אולי יש לי צליאק - כמה שאלות

חייל1919

New member
אולי יש לי צליאק - כמה שאלות

שלום, בשנים האחרונות סבלתי מכאבי בטן, עייפות, כבדות, חולשות וכו' במיוחד אחרי ארוחות ובעיקר בארוחות שכללו כמות גדולה של פחממות ולחמים. עשיתי את כל הבדיקות האפשריות לשלילה של כל מחלה אחרת אפשרית כולן יצאו תקינות. הרופאה שלי החליטה לערוך לי בדיקות דם לנוגדים לצליאק ועוד כמה נוגדנים שכנראה אומרים משהו עכשיו, גם היא לא ממש הסבירה ואף אחד אחר לא מסביר לי בדיוק, הנה התוצאות של הבדיקות: IgG : תוצאה שלי : 933 ערכי נורמה : 700-1600mg/dl - נראה שזה בתוך הטווח. IgM : תוצאה שלי : 149 ערכי נורמה : 40-230mg/dl - בתוך הטווח. IgA : תוצאה שלי : 81.2 ערכי נורמה : 70-500mg/dl Ig-E TOTAL : תוצאה שלי : 224 ערכי נורמה : 0-100 IU/ML T.TRANSGLUTAMINASE : תוצאה שלי : 7.2 ערכי נורמה : 0-19.9U/ml האחרון לפי מה שהבנתי הוא חשוב לצליאק? או שאני טועה בשביל זה בעצם פניתי אליכם כאן. מה אומרות התוצאות שלי לגבי היתכנות צליאק ? ובמיוחד לגבי T.TRANSGLUTAMINASE הוא צריך להיות 0 אצל אנשים שאין להם צליאק ? או שהרמה שלי תקינה - בכל אופן זה בתוך הטווח. יכול להיות שישלחו אותי לבדיקה בשם גסטרוסקופיה העניין הוא שאני לא מבין ולא יודע אם אפשר באמצעות הבדיקה הזאת לדעת בוודאות אם יש או אין לי צליאק האם הרופאה צריכה לבדק ביופסיה לקיבה? האם תמיד בבדיקה הזאת עושים ביופסיה? האם גם אם הרופאה לא ביקשה לבדוק צליאק , יגלו בכל מקרה אם הוא קיים אחרי הגסטרוסקופיה? המון תודה לכל המשיבים, יותם

../images/Emo195.gif שלום לך חייל 1919

לפני שאתן את תשובה מדגישה שאינני רופאה וחשוב לפנות לקבלת יעוץ רפואי ממומחה גסטרו אכן, כפי שציינת, התוצאה שאחרונה הה הרלוונטית לצלאיק T.TRANSGLUTAMINASE : והערכים שלך, כפי שפרסמת הנם בטווח הנורמה. כלומר, אינם מצביעים על צליאק. ישנם צליאקים אשר בדיקות הדם הנן תקינות אך בבדיקת ביופסיה רואים את הזנק האופייני לצליאק במעי. בכל מקרה, על מנת לאבחן חד משמעית צליאק - עורכים את הביופסיה (גסטרוסקופיה) של המעי הדק (להבדיל מקולונוסקופיה שבודקים את המעי הגס). לא יודעת אם בכל מקרה בודקים. בדרך כלל בהפניה לגסטרוסקופיה רושמים את מטרת הבדיקה. אבל, כפי שציינתי, אינני רופאה ויתכן שה"תמונה הצליאקית" נראית ובולטת גם אם לא מבקשים לבדוק אותה. יום טוב והרבה בריאות

נטלי22

New member
גם אני לא רופאה, אבל יש לי כמה הערות:

ה-IGA הכללי שלך קצת נמוך (81 אצלך, כשהטווח מתחיל ב-70), מה שיכול להצביע על חסר מסויים ב-IGA, שעלול לגרום לתוצאה שלילית שגויה בבדיקת הצליאק מסוג T.TRANSGLUTAMINASE (שבודקת נוגדנים לגלוטן מסוג IGA). אפשר לעשות בדיקות דם אחרות לצליאק (כמו ENDOMYSIAL או DGP), ולראות אם הן מתקבלות חיוביות, ואם יש מספיק סימפטומים חשודים, גסטרואנטרולוגית יכולה להחליט על ביצוע ביופסיה גם בהעדר סרולוגיה (בדיקות דם) חיובית. הביופסיה לאיתור צליאק הינה ביופסיה מהמעי הדק ולא מהקיבה. אני מניחה שאם יראו תמונה אופיינית לצליאק יציינו זאת, אך אצל חלק מהחולים זה לא נראה לעין ויש צורך לחכות כשבועיים-שלושה לבדיקה מיקרוסקופית, ובמקרה כזה אני לא בטוחה שיבדקו אם עניין הצליאק אם לא יהיה כתוב חשד לצליאק בהפנייה. ה-IGE הגבוה יכול להצביע על תופעה אלרגית כלשהיא בגוף, ושווה להתייעץ גם עם אלרגולוג. שוב - מסייגת שאני לא רופאה אלא רק אמא של ילדה עם צליאק (וגם עם כל מיני אלרגיות), שקצת מבינה בתחום מקריאה עצמאית.

למעלה