אבל מי שמע ומי רצה לשמוע?!

איילה50

New member
אבל מי שמע ומי רצה לשמוע?! ../images/Emo22.gif

"כי הכל רואים איך חברה גדולה כמדינת רוסיה בת מאות מליונים, שלרשותה עומד ומשמש שטח אדמה העולה על מדת אירופה כולה, עם רכוש של חמרים גלמיים שכמעט אין דוגמתו בעולם כולו, אשר המה כבר הסכימו לחיות חיי חברה שתופית וביטלו למעשה כל קנין פרטי, וכל אחד אין לו דאגה אחרת זולת טובת החברה, שלכאורה כבר רכשו להם כל המדה הטובה של "השפעה לזולתו" במשמעותה המלאה, ככל מה שיעלה השכל האנושי.
ועם כל זה, צא ולמד מה עלתה להם, ובמקום שהיה להם להתרומם ולהתקדם על המדינות הבורגניות, ירדו מטה מטה הולך ויורד, עד שלא בלבד שאינם מוכשרים להיטיב את חיי העובדים ביותר מעט מן פועלי הארצות הבורגניות, הנה אין לאל ידם אפילו להבטיח להם את לחם חוקם ולכסות את מערומיהם. "
כבר בשנות הארבעים, כאשר העולם הסוציאליסטי ראה בסטאלין גואל ומושיע - "שמש העמים" - ישב לו יהודי חרדי בירושלים וכתב דברים אלו. הרב יהודה אשלג, סוציאליסט חד אבחנה הבהיר כי הקומוניזם ייכשל כישלון חרוץ, ותורתו של קארל מארכס לא תוכל לעמוד במבחן המציאות. בעל הסולם מבהיר כיצד כן ניתן לבנות חברה סוציאליסטית צודקת אשר תחיה עפ"י עקרונות עזרה הדדית ואהבת הזולת. בפגישותיו עם בן גוריון הוא חזר והדגיש: "כדי להצליח במשימתנו המשותפת ולבנות כאן חברה מאושרת", אמר, "אנו צריכים לעורר בתוכנו את ניצוץ האהבה לזולת, אחרת, במוקדם או במאוחר, לא יהיה לנו יסוד משותף". אבל מי שמע ומי רצה לשמוע?!
 
למעלה