. ואפיקורס נקרא הכופר בתורה ובנבואה בישראל, בין בתורה שבכתב, ובין בתורה שבעל פה. ואפילו הוא אומר כל התורה מן השמים חוץ מפסוק אחד או קל וחומר אחד, גם הוא נחשב אפיקורס.

בתורה לוויתן הוא מפלצת מיתולוגית, בעברית מודרנית הוא יונק ימי גדול, בחיל הים יש צוללת שנקראת לוויתן, ואף פעם לוויתן איננו דג או נחש או קרפדה.
ואת יונה בלע דג, לא לוויתן, ויונה הסתדר בדג 3 ימים בלי ציוד צלילה.

אבי בן 1231

Well-known member
אתה טוען שהסיפור עובר עשרות אלפי שנים? אבל היקום קיים פחות מ 6000 שנה,
אתה טוען שהתנ"ך עבר שינויים ויש בו טעויות? אם ידידנו כאן שמכנים עצמם יהודים היו לומדים קצת גמרא הם היו מכנים אותך אפיקורוס והיו אומרים שאתה לא חלק מהעם היהודי.

הלכות לשון הרע, כלל ח’, סעיף ה’ ו’

איסור לשון הרע הוא דווקא על איש שעל פי דין תורה הוא בכלל “עמיתך” – שאיתך בתורה ומצוות. אבל אותם אנשים שמכירים בהם שיש אפיקורסות, מצוה לגנותם ולבזותם, בין בפניהם בין שלא בפניהם. בין במה שרואה עליהם, ובין במה ששומע עליהם. כי כתוב “לא תונו איש את עמיתו”, “לא תלך רכיל בעמך”, והם אינם בכלל “עמיתך” “בעמך”. ונאמר “הלא משנאיך ה’ אשנא ובתקוממיך אתקוטט” וכו’. ואפיקורס נקרא הכופר בתורה ובנבואה בישראל, בין בתורה שבכתב, ובין בתורה שבעל פה. ואפילו הוא אומר כל התורה מן השמים חוץ מפסוק אחד או קל וחומר אחד, גם הוא נחשב אפיקורס.

בתורה לוויתן הוא מפלצת מיתולוגית, בעברית מודרנית הוא יונק ימי גדול, בחיל הים יש צוללת שנקראת לוויתן, ואף פעם לוויתן איננו דג או נחש או קרפדה.
ואת יונה בלע דג, לא לוויתן, ויונה הסתדר בדג 3 ימים בלי ציוד צלילה.
לא קיים בים אף דג בגודל כזה שמסוגל לבלוע אדם בשלמות.
לכן יש להניח שאת יונה בלע לוויתן שמחוסר ידע כונה בטעות דג.
אני מניח שהמדע באותה התקופה לא ידע שבפורום חורזים וכותבים יזהו שלוויתן אינו דג!

nothing but the truth

Well-known member
גם אם מדובר בליוויתן שבלע אדם (שאתה יכול לקרוא לו יונה אם בא לך) ואחר כך פלט אותו , מה גורם לך לחשוב שהוא היה שורד כדי לספר את זה?
אגדות תמיד היו קיימות . גם אגדות אורבניות כדוגמת זו
וגם הסיפור על דייג הלובסטרים נשמע לי חשוד, כי מדובר בליוויתן מזיפות ולא ליוויתן שיניים. ליוויתני מזיפות בעיקר מסננים יצורים קטנים ולא בולעים יצורים גדולים.

לאונידס

Active member
וואלק,
ואתון מדברת יש בעולם?
ונחש מדבר ובעל רגליים?

nothing but the truth

Well-known member
וואלק,
ואתון מדברת יש בעולם?
ונחש מדבר ובעל רגליים?
לנחשים יש רגליים גם היום, יותר למעשה שאריות קטנטנות של רגליים, אך עדיין ניתן להבחין בהן בעין בלתי מזויינת במינים מסויימים. נחש שייך לקבוצת הטטרופודה
ולגבי אתון מדברת - עד לא מזמן הייתה אפילו שרה כזו

אבי בן 1231

Well-known member
גם אם מדובר בליוויתן שבלע אדם (שאתה יכול לקרוא לו יונה אם בא לך) ואחר כך פלט אותו , מה גורם לך לחשוב שהוא היה שורד כדי לספר את זה?
אגדות תמיד היו קיימות . גם אגדות אורבניות כדוגמת זו
וגם הסיפור על דייג הלובסטרים נשמע לי חשוד, כי מדובר בליוויתן מזיפות ולא ליוויתן שיניים. ליוויתני מזיפות בעיקר מסננים יצורים קטנים ולא בולעים יצורים גדולים.
את הסיפור הזה ראיתי בראיון בטלויזיה, אדם שישב מול המצלמות וסיפר על האירוע.
היה לי קשה לחדור לטלויזיה ולשאול אישית האם הוא משקר.

nothing but the truth

Well-known member
אתה יודע מי חושב ללא שום הוכחה שהאחר משקר, אענה לך, השקרן!!
איזה ויכוח מטומטם התעורר בעקבות ידיעה בטלויזה!!!
כנראה בעיה קלה בהבנת הנקרא.
הסברתי מה העלה אצלי את החשד לגבי הסיפור המדובר (השתייכותו של הליוויתן לקבוצת ליוויתני המזיפות ולא ליוויתני השיניים).
לאחר מכן אמרתי מדוע בהנחה שיש חשד לגבי האמינות של מישהו אין טעם לשאול אותו אם הוא משקר (יש אפילו חידות שמבוססות על העיקרון הזה בספרי ילדים).
כיצד מכאן החלטת מה אני יודע, והחלטת גם לענות במקומי - באמת שאין לי מושג

אבי בן 1231

Well-known member
כנראה בעיה קלה בהבנת הנקרא.
הסברתי מה העלה אצלי את החשד לגבי הסיפור המדובר (השתייכותו של הליוויתן לקבוצת ליוויתני המזיפות ולא ליוויתני השיניים).
לאחר מכן אמרתי מדוע בהנחה שיש חשד לגבי האמינות של מישהו אין טעם לשאול אותו אם הוא משקר (יש אפילו חידות שמבוססות על העיקרון הזה בספרי ילדים).
כיצד מכאן החלטת מה אני יודע, והחלטת גם לענות במקומי - באמת שאין לי מושג
אני דווקא חושב שהבעיה היא לא בעיה קלה אלא קשה ומאוד!
מקווה שתצליח לפתור אותה אני לא יכול לעזור לך איני פסיכיאטור ואף לא פסיכולוג, פנה למומחה!!!

רפואה שלמה!!!

nothing but the truth

Well-known member
אני דווקא חושב שהבעיה היא לא בעיה קלה אלא קשה ומאוד!
מקווה שתצליח לפתור אותה אני לא יכול לעזור לך איני פסיכיאטור ואף לא פסיכולוג, פנה למומחה!!!

רפואה שלמה!!!
לי דווקא אין צורך באף אחד מהנ"ל. אך ייתכן שתוכל להפיק תועלת משיחה עם מי מהם או אף מדינמיקה קבוצתית.
ריבוי סימני הקריאה שלך מרמז כי אתה שרוי בעומס רגשי.

למעלה