שתי שאלות...

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
בוקר אור.
א. האם יתכן שראש וועד הבית יהיה דייר שגר בכלל בבניין אחר, וחלק מדמי הוועד שהוא גובה מגולמים כשכר עבורו?
ב. בבניין משותף קיים צינור מים (ראשי) שטופל ותוקן פעמים רבות. מצב הצינור בכי רע. הוא מלא בטלאים אבל יש בו גם נזקי חלודה שמאיימים להתבקע ממש בזמן הקרוב.
כעת החלה שם נזילה חדשה, ומי שמנהל את העניינים באותו בניין מתכוון להביא שוב "חאפר", שיבצע מן הסתם עוד תיקון זול באותו צינור.
האם קיימת דרך לסיים את העניין בתיקון ראוי (שכמובן יעלה יותר, אבל ייתן פתרון טוב וארוך טווח? והלוא אם מצב הצינור כל כך גרוע, ברור שגם המצב בתוכו רע: יכולת הולכת המים בתוכו לבטח נפגעה קשות, וכמות החלודה שהוא מוסיף למים גם היא מן הסתם הפכה לעובדה קיימת. אז עוד כמה פעמים אפשר לכפות על הדיירים טיפול של הדבקת עוד פלסטרים על צינור מת?
לתשובה הולמת אודה.
חג שמח!

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
בוקר אור.
א. האם יתכן שראש וועד הבית יהיה דייר שגר בכלל בבניין אחר, וחלק מדמי הוועד שהוא גובה מגולמים כשכר עבורו?
ב. בבניין משותף קיים צינור מים (ראשי) שטופל ותוקן פעמים רבות. מצב הצינור בכי רע. הוא מלא בטלאים אבל יש בו גם נזקי חלודה שמאיימים להתבקע ממש בזמן הקרוב.
כעת החלה שם נזילה חדשה, ומי שמנהל את העניינים באותו בניין מתכוון להביא שוב "חאפר", שיבצע מן הסתם עוד תיקון זול באותו צינור.
האם קיימת דרך לסיים את העניין בתיקון ראוי (שכמובן יעלה יותר, אבל ייתן פתרון טוב וארוך טווח? והלוא אם מצב הצינור כל כך גרוע, ברור שגם המצב בתוכו רע: יכולת הולכת המים בתוכו לבטח נפגעה קשות, וכמות החלודה שהוא מוסיף למים גם היא מן הסתם הפכה לעובדה קיימת. אז עוד כמה פעמים אפשר לכפות על הדיירים טיפול של הדבקת עוד פלסטרים על צינור מת?
לתשובה הולמת אודה.
חג שמח!
וברצוני להוסיף עוד מספר מלים...
לאחרונה גיליתי שסביב הצינור הראשי, ממש בחיבור לייד שעון המים הראשי, קיימת שלולית "חדשה". משמעות הדבר היא, שקיימת נזילה חדשה גם בצינור הראשי, לפני האזור שהוא מתפצל. נזק נוסף שייגרם כנראה די מהר, יגרום לאובדן מים רבים, ומחיר המים הללו יתחלק בין כלל דיירי הבית.
פגשתי את ראש הוועד (כן. ההוא שגר בבניין הסמוך), והראיתי לו את כל הפגמים (לא כולל בחינה מקיפה של הצינור שקבור באדמה, וגם מצבו מן הסתם בכי רע).
האיש הסביר לי, שאין בידו כעת שום תקציב "עודף" לטיפול מקיף בצנרת, ולכן יהיה עליו לכנס את כל הדיירים למפגש דחוף. אבל איכשהו, התרשמתי, שזה ממש לא אכפת לו, ואולי הוא אפילו מייחל לכך שהצינור יקרוס לפני שהוא יעלה זאת על הפרק. או אז, הוא יוכל להכניס בעל מקצוע 'בכל מחיר', ואז הוא "ייאלץ" לגבות את הסכום מהדיירים, שכן מדובר פה במצב חירום. אז לא די בכך שכל הדיירים ישלמו לשווא עבור מים שיאבדו, הם גם ישלמו מחיר עתק עבור תיקון, שהחשדות שלי מביאים אותי לכלל מחשבה, שאיש הוועד יגזור לעצמו קופון נאה מעסקה שהוא כבר יעשה עם קבלן התיקונים. דעתכם?

ladybug4NLP

Active member
מדוע ראש הועד גר בבניין הסמוך?
מדוע אין לכם ועד משלכם?
האם שעון המים המשתף משותף גם לבניין הסמוך?
אם כן:
כדאי לעשות אסיפת דיירים ולהגיע להחלטה של בחירת ועד חדש
או בחירת 2-3 אנשים שיטפלו בהפרדת שעון המים וכן איסוף כספים כדי לעשות תיקון ראוי שאכן
בהתחלה עולה הרבה יותר כסף אבל בהחלט כדאי כי אחרת כל חודש יש תיקון כזה או אחר

יש לנו דירה בבניין שכזה, בעלי עכשיו ראש הועד ואכן אחרי שני של תיקונים טלאי על טלאי
עשו תיקון גדול יותר. הבעיה היא לתת לדיירים להבין שזה לטובתם ולאסוף את הכסף ואח"כ גם להזמין מישהו
שאכן יעשה עבודה ראויה

בגלל שבעיר שלנו בתים רבים הם ממש ישנים, גם אם עושים תיקון גדול הרי שאי אפשר להחליף את כל צנרת הבניין
ומידי פעם צצות בעיות אלא שאלה קטנות הרבה יותר.
גם דיירים תורמים לבלגן על ידי שזורקים מגבונים ולפעמים אפילו טיטולים וכד' ובכך סותמים
את המעברים הרעועים ממילא.

עוד נקודה מנסיון: פעם הצינורות היו מנחושת שהעניקו הארקה לבניין.
היום הצינורות עשויים מפלסטיק ולכן כדאי לבדוק כבר עכשיו (בגלל התיקונים הרבים) אם יש הארקה לביניין
שהיעדרו מסכן חיים

בהצלחה
נ.ב. שי"ל לא יעשו כלום, גם אין להם סמכות
אם שעון המים שלכם הוא רק של הבניין אפשר לבקש שהעיריה תתקין שעון חדש-
כמו כן כדאי מאד להתקין משהו שנקרא חסם חוזר (לא יודעת אם זה השם המדוייק) שמונע מהמים לחזור
לצינורות ועל ידי זה אתם משלמים לחברת המים שוב ושוב.
אצלנו בדירה יש גם חסם כזה ומומלץ להתקין בכל דירה ודירה. חוסך הרבה מים והרבה כסף
מנסיון

דיברגנט חדש

Well-known member
זכותו
מדוע אין לכם ועד משלכם?
כי זה תפקיד שלרוב, אין לו מתנדבים.
סביר להניח שלא.
אם כן:
אפשר לעשות את זה גם כאשר השעון הוא לא משותף גם לבניין הסמוך.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
מדוע אין לכם ועד משלכם?
כנראה שאף דייר לא רצה לקחת על עצמו את ה"תענוג" וזה המחיר. אדם מבחוץ, עובד ב"שכר" ועושה ככל העולה על רוחו.
אם כן:
כנראה שהתרגלו לרעיון ויהיה קשה מאד לשנות זאת. מאידך, המקורב אלי הוא דייר חדש וצעיר, והוא ממש לא רוצה להקים מהומות כ"טירון" בבניין.
או בחירת 2-3 אנשים שיטפלו בהפרדת שעון המים וכן איסוף כספים כדי לעשות תיקון ראוי שאכן
בהתחלה עולה הרבה יותר כסף אבל בהחלט כדאי כי אחרת כל חודש יש תיקון כזה או אחר
בבניין משותף, הנוהג הישן של הרשויות וכעת של תאגידי המים, הוא להתקין שעון ליד הכניסה לחצר. משם, יוצא צינור, שמגיע ל"חנוכיות" שמסעפות את המים לדירות. לכל דירה יש כמובן שעון, אבל השעון שבכניסה מודד את כלל המים שזורמים מהיציאה של השעון ועד לדירות. כל דייר מקבל את החשבון של עצמו, ותאגיד המים מפחית את כלל קריאות השעונים מקריאת השעון הראשי. ההפרש (השקיית הגינה המשותפת או אובדן של מים לאורך הצינור הרקוב), מתחלק בין כלל הדיירים בצורה שווה.
אבל אם הצינור מתבקע בתוך האדמה ומזרים לקרקע עשרות מטרים מעוקבים של מים, הרי שהחשבון לכל דייר קופץ לשמיים.

נכון למצב כעת, יש להחליף את כל הצינור שקבור בקרקע, ואת הצנרת שמחלקת את המים לסעפות. תיקון לא זול ולא פשוט. השאלה היא, האם כדאי להישאר עם צנרת ברזל, או לעבור לפלסטיק? לדעתי, פלסטיק עדיף.
יש לנו דירה בבניין שכזה, בעלי עכשיו ראש הועד ואכן אחרי שני של תיקונים טלאי על טלאי
עשו תיקון גדול יותר. הבעיה היא לתת לדיירים להבין שזה לטובתם ולאסוף את הכסף ואח"כ גם להזמין מישהו
שאכן יעשה עבודה ראויה
עד כה נעשו בצינורות החשופים כמה וכמה תיקונים של טלאים. הצינור עדיין דולף (קלות), וסביר שכמות החלודה שממלאת את תוכו עצומה היא ורבה. אם לא יוחלפו כל הצינורות, רגע 'האסון' יגיע ממש בקרוב.
בגלל שבעיר שלנו בתים רבים הם ממש ישנים, גם אם עושים תיקון גדול הרי שאי אפשר להחליף את כל צנרת הבניין
ומידי פעם צצות בעיות אלא שאלה קטנות הרבה יותר.
גם דיירים תורמים לבלגן על ידי שזורקים מגבונים ולפעמים אפילו טיטולים וכד' ובכך סותמים
את המעברים הרעועים ממילא.
א. הבניין ישן. אני מעריך שנבנה בתחילת שנות ה-70.
ב. כל הדיירים החליפו כבר את הצנרת הביתית שלהם, וכולם החליפו לפלסטיק. כל הצינורות עוברים על הקירות החיצוניים (דבר שמקשט מאד את המבנה), אבל כולם חיים עם זה באושר.
ג. ככל שהתרשמתי, רוב הדיירים גם יצרו התחברויות פרטיות לצינור הביוב הכללי, ככה שרמות הסתימות בשל מגבונים וכאלה התמעטה (אך לא נגמרה). אבל כרגע איני מדבר על הביוב...
עוד נקודה מנסיון: פעם הצינורות היו מנחושת שהעניקו הארקה לבניין.
היום הצינורות עשויים מפלסטיק ולכן כדאי לבדוק כבר עכשיו (בגלל התיקונים הרבים) אם יש הארקה לביניין
שהיעדרו מסכן חיים
אף פעם לא עשו צנרת מים מנחושת. עשו מברזל מגולוון אבל נכון. הברזל שהוטמן בקרקע והמגשרים סביב שעוני המים אכן העניקו הארקה לבניין. באותה תקופה עדיין לא חל החוק להתקנת הארקת יסודות ורק צנרת המים היא זו שנתנה את ההגנה בנושא ההארקות.
בהצלחה
נ.ב. שי"ל לא יעשו כלום, גם אין להם סמכות
אם שעון המים שלכם הוא רק של הבניין אפשר לבקש שהעיריה תתקין שעון חדש-
כמו כן כדאי מאד להתקין משהו שנקרא חסם חוזר (לא יודעת אם זה השם המדוייק) שמונע מהמים לחזור
לצינורות ועל ידי זה אתם משלמים לחברת המים שוב ושוב.
אצלנו בדירה יש גם חסם כזה ומומלץ להתקין בכל דירה ודירה. חוסך הרבה מים והרבה כסף
מנסיון
א. נסיתי לפנות לאגודה לתרבות הכיעור. הם השיבו לי, שהבניין בכתובת שמסרתי אינו רשום אצלם ולכן הם לא נותנים שום ייעוץ "בהתנדבות"
ב. שעון המים הראשי (וגם הפרטיים לכל דירה) הם של התאגיד, אבל אין בעיה עם השעונים. יש בעיה עם הצנרת כאמור. החלפת השעון(ים) כרוכה בהגשת שאילתא לבדיקת השעון, ואם השעון יימצא תקין (מה שסביר מאד להניח), התאגיד דורש תשלום עבור הבדיקה והטרחה. אז התהליך הזה פשוט לא כדאי.
ג. את מדברת על שסתום אלחוזר. אביזר חובה, ובאזור מגוריי, התאגיד התקין אלחוזר בטור לכל שעון מים. באזור שתיארתי, אין אלחוזרים, אבל בדירה הרלוונטית התקנתי כזה. האלחוזר מסייע למניעת מצב, בו השעון מודד לריק מים 'שטיילו' מהצינור הביתי לצינור הראשי ולאחר מכן שבו לצינור הביתי. בחלק מהמקרים, האלחוזר חוסך הרבה מים ובמקרים אחרים הוא "סתם". אבל קשה לדעת מראש ועל כן, עדיף שיהיה.

בכל מקרה, תודה על הרצון הטוב, אבל איכשהו, לא נראה לי שקידמת אותי בתשובה שלך. אני בכל מקרה עניתי לך כאן בפירוט את תשובותיי, בהתאם למענה שלך.

ladybug4NLP

Active member
כל התשובות שכתבתי מבוססות על נסיון של מעל 40 שנות מגורים+יו"ר ועד בית בבנין ישן משנות ה-60 (הבעל כמובן).
הטעות היחידה היא שאכן הצנורות של פעם לא היו מנחושת אלא מברזל.
בעלי שהוא הידען בעניין אומר שאם אין הארקה בצנורות פלסטיק בחוץ בדרך כלל אין הארקה בבית אלא אם תוציא צנור החוצה ותחבר אותו לצנרת ממתכת שעוברת באדמה. אם אתה עשית באופן פרטי אז אתה "בטוח" אבל מי שלא, יכול להתחשמל בקלות

אין דבר כזה שמישהו שלא שייך לבניין "התנדב". ועד בית הוא נבחר על ידי דיירים.
גם אם יש הסכמה בשתיקה של דיירים הרי שאם האיש אינו בעל דירה הוא לא יכול על דעת עצמו למנות את עצמו או אפילו בהסכמת הדיירים באופן חוקי
ובטח לא בשכר כלשהו גלוי או סמוי.
היחידים מחוץ לבניין שיכולים לעסוק בענייני ועד הבית הם חברת ניהול וחברה כזו מחוייבת שיהיה לה רשיון שכזה. (עד לא מזמן זה היה פרוץ)

זו מחירה של העצלות שאנשים נותנים אישור לבן אדם זר לכאורה לעשות ככל העולה על רוחו.
חייבים בבניין להיות לפחות 2 חברים בועד שנבחר.
אין ועד כזה, זכותך לא לשלם וזאת עד שייבחר ועד.
בתחושה שלי כנראה קל יותר להתלונן על הנייר מאשר לעשות מעשה
בהצלחה

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
כל התשובות שכתבתי מבוססות על נסיון של מעל 40 שנות מגורים+יו"ר ועד בית בבנין ישן משנות ה-60 (הבעל כמובן).
את רוב התשובות שלך לא שללתי כמובן וכפי שראית, גם הודיתי לך על הרצון להשיב.
הטעות היחידה היא שאכן הצנורות של פעם לא היו מנחושת אלא מברזל.
נכון
בעלי שהוא הידען בעניין אומר שאם אין הארקה בצנורות פלסטיק בחוץ בדרך כלל אין הארקה בבית אלא אם תוציא צנור החוצה ותחבר אותו לצנרת ממתכת שעוברת באדמה. אם אתה עשית באופן פרטי אז אתה "בטוח" אבל מי שלא, יכול להתחשמל בקלות
התקנת כבל הארקה במקביל לצינור הפלסטיק היא חובה, אבל לא כל שרברב שמתקין צינור פלסטי כתחליף לצינור ברזל ישן, מקפיד להוסיף גם כבל הארקה. ברור שאי התקנת הארקה תקינה, גורמת לסיכון חיי אדם... אבל מי סופר... החובה היא להתקין לצד ה"חנוכיה" פס צבירה מנחושת, שאליו יש לחבר את כל כבלי ההארקה שמגיעים מהדירות השונות, ומשם להמשיך עם כבל נחושת גלוי ובעל שטח חתך מתאים, שמוטמן באדמה במקביל לצינור הפלסטיק החדש, עד מעבר לשעון המים הראשי. מי שלא עושה כן, הוא פושע שמסכן חיים של משפחות שלמות.
אבל... למרות הכל, כיום מתקינים (כמעט) בכל דירה מכשיר נגד התחשמלות. מכשיר כזה אינו נותן הגנה בכל מקרה, אבל בשעת חירום, הוא עדיף על "כלום".
בכל מקרה, בעלך בהחלט צודק.
אין דבר כזה שמישהו שלא שייך לבניין "התנדב". ועד בית הוא נבחר על ידי דיירים.
גם אם יש הסכמה בשתיקה של דיירים הרי שאם האיש אינו בעל דירה הוא לא יכול על דעת עצמו למנות את עצמו או אפילו בהסכמת הדיירים באופן חוקי
ובטח לא בשכר כלשהו גלוי או סמוי.
היחידים מחוץ לבניין שיכולים לעסוק בענייני ועד הבית הם חברת ניהול וחברה כזו מחוייבת שיהיה לה רשיון שכזה. (עד לא מזמן זה היה פרוץ)
אז הנה... עובדה שיש מי שמנהל את ענייני הוועד כשהוא גר בבניין סמוך והוא גם פועל בשכר...
ועובדה שניה? נראה שכל הדיירים מאפשרים זאת.
ועובדה שלישית? נראה שהאדם החדש שמתגורר בבניין, אינו רוצה להפוך עולמות ולהילחם בתופעה. הוא לא רוצה להצטייר כטראבל מייקר החל מיומו הראשון כדייר שם, ובמידה מסוימת אני יכול להבין לליבו... לא כל אחד שש להיות דון קישוט...
אז... בינתיים הנושא יישאר פרוץ, כאשר האגודה לתרבות הדיור מנערת את חוצנה מלעסוק בנושא, כי הבניין לא משלם שם דמי חבר...
מה שברור זה, שאילו חברת ניהול הייתה עומדת מאחורי העניין, הנושא היה מטופל כראוי זה מכבר. רק חאפר ש(אולי) מחפש גם טובת הנאה מקבלן מבצע, יכול להרשות לעצמו להתעלם מנזקים שכאלה, תוך שהוא אולי מחכה, עד שיקרה פיצוץ וייווצר מצב חירום, שבו הוא "יהיה חייב" לשלם כל מחיר כדי לפתור את הבעיה לאלתר, ואז הוא גם יוכל לבצע עסקה אפרורית עם הקבלן מאחורי גב הדיירים. כי למה לא בעצם???
זו מחירה של העצלות שאנשים נותנים אישור לבן אדם זר לכאורה לעשות ככל העולה על רוחו.
אשמח לראות בכתובים, שזו לשון החוק. כל עוד העניינים מתגלגלים כך לאורך שנים, מבלי שאיש מעז לפצות פה, לא אוכל להמריד דייר כלשהו נגד ה"מערכת", כל עוד אין בידי אסמכתא שתאשר לי לפעול כך. אשמח אם תסייעי בידי לאתר מידע בנדון.
בתחושה שלי כנראה קל יותר להתלונן על הנייר מאשר לעשות מעשה
בהצלחה
צודקת! ושוב, תודה.
ואגב. . .
שוחחתי עם ראש הוועד והבהרתי לו, שאני מסוגל ואף מוכן לבצע את העבודה המלאה כנדרש, כולל התקנת הארקה ראויה, וכולל הנחת צנרת מ-א ועד ת. הוא מצידו הסביר לי, שכעת אין בידו תקציב שיכסה את הפעולה הדרושה, והוא צריך לקיים ישיבת וועד דחופה. במקביל, הוא רצה לקבל ממני הצעת מחיר מלאה, דבר שקצת קשה לי להכין כעת - כאשר עדיין לא ממש נכנסתי לעובי הקורה ועדיין לא ברור לי מה יהיה בדיוק היקף העבודה...
אבל מאידך גיסא, לא נראה לי שהוא ממש ממהר לארגן ישיבה שכזו, על אף העובדה, שהסברתי לו, שבמידה שיהיה פיצוץ רציני בצינור הראשי, הדיירים ייאלצו לשלם את מחיר המים שיאבדו, מחיר שעלול לעלות אולי כמחצית ממחיר התיקון, וזהו תשלום הכי מיותר שאפשר לדמיין.
עזר? לא!

דיברגנט חדש

Well-known member
התקנת כבל הארקה במקביל לצינור הפלסטיק היא חובה, אבל לא כל שרברב שמתקין צינור פלסטי כתחליף לצינור ברזל ישן, מקפיד להוסיף גם כבל הארקה.
זה לא מתפקידו של השרברב והוא יהיה חסר אחריות אם ייעשה זאת. מי שצריך לעשות את זה הוא חשמלי מוסמך!
אשמח לראות בכתובים, שזו לשון החוק. כל עוד העניינים מתגלגלים כך לאורך שנים, מבלי שאיש מעז לפצות פה, לא אוכל להמריד דייר כלשהו נגד ה"מערכת", כל עוד אין בידי אסמכתא שתאשר לי לפעול כך. אשמח אם תסייעי בידי לאתר מידע בנדון.
לא חושב שיש את זה בכתובים, כי זה בגדר |המלצה| בלבד.
אבל מאידך גיסא, לא נראה לי שהוא ממש ממהר לארגן ישיבה שכזו, על אף העובדה, שהסברתי לו, שבמידה שיהיה פיצוץ רציני בצינור הראשי, הדיירים ייאלצו לשלם את מחיר המים שיאבדו, מחיר שעלול לעלות אולי כמחצית ממחיר התיקון, וזהו תשלום הכי מיותר שאפשר לדמיין.
לא נכון, אם יש פיצוץ בצנרת, מודיעים לעירייה והיא לא מחייבת על המים שיאבדו.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
זה לא מתפקידו של השרברב והוא יהיה חסר אחריות אם ייעשה זאת. מי שצריך לעשות את זה הוא חשמלי מוסמך!
הגיוני. אבל מישהו חייב לדאוג שהדבר הזה יקרה, ולכן, או שצריך שיהיה "מנהל עבודה" או שהשרברב עצמו אמור לדאוג ולהביא את החשמלאי המוסמך על הדרך, כאשר הוא משנה את החומרים שמהם מיוצר הצינור (ומי תקע לך, שהשרברב הוא איש מקצוע מוסמך ולא איזה חאפר, ו/או שהמזמין מטעם הוועד מודע לסכנות ולחוקים?

ואגב, במו עיניי ראיתי שרברב אחד, שניתק את שעון המים, כאשר בין חלקי הצנרת משני צידי השעון לא היה מגשר הארקה... כאשר נוצר הניתוק בין חלקי הצנרת, (כאשר כל חלק נאחז ביד אחרת ושתי ידיו היו כמובן רטובות), הוא כמעט ונהרג ממכת החשמל שחטף. רק תושייה רבה מצידו, גרמה לו לחזור ולחבר שוב את 2 חלקי הצנרת בחזרה, ואז, רצתי לדירה וניתקתי את אספקת החשמל שם.
לא חושב שיש את זה בכתובים, כי זה בגדר |המלצה| בלבד.
אולי אין את זה בכתובים, אבל עובדה היא, שבחוקי החשמל נדרש מפסק מנתק ליד החיבור החשמלי לדוד השמש או למאייד המזגן, שנמצאים הרחק מלוח החשמל, שאינו מצוי בקו הראייה של השרברב או טכנאי המזגנים. והלוא די בהפעלה אקראית של הדוד (אפילו בגלל טיימר) או המזגן (אולי בגלל ילד שהרים את המאמט ולחץ באקראי על השלט), והפועל יעבור לעולם שאין בו דודים או מזגנים...

והלוא באותה מידה, נדרש להתקין מגשר בין 2 צידי שעון המים, רק שאין הנחייה ברורה, ששרברב שמתעסק בהחלפת חלקי צנרת, לא יבצע קודם לכן מגשר הגנה בין 2 צידי הצינור שהוא עומד לנתקם זה מזה. קל וחומר, חאפר בכלל לא מודע א. לסכנה שמחכה לו בפינה. ב. לצורך להביא איש מקצוע נוסף, שיבצע התקנה חוקית וקבועה שכזו.
לא נכון, אם יש פיצוץ בצנרת, מודיעים לעירייה והיא לא מחייבת על המים שיאבדו.
פחחחח....
א. מזה שנים זה כבר לא בידי העירייה אלא בידי תאגידי המים המקומיים.
ב. הם בהחלט יחייבו על המים שאבדו, אבל הם יתנו הנחה בגובה התעריף בעבור החריגה בצריכה. עוד לא שמעתי שגורם רשמי כלשהו וויתר על החיוב בעבור המים שאבדו, אלא אם זה היה לפני חיבור הקו הראשי לשעון (אלא שאז, אין להם גם דרך למדוד את האובדן).

נערך לאחרונה ב:

דיברגנט חדש

Well-known member
אולי אין את זה בכתובים, אבל עובדה היא, שבחוקי החשמל נדרש מפסק מנתק ליד החיבור החשמלי לדוד השמש או למאייד המזגן, שנמצאים הרחק מלוח החשמל, שאינו מצוי בקו הראייה של השרברב או טכנאי המזגנים. והלוא די בהפעלה אקראית של הדוד (אפילו בגלל טיימר) או המזגן (אולי בגלל ילד שהרים את המאמט ולחץ באקראי על השלט), והפועל יעבור לעולם שאין בו דודים או מזגנים...

והלוא באותה מידה, נדרש להתקין מגשר בין 2 צידי שעון המים, רק שאין הנחייה ברורה, ששרברב שמתעסק בהחלפת חלקי צנרת, לא יבצע קודם לכן מגשר הגנה בין 2 צידי הצינור שהוא עומד לנתקם זה מזה. קל וחומר, חאפר בכלל לא מודע א. לסכנה שמחכה לו בפינה. ב. לצורך להביא איש מקצוע נוסף, שיבצע התקנה חוקית וקבועה שכזו.
כנראה שלא הבנתי את שאלתך, כי חשבתי שאתה רוצה לראות בכתובים שצריכים 2 אנשי וועד.
פחחחח....
א. מזה שנים זה כבר לא בידי העירייה אלא בידי תאגידי המים המקומיים.
ב. הם בהחלט יחייבו על המים שאבדו, אבל הם יתנו הנחה בגובה התעריף בעבור החריגה בצריכה. עוד לא שמעתי שגורם רשמי כלשהו וויתר על החיוב בעבור המים שאבדו, אלא אם זה היה לפני חיבור הקו הראשי לשעון (אלא שאז, אין להם גם דרך למדוד את האובדן).
כן, התכוונתי לתאגיד המקומי.
לשמחתי, לא נתקלתי בחריגה אצלנו בבניין, אך אני זוכר שהם שלחו באחת מחשבונות המים, שאם יש חריגה כתוצאה מפיצוץ צינור, להודיע להם בצרוף קבלה על התיקון והם יבטלו את החיוב של המים.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
כנראה שלא הבנתי את שאלתך, כי חשבתי שאתה רוצה לראות בכתובים שצריכים 2 אנשי וועד.
כן, גם את זה אני רוצה לראות בכתובים, כי לא די בכך שהוועד מנוהל ע"י אדם שלא גר בבניין, אלא לפי מה שהבנתי, הוא גם הנציג היחיד.

כן, התכוונתי לתאגיד המקומי.
לשמחתי, לא נתקלתי בחריגה אצלנו בבניין, אך אני זוכר שהם שלחו באחת מחשבונות המים, שאם יש חריגה כתוצאה מפיצוץ צינור, להודיע להם בצרוף קבלה על התיקון והם יבטלו את החיוב של המים.
הם לא מבטלים את החיוב. הם מצמצמים את התשלום עבור תעריף עודף צריכה מוגדל.

דיברגנט חדש

Well-known member
אין דבר כזה שמישהו שלא שייך לבניין "התנדב".
הוא לא צריך לגור בבניין בכדי להיות וועד, מספיק שהוא בעל דירה בבניין.
לא חייבים, אך מאוד רצוי, במיוחד בשביל חשבונות, שיהיו 2 בעלי זכות חתימה ושיצטרכו את שניהם בשביל להוציא סכומים גדולים.
אין לו זכות לא לשלם, אחד לא קשור בשני. הדבר היחיד שהוא יכול זה לתבוע אותם.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
הוא לא צריך לגור בבניין בכדי להיות וועד, מספיק שהוא בעל דירה בבניין.
כן. זה ברור. במקרה כזה, אין עוררין על כך. רק שאיני בטוח שזה נכון במקרה שלו. כי אילו זה היה נכון, די סביר שהוא לא היה גוזר לעצמו קופון...
לא חייבים, אך מאוד רצוי, במיוחד בשביל חשבונות, שיהיו 2 בעלי זכות חתימה ושיצטרכו את שניהם בשביל להוציא סכומים גדולים.
אני מניח, שאם אדם "מבחוץ" מנהל את הכל, הרי שלא נמצא אף אדם מדיירי הבניין, שרצה (או הסכים) לקבל את אותו תפקיד לעצמו, ככה שבמקרה דנן, אין מצב ל-2.
אין לו זכות לא לשלם, אחד לא קשור בשני. הדבר היחיד שהוא יכול זה לתבוע אותם.
נשמע הגיוני.

ladybug4NLP

Active member
אז תארגן אתה ישיבה
את החוקים של ועד הבית יש באינטרנט
בהצלחה

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אז תארגן אתה ישיבה
את החוקים של ועד הבית יש באינטרנט
בהצלחה
שקלתי את עניין ה"לארגן" וזו בעיה.
בעיה כי:
א. גם אני איני דייר, למרות שיש לי קשר קרוב לדייר.
ב. היות שיש לי גם רצון לבצע את העבודה, אני עלול להצטייר כמי שבא מתוך ניגוד אינטרסים כלשהו. לכן, עדיף לי שראש הוועד יאשר זאת מצידו.
ג. והיות שהדייר עצמו הוא כדבריו "בעל הבית" ואני רק "אורח", הרי שאני כפוף גם לגחמות שלו, גם אם איני שלם איתן. הוא עקשן כפרד (מזל עקרב), ו... ממש לא בא לי גם להתעמת איתו.
ובשורה התחתונה... נגיד שאובדן מים עלול לעלות 1,500 ש"ח, והיקף העבודה (נו טוב. תלוי מי יבצע וכיצד), עשוי להגיע ל(נניח) 7,000 ש"ח? אז מה היה לנו פה? 8.500? נחלק את זה ל-16? = 531 ש"ח למשפחה. אז איך אגיד לך את זה? עדיין: לא סוף העולם.

ואם תיאותי לסייע לי למצוא את חוקי וועד הבית? אודה לך, גם אם אני "מסוגל" למצוא את זה לבד... כי מה? עדיף לקבל עזרה מחבר, לא?

ladybug4NLP

Active member
גם אני הייתי צריכה לחפש אבל כדי לגאול אותך מייסוריך:

לא קראתי אף אחד מהלינקים לעיל

יש חוקים של המדינה/עיריה/מועצה ויש חוקים שהדיירים קובעים לעצמם
(למשל אצלינו אסור לעשות מנגל במרפסת זה בתקנון של הדיירים עצמם)

זה שאתה לא דייר לא מונע ממך לנצל את מלא זכויותיך אבל אתה חייב להיות בעל הדירה או מיופה כח של בעל דירה

מקווה שבזה מיצינו

ladybug4NLP

Active member
כן. זה ברור. במקרה כזה, אין עוררין על כך. רק שאיני בטוח שזה נכון במקרה שלו. כי אילו זה היה נכון, די סביר שהוא לא היה גוזר לעצמו קופון...

אני מניח, שאם אדם "מבחוץ" מנהל את הכל, הרי שלא נמצא אף אדם מדיירי הבניין, שרצה (או הסכים) לקבל את אותו תפקיד לעצמו, ככה שבמקרה דנן, אין מצב ל-2.

נשמע הגיוני.
יש לו זכות לא לשל מאחר והאדם שאוסף את הכספים עושה את זה שלא בדין ואין לו שום סמכות לכך.

ותיקום למי שכתב על הבנק:
בעת פתיחת לשבון ועד חחייבים להביא פרוטוקול בירת ועד חתום על ידי XXX מספר שכנים (ככתוב בתקנון)
וחייבים 2 בעלי זכות חתימה בחשבון אחרת הבנק לא פותח חשבון של ועד.
בבניין (הישן) שלנו נבחר עכשיו ועד חדש ובוצעה גם פרוצדורה של פתיחת חשבון אחרי הפסקה ארוכה שבה לא היה ועד.
בעלי הוא היו"ר למרות שאנחנו כבר לא גרים בבניין אבל בעלי דירה כמובן ומאחר ואם הוא לא יעשה, אין מי שיעשה את זה במקומו.
ככה זה כבר מעל 40 שנה לצערי.

למעלה