אחד מהמחקרים המעניינים בתקופה האחרונה

mnakash

New member
כן

גם בגלל שהן בכל מקרה חלק מהעולם ומופיעות בתעודות בהן משקיעי אינדקס מפוזרים משקיעים כמו veu, vxus ו vt.
וגם בגלל שזה סגנון ההשקעה שמתאים לי.
כל עוד לא מתפרעים בהתמקדות במדינה אחת או שתיים אלא מפזרים על מספר לא נמוך של מדינות ומוודאים פיזור בין סקטורים אני חושב שזו אלטרנטיבה סבירה יחסית להשקעת מדדים עיוורת שמשקיעה גם בדנמרק והודו היקרות.
נכון שהסיכון גבוה יותר אבל הציפייה בהתאם לתשואה גבוהה יותר.
אבל אני בהחלט יכול להבין את הסלידה, גם ממשקיעים גלובאלים.

aeonf

New member
מעניין למדי

קצת OVERATED הCAPE לדעתי.
הרבה מהנתונים שם מעוותים סטטיסטית, בכל מקרה אני חושב שבCAPE מעל 30 הייתי שוקל לצאת לגמרי מהשוק.
&nbsp

mnakash

New member
כן, יש חסרונות ל cape והם מזכירים על יון

שבשלב מסויים האינדקס שם הכיל 2 חברות כשלפני כן היו הרבה יותר.
מכיון שיש הרבה ביקורת מוצדקת עושה שכל להשתמש בכמה אינדיקטורים כמו שהם עושים ובעיקר ב p/bv ו p/s שקצת חסר לי שם אבל מופיע במקור הזה
http://www.gurufocus.com/global-market-valuation.php
&nbsp
האינדיקטורים השונים שלא במפתיע די בקונצנזוס על ארה״ב ורוב המדינות.
עוד קישור לדף של החברה מסטאר
בולט תמחור השוק ביפן שלכאורה גבוה לפי cape ונמוך בשאר המדדים אבל אם בוחנים את ה cape ביפן לאורך השנים הוא היה גבוה הרבה יותר מהיום.

aeonf

New member
אין התייחסות לריבית

וזו הבעייה הכי גדולה, סתם לדוגמא כשאתה אומר "מדד XYZ עשה 7% תשואה ממוצעת בעשור שהריבית הייתה 10% זה אולי נשמע הרבה היום אבל בפועל זו תשואה עלובה מאד.
היום שהריבית היא 0% ואף שלילית בחלק מהארצות תשואת של תיק מנייתי יכול להניב תשואה נמוכה יותר מהממוצע הרב שנתי וזה יספק יופי את המשקיעים.
&nbsp
חוץ מזה הגרפים במחקר שם מתואמים לאינפלציה?
למעט סקרנות אקדמאית (שבהחלט יש לי) אני לא רואה שימוש ריאלי כלשהו במחקר הזה.
&nbsp

igalk4741

New member
אני אוהב להשתמש בEV במקום שווי שוק price

כי שם יש התייחסות לחובות גם
מצד שני בשווי שוק , השוק אמור למתחר את זה כבר

aeonf

New member
לפי המחקר

רוסיה זה השקעת המאה, CAPE של 4.9 כיום.
גם פולין לא רעה עם CAPE של 9.8.
&nbsp

mnakash

New member
מדינה אחת זה לא מספיק פיזור במיוחד

כאלו הנשענות כ״כ חזק על סקטור אחד (אנרגיה במקרה של רוסיה).
למב פייבר (מנהל קרות בקמבריה) יש שיטה שהוא מפרסם ומשקיע ב33% עם התימחורים הנמוכים ביותר לפי כמה קטגוריות. זה אומר השקעה בעשר (מדדים מ) מדינות שונות.
&nbsp
חוץ מרוסיה גם סינגפור, חלק מאירופה, סין ועוד אטרקטיביות לפי תימחורים קונטטיביים.

aeonf

New member
נו והשיטה מכה את המדד?

בנוסף יש פה עיוות מסויים, הרי מדינות מסויימות מאד מוטות לסקטור מסויים (קנדה, ורוסיה לדוגמא), מה ההבדל הגדול בין השקעה במדינת X לבין להשקיע בת"ס סקטוריאלית על חברות מפיקות נפט?
&nbsp
חוץ מיצר סקרנות אקדמי, יש שימושיות למחקר? היום הCAPE גבוה יחסית 25~ האם היית מוכר את הסנופי על סמך זאת? (אני לא) אין ספק שהשוק לא זול אבל לא בועתי.
בCAPE 30 הוא כבר בועתי אבל אז גם מכפילו הPE יקפצו לשמיים וזה יהיה ברור כשמש בכל מקרה.
&nbsp
הCAPE הזה הוא קוריוז לדעתי ותו לא.
&nbsp

mnakash

New member
ודאי שהכתה את השוק בעבר

לגבי האם תכה בעתיד, אין לי מושג, אני מניח שככל שיש יותר אנשים שחשופים לזה ויותר כסף נכנס להשקעות האלו האלפא מצטמצמת. אולי כבר נעלמה. אולי תחזור. לא יודע את העתיד.
יש עיוות ולכן צריך לפזר ולדאוג שגם אחרי הפיזור אין ריכוז במס׳ מצומצם של סקטורים.
בשנים האחרונות בהן הסנופי יקר יותר משאר העולם נטיתי להשקיע בשאר העולם בצורת אינדקס ולעשות מעט סטוק פיקינג בארה״ב.
אפשר להגיד שאני שורט על ארה״ב (הקצתי לה משקל נמוך בתיק שלי ממשקלה במדד כל העולם) כבר יותר משנתיים וכמובן שעד עכשיו הפסדתי מזה (ארה״ב דווקא נצחה את שאר העולם).
&nbsp
אתה מתייחס ספציפית ל cape אבל כמו שכתבתי יש כמעט קונצנזוס לפי כל פרמטר תימחור אחר כמו מכירות, שווי בספרים או תזרים מזומנים.

mnakash

New member
התכוונתי שיש הסכמה בין השיטות השונות

שיטות שונות לתימחור p/bv, p/s, cape פחות או יותר מסכימות על דירוג המדינות היקרות יחסית וזולות יחסית.
זה לא אומר שיש מדינות זולות באופן אבסולוטי בהכרח (כי כולן יכולות להיות יקרות) ולהיפך.
באופן יחסי הסנופי בין המדדים היקרים ברשימה שלהם לפי פרמטרי התימחור שציינתי.
בעיני הוא גם יקר באופן אבסולוטי אבל כפי שציינת הריבית חסרת סיכון נמוכה גם כן.

aeonf

New member
איני משקיע במדד כך שאיני יודע

לרוב המניות בתיק שלי מכפילים (FPE) סבירים (עד 12-13) ולחלקם גבוהים יותר (15+) יש לי 1 בלבד שמעל 20 וגם זה באופן זמני אני מניח (XOM).
תשואת הדיבידנד של התיק שלי היא 3.26%
אני לא עוסק בתזמון שוק ככה שאני לא קונה ומוכר כל שני וחמישי למעט במצבי קיצון, מה גם שיקול מס הוא שיקול חשוב בהיותי נטואיסט ככה שגם אם הFPE גבוה והרווח הון שלי גבוהה גם הוא, הFPE האפקטיבי שלי נמוך יותר.
&nbsp
לדעתי הסנופי הוא בתמחור הוגן ל2 הצדדים, אותי אישית לא מענינות מדינות אחרות ככה שהם לא ממש מדד להשוואה (למעט ישראל, וגם פה מניות מעטות).
&nbsp

igalk4741

New member
הריבית הנמוכה מעוותת את זה

CAPE של 30 בריבית 4% זה כמו CAPE 50 של עכשיו או משהו כזה
אלא אם כן הCAPE היה ל20-30 ממוצע לא 10 שנים
&nbsp
P/B גם בעייתי לפעמים יש עליו מניפולציות
&nbsp

יעקב ו

New member
טרם קראתי אבל

אקרא.
מטריד אותי שאין חצי עמוד של תקציר מנהלים כמו שמקובל.
אם יש כאן פואנטה אז שיגיד אותה בהתחלה ואז יפנה לפרטים ולדאטה. ואם אין פואנטה אז...אין פואנטה...

igalk4741

New member
אמרו להשתמש בP/B במקום שילר

ולשים את כל הכסף בסינגפור ונורווגיה

יעקב ו

New member
למה דווקא לפי מדינות?

אני לא מבין למה הם החליטו לחלק את הקבוצות של החברות לפי מדינות.
אם כבר אז נראה לי יותר סביר לפי ענפים.
כשלוקחים מדינה כמו איטליה אז קודם כל מערבבים בפנים חברות מוטות יצוא וכאלה שלא, וגם מכפיפים את החיבור הזה לשיקולים של מדיניות כלכלית של ממשלה וכן למאפיינים של אותה מדינה.
למה לא לקחת את כלהחברות שמתחילות באות A, באות B וכן הלאה. הרי גם חלוקה כזו תיתן איזו שהיא תוצאה דומה.

יעקב ו

New member
תודה

תודה על הקישורים.
כרגיל השאלה תמיד היא מה זה אומר מבחינת פעולות המשקיע.

למעלה