אז מה היה כאן
ב-2015?

dori78

New member
כנראה שרובכם כבר נחשף לזה בפייסבוק

אבל לי אין פייסבוק ושלחו לי את זה הבוקר וזה שעשע אותי.

sashalola

Well-known member
ועוד משהו בדקה ה90 של 2015

סוף סוף ניתנה יריית הפתיחה, אות ומופת,
נדלק האור הגדול למען יראו ילדינו את דרכם באופל,
בל"ג הקרוב, כולנו נהיה שם, איש איש וחבילת ספריו נשליכה למדורות,
ונירקודה במעגלים את ניצחון הטוהר וההיטהרות,
ויעלו הלבות, ונהיה אור גדול לגויים!

ובינתיים, (כל זמן שעוד אפשר) אני ממליצה לכולם לקרוא את "גדר חיה" ספרה המצויין של דורית רביניאן, שתפס כותרות בדקה ה90 של 2015, ושבעיני מסמל נקודת ציון היסטורית במחוזותינו שלא לומר מזכיר נשכחות של שריפת ספרים במדורות אחרות.
שנעלה ונצליח!

שרוני68

New member
מסתבר שהספר אוזל מהמדפים.

עירית לינור ביקשה היום שיפסלו גם לה איזה ספר....
מקדם מכירות מעולה ;)

למה הוא מצוין?

קראתי משם ציטוטים שלא אהבתי.
&nbsp
"אני תוהה אם גם חילמי, בשירותי הגברים שמעבר לקיר, קורא את הכיתוב הזה בבית הנעול – OCCUOIED – וחושב על הכיבוש"
&nbsp
&nbsp
טירונית המומה בת שמונה עשרה, בכומתה נטויה ובמדי זית ירוקים, מצדיעה במבט מבוהל, בדום מתוח, הנני נשבעת ומתחייבת, כף יד ימין מרעידה על התנ"ך, הנני נשבעת ומתחייבת, קת העוזי מהודקת בשמאלי, לשמור אמונים למדינת ישראל, לשמור אמונים למדינת ישראל –
"כן, נו,", הוא מהנהן במין עצב, מעקם את שפתיו. "כמו בחמאס", הוא מחזיר את התנ"ך אל השידה, "עם הקלצ'ניקוב והקוראן".
&nbsp
&nbsp
מה היה יפה בו?

שרוני68

New member
סוז, זה בסה"כ ספר על אהבה. זה כל הענין.

זה לא מאמר דעה.
אז מן הסתם הסופרת חשבה גם על הפלסטיני, וכתבה
את "דעתו" ו"מחשבותיו". זה כל הענין בספר. לעניין, לזעזע,
לספר את האמת מנקודת מבטו של הגיבור ואף להצחיק.
אין בזה שום רע.

גם את התנ"ך לא פוסלים למרות שגם הוא עלול לגרום
להתבוללות (שלמה המלך, רות המואביה....לא חסר...).
שלא לדבר על לוט ששכב עם בנותיו (זה מזכרוני העמום.
מקווה שאני לא טועה. אני מהנייד ואין לי כוח לגגל ;) )

זה בהחלט ספר שאין שום סיבה שיהיה ברשימת סיפרי החובה

אף אחד לא קרא להחרים אותו.
אבל השמאל המשיגענה שלנו חושב שמשום מה יש סיבה לחייב את הילדים שלנו להפוך לפרו-פלסטינאים.
להיות סתם בעד שלום זה כבר לא מספיק, יש לנו חובה להאכיל את הילדים שלנו בשנאת צה"ל במסגרת הית הספר, אחרת אננו גזענים שונאי ערבים

sashalola

Well-known member
האם את מחפשת מה שנקרא "אומנות מגוייסת"?

ישנם מישטרים שאינם מאפשרים כל יצירה שהיא חורגת מהחשיבה שאותו משטר מכתיב. קוראים לזה אומנות מגוייסת.
אם נתייחס באופן זה לספרים שנכתבו, כלומר נפשפש אחר ציטוטים "מפלילים" שמנוגדים לדעות שהמשטר מכתיב, אפשר לעשות מדורה גדולה ולשרוף שם את כל הספרים בהם נכתבו דיעות העלילות בעייתיות לעיכול כולל את התנ"ך.
אפשר לקרוא בספר ולומר: אני אוהב או לא אוהב את הדמויות ואת התנהלותם בעלילה,
אפשר לומר: אני אוהב או לא אוהב את הרעיונות המובעים בספר,
אבל בכל מקרה, לשמחתינו, איכותו של ספר אינה אמורה להימדד או להיות תלויה באיזושהי תעודת הכשר של משטרת דיעות כאלה או אחרות.
מה הם הכלים הנדרשים לקביעת איכותו של ספר?
זה כבר דיון אחר לחלוטין. ואת מוזמנת לפורום ספרים וספרות לדון לגופה של יצירה ספרותית כזו או אחרת.
מקווה שהצלחתי, וממש על קצה המזלג, להסביר לך מדוע הציטוטים שהבאת אינם רלוונטים לוויכוח שפרץ בשאלה האם הספר הזה ראוי או לא להיכנס לרשימות של משרד החינוך. (וישנם ספרים איומים ונוראיים, שלא לומר זבלונים נחותים באיכותם הספרותית, שנכנסו לרשימות הללו.)
מה שמגוחך לחלוטין בכל הפרשה העלובה והבלתי אינטליגנטית הזאת, היא העובדה שמזה שנים רבות תלמידים לומדים ונבחנים על שני ספרים בולטים אחרים, שמעלים את אותם הקונפיקטים: "המאהב" ו"חצוצרה בוואדי" שהם כבר מזמן קונצנזוס מקובל לחלוטין ומוערך, לגמרי בצדק, לגופם של היצירות הללו.
רביניאן כתבה ספר טוב, לא מופת וכנראה שלא ייכנס לקאנון הספרותי המקומי.
ועל כן צר לי מאוד שדווקא ספר זה זכה מין ההפקר לתשומת לב שאין לו כל קשר לדיון מהותי על איכויותיה הספרותיות פרופר.
ניחא.

לא מחפשת שום דבר האמת

אני קראתי ציטוטים, לא אהבתי וזה הספיק לי.
אותך שאלתי מה אהבת בו בסה"כ.

חוטהשני

New member
בעיני ציטוטים 'מגוייסים'
לא מספיקים כדי להכריע אם הספר טוב או לא...

קראתי את הספרים הקודמים של דורית שהיו נהדרים.

גם על הספר החדש קיבלנו המון המלצות - השבוע, בעקבות הסערה סביב הספר, שאלתי מישהי שאני יודעת שהיא אוהבת ספרות עברית והיא הזכירה לי שהספר נמצא אצלה (לפחות ידעתי שרכשנו את הספר
) ושהוא מצויין...

בפייסבוק קראתי לא מעט פוטים של 'אנשי ספר' (כולל חיותה דויטש - כתבת דתייה) שאמרו שהספר מצויין...

לי אישית מפריע ששר החינוך פסל את הספר מבלי לקרוא אותו בכלל

מה גם, שבתוכנית הלימודים בספרות יש לא מעט ספרים ביקורתיים - כמו המאהב, מיכאל שלי, חצוצרה בואדי ועוד - שלא נפסלו ולהיפך - הספרים הללו יוצרים איזה שיח...

בעיני, לפסול ככה ספר מעיד על בורות

שרוני68

New member
שר החינוך לא פסל את הספר, אבל הוא גיבה

את החלטת מנכלית משרדו (נדמה לי שזו היא).

למעלה