שלום

ה ד ו ב י

New member
שלום

אני מתלבטת בין לימודי הנדסת תוכנה לבין הנדסת מערכות מידע. אשמח אם מישהו יוכל ללמד אותי את ההבדל בי שני התחומים. תודה רבה.

אפשר לראות בהנדסת מערכות מידע

כמקצוע היברידי, הרי הנדסת מערכות מידע התחיל כהתמחות של הנדסת תעשייה וניהול (והוא עדיין נחשב ככה בחלק מן המקומות), הוא נבע מהצורך ממהנדסי בעלי כישורים ספיציפית יותר חזקה בהנדסת התוכנה. אני חושב שהנדסת מע' מידע זה יותר ממוקד.

whitston bridge

New member
מסכים איתך.

ומוסיף שהחלק המתמטי בהנדסת מערכות מידע (כפי שנלמדת באב"ג) מתגמד לעומת הנדסת תוכנה ובמקומו מכניסים קורסים מהמחלקה לתעשייה וניהול כמו מימון,פסיכולוגיה כלכלית(לא מונח מדוייק) וכדומה. מצד שני אני גורס שאפשר ללמוד מדעי המחשב בשנה אחת פחות ובכך רק לאבד את הטייטל "מהנדס" ותו לא. לחלק זה מפריע אמנם.

iiddoo

New member
באיזה מוסד?

התוכניות להנדסת תוכנה ומערכות מידע שונות באופן מהותי בטכניון ובב"ג. בגדול בטכניון ההבדל הוא בכך שמערכות מידע זה בעצם שילוב בין הנדסת תעושיה וניהול למדמ"ח {על כל המשתמע מכך - קורסים בסטטיסטיקה, חקר ביצועים, כלכלה וניהול}. לעומת זאת הנדסת תוכנה בטכניון היא פשוט מדמ"ח 4 שנתי {בטכניון אפשר ללמוד מדמ"ח 4 שנתי ותלת שנתי בניגוד לכל שאר האונ' שבהן ניתן ללמוד רק תלת שנתי} עם פחות אפשרויות בחירה {המע' יותר מובנה}. ההבדל העיקרי בין התוכניות הוא הערך המוסף שתקבלי בכל אחת מהן. במע' מידע תקבלי המון ידע בנושאים שלדעתי יכולים לעזור לך בעתיד וטוב לדעת אותם {כלכלה, ניהול, חקר ביצועים} לעומת זאת בהנ.תוכנה תוכלי להעמיק את הידע שלך בעיקר ברמה התאורטית בנושאים שונים במדמ"ח ובמיוחד במע' תוכנה. מבחינת אפשרויות תעסוקה - במערכות מידע זה ממש תלוי לאן את לוקחת את זה. אפשר לקחת את התואר לכיוון יותר של מדמ"ח ומצד שני אפשר לקחת את התואר יותר לכיוון של תעו"נ. זה יכול מאוד לשנות משום שאם תקחי את התואר לחלוטין לכיוון תעו"נ אז את יכולה למצוא את עצמך ללא קורסי בסיס חשובים במדמ"ח. אם החלטת לקחת את התואר לכיוון מדמ"ח אז בגדול רוב האופציות שפתוחות בפני בוגר מדמ"ח תהיינה פתוחות גם בפנייך {פרט לתחומים כמו עיבוד תמונה וכו'}. יתרה מכך, לרוב לא יעניין אף אחד הקורסים שעשית במסגרת תעו"נ. אם תחליטי ללכת לכיוון של תעו"נ תוכלי להגיע לתחומים כמו ניתוח, יישום והטמעת מערכות מידע כאשר גם כאן לרוב לא יעניין {וגם לא תעשי כמעט שימוש} את המעסיק הידע שלמדת במדמ"ח. בהנדסת תוכנה תוכלי להמשיך בדיוק לאותם התחומים שבוגר מדמ"ח ממשיך אליהם משום, שכמו שכתבתי, מדובר לכל דבר ועניין בתואר במדמ"ח נטו. בבן גוריון הדברים שונים במקצת משום שלהם יש שם מחלקה נפרדת למערכות מידע והנדסת תוכנה שם לומדים שנתיים עם מדמ"ח ושנתיים עם מערכות מידע. זה יוצר שוני מסוים בתואר, אבל אני אתן לאנשים משם לענות כי אני לא מכיר את התוכניות שלהם כל כך טוב.

ה ד ו ב י

New member
תודה

רבה לכל מי שענה.

למעלה