איך יודעים שעבר מספיק זמן עם פסיכולוג?

The new me9

New member
איך יודעים שעבר מספיק זמן עם פסיכולוג?

אני הולך כבר כ8-10 מפגשים למטפל מסוים במרכז הגאה בת"א. (הוא עו"ס קליני)

הטיפולים מוזלים. חשבתי שזה פתרון אופטמלי עבורי, כי האגודה זה ה-מקום לנושאים מיניים.

אני מבולבל וטרוד עקב כך.

מעולם לא הייתי בטיפול ואני לא יודע למה לצפות.

הבהירו לי כמה פעמים שזה תהליך ארוך שלוקח חודשים.

אני מרגיש שהמטפל מבין אותי בהרבה מובנים. מצד שני, אני רק שופך מידע כבר 8 מפגשים.

אני מרגיש שהוא לרוב חוזר על מה שאני אומר ושואל: ואיך זה מרגיש? זה בטח קשה לך.

אני לא מרגיש התקדמות מאז שנאי אצלו. אני לא מקבל החלטות. אני לא צועד לקראת כיוון.

אני לא יודע אם זו חוסר התאמה, כי הוא מבין במובנים מסוימים.

כששאלתי אם נוכל לעבור לשלב פרקטי, בו אקבל את נקודת מבטו ופחות ידבור שלי. יותר תרגילים למחשבה-
הוא אמר שאנחנו עוד בשלב של איסוף מידע. וזה ייקח עוד הרבה זמן.

הוא פתרון אופטמלי עבורי,
כי מבחינה כספית אוכל לעמוד בעוד טיפול ארוך
ומבחינת התמחות - הוא אמור להיות בדיוק המומחה לסוגיה שלי.

איך אפשר לדעת מתי עבר הזמן של "איסוף המידע"? מתי אני צריך להבין שמורחים אותי?
שהתהליך תקוע? שנסיתי מספיק והגיע הזמן לעבור הלאה?

אם אעבור עכשיו אני מרגיש בזבוז על כל הזמן שהשקעתי אצלו
על כל הסיפורים שספרתי לו ועל התמונה העמוקה שלי שהעברתי לו.

ברור שזו השקעה שקועה, ואוכל לקבל טיפול אחר באותו מחיר אפילו באגודה
אבל עדיין אצטרך לספר הכל מההתחלה. אולי כבר אחמיץ פרטים ורבדים עמוקים שהגענו אליהם יחד.

ואני באמת בדילמה, אם זה תהליך איסוף נורמלי. שפשוט לקוח זמן.

אשמח לחו"ד שלכם.

Lady Stark

New member
היי

נשמע ממה שאתה מתאר שאתה נמצא בטיפול דינמי (פרוידיאני). האם אתה סובל מדיכאון או חרדות?
לרוב למצבים אקוטיים של דיכאון וחרדות מומלץ דווקא טיפול קוגנטיבי-התנהגותי.
במידה והומלצה לך שיטת הטיפול הספציפית הזאת, קשה לי לומר אם עבר מספיק זמן או לא. תהליך איסוף המידע הוא חשוב מאוד וזה לגיטימי אם המטפל חושב שהוא עוד לא נגמר. בדרך כלל ההתמקדות במהלך חייך בטיפול כזה אמורה להוביל אותך לבד באופן אינטואיטיבי להסקת מסקנות אז דרושה קצת סבלנות.
ישנו סיכוי שהמטפל או הטיפול לא מתאימים לך אבל רק אתה תוכל לומר זאת.
זה לגיטימי לנסות מטפל אחר, ואני מבינה את החשש להעלות שוב את כל הנושאים אבל כדי שהמטפל יכיר אותך אין מנוס :)
אני יכולה לומר שבשיטות טיפול אחרות ניגשים לתכלס מהר יותר. אבל זה לא אומר בהכרח שהטיפול יעיל יותר או מתאים לך יותר.

The new me9

New member
אני לא מכיר את ההבדלים

בין דינאמי, קליני.

איזה סוגים אחרים יש? על קצה המזלג?

Lady Stark

New member
גישות בפסיכולוגיה

בגדול עולם הטיפול הפסיכולוגי מתחלק לשלוש גישות עיקריות.
טיפול דינמי: טיפול ארוך טווח שמתאים בדרך כלל לבעיות רגשיות קלות או חוסר סיפוק כללי מהחיים. פחות מתאים לבעיות כגון חרדה, פוביות או דיכאון. זה טיפול יחסית מסורתי שכולל תהליך איסוף מידע ארוך ונותן דגש לתת מודע. יש בו גישות שונות, אחת מהן למשל היא גישה לקאניאנית שמתמקדת בשימוש בשפה ככלי להבנת הנפש.
טיפול קוגנטיבי: מטפל בדפוסי חשיבה. הוא יחסית מהיר יותר ויש מקרים בהם בחודשים מעטים מצליחים לפתור בעיות באופן יעיל. בטיפול הזה אתה חוקר מה קרה בחייך שהוביל אותך לעיוותי התפישה שמקשים עליך ומשפיעים על התנהגותך. הוא מתמקד בהסתגלות לדפוסי חשיבה בריאים יותר. יעיל במקרים של דיכאון וחרדה מכיוון שמתחילים יחסית מהר לטפל בבעיות.
טיפול התנהגותי: מתמקד פחות בדפוסים הפנימיים ויותר בהתנהגות. גם נחשב ליעיל במקרים אקוטיים יותר. הוא נחשב לטיפול קצר טווח. מתבסס על עקרונות ההתניה הקלאסית וההתניה האופרנטית.

היום נפוץ מאוד שילוב בין השניים האחרונים. זה נקרא טיפול קוגנטיבי-התנהגותי (CBT). נחשב ליעיל ביותר במקרים של הפרעות נפש. משלב למידה של דפוסי חשיבה ושינוי התנהגות.
זה בגדול.
יש עוד כמה גישות חדשות שפונות לטיפול בנושאים ספציפיים יותר כגון פוסט טראומה, OCD וחרדה חברתית.
יש גם מטפלים המשלבים בין הדינמי לקוגנטיבי. זה תחום מאוד גדול היום.
חשוב שתנסה להבין ממה אתה סובל כדי להחליט.
תרגיש טוב!

The new me9

New member
כמה שאלות

1. ואם אני לא יודע להגידר ממה אני סובל?
לדוגמא אני לא חושב שהבעיה שלי היא חדרה. למרות שאולי המטפל יכול לטעון שאני חרד מדברים מסוימים.

2. האם המטפלים יודעים לעבור בין השיטות, או שמראש אני "מקובע" עם מה שהמטפל שלי מכיר?

3. למה שמישהו יעדיף את השיטה הראשונה, אם השתיים האחרות מהירות? אולי הן כוללות גם טיפול לתסימנים שהראשונה באה לפתור?

The new me9

New member
העניין הוא

שבעבר הרחוק נרשמתי לתור המתנה למרפאת בריאות הנפש העירונית.

בזמן ההמתנה של כמעט שנה, כבר התחלתי טיפול באגודה.

השבוע הגיע תורי במפראה העירונית.

חשבתי ללכת כדי לראות.

המפגש היה עם פסיכולוגית בכירה. היה די נחמד במפגש הראשון.

המפגשים שם בחינם והשעה נוחה לי, כך שאין לי מה להפסיד.

עכשיו אני תוהה אם להפסיק את העוס באגודה

ולהוריד לטמיון 10 מפגשים של חקירה. אולי ההתקדמות איתו היא "מעבר לפינה" ושווה להמתין עוד חודשיים-שלושה.

Lady Stark

New member
זו אכן דילמה

לגבי חרדה. כל אדם חרד מדברים שונים, כשהנפוצים והחזקים שבפחדים קשורים במוות ובאי שייכות לחברה.
אבל כשאני מדברת על חרדה אני מתכוונת להפרעה קלינית שאם היה לך אותה היית בטח יודע :)
היא מתבטאת בהתקפים פיזיולוגיים ונוירולוגיים שבין השאר הסימפטומים שלהם הם קוצר נשימה, כאבי חזה ודופק מהיר, הזעות, קשיים בבליעה ותחושת פאניקה.
לכן, אם אתה באופן כללי אדם בריא שאינו סובל מחרדות או דיכאון, האפשרויות השונות של הטיפולים הרבים פתוחות בפניך.
אני מבינה את הדילמה, האם "לזרוק" את הזמן והכוחות שהשקעת בטיפול או לתת אמון ולהישאר. בכל החלטה אתה תסגור דרך אחת של טיפול ותפתח דרך שניה.
תצטרך אולי להקשיב לתחושות הבטן שלך.
מה שאני כן ממליצה זה לא להיות מטופל אצל יותר ממטפל אחד בו זמנית. זה יכול להתנגש או להפריע לשיטת הטיפול.
אתה מוזמן להתייעץ עם רופא משפחה, לספר לו מה עובר עליך ולשאול אותו אם לדעתו אתה צריך אבחון פסיכיאטרי. התשובות שהוא ייתן לך יכולות לעזור לסדר את הראש.
שיהיה בהצלחה :)

Lady Stark

New member
מצחיקול

זו הבעיה בפסיכולוגים.

משקיעים אותך יותר בעבר שהיה ח*א,יותר לחשוב על הדברים הרעים(הלא טובים) שעברת,בקום באמת שתהיה עם הפנים קדימה.
לדעתי ואני חוזר "דעתי" עוול ללכת לפסיכולוגים-עד מתי ידינו ישפכו את הדם הזה?

אגב,השיטה של הד"ר נצח גורן שענה שבוע שעבר לשאלות הגולשים כן דיברה אליי,טיפול שמתמקד בעתיד ובהווה ולא בעבר הרע.

זה תלוי

לפעמים, כחלק מהטיפול, זה לחזור לחוויות העבר ולנתח אותם. יש מקריםר בים שבהם הגורמים לדיכאון, הם חוויות מהעבר, אפילו כאלה שהחשבנו לזניחות.

אני חושבת שזה תלוי בבן-אדם

יש אנשים שטיפול דינמי ארוך טווח ושיחות שמתמקדות בעבר או בלשון עממית "חפירות" טוב להם. יש כאלה שזה לא מועיל להם בכלל. צריך לנסות ולראות למה אתה מתחבר. מי שמחפש טיפול קצר וממוקד בעיה, גם בין היתר מסיבות כלכליות שינסה טיפול קוגנטיבי התנהגותי שמאוד אפקטיבי לדיכאון ובמיוחד ולחרדות מסוגים שונים.

למעלה