אידיבי אגח יד: המסיבה התחילה עם פרעון ראשון בדרך

• פותח הנושא yel5
  • פורסם בתאריך

yel5

Well-known member
ב 11.04.21 ישולמו:

על חשבון קרן 0.6837 ש"ח.
על חשבון ריבית 0.043 ש"ח.

ס"כ 0.7267 ש"ח

ב 11.04.21 ישולמו:

על חשבון קרן 0.6837 ש"ח.
על חשבון ריבית 0.043 ש"ח.

ס"כ 0.7267 ש"ח
האם למישהו יש מושג כיצד יחושב המס או המס מגן ?
הרי יש עלות לרכישת האג"ח.
נניח שעלות הרכישה שלי היא בשער 0.811
לפי הבנתי יחושב לי מס מגן על ההפרש בין 0.6837 ( התמורה הנוכחית)
לבין 0.811 (עלות הרכישה), ובמקביל אני אשלם מס (15%- אג"ח שיקלי) על הריבית -0.043 ?
וכשנקבל את יתרת התמורה בהמשך, אני אשלם מס על מלוא התמורה העתידית שתתקבל.
האם אני צודק ?
תקנו אותי באם אני טועה.

כנראה יפדו 68% (או מה שרשות המיסית תחליט) מהיתרה בכול חשבון, כי יש צפי לפדיון מלא. אז כל עניני המס יחסית מסתדרים

משקיע88

Well-known member
על ההפרש בין מחיר הקניה ל 100 יש מס של 25% (מתואם למדד). על מרכיב הריבית מס 15%.

משקיע, לא נראה לי שאתה צודק, כי בשלב הראשון מקבלים רק 0.6837 ולא 1,
ולא הגיוני שנחויב על 1 ש"ח, שטרם קיבלנו אותו.
לדעתי , חבות המס / מס מגן תהיה בהתאם למה שרשמתי למעלה.
דבר שני, זה אג"ח שיקלי, ולא יהיה מס של 25% מתואם מדד, אלא מס נומינלי
של 15%.

משקיע88

Well-known member
אתה צודק בנושא שיעור המס, זה 15% ולא 25% שכתבתי בטעות. לגבי אחוז הפדיון תחשוב על כל איגרת שנפרעת לשיעורין. נניח שיש פדיון חלקי של 10% באיגרת כלשהי, מה המס? פשוט מחשבים את שער הקניה ומה הרווח על 10% מהקניה, ומנכים מס.

אתה צודק בנושא שיעור המס, זה 15% ולא 25% שכתבתי בטעות. לגבי אחוז הפדיון תחשוב על כל איגרת שנפרעת לשיעורין. נניח שיש פדיון חלקי של 10% באיגרת כלשהי, מה המס? פשוט מחשבים את שער הקניה ומה הרווח על 10% מהקניה, ומנכים מס.

משקיע88, מניסיוני בהסדרי חוב (פירוק), החישוב הוא אחרת ולא מתבצע כפי שמתבצע בפידיון רגיל
של קרן אג"ח, אלא מחשבים את המס /מס מגן בעת קבלת התמורה הראשונית (לרוב זה מס מגן) -
התמורה הראשונית בניכוי מלוא עלות הרכישה,
וכשמתקבלות תמורות נוספות, מנכים מהן מס מלא, כבר ממלוא התמורה הנוספת המתקבלת,
מכיוון שהעלות המלאה של הרכישה חושבה בעת קבלת התמורה הראשונית, כאמור.
אני זוכר שמנגנון זה היה לגבי הסדר אפריקה אג"חים.

yel5

Well-known member
אני חושב שחישוב המס פשוט מאוד. אמחיש בדוגמא:
נניח קניתי 1 אגח יד במחיר 80 אג'.
נעגל המספרים ובפרעון הקרוב אקבל 68 אג' לקרן ו 4 אג' לריבית.
על הקרן אפסיד 12 אג' והחזר המס יהיה לפי 15% כ- 1.8 אג'. על הריבית אשלם מס לפי 15% כ 0.6 אג'. ס"כ בנטו יהיה זיכוי מס של 1.2 א'.
בתשלום הבא יוחזר 32 אג' עליהם ישולם מס של 4.8 אג'. גם על הריבית ישולם 15% מס.

משקיע88

Well-known member
לפי הדוגמה שלך, קנית ב80 וקיבלת 100. (הריבית בחישוב נפרד). המס אמור להיות 15% מהרווח שהוא 15% מ20, זה יוצא מס של 3 אגורות.
אבל בחשבונך יוצא ששילמת במקור מס של 4.8 אג', מזה מתקזז 1.2 אג' כך שהמס כולו 3.6 אג' במקום 3. מה הפתרון?

yel5

Well-known member
לפי הדוגמה שלך, קנית ב80 וקיבלת 100. (הריבית בחישוב נפרד). המס אמור להיות 15% מהרווח שהוא 15% מ20, זה יוצא מס של 3 אגורות.
אבל בחשבונך יוצא ששילמת במקור מס של 4.8 אג', מזה מתקזז 1.2 אג' כך שהמס כולו 3.6 אג' במקום 3. מה הפתרון?
לא מדויק. נתעלם מהמס על הריבית.
כתבתי בתשלום הראשון זיכוי מס של 1.8 אג
כתבתי בתשלום השני ניכוי מס של 4.8 אג.
3 = 4.8-1.8 זהה למס 15% על רווח של 20 אג'

270552

Active member
לדעתי אם יש לי 100 אגח יד שנקנו ב 80 אג. כרגע יפדו 68 ע.נ בשקל ליחידה עם 15% מס על 20 אג +רבית על כל המאה ע.נ בניכוי 15% מס .
מאחר שיש תאריך ידוע לפדיון הסופי (בעוד 3 חודשים) בפדיון הסופי יפדו יתרת 32 ע.נ בשקל ליחדה עם 15% מס על 20 אג ליחידה+ רבית שתצבר עליהם גם היא בניכוי מס של 15%. במקרה של אפריקה לא היה מועד ידוע לתשלום הבא והעובדה היא שחלק מהתמורה מעוכב וטרם שולם עד היום.

משקיע88

Well-known member
לדעתי אם יש לי 100 אגח יד שנקנו ב 80 אג. כרגע יפדו 68 ע.נ בשקל ליחידה עם 15% מס על 20 אג +רבית על כל המאה ע.נ בניכוי 15% מס .
מאחר שיש תאריך ידוע לפדיון הסופי (בעוד 3 חודשים) בפדיון הסופי יפדו יתרת 32 ע.נ בשקל ליחדה עם 15% מס על 20 אג ליחידה+ רבית שתצבר עליהם גם היא בניכוי מס של 15%. במקרה של אפריקה לא היה מועד ידוע לתשלום הבא והעובדה היא שחלק מהתמורה מעוכב וטרם שולם עד היום.
הגיוני.

לדעתי, התשובה של YEL5 עם הדוגמא שנתן , היא הנכונה , כפי שאני רשמתי
בכותרת של הסוגיה הזו.
מכיוון שלא יודעים בוודאות את מועד הפרעון הבא, זה לא נחשב כפרעון רגיל של אג"ח
אלא תשלום תמורה ראשון,
וההתחשבנות של המס מתבצעת כעת, וכשתהיה תמורה מוספת,
ישולם עליה מס מלא.
נקרה מי צודק לאחר ה- 11/4/21.

למעלה