איך גורמים לה לצאת מהבית ?

wgaf

New member
רעיון גרוע ומזיק במיוחד

שיטה זו מלמדת את הכלב לאכול מהרצפה. שזו תופעה בעייתית שקיימת בחלק מהכלבים ויש לדכאה.
פרסים יש לתת רק מהיד.

עמית184

New member
לא נכון, ממש לא נכון! המאלף גיא תיכון נדרש פעם לסוגייה הזאת

בדיוק (בדיון שנערך בדף הפייסבוק שלו) והוא הסביר אז באריכות את ההבדל - הוא טוען שדווקא כשאתה מלמד את הכלב לעשות משהו לפי אות, אתה מחדד אצלו את ההבנה שאין לעשות את זה סתם ככה בלי אות, הכלב איננו טיפש ויודע מתי זה בא ממך ואז זה מותר, ומתי זה לא בא ממך. הוא דווקא חסיד גדול של להשליך את החטיף על הרצפה במקרים רבים (לא אפרט כעת מתי הוא ממליץ להשליך על הרצפה ומתי לתת ישירות מהיד) - אבל שוב, לטענתו לא רק שזה לא "מלמד" את הכלב לאכול מן הרצפה, אלא אפילו מחדד אצלו את ההבנה מתי זה מותר ומתי אסור.

wgaf

New member
ראשית היא לא הזכירה שום אות

אלא המליצה לזרוק את האוכל על הרצפה במטרה לגרום לכלבה להתקדם.

אני גם לא מקבל את עמדתו כפי שהיצגת אותה.

עמית184

New member
בוא נעשה סדר בדברים - יש הבדל עצום! בין לזרוק אוכל קדימה על

הרצפה כדי לגרום לכלב להתקדם (=לשחד אותו) לבין לחזק אותו באוכל (גם על הרצפה) אחרי שהוא כבר עשה את ההתקדמות.
&nbsp
ההבדל הזה, בין שוחד לפני ה]פעולה לבין חיזוק לאחר שהכלב עשה את הפעולה, הוא הבדל משמעותי מאוד, בין אם נותנים לו את האוכל ישירות מהיד ובין אם משליכים לו על הרצפה - וזה הבדל שעשוי לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון (כישלון - הכלב ילמד לעשות את מה שמצופה ממנו רק בתנאי שמשחדים אותו קודם - משליכים לו אוכל/מנופפים לו באוכל/מחזיקים אוכל ביד/מחזיקים שקית גלויה עם אוכל ביד).
&nbsp
במידה ולא משחדים אותו, ונותנים לו צ'ופר רק כחיזוק, לאחר שהפעולה כבר בוצעה, אין הבדל אם האוכל ניתן לו ישירות מהיד או אם אתה משליך לו את האוכל על הרצפה - ראשית משום שאז האות הוא עצם הפעולה של הכלב (גם הפעולה של הכלב יכולה לשמש כאות. מה שנקרא התנייה אופרנטית: הכלב ביצע משהו - קיבל מיד חיזוק. הפעולה עצמה היא אות), ושנית משום שהכלב מבין היטב מהיכן הגיע פתאום האוכל לרצפה - הוא לא היה שם במקרה, בעליו השליכו אותו לשם מול אפו ממש כחיזוק לפעולה שאותה הוא ביצע.
&nbsp
שוב, זאת רק דעתי, שמבוססת על דעת מנוסים ממני. מה שבכל מקרה הכי חשוב זה לא לשחד את הכלב, אלא רק לחזק אותו לאחר מעשה. לכן גם פאוץ' כל כך קריטי פה ולא שקית חטיפים שמחזיקים בה ביד או מנופפים בה ביד.

אני חושב שיש הבדל

בין לזרוק אוכל לריצפה להנאת הכלב כדי לדרבן אותו להתקדם כפי שנכתב כאן (ובמקרה הזה אני מסכים עם וואגף) לבין ללמד לאכול מהריצפה רק אחרי אות (כשעד שנותנים את האות הכלב לא נוגע).

חלון ההזדמנויות לחשיפה בגורות כל כך קצר

שאני מוכנה להסתכן ביצירת הרגל או שניים לא נכונים שאפשר לפתור אח"כ, אם זה יעזור לי לנצל את התקופה הקצרה הזו בצורה מיטבית.
&nbsp
אגב, אי אפשר "ללמד" אותו להרים אוכל מהרצפה. אם יש אוכל על הרצפה הוא באופן טבעי ירים איתו, זה לא משהו שצריך ללמד.

Yogev1982

New member
קניתי לה

עצמות "ממתק" כאלה...
הבעיה שהיא מפרקת אותם בבערך 10 שניות
אז מה קורה אחרי 10 שניות ?

או שכל טיול אני אתן לה 20 עצמות והיא תהיה שמנה בסוף ?

natali138

New member
לא עצמות

מעיין חטיפים קטנים שאיתם תצ'פר אותה על כל צעד שהיא עושה לכיוון היציאה.
&nbsp
אפשר גם נקנקיות לחתוך לקוביות.
&nbsp
בעיקרון ככה הייתי עושה. נותנת כמה בבית כדי שתתלהב ותבין שזה משהו טעים במיוחד, לאחר מכן יוצאת כמה צעדים החוצה ואומרת לה אליי או בואי, ואם אפילו זזה ס"מ - צ'ופר. וככה לאט לאט. יכול להיות עבודה סיזיפית אבל בוודאות תעבוד וגם יהיה לה כיף :)
&nbsp
בכל אופן ממליצה להחזיק חטיפים בכיס במהלך כל טיול. במיוחד בהתחלה שאתה רוצה ללמד אותה ללכת קרוב אלייך ולא למשוך. ואם היא תעשה משהו ממש טוב אז יהיה לך צ'ופר לתת לה במיידי

Yogev1982

New member
דיברתי על חטיפי כלבים בצורת עצמות

שהם ממש מתפרקים בשנייה, שזה ממתק נטו
לא על העצמות האלה שהם יושבים עליהם שעות עד שמפרקים ....
משהו דומה לזה: (לא זה בדיוק אבל דומה...)
http://www.inter-pet.co.il/rec/433-חטיף-בונזו-גוי-חטיפי-עצם-פריכים--

natali138

New member
הבנתי למה אתה מתכוון

אבל זה לא צופרים מתאימים לאילוף
&nbsp
הכוונה לכאלה: http://www.inter-pet.co.il/rec/17-סופר-לקר-צופר-לכלבים
&nbsp
http://www.inter-pet.co.il/rec/1081-חטיף-פרימו-PREMIO-לכלב-סושי
&nbsp
יש גם חטיפים של בילי ג'ק בטעם כבד או חמאת בוטנים מאוד מאוד יעילים בשלבים הראשונים, הם גם קטנים מאוד אז הם עובדים מעולה

עמית184

New member
קח נקניקייה, גולמית, לא לבשל! חתוך אותה פעמיים לאורך,

כך שתקבל ארבע רצועות ארוכות, ואז תחתוך אותן לרוחב, לפרוסות דקות. תקבל בסופו של דבר רבעי פרוסות של נקניקייה. זה יוצר קוביות בגודל של חצי ס"מ על חצי ס"מ. שים אותם בשקית (עדיף בפאוץ'! מכל כך הרבה בחינות) וזרוק לה קוביונת קטנטונת על המדרכה בכל התקדמות קטנה כזאת לצידך (וכמו שכלבלבות ההר אמרה ובצדק - לא לעמוד מולה/לעומתה, אלא לעמוד לצידה, עם הפנים שלך לכיוון ההליכה). אפשר גם פשוט לתת לה מהיד ישר לפה קוביית נקניקייה על כל התקדמות.
&nbsp
אגב, אין שום פסול עם החיזוק החיובי (או הדרבון) יבוא מצד הילדים אם היא סומכת עליהם יותר כרגע או נקשרה אליהם יותר. אם הם זמינים בוודאי שאפשר להשתמש גם בנוכחות שלהם.
&nbsp
בכל מקרה, בשום מקרה לא למשוך אותה ולא לגרור אותה, זה רק יגביר אצלה את החשש ואת האנטגוניזם, ובעיקר - את חוסר האמון. (ואמון זו מילת מפתח בשלב הזה ובהקשר הזה). לחכות, להיות סבלניים, מאוד סבלניים, אפשר גם להשתמש בטקטיקה של שינוי כיוון לכמה מטרים, טקטיקה שבאה בעצם "לעבוד" עליה (אם היא נתקעת בכיוון מסוים, היא בוודאי תשמח ללכת בכיוון אחר, אפילו של 90 מעלות מכיוון ההתקדמות, אז הולכים מעט ימינה או שמאלה ב-90 מעלות מהכיוון הרצוי, ואז שוב פונים לכיוון הרצוי).
&nbsp
ורצוי מאוד מאוד להשתמש ברתמה ולא בקולר (בכלל, אבל בעיקר בשלב הזה). התפיסה בצוואר שלה לא מועילה לביטחון העצמי שלה ולא מפחיתה מהחשש.

Yogev1982

New member
השאלה שלי היא

כמה זה בריא לה כל ה"זבל" הזה של הממתקים והנקניקיות וכו' ?
וקניתי רטמה אגב.....ניסיתי פשוט גם וגם.

עמית184

New member
זה לא מאוד בריא אבל גם לא כזה נורא, (יותר נורא זה לא לטפל

ולהזניח בעיות התנהגותיות כשהן עדיין קטנות וצעירות). למה הדבר דומה? לסוכרייה שרופא השיניים נותן לילד בסוף טיפול השיניים. לא בריא אבל שווה את המחיר.
&nbsp
חוץ מזה שנקניקייה זה חטיף האילוף הכי קל והכי זמין והכי פשוט להכנה (וגם אחד הטעימים), מה גם שזה מאפשר לך לחתוך את זה לקוביות ממש ממש קטנטנות ומינימליות, כך שגם אם תיתן עשרים כאלה במהלך טיול, זה כולה יהיה חצי נקניקייה (להבדיל מחטיפים גדולים יותר). אפשר כמובן גם להשקיע ולהכין חטיפי אילוף תוצרת בית בריאים יותר (למשל: חזה עוף מבושל, חתוך לקוביות קטנטנות, או קורקבני עוף מבושלים וחתוכים).

wgaf

New member
עכשיו הצחקת אותי..

האוכל היבש הוא זבל הרבה יותר מזובל.

בת כמה מיילה ?

(ומה פירוש השם :) )...

כמה עצות מההתנסות הטרייה עם שוגי שלנו:
קודם כל אתם צריכים לזכור שזאת באמת התחלה, כך שכשהילדים יוצאים קודם והיא מגיעה זה נהדר !
אוכל גם טוב, אבל לא תמיד עזר לנו בהתחלה. אם מדובר על אוכל שיהיה משהו מגרה וריחני (עד מסריח :) )
דוגמת קבנוס, למשל בחתיכות מאוד קטנות.
דבר נוסף - לחדר המדרגות ו/או למעלית לצאת ללא רצועה.
לעומת זאת - קולר לשים במהלך כל היום כדי שלא יהיה משהו שונה. גם רצועה אפשר לשים בבית ומדי פעם
לנסות ללכת עם הרצועה.
קולות עליזים (שוב - אפשר של הילדים) כדי לפתות לגשת אליכם.
ולאט לאט והמון הדרגה.
השאר - בודאי תקבלו מענת וכו'.

בהצלחה ובהנאה
ומהניסיון שלנו - הפחד עובר מהר מאוד ואז מגיעה ההתמודדות עם המשיכות של הרצועה
להמשיך ולהתקדם בטיול :)

למעלה