אג"ח איתקה

בורסה 2008

Well-known member
אני לא מבין את הנקודה שאתה רוצה להעביר בעניין הגידור. אם אתה מגדר במחיר 60 ועל הכסף, אז ברור שזה יעלה לך כסף(או בצורת פרמיה או בתיחום הרווח מעליה במחיר הנפט). זה בסדר, כי מצד שני זה מגדר לך את הסיכון ומקבע רווחיות. לי, כמחזיק חוב בדלק, אין בעיה שיקבעו עכשיו את המחיר על 54 עד שישלמו לי את כל מה שצריך(או שנתקרב לפארי). נפט ב-54 מייצר לאיתקה תזרים מספיק חזק לדעתי כדי לעמוד התחייבויות כלפיי.
לגבי מחזיקי המניות שרוצים להנות מאפסייד, כרגע הם לא מעניינים אותי.

לגבי קידוחים, שוב, אני יכול לקוות. זה לא נשמע לי כמו מהלך מובטח וזה גם בטח מותנה במחיר שהם חושבים שיוכלו לקבל בהנפקה כזאת.

בורסה 2008

Well-known member
למרות שאגב, המניה מיום ליום קורצת לי יותר ויותר, ואם אחזיק בה, אולי אדבר אחרת. אני מתאפק בינתיים :)

משקיע88

Well-known member
אנחנו אומרים אותו דבר בנושא הגידור. לעניין המניה - זה קשור יותר לשנאת סיכון. ברור שהאגחים מסוכנים פחות מהמניה, שכרגע במודל nav שווה אולי 3000. אבל מצד שני תשואת האגחים חסומה בפארי, והמניה יכולה לטוס לה לעבר העננים. בתשואה אפשרית סביב 50% עד הפארי אני מסתפק באגחים.

בנושא הנפקה של דלק קידוחים -- ראו הודעה רשמית של החברה על טיוטת תשקיף לרישום תאגיד זר בבורסת לונדון.

בורסה 2008

Well-known member
האג"חים אמנם התעוררו קצת לאחרונה, אבל לא מספיק יחסית לשיפור בתנאים, ומניית דלק בכלל לא מגיבה לשיפור.
לקראת דוח סוף שנה אמורות להיות כמה התפתחויות חיוביות(הורדת הערת עסק חי, פעולה הונית באיתקה, רישום דלקד בלונדון, מיחזור חוב באיתקה).
הצלחה בשני סעיפים מתוך ה-4 לדעתי תשחרר את הפקק גם באג"חים אבל אפילו יותר במניה.
כל זאת בהנחה שאין שינוי מהותי לרעה בסביבה.

משקיע88

Well-known member
מסכים. אבל שווי המניה ב NAV נמוך עדיין משמעותית ממחירה. ככל שהאגחים יתקרבו לפארי ההימור המעניין יהיה על המניה. הנטייה שלי היא לממש אגח לא' מעל 85 ואז לשקול כניסה למניה. מחזיק לא' אין כאן שמץ של המלצה לאחרים.

בורסה 2008

Well-known member
ה-NAV שלה מושפע מהפרשה ענקית שנעשתה באיתקה במחירי שפל של הנפט ומחיר דלקד שלדעתי מדוכא בבורסה ולא מייצג.
ההפרשה במחירי נפט כאלה בטוח תבוטל לפחות חלקית ורישום דלקד בלונדון לדעתי יציף ערך.
ברגע שיתגברו על בעיית התזרים בחוב בדלקב, התזרים העצום של איתקה במחירי נפט כאלה ודלקד יתנו לה ערך גבוה בהרבה מעכשיו.

זאת בכל מקרה השקעה הרבה יותר ספקולטיבית מאשר באג"חים, זה בטוח.

לגבי החלפה במחיר אג"ח מסויים, זה המובן מאליו לעשות. הבעיה באסטרטגיה הזאת לפחות לדעתי היא שאתה מסתכן בלפספס מהלך עצום במניה. אני חושב שזה לא מוגזם יהיה לראות 100% בחודשים ספורים ברגע שכמה פעולות מתוכננות יצאו לדרך, ואז כבר מבחינה פסיכולוגית הכניסה הופכת לקשה הרבה יותר.

משקיע88

Well-known member
הטענה שמחיר דלקד מדוכא לא ברורה לי. אם לדעתך הוא נמוך מדי, למה לא תקנה? לדעתי יש גורמים שחוששים מהפרת מתווה הגז (טיפוסים כמו זליכה עושים מזה מסע בחירות) וגם ישראמקו למשל נסחרת בזול. לגבי מחסומים פסיכולוגיים - זה בוודאות לא קיים אצלי. קניתי ב 1000 מניות שמכרתי ב 100 כששיניתי את דעתי לגבי הכדאיות.
פשוט קיימות אפשרויות פחות אופטימיות שכרגע מטות את הכף לטובת האגח. אין שום מניעה שבתנאים מסוימים אחליט להשקיע במניה במחיר 50000. אין גם שום מחויבות להחליף את ההשקעה באגח של דלק קבוצה במניה שלה. אולי אעדיף להשקיע בפריורטק או בטבע?

בורסה 2008

Well-known member
קודם כל, אני בהחלט נחשף לדלקד דרך דלק קבוצה. כבר אמרתי את דעתי על הסיכונים הרגולטוריים. לדעתי הסיכויים להטבה מהמצב הקיים(הגדלת ייצוא, הנפקה בחו"ל), גבוהים מאיזשהו ברבור שחור רגולטורי. אגב, שמת לב שבמכרז האחרון לאג"ח של דלקד כמעט כל הקונים היו זרים? למה זה? יש כאן בארץ איזשהו תמחור חסר של נכסי הגז לדעתי.

לגבי המחסום הפסיכולוגי- אשריך. אני גם מסוגל לעשות את זה ועשיתי בעבר, אך אני מכיר בבעיה הפסיכולוגית שקיימת ויכולה להפריע ומנסה להתגבר עליה מבעוד מועד אם אפשר.

לגבי אם יהיו השקעות טובות יותר, בוודאי אפשרי :)

בורסה 2008

Well-known member
עוד דרך הסתכלות על דלקד- אתה יכול להסביר על מה בדיוק המניה ירדה מ-1000 למתחת ל-400?
בהתחלה חששו מהפרת הסכם של מצרים- לא קרה.
חששו מירידה בביקושים- קרה רק בחציון הראשון ומאז אנחנו רואים שגם בסגרים הביקושים אותו דבר. בדיוק קראתי שדה מרקר פרסמו שצריכת החשמל ב-2020 עלתה ב-0.6%, וזה עם כל הסגרים. אז ירידה בביקושים אנחנו לא נראה וכנראה גם להפך.
חששו מאי יכולת למחזר חוב- מוחזר.

אז איזה חדשה השנה הזאת הביאה שמצדיקה 60% חיתוך בשווי?

משקיע88

Well-known member
לגבי האגח של דלק לוויתן לדעתי אין כמעט שוק מקומי לאגח דולריות, והמוסדיים יודעים שהם צריכים להפוך את ההשקעה לשקלית ובכך היא פחות אטרקטיבית עבורם. לראיה - המסחר באגח אלה לא נפתח עד היום ברצף מוסדיים. זה לא קשור לדעתי לתחום הגז. התמונה דומה באגח הדולריות של חברת החשמל. לגבי המחסום הפסיכולוגי, ההתגברות עליו הייתה הדרגתית, ואני מבין היטב את ההרגשה.

משקיע88

Well-known member
ההתנהגות של דלקד איננה שונה מהותית מזו של ישראמקו. כנראה שהשוק מהוון הכנסות עתידיות באופן שמרני יותר בכל תחום הגז. לא אתפלא אם יש כאן השפעה של התפתחות האנרגיה הירוקה, אבל זה לא קשור בהכרח בקבוצת דלק. אם צריכת החשמל עולה, אבל החלק ממנו שמופק מדלקים פוסיליים יורד - זה חייב להיכנס לשיקולי ההשקעה.

בורסה 2008

Well-known member
ההתנהגות של דלקד איננה שונה מהותית מזו של ישראמקו. כנראה שהשוק מהוון הכנסות עתידיות באופן שמרני יותר בכל תחום הגז. לא אתפלא אם יש כאן השפעה של התפתחות האנרגיה הירוקה, אבל זה לא קשור בהכרח בקבוצת דלק. אם צריכת החשמל עולה, אבל החלק ממנו שמופק מדלקים פוסיליים יורד - זה חייב להיכנס לשיקולי ההשקעה.
האמת היא שגם צריכת החשמל עולה וגם צריכת הגז באחוזים עולה בשל הנסיון להיפטר משימוש בפחם, כך שהטענה הזו לא תופסת.
חברת החשמל עדיין משתמשת במעל ל-40% מהייצור שלה בפחם.

ואני בהחלט טוען שכל לוויתן מתומחר בחסר. יכול להיות שיש חשש מחוסר יכולת לסגור חוזים. לפני כמה ימים כשהייתה ידיעה על זה שהורידו מחירים כדי לסגור חוזים, השוק קיבל את זה בחיוב, מה שיכול להצביע על כך שזה חלק מהחשש. ברגע ששברון נכנסו לכאן, לדעתי החשש מזה היה צריך לפחות משמעותית. חוץ מזה, ההכנסות של דלקד אמורות להיות יציבות עם חוזים לטווח ארוך, ולכן לא ברור לי למה להיות כל כך מחמיר בשיעור ההיוון, אבל זה נראה בעתיד.

משקיע88

Well-known member
יש כידוע הליך תביעה ייצוגית על התנהגות מונופוליסטית בקביעת מחיר הגז לחברת החשמל. לא ברור לאן זה יוביל. אם נחזור לדלק, כאן יש אלמנט חשוב של עמידה בהתניות ובלוחות זמנים. ההליכה על הסף מבחינת המינוף אילצה את תשובה לנקוט בצעדי חירום, לדעתי בוצעו בשניה האחרונה. אם המזל ימשיך לשחק לו מבחינת מחירי הנפט - דיינו.

בורסה 2008

Well-known member
בהמשך לזה שאמרתי שהשוק מראה שהוא חושש מהיכולת של דלקד לסגור חוזים, הנה ידיעה שאמורה להוסיף וודאות לנושא:

בורסה 2008

Well-known member
כל הכבוד להנהלה(בעזרת מחזיקי האג"ח). זה בערך חצי שנה שכמעט כל הידיעות חיוביות. פעולות מהירות של מימוש במטרה סופית לדעתי להישאר עם דלקד ואיתקה שהם הנכסים המשמעותיים.

בורסה 2008

Well-known member
האג"ח של איתקה לא מפסיק לעלות:

מסמל את סוף המשבר של איתקה. אני יכול לשער שבסביבה בה הקורונה עדיין נמצאת וגורמת לאי וודאות, אפשר ואיתקה מנצלת גם את השערים הנוכחיים לגידור כלשהו, ואיתקה בשערים הנוכחיים זאת פרת מזומנים שתחלק הרבה יותר מהתזרים החזוי(50M$) בשנה הקרובה. כל יום שהמחירים מתייצבים באיזור הזה גם מגדיל את הסיכוי לפעולה הונית מוצלחת כלשהי.

למעלה