איזה כיף. מאמר חדש על סביבון

rachelea

New member
איזה כיף. מאמר חדש על סביבון

מאמר, פרי עטי, מתפרסם בכתב העת המכובד: ידע עם במה לפולקלור יהודי בעריכת יצחק גנוז, בחוברת האחרונה (מס' 79-80), המופצת בימים אלה על ידי ראובן מס הוצאה לאור, ירושלים.

כבוד רב הוא לי להימנות בין הכותבים ב"ידע עם", שמופיע מזה שבעים שנים (מאז תש"ח) ועורכו הראשון היה יום-טוב לוינסקי. מדובר בכתב עת מדעי שכותבים בו חוקרי פולקלור ידועי-שם, חוקרי ספרות והיסטוריונים.

מאמרי "עגלגל הוא, מסתובב, מכרכר, מתגלגל, מפרפר", מתבסס על דברים שכתבתי לפני שנתיים בספר/קטלוג שיצא לאור במקביל לתערוכת הסביבונים שלי בבית יד לבנים, ברעננה. מאז נתפרסם הספר, נחשפתי לחומרים חדשים הנוגעים לסביבון. הגילויים והחידושים, מופיעים בכתב העת "ידע עם".

במאמר מספר פרקים:
מקורות הסביבונים בעולם
ניכוס ו"ייהוד" הצעצוע ששימש להימורים אצל הגויים באירופה
אגדות על הסביבון כזכר למאורע היסטורי (מלכות יוון בישראל)
זיכרונות מבית אבא (מסורות בית אבא)
מתן משמעויות שונות ורבות לאותיות נגה"ש (רציונליזציה)
נגה"פ דוחקת את נגה"ש בארץ-ישראל (ציונות)
שמות רבים ניתנו לסביבון (תחיית השפה העברית)
"חנוכה" ללא סביבון - בקהילות ישראל במדינות האיסלם
ה"סביבון" נאבק על בכורתו
כללי המשחק בסביבון לחנוכה
הסביבון אצל סופרים ומשוררים בישראל

כאמור, המאמר מתפרסם ב"ידע עם במה לפולקלור יהודי" תשע"ט 2018, כרך מ"ד-מ"ה 79-80, ע"ע 147-168 בעריכת: יצחק גנוז, ומופץ בימים אלה על ידי ראובן מס הוצאה לאור, ירושלים.

אספן 3

New member
בכל מקרה הייתי צריך לשלוח כל הודעה פעמיים

בפעם הראשונה היא לא הועברה.

rachelea

New member
תודה. מופע של קרוב ל-250 צפיות - מוגזם למדי ואינו אמין

כמה מידידי בפורום הסבו את תשומת ליבי לתקלה שנמשכה זמן רב מדי.
מאחר ויש פורום נוסף שאני משתתפת בו לעיתים אך צופה בו בתמידות, אני מבינה שהתקבלה הייתה רק בפורום כאן. כך לפחות זה נראה.

ארנון65

New member
כבוד!! הייתי שמח לקרוא את המאמר. אוסיף ואומר שקראתי בהנאה

את הקטלוג המדובר שרכשתי ממך והיה מאוד מעניין ומעשיר.יש לך אוסף מיוחד. תודה רבה

rachelea

New member
תודה רבה ארנון.

המאמר ב"ידע עם" הוא פיתוח של נושאים שהנכתבו בספר/קטלוג ויש בו חידושים שטרם גיליתי בעת כתיבת הספר.

כ חיים

New member
ואני חשבתי שהתקלה אצלי במחשב

ניסיתי להגיב על הודעתה של רחל ולא עלה בידי.

הנה דוגמא לזה שאספנות היא לא רק תחביב אלא גם מכשיר להרחבה והעמקת ידע בנושאים הקשורים לאוסף והמחוברים אליו וגם להפצת הידע הזה לקהל הרחב.
תודה לרחל ולאספנים אחרים שלא שומרים את הידע שלהם לעצמם אלא משתפים בו גם את האחרים.

rachelea

New member
תודה חיים

וכבר נמסר מאמר נוסף לאחד הבולגים במרשתת. יפורסם בוודאי בחנוכה. אעדכן לגביו. הפעם, עוסק המאמר במחדש המילה "סביבון" וכיצד זה הוטעו כה רבים לחשוב
שהכתר מגיע לאחר.

rachelea

New member
תודה, דן.

האמת, נהניתי מאוד לכתוב את המאמר. מצאתי חידושים. בכל פעם שזה קורה, זה מרגש מאוד. כלומר, לא רק האיסוף מרתק, גם עצם הנבירה, החיפוש והתגליות של החומרים העיוניים - מרתק.

למעלה