אוסף ציוני

אוסף ציוני

מחפש כל פריט או מסמך מהתקופה של ראשית ההתישבות בארצינו היפה, המטרה להקים מוזיאון ציוני הפתוח לשירות הכל שהמבקרים יוכלו לבקר בו חינם אין כסף. כל מי שיש לו משהו שהוא חושב שהוא לא צריך אז במקום לזרוק אפשר לתת.... כמו כן אם אתם צריכים משהו בקשו ואם יש לי אשמח לתת שלמה

avitalit

New member
שלום שלמה. ברוך הבא.

ספר לנו קצת יותר על המוזיאון הזה . אני יכול להעיד שחברי הפורום הזה יהיו הראשונים לבקר ולסייע... זה קצת כמו החלום הרטוב של רובנו ... האם יש לך כבר מקום? האם יש לך כבר נתח נכבד של פריטים לתצוגה ? איך אתה מתכוון לאפשר מוזיאון פתוח בחינם ? האם יש לך איזה שהוא מימון ? ואילו תחומים מראשית ההתיישבות יוצגו ? האם יהיה איזה מיקוד נושאי ? או שהכל בכל מכל כל ? ... ( אני מניח שאתה מתכוון במונח "ראשית ההתיישבות" לתחילת המאה ה 20 .. נכון ?.. אני שואל , כי אני למשל מתייחס למונח "ראשית ההתיישבות" כמועד שבו הגיע אברהם אבינו מאור כשדים לארץ כנען ... ) כשיהיה לך קיר פנוי בשבילי .. אשמח להציג עליו את אוסף הגלויות שלי שמתעדות מראות ונופים מארץ ישראל מהמאה הקודמת . תודה וחג שמח איציק . והערונת קטנה.. בכל פעם שאתה פותח הודעה חדשה ,אתה דוחק לארכיון הודעה קיימת בעמוד הפורום, לכן מאוד מומלץ לנצל שרשור קודם שכבר פתחת ולשרשר אליו את ההודעה ולא לפתוח הודעה חדשה .

הזמנה

שלום איציק שמחתי לקבל את תגובתך, ראשית קצת פרטים על עצמי. עד לפני 4 שנים עסקתי בהוראת מחשבים הסטוריה ופיזיקה הכל 5 יחידות, ומזה שנתיים אני עורך דין עצמאי בעל משרד ברחובות. התחלתי למעשה כאספן סמלי צה"ל בשנת 1967 עת הייתי בן 12וחצי, ואז קבלתי תג יחידה של המטכל מלא אחר מאשר יצחק רבין המנוח שהיה כאמור רמטכ"ל ששת הימים.אני בעל האוסף הגדול בעולם ( כן בעולם) של תגי יחידות צה"ל יש לי 99 אחוז מהתגים, וגם של סמלי המרי העברי, כוחות היהודיים במלחמת העולם הדשנייה, וכל סיכות צהל וסמליו. המון אוניברסיטאות ואספנים מרחבי העולם נעזרים בי לזיהוי שלהם ואף היו עלי כתבות בעתון במחנה ובעיתונים נוספים. כאשר ראיתי כי המורים להסטוריה לא תמיד יודעים את העבודה, לקחתי על עצמי כמרכז המגמה בישיבת בני עקיבא בה לימדתי לנסות ולגרום לתלמידים לעשות עבודות חקר במקום מבחן בגרות ואז נאלצתי להתחיל להראות חפצים שטרות וכל כיוצא בזה. במשך 5 השנים האחרונות גבשתי אוסף ענק ויפה ויש לי קומה שלמה בבית בה מוצגים הפריטים והמסמכים. יש לי באמת דברים נדירים ויוצאים מהכלל אך עדיין חסרים לי לא מעט דברים. המוזיאון הוא להעברת המורשת הלאה ולכן אני לא גובה כסף לא על הנחיית תלמידים אותם אני מנחה בעבודות גמר במקום 2 יחידות בגרות בהתנדבות מלאה, ולא על מי שרוצה לראות את הפריטים. אני כרגע במשא ומתן לגיוס מבנה יפה להוציא את התצוגה למשהו קבוע ויםפה ואני משוכנע שבתור עורך דין יש לי את הקשרים הנכונים ובסוף זה יצא לפועל אשמח מאוד אם תבוא לביקור ועוד יותר אשמח אם יש לך משהוא לתרום למוזיאון הטלפון שלי הוא 9491035 08 או 9491035 050 בכבוד רב שלמה פרידמן ( רק לא בשבת כי אני דתי.)

powo

New member
בכבוד.ונראה לי שהכבוד כולו שלנו

ברוך הבא .מה האפשרות לראות תמונות.ואיפה ממוקם המוזיאון

הזמנה

המוזיאון שלי נמצא ברחובות בקומה השלישית אצלי בבית ומשכך הרי שצריך לתאם מראש ביקור ואני מאוד אשמח האמת שאני מאוד רוצה להכניס תמונות של האוסף שלי וממש ברגע זה ממש הבת שלי מצלמת את האוסף ואני מניח שעוד הערב בלי נדר תוכלי לראות תמונות ראשונות של חלק מהאוסף. אבל באמת שווה לבוא ןועוד יותר שווה להוסיף לי דברים יפים שלמה

lomas

New member
ברוך הבא שלמה!

מאוד יפה מה שאתה מספר. מאוד מסקרן מה שאתה מציע לראות. בהחלט יש לי אוסף צנוע של כל מיני מסמכים וחפצים שאספתי במשך השנים האחרונות, מתחילת המאה ה-20 ועד 1970. משהו מאוד דומה לשלך, אבל עדין לא במצב שיאפשר לי לפתוח את דלתות בית כדי להציג אותם. אני מניח שאפשר יהיה לתאם עם כמה מחברי הפורום לערוך ביקור במוזיאון הפרטי שלך. ואני, כמובן, מאחל לך שתמצא אכסניה ראויה לכל אוספיך.

הזמנה

אכן כן שווה לראות איזה דברים יש לך באוסף ומה בדיוק אתה אוסף? ייתכן כי יש לי דברים כפולים שאולי אשמח לתת לך כי מקפיד מאוד מאוד על הגינות ואני לא סוחר בדברים שאני מקבל לכל היותר אני מחליף אבל ממש לא סוחר. שווה לתאם ביקור ואני מאוד אשמח להראות לכם את האוסף על כל גווניו יום טוב שלמה

תגובה

אשמח אם אכן תבוא לבקר לאחר תיאום האמן לי אני יודע שתצא מפא המום..... בדוק שלמה המוזיאון כאמור ברחובות

avitalit

New member
שלום שלמה. כל הכבוד על היוזמה.

אכן הגעת למקום הנכון . מאוד אשמח לבקר ובטוחני שרבים מהחברים שגרים במרכז ודרומה כבר יצרו איתך קשר ויבואו לביקור . נשמח שתישאר ותעשיר אותנו בידע שלך. גם אני התחלתי את האוספים השונים שלי כדרך להשלמת פערים של ידע בהסטוריה ותולדות העם בדרך "עוקפת בית ספר" ... אצור איתך קשר בקרוב . כל טוב וחג שמח איציק

תגובה

הי איציק אתה מוזמן בכל עת ואני אכן נישאר כי אני חושב שמצאתי בית טוב ( והאמת אתה לא תנחש מי גילה על קיומו של הפורום הזה........ )ואם אתה יכול אז אנא עדכן כמה שיותר אנשים על המוזיאון שלי על מנת שיוכלו להעשיר לי אותו יום טוב שלמה

צביה53

New member
../images/Emo8.gifמי גילה לך על קיומו של הפורום?

שמחים שסוף סוף החלטת להצטרף.

צביה כמובן

חשבתי שהם ישברו את הראש לגלות אבל זה היה קל מידי. האמת שרק עומס עבודה במשרדי הוא שגרם לי לא להצטרף עד כה, ולא שכעת אני עובד פחות, אבל בתקופה האחרונה האוסף שלי שילש את עצמו המון אנשים שמעו אותי בכל מיני תוכניות רדיוופשוט צלצלו והציפו אותי בפריטים ומסמכים

הדי אור

New member
שלמה. ממש קשה לנחש. אתה מרחובות.

חובש כיפה. נשמע נחמד. אוסף מדליק. אז באמת מי יכולה לספר לך על הפורום הזה? מי אם לא המדהימה מרחובות. שמחים שהצטרפת אלינו וכרגע יש לרחובות יצוג עוד יותר מכובד. נשמח לראות תמונות על מנת שנוכל להבין על מה אתה מדבר, למרות שעל הסף נשמע נהדר. לאחר החגים אשמח לקפוץ לביקור. ברור שבתיאום ובאיחולי איסוף מהנים וחברות בפורום המדהים שלנו אסיים.

שלום הדי

שלום הדי אני ממש מופתע מהפרגון.... בעולמנו זה באמת נדיר ובתחום האספנות עוד יותר, לדעתי זו הסיבה שבעברית אין מילה למילה המתורגמת פרגון... אגב צביה באמת מהמהת אני מכיר אותה למעלה מ 20 שנים. חשבתי שרק היא אוספת בקבוקים מינאטורים אבל כנראה שטעיתי. לילה טוב שלמה אגב אשמח אם תבקרו ( תבקרי או תבקר או שניהם )אבל כמובן הכל בתיאום מראש.

bo1951

New member
בהצלחה

שלמה שלום וגמר חתימה טובה, מאחל לך הצלחה במשימת הקמת המוזיאון. .כפי שאתה יודע גם לי יש שאיפות כאלו... להתראות, בעז קרצ'מר.

הי בועז

הי בועז מה שלומך? זה אני שלמה מרחובות ואני מאוד מעוניין להגיע אליך לביקור. כמו כן אני מאוד מטוניין שאתה תגיע אלי לביקור אז בינתיים גמר חתימה טובה שלמה

avitalit

New member
שלום שלמה.כמה שאלות חשובות.

בס"ד 1. אתה כותב ש"מורים להסטוריה לא תמיד יודעים את העבודה" .. אתה יכול לתת כמה דוגמאות על איך השימוש במוצגים שיש לך בבית סייעו לתלמידים שלך להעמיק את החקר ולהצליח בקניית הנושא ? יש לך אולי קישור לעבודות גמר שכאלה? או משהו שאפשר לסרוק ולהעלות לכאן? אני שואל כי אני,כתלמיד לשעבר ששנא ללמוד הסטוריה( וכבן של מורה שלימד 45 שנה את מקצוע האזרחות גם במסגרת ישיבות בני עקיבא) חושב שיכולת לפתח מערך שלם של הקנייה באמצעים מאוד יחודיים ויכולת לקדם את המעמד של מקצוע ההסטוריה עשרת מונים. 2.אני מבין מדברך שבעתיד (בעזרת קשריך וכישורך) תפתח מוזיאון במבנה מיוחד לכך אבל שלמעשה המוזיאון כבר פעיל אצלך בבית ולמעשה אתה פותח אותו לתלמידים שאתה מנחה . האם הוא פתוח גם לקהל הרחב? (האם המוזיאון הזה מוכר ומפורסם כבר ברחובות ? האם הוא רשום באיזה שהוא מקום ?) 3.איך אוניברסיטאות ואספנים בעולם שמעו עליך? פירסמת מאמרים מקצועיים? (אם כן - קישור או סריקה - תודה
) איך אתה יכול לקבוע שאתה בעל האוסף הגדול בעולם של תגי צה"ל ? האם ישנה איזו עמותה של אספנים כאלה בארץ או בעולם? האם יש בתחום הזה ( כמו בבולאות שאני בא ממנה) החלפות ? חנויות שניתן לקנות מהן ? אגב .. לפני כמה שנים ביקרתי לראשונה בביתו של אחד מחבריי והיו לו קרוב ל 180 אלבומי בולים. הייתי בטוח שיש לו את האוסף הגדול בארץ . לפני שנה הכרתי אספן בולים בלגי שיש לו קומה שלמה בביתו עם מעל 2800 (!) אלבומים . גם לו אין את האוסף הגדול בעולם ... 4.אתה כותב שיש לך דברים נדירים אך עדיין חסרים לא מעט. אשמח אם תיתן דוגמאות לדברים נדירים שיש לך והסבר על מידת הנדירות ומאידך - דוגמאות לדברים שאתה יודע על קיומם ומסומנים אצלך כ"חסרים". דוגמאות לנושאים הסטוריים שהיית רוצה להציג ושחסרים לך המוצגים 5.עדיין לא ברור לי מה בדיוק יש לך במוזיאון הביתי .. מה עוד אתה מציג שם מלבד תגים סיכות ומסמכים? שטרות? מטבעות? בולים? איזה סוג של חפצים ? כאן בפורום יש לא מעט אספנים ואגרנים של כל דבר שזז. אם תפרסם רשימה של הנושאים אז קרוב לוודאי שלכולנו יהיה מה להציע. מוזיאון מטבעו הרי מציג תערוכות קבועות ותערוכות מתחלפות ... להרבה חברים בפורום יש מספיק פריטים שיכולים להוות תערוכה מתחלפת בכל נושא. כבר הצעתי לך בתגובתי הקודמת את האפשרות להציג אצלך במוזיאון (אם תרצה כמובן) חלק מאוסף הגלויות שלי... האוסף מאוד יקר לי כספית וכמובן רגשית ובכל זאת אשמח להשאיל אותו לתקופת זמן , אבל חשוב לי לדעת (כמו שבטח לשאר המציגים הפוטנציאליים) שאכן הוא יישרת את המטרות שלך בהעברת המסר ולא פחות חשוב, שהאוסף יישמר בצורה מושלמת ויוחזר אליי במצב שניתן. בקיצור .. תפרסם רשימת נושאים . 6. איך אתה מנהל את כל הקיטלוג של האוסף? 7..וכמובן - שאלת הפסיכולוגיה והכסף ...ואתה לא חייב לענות
בתחום הבולאות ,כמעט כל מי שמגדיר עצמו "אספן מקצועי" נאלץ להפרד מהרבה מזומנים בדרכו אל האושר . אני לא אכתוב כאן ( בגלל שאולי אשתי עשויה לקרוא את זה) כמה שילמתי ממיטב כספי , על רכישות של פריטים בולאיים וציוד ב5 השנים האחרונות....אבל גם לי תלמרות הריגוש שבקנייה, יש איזה גבול עליון ע"מ שהאוסף לא יבוא על חשבון האוכל ... האם גם תחום האיסוף שלך מצריך השקעות כספיות גדולות? אם כן - מה הפריט ששילמת עליו הכי הרבה? ולמה ? מצטער על ה "חפירה" .. אבל אשמח לקרוא את תשובותיך .. חג שמח איציק

תשובות לשאלות

שלום איציק ראשית אני שמח שאתה שואל כי אם לא שואלים לא יודעים ( פתגם סיני עתיק...)ולעצם העניין אאענה על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון. במשך שנים רבות ( למעלה מ 20 שנה )למדתי בחטיבה עליונה מחשבים פיזיקה והסטוריה. בעת שקבלתי את ריכוז מגמות מחשבים והסטוריה הקפדתי מאוד שהמורים יחושו וידעו היטב מה הם מלמדים במיוחד בהסטוריה שרבים מבתי הספר חושבים כי המורה יכול לקרוא את החומר ולהכתיב אותו בכיתה לתלמידים. כאשר פנו אלי על מנת לרכז את המגמה הצבתי תנאי שכל המורים במגמה יהיו בוגרי תואר ראשון בהסטוריה לפחות ורצוי מאוד שהם ילמדו בתחום ההתמחות אותו הם למדו.הנהלת בית הספר קבלה את התנאי הזה ומשום ששמשתי באותה תקופה סגן מנהל התיכון בישיבה בה לימדתי קבלה הבקשה שלי משנה תוקף ואפילו המפקח שמח על השינוי המרענן בבחירת המורים.ברור לך כי בבדיקה ראשונה גיליתי כי 3 מתוך 4 המורים להסטוריה שלימדו בעת ההיא כלל לא היו בעלי תואר בהסטוריה ומשום כך גוייסו מורים חדשים על פי התנאים שלי. לדבר עצמו היו משמעויות רבות. בתחילת כיתה י בקשתי לערוך מבחן ידע כללי בהסטוריה של הציונות, ואז גיליתי כי ישנם תלמידים שפשוט לא יודעים כיצד לכתוב מבחן. אסרתי שימוש במבחנים אמריקאים בהסטוריה והמורים פשוט זעמו על כך.אמרתי להם שמי שלא מוצא חן בעיניו יכול ללכת.בקשתי את תוצאות הבחינות ונתחתי אותן. בקשתי לזמן את התלמידים שהתקשו, ומסתבר שלחשלק גדול יש ליקוי למידה כזה או אחר. ערבתי את יועצת בית הספר והחלטנו על שינו באופן הלימוד של התלמידים בעלי ליקויי הלמידה. בקשתי כי התלמידים שמעוניינים בכך יגישו לי בקשה ובו הם מבקשים לכתוב עבודה מקורית בת 10000 מילים על נושא שמיקדתי להם, ובכל כיתה יש רק עבודה אחת מסוגה כך שלא ניתן להעתיק. ההיענות הייתה מדהימה. תלמידים כתבו על נושאים שונים כגון צורות תשלום בתקופת המנדט הבריטי, העיתונות בפלסטינה א"י, תחבורה בא"י ועוד ועוד. הדבר יצר צורך לצאת לצלם פריטים ומוצגים שונים על מנת להמחיש את הנושא, ואז החלטתי ליצור אוסף על פי נושאים שונים של פריטים שתלמידים יוכלו לראות למשש לצלם להתרשם וכדומה. כאן התחילה המחלה שלי ( עד אז אספתי סמלים ותגי יחידות של צה"ל ) היום יש לי כלי מטבח ישנים כלי בישול פריטי לבוש, אביזרים מתקופת המצור בירושלים, כלי נשק של המחתרות ( סטן, פרבלום ועוד ) מכונות כתיבה גלויות שנות טובות מכונות חישוב ועוד ועוד. הדבר יצר הד עצום במשרד החינוך ואז פניתי בהצעה למשרד החינוך לאפשר לתלמידים בעלי ליקויי למידה קשב וזיכרון לעשות עבודות גמר מורחבות במקום 2 או 3 יחידות בהסטוריה והם אשרו לי. לפני 4 שנים עזבתי את ההוראה והתחלתי בקריירה של עורך דין, אבל ההוראה של הציונות נשארה בדמי והחלטתי להמשיך ולהנחות מספר תלמידים מידי סמסטר בעבודות במקום בחינות בגרות. הם באים אלי מצלמים את הפריטים חשים אותם ואני עוזר להם לכתוב בצורה אקדמית משהוא את העבודות, והציונים פשוט מהממים.כך יש גם תיעוד, התלמידי אינו שוכח את החומר לבחינה 2 דקות אחרי הבחינה והוא גם יוצא עם ידע בהסטוריה של א"י מתוך תקווה שהוא יהיה ציוני יותר ואוהב א"י. שאלה 2 - יש לי בית בן 3 קומות והקומה השלישית מיועדת לאוסף שלי. נכון שהוא ממודף אך זה עדיין לא מוזיאון במובן של מוזיאון. אבל ניתן להוריד פריט לראות מסמך ולהתרשם. אגב לקומה הזו קוראים " החדר שאוצר את הזמן" באים מידי פעם אספנים לראות אבל אני חולם על מוזיאון חינם לכלל הציבור. האוסף שלי מוכר ברחובות אבל עדיין אינו רשום כי אני לא רוצה שכל אחד יכנס אלי הביתה אלא רק מי שאני בוחר. שאלה 3 - עשו עלי כמה כתבות בעיתונות אני גם מרצה בצהל על תגי יחידות ולשאלה כיצד שמעו עלי התשובה היא: בעולם ישנם אספני סמלים גם של צהל.אני חבר בוועדה לאותות וסמלים של משרד הביטחון. כך שבהתחלה כאשר הפנו שאלות למחלקת הסטוריה של צהל הם ענו על מה שידעו, ואת מה שלא ידעו העבירו לוועדה. באותה תקופה עשיתי מסטר בהסטוריה והעבודה שלי הייתה התפתחות סמלי צהל מראשית הקמת הכוח העברי ועד היום. העבודה זכתה לציון מעולה ואז תרגמתי אותה ושלחתי אותה לאונברסיטאות ברחבי העולם שם יש מגמות לצבא וביטחון, כולל המכללה לביטחון לאומי של צהל. מכאן הדרך הייתה קצרה.אני יודע שאני בעל האוסף הגדול בעולם, משום שיש לי סמלים שאפילו במוזיאון צה"ל אין, ואספנים מכל העולם מבקשים ממני למכור להם סמלים נדירים כפולים בהמון כסף ואני מסרב באדיבות ובתקיפות.רק לדוגמא, על הסמל של הראשון ליהודה ( ז'בוטינסקי ) הציעו לי 7 ארו, ואני סרבתי. יש לי באמת תגים נדירים וסמלים כמו משמר העם שיש בעולם אולי 4 או 5 ולי יש 3 מהם. שאלה 4 - דברים נדירים שיש לי כרזות קיר של עיתון החומה, סידור של אחד מלוחמי ה - לה שנפל והסידור נמצא בתרמילו, אטב כביסה מיכלי מים מהמצור על ירושלים, טלאים צהובים מהשואה, מסמכים מהשואה,סטן של לוחם אצ"ל שנפל בירושלים, כובע גרב של חיל שנפל בשער הגאי עם חור של כדור שפגע בראשו, מכשיר רדיו של קיבוץ נגבה,עיתונים ישנים מאוד כולל עיתון שיצא 4 דקות אחרי הכרזת המדינה ועוד ועוד. חסר לי פטיפון עם מנואלה, ( תקליטים יש לי ) שולף כביסה מעץ, מחזיק קרח, כובעי מצחיה של קציני חיר שהיו בתקופת שנות ה 50 בצהל.כרזות פרסומת של מזון, בגד של מחנות ההשמדה, צנצנת של לבן, בקבוק של פפ, כחול כביסה שעון קוקויה, עגלת תינוק משנות ה 40 וה 50, אוטו צעצוע עם פדלים, אופנים 3 גלגלים, ועוד כהנה וכהנה. אני למשל מחפש מאוד דגם של אוטובוס אג"ד ממתכת שהיה לי בתור בן של חבר אג"ד שאלה 5 - אשמח להציגאת אוסף הגלויות שלך ברצון.אתה מוזמן לבוא ולהתרשם. שאלה 6 - הכל רשום במדוייק כולל מי נתן לי מה ומתי. שאלה 7 - אני בעיקרון רוכש מעט מאוד באי ביי דברים נדירים במיוחד שאם לא אקנה לא אשיג אותם אבל רוב האוסף הוא ממה שאנשים נותנים לי במקום לזרוק. אהה נזכרתי אני מחפש בנרות סגריות ישנות כמו אלעל דובק כנסת 6 וכו. ויש לי פריט נוסף שהוא מכשיר טלפון משנות ה 20 שבתחתיתו יש סמל של ה אס אס המכשיר הוחרם ע"י הנאצים מבית יהודי בברלין, וחבר יקר שהוא קצין הביטחון של השגרירות הישראלית בברלין שם עליו יד יחד עם אצבעות מכסף טהור של ספר תורה ונתן לי במתנה עת התמניתי לעורך דין בישראל. זהוא אני מקווה שהתשובות ספקו אותך אתה יכול לעזור לי להשיג עוד פריטים ואני אשמח לקבל. לילה טוב וחג שמח שלמה

למעלה