איך יודעים אם הצטברה אבנית בדוד שמש?

AreYouReady

New member
איך יודעים אם הצטברה אבנית בדוד שמש?

יש לי דוד שמש של 150 ליטר
בן 10 שנים

בימים עם שמש יש מים רותחים

בימים שאין שמש ואני מדליק את הדוד,
לוקח בין חצי שעה לשעה לקבל מים רותחים,
ונראה לי שזה נחשב הרבה זמן

אם אני לא טועה, יש בדוד מאיץ חום (זרז)

א. איך אני יכול לדעת אם הצטברה אבנית בדוד, או על מאיץ החום,
ולכן לוקח לו הרבה זמן לחמם את המים?

ב. איזה איש מקצוע מזמינים לטפל באבנית
(אני לא רוצה לעשות את זה לבד)
חייבים מומחה לדודים, או שכל אינסטלטור או שיפוצניק יכולים לעשות את זה?

shlang

New member
אחרי 10 שנים בטוח שהצטבר אבנית

הזמן אינסטלטור או איש דודים ויחליף את גוף החימום (עלות גוף חימום ושרוול - כ- 70 שח)

rehud

New member
ממש לא הרבה זמן

א. לא מרתיחים את המים בשום אופן. הם אמורים להגיע לטמפרטורה בין 50 ל-60 מעלות לכל היותר.
ב. אם טמפרטורת המים הנכנסים כ-15 מעלות, זה צריך לקחת כשעתיים (סדר גודל) לחמם את הדוד, וזאת כשהו במצב תקין לגמרי.
ג. העובדה שיש אבנית אינה אמורה להאט משמעותית את תהליך החימום כשמקור החום הוא בתוך הדוד, זאת למעט הדקות הראשונות ממש (עד שהאבנית עצמה מתחממת. כלומר, אין פחת של חום בתום האבנית, כיוון שכל פחת של אנרגיה הופך לחום כך שכל עוד אנחנו בתוך מערכת סגורה לא איבדנו כלום.

shlang

New member
אני ממש חולק עליך וזה מנסיון, אצלי בדוד

היה מספיק חימום של 15 ד' כדי שאדם אחד יוכל להתרחץ, לאחר זמן לקח יותר מחצי שעה לחימום הדוד, החלפתי גוף חימום ומאיץ (שהיה עמוס באבנית) והדוד חזר לעבוד כמו בתחילה. לכן אבן בתוך המאיץ משפיע משמעותית על זמן חימום המים ומה עוד שהאבנית יכולה לגרום לנזק בגוף החימום.

רוני1955

Active member
מה שכתבת, נכון.

הבעיה היא אחרת. כשיש חמם והוא מתמלא באבנית, אין כמעט זרימת מים בתוכו. זה אומר שהמים סביב גוף החימום מאד חמים, התרמוסטט מרגיש את זה, ומנתק את גוף החימום. חום המים מועבר בהולכה בסופו של דבר, והתרמוסטט מחבר שוב את גוף החימום. אמנם אין בזבוז חשמל, אבל לוקח הרבה מאד זמן עד שהמים חמים מספיק.
בכל מקרה, שעה לחמום כל הדוד, זה מהר.

rehud

New member
מעניין, חידשת לי

מאידך זה נראה לי כבעיה הנדסית פשוטה ומוזר שלא פותרים אותה.

train

New member
אם מכוונים את הטרמוסטט על טמפרטורה של 50 מע'

הרבה פחות אבנית מתגבשת על גוף החימום.

למעלה