אובדת עצות - גורה בת חודשיים וחצי

maysun

New member
אובדת עצות - גורה בת חודשיים וחצי

יש לי שני ילדים קטנים בבית ולפני כחודש וחצי קנינו גורת גולדן בת 5 חודשים (גזעית).
הזהירו אותנו מראש בנוגע לגמילה אבל לא העלאתי על דעתי שזה יהיה כל כך נ-ו-ר-א !!!

אנחנו גרים בבית עם מרפסת, בלי גינה, והגורה כל היום בבית. הווטרינארית המליצה שלא להוציא אותה החוצה
לפני גיל שלושה חודשים ולאחר מתן כל החיסונים הראשונים וקליטתם.
ניסינו כל דרך אפשרית לנסות ללמד אותה לעשות את הצרכים על עיתונים, אך לצערי ללא הצלחה.
שמרתי על כל הכללים, ואנחנו מקפידים להאכיל אותה רק בשעות קבועות.
היא עושה פיפי כל עשרים דקות בממוצע וקקי 5 פעמים ביום וכל פעם במקום אחר.

אני ממש מותשת, ואפילו ניסיתי למסור אותה מרוב ייאוש רק שהילדים שלי נקשרו אליה.

אני אשמח לשמוע כל דעה, עצה, התייחסות ...

elin86

New member
דיברת עם מאלף? לקחת שיעור הדגמה?

ביקשת עזרה מקצועית? אין מה להתייאש.. הכל עניין של סבלנות והשקעה.. מה לעשות..
טעות שלא הוצאתם אותה עד גיל 3 חודשים אבל את הזמן אין להחזיר.. תמשיכו להוציא אותה בתדירות גבוהה, תתחמו אותה כשאתם לא משגיחים וצרו קשר עם מאלף טוב שיקל על חייכם.. זו לא סיבה למסור כלב! אם לקחת היית אמורה לחשוב קדימה 10-15 שנים.. עם קושי אפשר להתמודד
תגידי מאיפה את ונמליץ לך על מאלף טוב באיזורך
כמו כן מומלץ לשלול בעיה רפואית.

maysun

New member
ניסינו חלק מהדברים

שוחחתי עם מאלפת כלבים והיא המליצה על אילוץ לעשות צרכים בחוץ לאחר שניתן יהיה להוציאה. אגב המחיר היה נשמע לי קצת יקר מדי,
ואני מקווה שאוכל להימנע מזה.
לגבי ההוצאה החוצה, הווטרינארית היתה חד משמעית לגבי יציאות החוצה לפני גיל שלושה חודשים מחשש להידבקויות (לצערי יש לנו עוד שבועיים) וגם אז הבנתי שזה תהליך ארוך.
בעיה רפואית אין, כי אנחנו במעקב אצל הווטרינארית.

אני חייבת לדעת איך מתמודדים עם זה ... אין לי אפשרות ממשית לתחום אותה בבית כאשר אנחנו נמצאים. כשאנחנו בעבודה אני סוגרת את הדלתות של החדרים והיא נמצאת בסלון ובמטבח.

אולי אתה מכירה טיפים לזרז את תהליך הגמילה עם היציאה החוצה ?

elin86

New member
לא הבנתי בת כמה היא?

כתבת בהודעה 5 חודשים.. חש משמעית תוציאי אותה! וטרינרית לא תמליץ לך על זה כי אם תדבק את תבואי להאשים אותה אבל הכלבה חייבת חשיפה לבחוץ.. כמובן לעשות זאת בצורה זהירה, לא להביא אותה לגינות ופארקים איפה שמסתובבים כלבים אחרים ויש צרכים שלהם, לא להפגיש אותה עם כלבים לא מחוסנים ולא לתת לה להרים דבירם מהרצפה.. הבריאות הנפשית שלה חשובה בידיוק אם לא יותר מהבריאותית.. את לא רוצה כלבה פחדנית או חרדתית.. תוציאי אותה החוצה כבר היום.. טיולים קצרים אפילו.. רק כדי שתלמד מזה הבחוץ שלא תפחד מהכל בהמשך..
שווה לך לקחת מאלף כדי שתוכלו כולכם לחיות בנחת ולהנות ממנה.. לתחום אותה ניתן עי גדר גורים וזה בעצמם הכלי הכי מומלץ להשאיר לה שם מים ואוכל , עיתונים לצרכים, משחק ללעיסה ושטח עליו תוכל לשכב... כלב הוא המון השקעה במיוחד גור ובמיוחד גולדן..
קחי אחריות על הבחירה שעשיתם ותלמדו איך ללמד אותה וגם את עצמכם
כעקרון צריך להוציא כמה שיותר אפילו לגינה של הבניין.. אחרי שינה, אחרי משחק, אחרי אוכל ועוד..כיום היא יכולה להתאפק כ3 שעות בלבד ולכן אין לצפות ממנה יותר מכך..
ללמוד אותה ולראות כשהיא חסרת מנוחה או מחפשת וזה בידיוק הזמן להוציא אותה. את יכולה לעשות עוד פינת שירותים במרפסת למקרה שלא מספיקים לרדת למטה או בלילה.. אם היא מתחילה לעשות הרימי אותה ושימי אותה במקום המיועד לכך, לא לכעוס, לא לדחוף אף לצרכים, זה טבעי וזה יעבור

maysun

New member
זה ממש קשה

צודקת טעיתי, קנינו אותה כשהייתה בת 5 שבועות.
אני אתחיל להוציא אותה החוצה.
אני מקווה שאצליח הפעם ...

תודה רבה !!!

elin86

New member
ד"א לא נהוג להפריד את הגורים מהאם

על גיל 6-8 שבועות ועדיף 8... צריך למלא לה את החסך הזה עכשיו ולחשוף אותה לעולם

mo30257

New member
גזעית עם תעודות של הי"ל?

מגדלים אחראיים(רובם) לא מוסרים את הגורים מהשגר לפני גיל 8 שבועות, כי זה יכול לגרום לבעיות סוציאליות.
אם היא בלי תעודות, אז כנראה קניתם ממגדל פיראטי, שמרביע את הכלבה בשביל כסף, בין אם ידעתם או לא, זה לא משנה כבר.
במקרה הזה אני ממליץ לכם להיפגש את מאלף שידריך אותכם, אנשים יכולים להמליץ לכם על מאלפים מצוינים לפי מקום מגוריך. נכון שזה עולה הרבה כסף, אבל אם תחסוך עכשיו על הכלב בהמשך זה יתנקם בך. במיוחד שהוא הופרד לפני הזמן ואי אפשר לדעת אם זה גרם לו לבעיות או לא.

sivi1964

New member
היי מאיה.

עיניין החיסונים והמלצות חלק מהווטרינרים להימנע מהוצאת הגור החוצה עד לסיומם-הוא נושא בעייתי ביותר.
תהליך החינוך הנכון לצרכים חשוב לא פחות מהמניעה של הדבקות חלילה בוירוס פרוו,כלבלבת,ושאר מחלות גורים קשות.
מובן הרצון של הווט להימנע מלסכן גור ללא חיסונים מלאים,אבל מצד שני{וזה ממש ממש קריטי} חשובה לא פחות על ההתחלה להוציא וללמד לעשות צרכים בחוץ,כי לצערי לא יעזור שהכלב בריא -עם בעליו התיאשו מפיפי קאקי בבית בגלל החינוך המאוחר והלא נכון שהם אחראים עליו,והגור נינטש,נמסר מתגלגל הלאה....

לפי כך-מעבר לנקודה שהיא נקנתה מוקדם מידי{לפני 8 שבועות,לא מנתקים גור מאם}עליכם כרגע להתחיל בהוצאה סדירה ועיקבית החוצה.
הזמן שגור מצליח להתאפק מקביל לגילו בחודשים פחות או יותר..
כרגע ,עם היא בת כחודשיים וחצי יכולה להתאפק נאמר שעתיים-עד 3{מקסימום}
הוציאו אותה כל שעתיים,
הורידו למקום קבוע בשלב הזה,נסו לאתר מקום נקי,ללא גללי צואה של כלבים וחתולים אחרים.
אל תניחו לה להריח או ללקק צואה כזאת!
שבחו אותה,וצ'פרו אותה כשתתחיל לעשות בחוץ,ותראו שבשלבים הראשונים תרצה ותבחר לעשות זאת באותו מקום.
מלבד הלילה או שעות שאין אף אחד בבית עליכם להורידה כל הזמן ברציפות.
בשעות שזה לא ניתן יש לתחמה באזור שיש בו מיטה,מים ומשחקים.דאגו שישאר מקום מופרד ומספיק לעשיית צרכים,ניתן להניח שם עיתונים זה פשוט גם קל יותר לנקות.
מיד שמתעוררת משינה,אחרי אוכל,אחרי מישחק,כשמגלה סימני אישקט...כל אלו זמנים לרוץ איתה למטה.

אל תשאירו אוכל עומד-תנו לה את המנות מחולקות בזמנים קבועים,ושוב-הוציאו אחר כך.
התהליך הזה לוקח כמה חודשים,היא תינוקת עכשיו,וכפי שתינוק לא ניגמל מחיתול בגיל כזה כך גם היא.

אבל במידה ותוציאו החל מהיום באופן נכון ורציף מהר מאד תתחילו לראות שיפור והיחס יישתנה ,למרות שייהיו פיספוסים ולא תצליח מייד להתאפק ולהשאר בבית ללא פיספוסים,זה יילך כאמור וישתפר.
עיקביות היא פה מילת המפתח,והוצאה מרובה ככל האפשר.
בהצלחה,ומוזמנת להמשיך לעדכן.

noadotoo

New member
ותוספת חשובה

חשוב מאוד להוציא אותה החוצה לטיולים, כפי שסיווי אמרה, לא רק בגלל החינוך לצרכים אלא בעיקר לצורך חשיפה לעולם! כלב שגדל בבידוד מהסביבה בגיל הזה מפספס את חלון החשיפה הקריטי, שמתרחש ממש עכשיו - בין גיל 7 ל-12 שבועות בד"כ. כל מה שהגורה תפגוש בזמן הזה ותהיה לה איתו חוויה חיובית, ייתפש בעיניה כחלק נורמלי מהעולם שלה. בין אם זה אנשים שונים, רכבים, רעשים, משטחים ללכת עליהם, דברים לטפס עליהם, מראות שונים (דברים מתנפנפים ברוח, למשל), ריחות שונים, וכו'.
כל מה שהיא לא תפגוש במהלך התקופה הקריטית הזאת (ואם אתם סוגרים אותה בבית זה אומר כל העולם!) - יש סבירות גבוהה שהיא תפחד ממנו בעתיד, ואז זה כבר יהיה הרבה, הרבה יותר קשה להרגיל אותה לדברים "נורמליים" (נסיעה במכונית, טיול ברחוב כשעוברת משאית, קבוצה של ילדים שעושים רעש), שלא לדבר על דברים מפתיעים שתמיד קורים.
אתם חייבים לחשוף אותה לעולם הרחב, ולדאוג שתהיה לה חוויה חיובית ונעימה בכל חשיפה כזאת.

חשוב גם להכיר לה כלבים אחרים - מחוסנים, בריאים ונחמדים (כל הקריטריונים חשובים כאן) - כדי שתלמד כיצד להתנהג עם כלבים, כיצד לתקשר איתם, וכן הלאה.

הדברים האלו חשובים מאוד כדי למנוע בעיות התנהגות עתידיות, כולל פחדים קיצוניים ו/או תוקפנות (שברוב רובם של המקרים נובעת מפחד של הכלב).

איך לעשות את החשיפה נכון:
- לקחת אותה למקומות ללא צואה של כלבים אחרים. שלא תבוא במגע עם זה.
- להפגיש אותה עם כלבים שאתם מכירים, שאוהבים גורים, ושבריאים ומחוסנים. בטוח יש לפחות כלב או שניים של משפחה, שכנים, חברים שאפשר לעשות ביניהם פגישות יזומות. זה אולי מוזר לקבוע פגישה בשביל הכלב אבל זה ממש חשוב! בעיקר בגלל שהיא הופרדה מהשגר ומאמא שלה מוקדם מדי. השבועיים שהיא פספסה הם קריטיים...
- לטייל ברחובות לשים לב גם למה שהיא מכניסה לפה, וגם לסביבה בכלל, שהגורה לא תכנס להלם מעודף גירויים. תתחילו ברחוב שקט, או בחצר הבניין, ותעלו בהדרגה לרחובות יותר ויותר סואנים.
- צאו תמיד עם חטיפים מעולים (חתיכות גבינה צהובה או פסטרמה, למשל) ותנו לה חטיף בכל פעם שהיא פוגשת מישהו או משהו חדש.
- אם אתם בחוץ וניגש אליכם כלב שאתם לא מכירים, הרימו את הגורה ומינעו ממנה לבוא במגע ישיר עם הכלב. כן אפשר לתת להם לרחרח אחד את השני מהאוויר. ברגע שהיא תקבל חיסון שני או שלישי אפשר וחשוב לתת לה להכיר כמה שיותר כלבים (אבל חשוב שהם לא יהיו תוקפנים ושהתקשורת הכלבית שלהם תהיה כמה שיותר נורמלית, כדי שלא יפגעו בגורה או יצרו אצלה פחדים בטעות).

במילים אחרות... יש המוווווווון מה ללמוד על חינוך נכון לגורים! כמה שיעורים עכשיו עם מאלף טוב, יעזרו לכם למנוע מראש המון המון בעיות שאם תצטרכו לפתור אותן אח"כ, הן יקחו הרבה יותר זמן וכסף לפתור. באמת שההשקעה שווה את זה.

(אני מדברת מנסיון של שנים כמנהלת מחלקת הגורים של אחד הסניפים של הארגון הגדול בעולם שמכשיר כלבי שירות לנכים. תפקידי היה להיות אחראית על כ-140 גורים ומשפחות האומנה שלהם בשנה - ולהדריך אותם בדיוק בדברים האלו, ובמניעת ופתרון בעיות התנהגות עד שהם התבגרו והגיעו לגיל שנה וחצי...)

למעלה