אוטיזם ורגשות

אוטיזם ורגשות

אני קורא בכל מקום שלאוטיסטים יש רגשות אך אינם מסוגלים להביעם. אם הם לא יכולים להביע אותם איך אפשר לדעת שיש להם

yonitbrk

New member
שטויות במיץ עגבניות

לאוטיסטים יש רגשות כמו לכל אדם אחר. והם מסוגלים להביע אותם יפה מאוד.

קודם כל ישנם הרבה מאוד אוטיסטים שכן מתקשרים כך שהם בהחלט יכולים להביע את עצמם במלל, אם לזאת כוונתך.
ואלו המתקשים בדיבור לומדים להביע את עצמם בדרכים אחרות.

arana1

New member
מה שאתה קורא בכל מקום זה שטויות

כמו כל דבר אחר שנכתב על אוטיסטים גם כאן מדובר בטמטום נפשע שנובע מהאגוצנטריות האין סופית של הסביבה

תנסה למשל לבדוק את ההבדל בין האמינות הרגשית והאישית בין אדם מוחצן שמנפנף ברגשותיו כל הזמן לבין זו של אדם ביישן ומופנם יותר
זה נסיונות שפסיכולוגים לא כל כך אוהבים לעשות כי הם חותרים תחת הכחנות והתועלתנות שמקיימות אותם ואת המימסדים שהם משרתים
אבל התוצאה של נסיון כזה אמורה להיות ברורה לכל אדם עם שמץ של אינטואיציה ונסיון אנושי בסיסי

להבעה האנושית הרבה אופנים,חלקם דקים וסמויים יותר וחלקם גסים ויותר ניכרים,אם הייתה מתקיימת איזה שהיא תובנה והבנה והכלה של האדם האוטיסטי אז הרגישות האוטיסטית הייתה מובנת מאליה גם בלי הצורך לצעוק אותה,אלא שאנחנו חיים בעולם של חירשים,ועוורים,ולכן כל מי שהוא רק טיפה פחות שחצן ומזוייף מהממוצע מייד נתפש כחסר רגשות או אמפטיה,או חסר כישורים חברתיים,הכי נורא שהתפישה המתועבת והמטומטת הזאת נתמכת ומופצת על ידי מי שנחשבים לאנשי מדע,לסמכויות ,שנהנים מתקציבים ויוקרה אין סופית שמאפשרת להם להמשיך לזהם את המרחב הציבורי בתפישת עולמם הבבונית

לאוטיסטים יש אינטגרציה שונה מהממוצע,לדעתי הרבה יותר טובה,בין השכל לרגשות,בין הגוף והנפש,כתוצאה מכך המבע שלהם הוא הרבה יותר מורכב ורוב הזמן אם לא כולו סמוי לחלוטין לסביבתם הקרובה והרחוקה
אוטיסטים מאוד מביעים את רגשותיהם רק שאין מי שישמע ויראה אותם

בשביל לשמוע ולראות הבעה של אדם רגיש אתה צריך להיות אדם כזה
בינתיים הרבה יותר קל ,ומשתלם, לטפול את עוורונה האטום של החברה על מי שזקוקים לקיום הרבה יותר רגיש והגון
תמיד זה היה כך
מצד שני תמיד זה גם משתנה

שלומות0

New member
לבת שלי יש

רגשות גבוה והיא מבטאת אותה בדרך שלא כל אחד מבין, ויש כאלו שרוצים לדכא את הרגשות שלה שלא מבינים אותה נכון.

nirity1

New member
מי אתה ?

אוטיסט ? הורה לילד אוטיסט ? אם היית מכיר את הבן שלי היית יודע שהבן שלי אלוף עולם בלהביע רגשות. רק בגלל שהוא לא מדבר לא אומר שאין לא רגשות.... הוא מביע יופי אוהב נעלב עצוב כועס וגם כשהקלינאית חופרת לו - " גברת תפסיקי לחפור " והכל מבלי להגיד מילה.

dina199

New member
אם יש אדם אילם מאיזה שהיא סיבה פיזית

ולא מסוגל לדבר ולהביע עצמו בדיבור, האם זה אומר שהוא לא שומע , לא מבין שפה ואי אפשר לדבר ולתקשר איתו ?
הרי הטענה : איך אפשר לדעת מה הוא חושב, כי הוא לא מסוגל לדבר . נכון שזו טענה שטותית ?

אז כן, יש דברים שקיימים גם כשאין אפשרות להביע אותם.
ואם מישהו רוצה להבין דברים כאלה, הוא צריך להשקיע מחשבה איך לגלות מה אדם מרגיש גם כשלאותו אדם אין אפשרות להביע את עצמו.

אבל זה גם לא בהכרח.

אפשר לדעת שלאוטיסטים יש רגשות מתוך עדויות שונות של אוטיסטים. חלקם מדברים וחלקם לא דיברו אבל החלו לדבר או מתקשרים בדרך אחרת.

אבל זה לא חייב להיות ככה ברמה העקרונית.

פעם היתה בדיחה שבחפירות בסיני גילו שלבני ישראל שנדדו במדבר היו טלפונים אלחוטיים.
זה היה המשך של בדיחה שפעם מצאו חבלים וזו היתה הוכחה לקיום טלפונים בעבר.
אז אם לא מצאו כלום, זה אומר שהיו להם אלחוטיים....

בדיחה לא ממש מצחיקה, אבל מדגימה את העקרון.

לא תמיד העדר משהו - מוכיח על קיומו.

ויש אנשים למשל בלי חוש ריח ויש אנשים בלי חוש טעם ויש אנשים שלא חשים כאב. (מחלה איומה, דרך אגב).
זה שלכל מי שאנחנו מכירים יש משהו, לא מחייב שיש אותו לכל בני האדם.

dina199

New member
אני בכוונה נתתי דוגמה מתחום לא אוטיסטי

בגלל השאלה הספציפית בהודעה מקורית - 'אם הם לא יכולים להביע אותם איך אפשר לדעת שיש להם (רגשות)'.
להראות שדברים קיימים גם אם לא מביעים אותם.

אמנם הנחתי שכולם כבר יודעים מזמן שלא"סים יש רגשות , וחוסר יכולת להביע אותם בצורה תקשורתית מובנת לנ"טים רק מראה על קשיי תקשורת (ולא על חוסר רגשות) , אבל ההודעה המקורית כל כך הפתיעה אותי שהחלטתי לתת דוגמה נתחום שלא קשור באוטיזם.

1אילת2

New member
כשבני היה צעיר זה מאוד בלט

הוא היה שמח, כועס, או בוהה. לא עצוב, לא מתוסכל, לא מקנא. לקח לא הרבה זמן ללמוד להביע רגשות, לי לקח זמן להבין מה הוא מביע ולקח עוד הרבה זמן (והרבה עבודה) עד שהוא למד לומר מה הרגש. גם עכשיו מאוד קשה לו. חלק מהקושי להביע רגשות הוא הקושי בתקשורת.חלק נובע מדברים אחרים. במקום לומר "אני כועס עלייך" הוא נהיה אקוללי.

ענתנוי

New member
רגשות מורכבים

"שמח" "כועס" "אדיש" הם מצבים מאד בסיסיים ולכן קל להבין אותם למרות ההבדלים.

שאר המצבים מורכבים יותר, ואפשר להגדיר אותם כ"מצבים נפשיים" ולא כרגשות.
צורת הביטוי היא שונה, בהתאם.
"אקולליה" במקום "אני כועס עליך" זה ניסיון לתרגם למילים מצב נפשי מורכב מאד. צורת התקשורת הזו היא רב-מימדית (בגלל זה כל כך קשה לפענח אותה מילולית וחייבים להקשיב גם לקצב, לתדר, וכ"ו כאילו מדובר בשיר).

arana1

New member
זה כל כך אמור להיות מובן מאליו

אבל מה נעשה אם גם מי שמחשיבים את עצמם,ומשום מה עדיין נחשבים, כסמכויות בעינייני אוטיזם, מפרסמים לוחות עם פרצופים מחייכים וכועסים במטרה ללמד אוטיסטים להבחין בין רגשות

התפישה שלפיה לאנשים מורכבים יש ביטוי רגשי מורכב
שלכן יכול לא פעם לבטא צירופים שונים של רגשות חד מימדיים עוד לא הגיעה ללימודי הפסיכולוגיה(על מה בדיוק הם מבזבזים שם כל כך הרבה שנים ?) ולכן אין גם מי שיוכל להדריך הורים ומורים ושאר מרעין בישין שאדם יכול לחוש כמה רגשות סותרים בעת ובעונה אחת
מי שיודע את זה(זה באמת לא אמור להיות מידע שמעבר ליכולת הקליטה של האדם הממוצע) יודע לזהות את צירופי הרגשות השונים דרך התבניות וההתנהלויות היותר מרומזות ועדינות כביכול
מי שלא,ימשיך להציף את המרחב הציבורי בפוסטרים של חיוכים ופרצופים זעופים בנסיון לכפות גם על אנשים מורכבים מציאות חד מימדית
ולמה לא ?
זה מאוד משתלם כספית וגם מבטיח קיום נח לבטלני ומבטלי מורכבות הקיום האנושי

אני אתן לך דוגמה למה זה כן חשוב.

אני מכירה ילד מאוד חכם, בעל ידע נרחב בהמון נושאים, אבל לא ידע מה פירושה של קריצה כשאדם מדבר.

חשוב שהאוטיסט ילמד איך אנשים אחרים מביעים רגשות, בדיוק כמו שחשוב שאחרים ילמדו איך להבין אותו.

אני מכירה בחור, שלא אומר אף פעם 'אני כועס'. הוא רק מתחיל לשבור את כל הבית. כן חשוב (לדעתי, ואתה ממש לא חייב להסכים) ללמד אותו איך לתמלל את הרגשות שלו, במקום לשבור את כל הבית.

netanelb5

New member
הבעיה מתחילה במילה אוטיסט

אני בכלל לא אוהבת את המילה הזו:אוטיסט. זו אחת המילים הכי שנואות עליי.
כי מילדותי שמעתי שאוטיסט זה באמת אדם נטול רגשות ופסיכי.
סליחה על המילים אני אומרת את מה שאני חוויותי. אני חושבת שצריך
למחוק את המילה הזו למילה אחרת שהיא לא מפחידה ולא מעלה סטיגמה.
כשאני ש מעתי את המילה אוטיסט בפעם הראשונה אצל הבן שלי עברתי מין
רעידת אדמה ודפיקות ראש, זו מילה מפחידה ומרשעת, כי מומחה , רופא שאומר
את זה להורה, מילים עם עצב, תחושה של רחמים, שאין עתיד, שאין מה לעשות..
רק בזכות בני הבנתי מה זה אוטיסט. לקחתי את הבת שלי לבי"ס של בני.
והיו שם ילדים PDD בצרות שונות.הם מחבקים אותי כאילו מבינים את המגבלה שלי
(למי שלא זוכרת אני חרשת)ולוקחים את היד וגוררים אותי למה שהם רוצים.
ילדים מדהימים.ממש התגאיתי בה כ היא קיבלה אותם כמו שהיא מקבלת את אח שלה.
האוטיסטים הם בהחלט עם רגשות ורצונות . האוטיסט כן מבינים וכן קולטים .

צר לי אם לא הובנתי נכון.

אני בוודאי שלא טוענת, שלאוטיסטים אין רגשות.

התייחסתי לחלק דבריו שלא אראנה שבו לעג למומחים המראים פרצופים המסבירים רגשות. הובן ממנו שזה לגמרי מיותר. ולדעתי, יש מקרים שבהם זה לא ממש מיותר. וזה מה שכתבתי בקיצור.

xxx1471

New member
אני גם מתקשה להביע רגשות..

אני מבין שאמרו לך בילדותך שאוטסטים הם נטלי רגשות..
אבל מנסיון של עצמי אני ממש לא נטול רגשות אני ממש רוצה לחבק למר לאמא שלי באמת מהלב אני אוהב אותך אבל אני לא מצליח.
אני מתנהג כמו אבן סבתא שלי שעשתה הכול בשבילי היתה כמו אמא שלי נמצאת במצב נוש בבית חולים ולא אכפת לי אני מרגיש כמו בן אדם רע בן רשע בלי רגשות אין לי לב פשוט ככה אני מרגיש לא יכול לבכות אני לא בכיתי מאז שראיתי את אחותי גוסת לאבא שלי בידים לא יודע לחבק באמת מהלב ולא י זה מה שצריך לעשות.
אני מקווה שתצלחי עם הבן שלך אוטזים ז ה לא מחלה אוטזים זה ילדים מיוחדים וטובים הם רגשים יתר מכול ילד אחר רק לא כולים להראות את זה אל תבהלי אני מדר בתור מי שמאובחן כזה אני גם רוצה לאוהב אני גם רוצה אהבה אבל לא יכוללבטא תעצמי.

schlomitsmile

Member
מנהל
יש הרבה דרכים לבטא אהבה אתה לא מצליח לחבק את אמא או לומר לה שאתה אוהב אותה,
אולי זו לא הדרך שלך.
נראה לך שהיא יודעת שאתה אוהב אותה?
אם כן- איך? מה "מספר" לה את זה, בלי מילים?
אם לא- אולי תוכל לחשוב על דרך ביטוי כלשהי שתהיה טבעית לך.
לצייר/ לשיר/ לבשל לה? משהו אחר?

החלמה מהירה לסבתא

arana1

New member
מה שאת כותבת בכלל לא תופש

כי הבחור לא שובר את הבית בגלל שהוא לא יודע לתמלל את הרגשות שלו אלא בגלל שסביבתו לא מבינה מצבים נפשיים יותר מורכבים "מאני כועס" ,"אני שמח" ,"אני עצוב"...
זה שהבחור יגיד אני כועס לא יבטא את תחושותיו ורגשותיו שהן מורכבות בהרבה מהציפיות החד מימדיות שלך

הבחור עצבני כי הסביבה מועכת אותו כך שיתאים לתפישתה הרדודה,אז מה ואיך זה בדיוק יעזור לו עם הוא יגיד שהוא כועס ?,הוא לא ,הוא מרגיש הרבה דברים,פקעת צפופה של דברים,לעתים סותרים,הבעייה היא שלך,ושל אלה שמתיימרים להיות רופאים אבל לא משכילים לתמלל כהלכה את מורכבותו של הקיום האנושי ולכן לא מוכנים אפילו לנסות להתחיל להטיל ספק בנחרצותם החלולה

אז נכון,אוטיסטים נוטים להיות תמימים וישרים ולא להבין את הצורך שהנ"ט מוצאים בדיבור כפול,בעולם מחורבן זה רע,בעולם טוב זה נפלא
כן,אז לאוטיסט הזה יש בעייה,שהוא חי בעולם עם אנשים שאינם ישרים ורציניים כמותו,בשבילו היושר הוא סם חיים,בלעדיו הוא מאבד אחיזה ביקום
מבחינתי מה שאתה כותבת כאן זה שחשוב שאנשים ילמדו להיות רעים וסתומים וטיפשים בשביל להתקיים כהלכה
אני מעדיף שאנשים ימשיכו לסבול ולא יכנעו לכיעורה ולטמטומה של הסביבה
בסופו של דבר זה ישתלם,
לכולם

אני אומר לך מנסיון שהביטויים הרגשיים של הסביבה לא נוגעים בי בכלל,הם מרגישים לי כמו פלקט,כמו דימויים מנותקים מהמציאות,למדתי,בדרך הקשה,שאני אמור להגיב עליהם,אלא שלהגיב זה להפוך לשטוח בשבילי,זה כואב ומבלבל אותי
אז למה שאני ואוטיסטים אחרים יעשו את זה
באמת שיש לנו מספיק קשיים בחיים גם בלי השטויות של הנ"ט

אני מקווה שהבחור כן ילמד לשתף גם ברגשות

מורכבים. לא חייבים להסתפק במילה אחת.

אני מרגישה ששבירת החפצים באה במקום מילים, והיא מבטאת מצוקה. אני מרגישה שדיבור יעזור לו.

יש מקרים, שבהם ליטוף פשוט מרגיע את הבחור, ואז הוא מתחיל לדבר. אני מקווה שהוא לא יצטרך לשבור חפצים כדי להסביר את עצמו.

למעלה