אודה לזיהוי פרח בר איזור השפלה

מיכי 10

Member
מסתבר שכבר האמנת לנוף צלול שזה קוציץ סורי. ;-)

אכן, זה הצמח. שמו המדעי הוא Acanthus syriacus.
ומלימודי הארכיאולוגיה שלי, ידוע לי שהצמח היווה השראה לכותרות של חלק מהעמודים באדריכלות היוונית העתיקה. (היו שלושה סוגי כותרות: יוֹניות, דוריות וקורינתיות).
צילמתי בשנת 2015 המון קוציצים סוריים (צמחי אקנתוס) בקרבת מקום לשער הניצחון (שער טיטוס) ברומא.

נראה אם אוכל להעביר תמונה - אם היא לא כבדה מדי, כי את זה קוציצים סוריים ליד שערהניצחון ברומא - 2015.JPG צילמתי במצלמה אמיתית, לא בטלפון הנייד.
שימו לב שגם על החומה צומחים קוציצים. ;-)

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
מסתבר שכבר האמנת לנוף צלול שזה קוציץ סורי. ;-)

אכן, זה הצמח. שמו המדעי הוא Acanthus syriacus.
ומלימודי הארכיאולוגיה שלי, ידוע לי שהצמח היווה השראה לכותרות של חלק מהעמודים באדריכלות היוונית העתיקה. (היו שלושה סוגי כותרות: יוֹניות, דוריות וקורינתיות).
צילמתי בשנת 2015 המון קוציצים סוריים (צמחי אקנתוס) בקרבת מקום לשער הניצחון (שער טיטוס) ברומא.

נראה אם אוכל להעביר תמונה - אם היא לא כבדה מדי, כי את זה צפה בקובץ המצורף 46958 צילמתי במצלמה אמיתית, לא בטלפון הנייד.
שימו לב שגם על החומה צומחים קוציצים. ;-)
כמעט. הוא צילם את הבר ואת צילמת את הזן התרבותי

מיכי 10

Member
ברצינות?
לא ידעתי שיש גם קוציץ סורי תרבותי.
אם כך, אני מניחה שצמחי הבר של הקוציץ כהים יותר (ואולי גם קוצניים יותר?).
ושלקוציץ התרבותי יש פרחים תכולים, שאין לצמח הבר.

האומנם זה כך?
משה, אני מקווה שתענה לי מִיֵּדַע אישי. כי לקרוא בגוגל אני יכולה כמובן בעצמי. ;-)

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
ברצינות?
לא ידעתי שיש גם קוציץ סורי תרבותי.
אם כך, אני מניחה שצמחי הבר של הקוציץ כהים יותר (ואולי גם קוצניים יותר?).
ושלקוציץ התרבותי יש פרחים תכולים, שאין לצמח הבר.

האומנם זה כך?
משה, אני מקווה שתענה לי מִיֵּדַע אישי. כי לקרוא בגוגל אני יכולה כמובן בעצמי. ;-)
אז הנה קישור. התרבותי נקרא קוציץ רך ואת יכולה להגדיל את התמונות ולזהות את העלים הרכים והלא קוצניים שלו לעומת העלים הקוצניים בצילום של פותח השרשור.
לפני 3 שנים אספתי זרעים של קוציץ רך וזרעתי מיד לאחר האיסוף, כלומר, לקראת אמצע יולי. השקיתי וכלום. כלום לא נבט. וכשזרע טרי לא נובט סביר שהוא מת? אז הפתעה... בחורף הם נבטו. לא כולם אבל נבטו. וכעת זה כבר אביב שלישי שהם צומחים. בכל שנה העלים גדולים יותר, אבל הם עדיין לא הגיעו לבגרות מינית והם לא פורחים... סיפור עם הצמח הזה... ואם את שואלת לדעתי? הבר יפה יותר ומרשים יותר הן בעליו הגזורים בפראות והן בפריחתו העזה.

מיכי 10

Member
אהה, תודה על המידע.
האם הם יפים במיוחד בעיניך, ולכן זרעת אותם?
בעיניי הם דקורטיביים, אבל לא חושבת שהייתי זורעת דווקא קוציצים רכים, לו היתה לי גינה...

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אהה, תודה על המידע.
האם הם יפים במיוחד בעיניך, ולכן זרעת אותם?
בעיניי הם דקורטיביים, אבל לא חושבת שהייתי זורעת דווקא קוציצים רכים, לו היתה לי גינה...
לכל דבר בעולמנו יש את הייחודיות שלו, ולדעתי, זהו צמח מאד מיוחד. לא "תקעתי" אותם במרכז הצנטרום, ובכל זאת, אני מצפה לחזות בפריחה הפיסולית שלהם, שכפי שאת בעצמך רשמת, היא שימשה מודל למעצבי ראשי העמודים היוונים. אז כנראה שיש בהם "משהו".

מיכי 10

Member
ברור שיש בקוציצים משהו. וכן, כתבתי שהצמח שימש השראה ליצירת כותרות קורינתיות באדריכלות היוונית העתיקה.
יש להבדיל בין הדברים; "ראשי עמודים יווניים" זה מושג קצת מבלבל. העמודים שימשו את היוונים ואת הרומאים. אבל כותרות העמודים נוצרו בשלושה סגנונות שונים: יוני (= אִיוני), דורי וקורינתי.

דוגמה יפה במיוחד, שבה רואים ממש את הדמיון של הסיתות באבן - למקור הרעיון - עלי הקוציץ (האקנתוס), מצאתי באינטרנט. (לפי מה שכתוב מתחת לתמונה, צילמה אותה מישהי בשם אפרת נקש, במקדש לארטמיס). ארטמיס - אלת הירח והציד היוונית. המקדש נמצא באפסוס שבאסיה הקטנה, לפי הכתוב באינטרנט. הנה הצילום:

כותרת קורינתית - מהאינטרנט.jpg

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
ברור שיש בקוציצים משהו. וכן, כתבתי שהצמח שימש השראה ליצירת כותרות קורינתיות באדריכלות היוונית העתיקה.
יש להבדיל בין הדברים; "ראשי עמודים יווניים" זה מושג קצת מבלבל. העמודים שימשו את היוונים ואת הרומאים. אבל כותרות העמודים נוצרו בשלושה סגנונות שונים: יוני (= אִיוני), דורי וקורינתי.

דוגמה יפה במיוחד, שבה רואים ממש את הדמיון של הסיתות באבן - למקור הרעיון - עלי הקוציץ (האקנתוס), מצאתי באינטרנט. (לפי מה שכתוב מתחת לתמונה, צילמה אותה מישהי בשם אפרת נקש, במקדש לארטמיס). ארטמיס - אלת הירח והציד היוונית. המקדש נמצא באפסוס שבאסיה הקטנה, לפי הכתוב באינטרנט. הנה הצילום:

צפה בקובץ המצורף 47010
הייתה על זה כתבה בפייסוש בפורום זיהוי הצמחים...

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל

אמוץ דפני

‏23 באפריל‏ ב-‏7:24‏ ·

צמח השבוע: קוֹצִיץ סוּרִי
טקסט: אמוץ דפני
צילום: נעם עביצל
קוֹצִיץ סוּרִי

פרחיו הגדולים של הקוציץ הם בעלי מבנה מיוחד − עלה הכותרת הבודד שלוח קדימה ומשמש לפרסומת ולמשטח חניה, בעוד גג הפרח הוא אחד מעלי גביע. דרוש כוח רב לתפעול הפרח, ורק דבורים גדולות יכולות לפשק את לוע הפרח ולהגיע אל שפע הצוף. זכרי דבורים יחידאיות בוחרים לעתים בפרח כמלון לילה, אך חלקם בהאבקה לא ברור.
במיתולוגיה היוונית מסופר כי אל השמש התאהב בנימפה אקנטה. היא סירבה לו ושרטה את פניו לאחר שניסה להשיגה בכוח. בכעסו הרב הפך אותה לצמח קוציץ Acanthus)) הקוצני אך חובב השמש (ביוונית Akantha משמעו קוץ), ואכן הוא גדל רק בבתי גידול מוארים היטב.
ידוע יותר הסיפור על הפסל היווני קָלֵימָכוֹס שעיצב את כותרת העמודים (הידועות ככותרות קורינתיות) בדמות העלים של הקוציץ. האגדה מספרת על בחורה צעירה שנפטרה בדמי ימיה. על קברה הונח סל ובו חפציה. קוציץ עלה סביב הסל וחיבק אותו. ראה זאת קלימכוס, התרשם מסידור העלים סביב הסל, וכך קיבל את ההשראה לעיצוב הכותרת. זרים שבהם משולבים שריגי קוציץ, גפן ופירות שונים בתוך מדליונים מופיעים בכמה פסיפסים בארץ ובירדן.
אחד משמותיו הערביים של הקוציץ הוא "קוץ הגמל". לשם זה שני טעמים: הקוציץ הוא "קוץ יפה" ושם התואר גמל, הנחשב כחיה יפה, בא לציין זאת. סיבה נוספת היא שהצמח משמש למאכל גמלים.
מתוך: אמוץ דפני ונעם עביצל "מכותרת ועד צמרת- 200 מלים על 200 צמחים"
הוצאת פרדס. חיפה
לרכישה: [email protected]
על אודות הספר:
http://www.pardes.co.il/?id=showbook...

למעלה