שתי שאלות בנוגע לתחבור״צ בחג

מצב
הנושא נעול.

Shadowz

New member

היי, שני דברים שרציתי לוודא לקראת החג:
1. עד איזו שעה יפעלו קווי האוטובוסים ביום רביעי של ערב החג? אני צריך להגיע מתל אביב לקריית אונו

2. בימים חמישי ושבת אצטרך לנסוע מתל אביב לנתניה, נסיעה שבד״כ אני עושה במונית שירות. האם מוניות השירות יפעלו כרגיל (הלוך וחזור)?

תודה רבה וחג שמח:)

תחבור"צ?

1. עד איזו שעה יפעלו קווי האוטובוסים ביום רביעי של ערב החג? אני צריך להגיע מתל אביב לקריית אונו

2. בימים חמישי ושבת אצטרך לנסוע מתל אביב לנתניה, נסיעה שבד״כ אני עושה במונית שירות. האם מוניות השירות יפעלו כרגיל (הלוך וחזור)?

תחבור"צ?
אתה השני היום שמנסה לרשום בקיצור לא נכון תח"צ
בהצלחה בחג...

מי אמר שתח"צ זה נכון ותחבור"צ לא נכון?

תחבור"צ?
אתה השני היום שמנסה לרשום בקיצור לא נכון תח"צ
בהצלחה בחג...

אגב, שאלה גורלית לא פחות - האם תח"צ מבוטא במלעיל או במלרע?

אני מבטא במלעיל

מלרע. בד"כ ר"ת זה מלרע.
אני מבטא במלעיל
על משקל תחש, מחץ, סחר. זה נשמע לי זורם יותר. יש עוד ראשי תיבות שמבוטאים במלעיל על משקל הסגוליים: מע"מ (על פי רוב), מגדלי בס"ר, ואם איני טועה גם יי"ש.

orchilit

New member
איפה מיכי10 כשצריך אותה?

אני מבטא במלעיל
על משקל תחש, מחץ, סחר. זה נשמע לי זורם יותר. יש עוד ראשי תיבות שמבוטאים במלעיל על משקל הסגוליים: מע"מ (על פי רוב), מגדלי בס"ר, ואם איני טועה גם יי"ש.
איפה מיכי10 כשצריך אותה?

מע"מ נראה לי רק ב"לשון עממית" אומרים במלעיל. בחדשות ובסביבתי אני שומע רק מלרע. בס"ר באמת מלעיל בגלל המשקל הדומה קֶטֶל (כמו כלב, מלך). ויי"ש כמו יין, אני מניח. ויש גם את רש"י למשל . יש פה ושם ר"ת במלעיל, אבל הרוב זה מלרע.

מיכי 10

Member
אורכילית, הגעתי במקרה, אבל בריצה.

איפה מיכי10 כשצריך אותה?

מע"מ נראה לי רק ב"לשון עממית" אומרים במלעיל. בחדשות ובסביבתי אני שומע רק מלרע. בס"ר באמת מלעיל בגלל המשקל הדומה קֶטֶל (כמו כלב, מלך). ויי"ש כמו יין, אני מניח. ויש גם את רש"י למשל . יש פה ושם ר"ת במלעיל, אבל הרוב זה מלרע.
אורכילית, הגעתי במקרה, אבל בריצה.

מה שאכתוב עכשיו, אינו מסתמך על האקדמיה או על המילון, אלא רק על ידע אישי. (גם מה פתאום שאבדוק משהו, כשבעצם ברחתי הנה מהמטלות שלי לפני החג).

אז ככה. תחבור"צ, זאת כמובן לא שגיאה, אלא רק ייתור. כי מי שכותב כמעט את כל האותיות, יכול כבר לכתוב את המושג המלא 'תחבורה ציבורית'. או לקצר כמוני, לפני שהגעתי לפורום שלכם: תח' ציבורית.

גם לדעתי מבטאים את רוב הקיצורים במלרע. אבל יש שנֶּהגים במלעיל, ואני חושבת שאולי זו שאלה של הרגלי הציבור.

על הקיצור יי"ש, חשבתי ששאלו בכלל בִּצחוק. כי עד היום שמעתי תמיד רק את ההגייה YASH.

לגבי תח"צ, גם חשבתי ששאלו בִּצחוק. כי במלעיל זה נשמע נורא דומה ל(לא נעים לי לכתוב, אבל חייבת להסביר)"תחת".
אז אפילו לרגע לא הייתי חושבת לבטא במלעיל, אלא רק במלרע.

להתראות ושנה טובה

ואם יש שאלות, תוכלו לשאול בפורום בלשנות, ו/או במסר אישי, ואענה בשמחה.

down under

New member
הכלל בעברית, אגב לא יודע אם הוא רשמי

אגב, שאלה גורלית לא פחות - האם תח"צ מבוטא במלעיל או במלרע?
כלומר מגובה באקדמיה או לא, אומר שר"ת צריכים להיות עד כמה שאפשר מינימליים ובד"כ (שוב ר"ת)
בני שתיים או שלוש אותיות.

צה"ל
מע"ם
שק"ם
ת"ש
מ"צ
מג"ד
תא"ל
אל"מ
סא"ל
שו"ת
נ"צ
נ"נ
מו"ם
מו"פ

לעתים יחסית יותר נדירות ר"ת הן בני 4 אותיות

תפו"ז (אנשים שוכחים וחלק בכלל לא יודעים שפרי ההדר זה ר"ת של תפוח זהב)
שכפ"ץ
בזנ"ט
סמג"ד
סמח"ט

ורק לעתים ממש מאוד רחוקות יש 5 אותיות בר"ת. ב-6 אותיות אני לא נתקלתי חוץ אולי אצל החניוקים החרדים שיש להם אובססיה לכתיבה בר"ת.

תובב"א (בעצם 5 אותיות) תיכון ותבנה במהרה בימינו אמן
זצוק"ל (גם כן 5)
שליט"א - שיזכה לאורך ימים טובים אמן

אבל גם במקרים שזה 5 אותיות מעולם, אבל מעולם או אפילו לעולם עולמי עלמיא לא נתקלתי שהקיצור היה רק של שתי מלים.
תמיד תמיד תמיד אם זה מעל ל-4 אותיות זה 3 או 4 או אפילו 5 מלים שמקצרים אותן לראשי תיבות אחד.

לכן ברור שלתחבורה ציבורית או ת"צ או תח"צ וזהו. לא תחב"ץ, לא תבבשקרעכרגעקר ובטח שלא תחבור"ץ/תחבור"צ.
בטח ובטח שלא, בלמד רבתי.

רק אצל רבנים שנפטרו יש יותר ארוך

כלומר מגובה באקדמיה או לא, אומר שר"ת צריכים להיות עד כמה שאפשר מינימליים ובד"כ (שוב ר"ת)

צה"ל
מע"ם
שק"ם
ת"ש
מ"צ
מג"ד
תא"ל
אל"מ
סא"ל
שו"ת
נ"צ
נ"נ
מו"ם
מו"פ

שכפ"ץ
בזנ"ט
סמג"ד
סמח"ט

ורק לעתים ממש מאוד רחוקות יש 5 אותיות בר"ת. ב-6 אותיות אני לא נתקלתי חוץ אולי אצל החניוקים החרדים שיש להם אובססיה לכתיבה בר"ת.

זצוק"ל (גם כן 5)

אבל גם במקרים שזה 5 אותיות מעולם, אבל מעולם או אפילו לעולם עולמי עלמיא לא נתקלתי שהקיצור היה רק של שתי מלים.
תמיד תמיד תמיד אם זה מעל ל-4 אותיות זה 3 או 4 או אפילו 5 מלים שמקצרים אותן לראשי תיבות אחד.

לכן ברור שלתחבורה ציבורית או ת"צ או תח"צ וזהו. לא תחב"ץ, לא תבבשקרעכרגעקר ובטח שלא תחבור"ץ/תחבור"צ.
בטח ובטח שלא, בלמד רבתי.
רק אצל רבנים שנפטרו יש יותר ארוך
זצוקללה''ה (זכר צדיק וקדוש לברכה לחיי העולם הבא)

Gn434

New member
תפוז הוא הלחם ולא ר"ת לדעתי

צה"ל
מע"ם
שק"ם
ת"ש
מ"צ
מג"ד
תא"ל
אל"מ
סא"ל
שו"ת
נ"צ
נ"נ
מו"ם
מו"פ

שכפ"ץ
בזנ"ט
סמג"ד
סמח"ט

זצוק"ל (גם כן 5)

בטח ובטח שלא, בלמד רבתי.

amit1270

New member
לא, הלחם הוא חיבור של שתי מילים ששומר על

לא, הלחם הוא חיבור של שתי מילים ששומר על
המבנה הבסיסי והצליל שלהן. למשל רכבל (רכבת או רכב + כבל).
ב"תפוז" השריד היחיד למילה זהב הוא האות הראשונה. שום דבר מהצליל המקורי לא נשאר.

Itzik200

New member
תפוז הוא נוטריקון

תפוז הוא נוטריקון
נוטריקון = ראשי תיבות שנטמעו בשפה בתור מילה אחת, ולא כותבים אותה יותר עם מרכאות.

תפוז, דוח, סמל וכו'

מצטרפת לשאלה - מוניות שירות יפעלו ביום חמישי?

orchilit

New member
הן תפעלנה כפי שהן פועלות בשבת אבל

הן תפעלנה כפי שהן פועלות בשבת אבל
כמה הסתייגויות. ערב החג עצמו הוא בעייתי , כי הרבה נהגים נמצאים בארוחות חג. ויש תחנות מוניות שירות שאינן פעילות בשבת (כמו מוניות אייל בב"ש) ולכן לא תהיינה פעילות גם בחג.

מצב
הנושא נעול.
למעלה