שתי שאלות לגבי פוסט דוקטורט בתחום ניסויי:

שתי שאלות לגבי פוסט דוקטורט בתחום ניסויי:

1. איך אתם תופסים את תפקיד ראש המעבדה (כלומר הפרופסור שאצלו עושים פוסט) כלפי הפוסט דוקטורנט? תפקיד אחד ברור הוא: זמן המעבדה שעומד לרשותו של הפוסט דוקטורנט מוקצה (גם אם בעקיפין) על ידי ראש המעבדה. אילו עוד תפקידים יש לו, לדעתכם, ו/או מניסיונכם?
ואיך בעצם אתם תופסים את תפקיד הפוסט דוקטורנט? (ברור לי שהדברים משתנים ממקום למקום, וכו' - לכן אני רוצה לשמוע את הדעות שלכם, כל אחד עם התפיסות והניסיון שלו).

2. יש לכם טיפים לגבי פגישה עם מנחה (ככה קוראים לזה? איך קוראים ל"מי שעושים אצלו פוסט" בעצם?) פוטנציאלי?

Gidi Shemer

New member
אפשר לקרוא לו ״מנחה״

כמו שכבר ציינת, זה מאד משתנה בין מעבדות. ברוב המקרים מדובר על שלב עצמאות גבוה יותר מאשר בדוקטורט, למרות שיש מנחים שבעצם מתנהגים כך (עצמאות מוחלטת) כבר עם דוקטורנטים. לי היו מנחים כאלו.

בדרך כלל, ההנחייה היא הרבה יותר תלויית פרו-אקטיביות של הפוסטדוקטורנטים, כלומר- עד כמה הם רוצים לינוק ופחות עד כמה המנחים מתכננים להניק. זה נכון לפעילות עצמה וזה נכון לכתיבה של מאמרים וגרנטים.
יש מנחים רבים שמצפים מהפוסטדוקטורנטים להיות מובילי המעבדה גם מבחינת הכנסת שיטות חדשות ומודרניות וגם מבחינת הנחיה ישירה של הסטודנטים במעבדה. מן הסתם, מנחה ותיק פחות חשוף לדקויות של טכנולוגיות חדשות כמו קריספר בביולוגיה, ואילו הפוסט, תפקידו הלא-רשמי יהיה להוביל את הטכנולוגיה החדשה ולהטמיע אותה בתוך המעבדה.

אבל כאמור, מעל לכל מדובר באופי של המנחים. יש כאלו שמתקשים לשחרר את החבלים ואת הסמכות גם כשמדובר בפוסטדוקטורנטים ויש שהולכים לכוון השני. אחרי שהייתי בערך 3 חודשים בפוסט, רציתי לעשות פרוייקט קטן שקשור להנחייה של דוקטורנטית מהמעבדה הקודמת שלי (פרוייקט שהתחלנו לפני שעזבתי לארה״ב ושהיה זקוק לשניים-שלשה ניסויים עם מיקרוסקופ לייזר שהיה לי במעבדת הפוסט ולא אצלה). למרות שהתקצוב האישי שלי היה ממקור עצמי, הרגשתי לא נוח לעשות את זה מבלי אישור המנחה, והלכתי לבקש את רשותו. הוא השתמש באנלוגייה מתחום הספורט המקצועני בארה״ב והסביר לי שהוא רואה בי free agent. בקיצור, זה הזמן שלי, ואם זה יהיה בזבוז זמן, זה יהיה בזבוז זמן שלי.

תלוי במנחה ותלוי במקור המימון

אם המנחה מממן - לרוב יש לו רעיון ספציפי על מה ירצה שתעבדי. אם המימון מגיע ממך, כלומר תכתבי גרנט, הוא יהיה יותר גמיש בנושא העבודה וההספק.
&nbsp
אני הגדרתי את זה כך לעצמי - במאסטר היה לי פרויקט אחד קטן. בדוקטורט, היה לי פרויקט אחד גדול שהורכב מ- 4-5 פרויקטים קטנים כמו שעשיתי במאסטר. בפוסט דוקטורט, ניהלתי בערך 3-4 פרויקטים בו זמנית מהסוג שעשיתי בדוקטורט. חלקם עשיתי בעצמי, חלקם בעזרת אחרים והיו אחרים שתרמתי לפרויקטים שלהם. לדעתי מה שפוסט דוקטורט עושה בשנה שווה בערך לעבודת דוקטורט שלמה, בקבוצה שלי היום. הפוסט רק עובד במעבדה בעוד הסטודנט מלמד וגם לומד ויש לו עוד כל מיני בזבוזי זמן שאין לפוסט.
&nbsp
במקרה הספציפי שלי, הגעתי למעבדה בתור כמעט פרילנסרית. היה משהו מענין, אבל הייתי היחידה מתחום אחר שהצטרפה ללמוד את השיטות במכון המארח. עבדתי עם אנשים שונים על כל מיני דברים, אבל בעיקר התבקשתי לעבוד על הרעיונות שהבאתי איתי, שהיו חדשים לכולם. כל פעם שהייתי צריכה עזרה, מצאתי מי שיעזור לי ובסוף הגעתי למקום די בינתחומי יחסית לאן שהתחלתי ממנו. זה עבד מצוין כי אני מאד אסרטיבית ומפוקסת, אבל יכולים להיות גם חסרונות כמו שהמנחה/ים לא יכלו לעזור בכל מיני מקומות ולעתים התקשרתי לאנשים בכל מיני מקומות בעולם וביקשתי לבוא לשבוע לעשות brain storming. הייתי מאד מפונקת וכל מה שרציתי קיבלתי מבחינת ההשקעה בפרויקט, כי אף אחד לא הבין מה קורה וכולם רצו בעיקר שיהיו מאמרים...
בנוסף על הכל שהיתי פרקי זמן ארוכים בארץ לסירוגין מסיבות אישיות כאלה ואחרות, ובזמנים האלה עשיתי עיבוד נתונים בעוד שהיתי בחו"ל בעיקר לצורך איסוף הנתונים.
&nbsp
יש מנחים שלחלוטין לא מנחים בפוסט, במחשבה שאת שוקעת או צפה, ויש כאלה שרוצים הפוך. זו בהחלט שאלה לגיטימית, מה הציפיות שלו ממך, ואני נשאלת את זה הרבה כשאני מראיינת פוסטים. טיפים - תבואי מוכנה כשאת יודעת בדיוק מה עושים אצלו ומה יותר מתאים להשתלבות שלך. הכרת העבודה שלו תראה מקצועית וחרוצה מהצד שלו. אני אישית שונאת אנשים שנורא רוצים לדבר אתי ולעבוד אצלי אבל מסתבר שמעולם לא קראו מאמר אחד שלי מהתחלה עד הסוף.

תשובות

1:די דומה למנחה של דוקטורט גם תפקיד המנחה וגם תפקיד הפוסט
רק שיש יותר זמן להתעסק במחקר מאשר בדוקטורט עם הקורסים והצעות מחקר ותזה.
2: לא נראה שונה מפגישה לפני תואר 2\דוקטורט\עבודה חלקית בתואר ראשון
ההבדל שייצפו ממך ליותר כישורים וכמובן ההתאמה המחקרית צריכה להיות יותר טובה.
ויותר קשה להשיג מימון, הרבה פעמים מנחים לא מקבלים פוסטים בגלל מימון.
אם תוכלי לכתוב עם מנחה פוטניצאלי בקשה למענק מחקר או להשיג מימון בעצמך יהיה יותר פשוט למצוא פוסט בארץ.

למעלה