איך זה ששקיל לא מסוגל לקלוע פאולים?

King LBJ

New member
זה מקרה אבוד

כבר ניסו איתו הכל וטובי המאמנים עבדו איתו על זה. אני בטוח שהוא כבר עמד שעות על גבי שעות וזרק עונשין, זה פשוט לא עובד. הבעיה היא כף היד הענקית שלו, זה כאילו אתה תזרוק כדור טניס לסל, יהיה לך מאוד קשה לכוון (סיכוי גבוה שהוא ייכנס כי הטבעת גדולה ביחס לכדור הטניס, אבל זה לא המקרה פה)

הכפפה

New member
מה שמדהים עוד יותר

חישבו עד כמה היה בלתי ניתן לעצירה בשיאו במג'יק, בלייקרס ובמיאמי, ועתה תחשבו כמה היה קטלני עוד יותר אם היה קולע לפחות ב-70 אחוז מהעונשין (בלי להיות חמדנים)...

TheMrM

New member
מבדיקה קצרה של הסטטיסטיקות

על כל 10% נוספים, לשאק היו עוד 1200 נק' בקריירה (כולל פלייאוף), כלומר אם הוא היה קולע ב-70%, עוד 2000 נק' בכלל, חשבו אתם כמה זה יוצא כל עונה...

Orenseg

New member
ובהתאמה,

אם הוא היה קולע ב70% לא היו עושים עליו כל כך הרבה עבירות (בטח לא האק-א-שאק).

TheMrM

New member
אבל אז אולי הייתה לו יד טובה יותר מחצי מרחק :

אבל מה זה משנה, זה סה"כ דיון היפותטי... אגב, שאק קלע בדיוק שלשה אחת בקריירה, ואני חשבתי שהוא לא יכול להגיע משם בכלל לסל...

Orenseg

New member
לא חוכמה-רג'י אוונס קלע העונה שלשה ללא החטאה!

לבנאדם אין משחק התקפה, סורוקה כתב עליו העונה: "בנאדם שבימים כתיקונם לא זורק אלא אם כן מצמידים לו אקדח לרקה"

TheMrM

New member
הוא שיחק בפילי לא?

אז מי אמר שאין להם קלעי 3 טובים?

STEVE NASH

New member
השלשה הזאת היתה במשחק נגד דטרויט?

בפלייאוף במשחק הראשון, כשפילי ניצחו, אם אני לא טועה היתה לאוונס זריקה מטורפת כמה דקות לסיום בנפילה, על הראש של ראשיד וואלאס. זה היה ממש רחוק, יכול להיות שזאת היתה השלשה?

Orenseg

New member
זה לא היה הוא, אלא ווילי גרין.

היתה לאוונס שלשה אחת נגד הסלטיקס בעונה הסדירה, ועד שקלע אותה החטיא 6 שלשות בקריירה. לשאקיל היתה שלשה ב95/96, כששיחק במג'יק (וסיים עונה עם 50% מה3
). יש לו 1 מ20 מחוץ לקשת בקריירה, והוא לא יידה שלשה מאז 2001.

s i l v e r a

New member
אני צריך הבטחה!

מחר אכתוב לכם כיצד אני יכול להפוך את שאקיל לזורק 80% מהפאול. אבל אני רוצה למכור את הצעתי לפיניקס סאנס ואני חייב שתתחייבו לא לגנוב את הרעיון ממני!

s i l v e r a

New member
אוקיי: כך הייתי מאמן את שאק:

לפני שאני מתחיל, רק שתדעו שהוצאתי פטנט על צורת האימון הבאה, ואני עומד למכור אותה לפיניקס במיליון דולאר. אצל שאק הבעייה היא לא גודל היד. לד"ר ג'יי היתה יד גדולה משלו ובכ"ז קלע פאולים מעל הממוצע. הבעייה של שקיל היא שמוחו "מצווה" על שריריו להתכווץ כל פעם אחרת. אין אחידות במה שנקרא ACTION POTENTIAL הסבר: כשאני עומד על קו הפאול ורוצה לקלוע פאול, במוחי מתחילה ריאקציה כימית ששולחת "אקשיון פוטנשיאל" (שהוא למעשה שורה של גלי סטימולי בעצבים. ישנם הרבה עצבים עם הרבה סיבים ולכל שריר ישנם עשרות אלפי סיבים. כל סיב של שריק מתכווף\ץ לפי החוק הפיזיולוגי "ALL OR NONE" (הסיב מתכווץ או לא מתכווץ. כל כיווץ סיב יוצר תמיד בדיוק אותו כח כיווץ. לדוגמא: נניח שאני רוצה ליישר מרפקי (מה שקורה בזריקת פאול) לזריקת כדור לשני מטרים. אז מתוך נניח 50,000 סיבים, רק 6,000 מקבלים "אקשיון פוטנשיאל" ומתכווצים. אם אני רוצה ליישר את המפרק וליצור פי שניים כח, אז האקשיון פוטנשיאל (בפקודת המח) מכווץ 12,000 סיבים. המספרים הם ארביטרריים ולא אומרים שום דבר. השתמשתי בהם רק להדגמה. אצל שאק, לאותה זריקת פאול מוחו שולח פעם אקשיון פוטנשיאל ל-30,000 סיבים ופעם שנייה כשהוא הולך לפאול מוחו שולח אקשיון פוטנשיאל ל-27,000 סיבים. באימון של שאק צריכים לתרגל את מוחו שישלח אקשיון פוטנשיאל ל-30,000 סיבים בכל זריקת פאול (אותו ויכוח אני יכול להציג בקשר לכיוון. אבל הפעם אתרכז רק בהשקעת כח). אז כך הייתי מאמנו: הייתי בונה חישוק בקוטר מטר ותולה אותו במקום החישוק הרגיל. שקיל היה מתאמן עד שהיה מסוגל להכניס עשר מעשר. אז הייתי שם חישוק של 99 ס"מ והוא היה מתאמן עד שהיה מכניס עשר מעשר. בואו נמשיך להקטין את החישוק בסנטימטר אחד כל יום. כשהחישור היה מגיע נניח ל-50 סנטימטר הייתי נותן לו פקודה חדשה: אתה מתאמן עד שאתה מכניס 9 מעשר. ואח"כ כשהחישוק מתחיל להתקרב לקוטר הנורמלי הייתי מוריד זאת ל-7 מ-10. מה קורה באימון כזה? מאחר ובחישוק של מטר הוא קולע בלי החטאה, מוחו מקבל BIOFEEDBACK חיובי והוא (המח) "רוצה" להמשיך בדיוק באותה הצלחה. מוחו היה מקבל POSITIVE FEEDBACK ככל שהיה מצליח יותר ויותר עם הקטנת החישוק. תוצאת סוג האימון הזה היא שמוחו "ילמד" כמה אקשיון פוטנשיאל "לשלוח" דרך העצב לשרירים (דברנו על 30,000? אז המח ילמד לשלוח אקשיון פוטנשיאל שתמיד יהיה בסביבות ה-30,000. כשהוא סתם זורק 500 זריקות, מוחו סתם "מתבלבל" ושולח פעם 30,000, פעם 20,000 ופעם 40,000 כי המח לא מקבל מה שהוא צריך כדי ללמוד כיצד לכווץ 30,000 סיבים כי המח לא מקבל POSITIVE FEEDBACK וכל זריקה חזקה מדי או חלשה מיד לא מלמדת את מוחו דבר!

Orenseg

New member
בסוף מרץ שאק קלע 69.2% מהקו (במשך 6 משחקים),

ומאז המשחק הרביעי שלו בסאנס (סוף פברואר) עד סוף מרץ היו לו רק 4 משחקים מתוך 18 בהם ירד מ50% מהקו. חשבתי שאימוני הקליעות עם פיל וובר (עד לא מזמן מאמן הקליעות המצוין של הסאנס והיום של הניקס) עושים את העבודה, ועד סוף העונה הוא לא ירד מ50% מהעונשין (למעט משחק בדנבר לילה אחרי משחק בית אינטנסיבי ומעייף), אבל בפלייאוף הוא חזר לממוצע הקריירה עם 50%. גם במהלך הפלייאוף האחרון היו לשאקיל תקופות שבהן הוא היה "חם" מהקו ואילץ את הספרס לאפשר לסאנס לשחק כדורסל, אבל לפעמים הוא פשוט לא פגע. בכל מקרה, הנה ניתוח שכתב בלוגר אוהד סאנס בתקופת הזריחה של שאקיל מהקו (כולל תרשימים שמתארים את ביצועי העונשין לפי משחק וחודש עד פרסום הפוסט): http://www.brightsideofthesun.com/2008/3/30/17554/5324 וכתבה מתוך Slate Magazine, שפורסמה במאי 2001 ומנתחת 8 סיבות אפשריות לבעיות העונשין של הביג קקטוס: http://www.slate.com/id/105348/

yuvalgolanorgil

New member
מקוריות מגניבה ואפילו מנומק לעניין- קניתי ...

גם לי יש איזה רעיון אבל אני קצת מתלבט אם לפתוח אותו פה ... כאילו אני לא מתכוון לעשות איתו כלום אבל אם ויום אחד אני יצטער על זה אז זה לא שווה ... נראה לאיפה יתפתח הדיון ואז אשמח לשאול את דעתך על רעיוני כי נשמע שאתה מבין דבר או שתיים בעניין (שזה אדיר לעמותי שלא מבין כלום בנושא הזה )

לא חושב שזה יפעל

אתה משתמש כאן במה שנקרא במתמטיקה פרדוקס ערימה. אתה מתחיל באיזו נקודה מקובלת על כולם (שאקיל יכול לקלוע 10 מ-10 בסל שקוטרו מטר) ומתקדם בצעדים קטנטניים לאט לאט, כשכל צעד בפני עצמו מתקבל לחלוטין (אם הוא קלע בקוטר הקודם 10 מ-10, כנראה שאם נקטין את הקוטר בסנטימטר זה לא ישנה הרבה) ומביא אותנו למסקנה שהיא לא בהכרח נכונה (שאקיל יקלע באחוזים טובים גם בטבעת בקוטר הרגיל). זה פחות או יותר כמו להמציא שיטה חדשה לאימוני קפיצה לגובה - מתחילים ברף שגובהו עשרה סנטימטרים, שאותו ברור שנעבור, ומגביהים כל פעם בסנטימטר. מן הסתם אם עברנו את הגובה הקודם בקלות, למה שעוד סנטימטר ישנה? אבל בשלב מסוים, שקשה בדיוק לשים את האצבע עליו, זה משנה. ובשלב מסוים, שאקיל יפסיק לקלוע באחוזים גבוהים. אני לא אומר שזה לא יעזור לו בכלל, אבל אין כאן פריצת דרך משמעותית וזה לא יהיה אפקטיבי בהרבה מפשוט לתת לו לזרוק לטבעת בקוטר הרגיל. באופן כללי, נראה לי מאוד לא סביר שכדורסל מקצועי לא הגיע לאחוזי עונשין טובים. אני מכיר המון שחקני שכונה שאין בינם לבין יסודות הכדורסל כלום והקוארדינציה שלהם על הפנים אבל הם סיגלו לעצמם זריקה והתאמנו עליה מספיק כך שהם קולעים מספיק טוב. לכן או שלשאקיל יש איזה פער מוחי משמעותי ששיטות האימון הקונבציונליות לא יכולות לגשר עליו, או שכמו שכתבו כאן, זה פשוט לא מזיז לו כי הוא גם ככה שחקן מספיק גדול והאגו שלו אפילו עוד יותר גדול.

הכפפה

New member
אני לא קונה את זה

כבר שנים שאנשים שטוענים שאת שאק לא מעניינות זריקות העונשין, אבל אני ממש לא קונה את זה. זה נדמה לי יותר עניין של תדמית שנדבקה אליו, בגלל התפתחותו ככוכב גדול מחוץ לפרקט, תדמית של אדם פלאמבוינט, צבעוני וחובב תשומת לב. אם אני לא טועה היו כמה קיצים שבהם שאקיל ומאמניו ישבו והתאמנו ספציפית על זה. צריך גם לזכור שאפילו לווילט היה ממוצע קריירה פחות טוב משל שאק מהעונשין. בשביל להיות שחקן ברמה של שאקיל דברים בטוח לא באים בקלות, על אף המימדים הפיזיים. יש שחקנים עם מימדים פיזיים דומים שלא היו מקבלים חוזה בליגה השבדית. אני יותר נוטה להאמין שמדובר פשוט ביכולת קורדינציה גרועה במיוחד, או כמו שאתה מגדיר זאת - "פער מוחי" (זה בהחלט ניסוח מעודן...).

s i l v e r a

New member
הבדל עצום בין פאולים לקפיצה לגובה

בקפיצה לגובה מה שיעצור אותך היא האנטומיה שלך ומצבך הגופני. תגיע לגובה שגופך לא יוכל להתמודד איתו לא בגלל שהמח "לא למד" אלא בגלל שלמד ובכל זאת הוא לא יכול להתגבר על המחסום הפיזי. בקליעת עונשין אין את המחסום הפיזיולוגי ולכן הכל זה ענין של MOTOR LEARNING שמקורו במח

עמית123

New member
לדעתי לשאקיל לא מזיז בכלל כמה הוא קולע מהקו

זאת התחושה שלי כבר הרבה שנים. הוא שאקיל. הסנטר הכי דומיננטי בכל הזמנים. הוא מעדיף ללכת למועדונים, לחגוג ולעשות חיים. אתה רואה אותו עומד באולם וזורק אלפי עונשין? אני לא. לא ממש מזיז לו כל הקטע הזה. אני מניח שאם היה לו 80 אחוז מהקו הוא היה מוזכר באותה נשימה עם ג'ורדן. בכל מקרה כיום בגילו ובמעמדו קשה לי להאמין שמישהו ישקיע בקטע הזה בכלל. אם הוא יתן לסאנס 40 משחקים בריאים העונה הם יגידו תודה. הוא עוד עלול להיפצע מזריקת עונשין :)

למעלה