שלום לכולן

שלום לכולן ../images/Emo140.gif

אחרי זמן לא מבוטל - אזרתי אומץ. החלטתי להתייעץ אתכן בנושא שמטריד את שלוותי כבר זמן ממושך. למען הגילוי הנאות: בפורום הזה אני בעיקר שותפה סמויה. קוראת המון. משתתפת בלב (עוד לא אזרתי אומץ להשתתף בפועל
), אפילו מייעצת לכן מליבי (אפרופו, נטע... הייתי בוחרת בדיוק כמוך. בטוחה שתצליחי ותהני !) בפורומי הורות אחרים - אני משתתפת פעילה מאוד. כמובן, בשם אחר. ומשם אני מכירה רבות וטובות מכן.
הסיבה שהחלטתי לנסות את מזלי בשם 'בדוי' היא בעיקר בכדי לשמוע דעתכן האובייקטיבית, בלי דעות קדומות וידע מקדים. שאתחיל ? הדילמה שלי היא בעיקרה מקצועית. אני שוברת את הראש כבר המון זמן ולא יודעת מה לעשות. אני לא אמסור פרטים מלאים, ומקווה שבכל-זאת תוכלו לייעץ מהפרטים שאמסור. אני כבר יודעת שהעצות שלכן יקרות מפז
אני קופצת למים. בלי גלגלי הצלה. אמאל'ה
אני בעלת תואר ראשון ושני במדעי החברה (שוב, לא נכנסת לפרטים). בחיי שאין לי מושג למה בכלל למדתי את התחומים האלו. השתעממתי בתארים האלו, אבל, אני חושבת שעשיתי זאת בעיקר עקב הערכה עצמית נמוכה. רציתי להוכיח את עצמי (בעיקר להוריי שתמיד שידרו לי העדר יכולת, והעדר מסוגלות
). אז למדתי. תואר ראשון (בהצטיינות). תואר שני. סיימתי את שניהם בממוצע די גבוה. לא בגלל עניין. בגלל שבמילא לא היה לי משהו חשוב יותר לעשות.
הבעיה היא ששום עבודה בתחום לא מעניינת אותי. פשוט לא מעניין אותי התחום הזה, וכבר המון זמן שאיני עובדת. שנים. בעיקר משום שאני לא מוצאת את עצמי מקצועית. היום נכנסים למשוואה הזו גם פעוטות (סביב גיל שנתיים), מה שמקשה עוד יותר על כל המצב. אז מה, להעביר את חיי המקצועיים בשממון ? ואם לא די בזה, לאחרונה גיליתי שהמשיכה הטבעית שלי היא בכלל לתחומים אחרים (ביולוגיה, מדעי החיים, וכד'). אני בכלל טיפוס של מעבדות ומידע, ולא של אנשים (ולשם מוביל תואר במדעי החברה). רק, שוב, הוריי כ"כ טרחו לשדר לי ש"איני טובה" שפחדתי ממש לגשת לעניין הזה כל חיי. רק לאחרונה למדתי קורס בביולוגיה ונהנתי מכל רגע. פעם ראשונה בחיי שנהנתי מלימודים (הייתם מאמינים ? אחרי 6 שנים באוניברסיטה ?) וכך, מצאתי עצמי בהתלבטות מקצועית אדירה. מה, לעזאזל, אני עושה עם חיי ? ביררתי קצת על תואר שני במדעי החיים, והבנתי שלמצוא עבודה בתחום זה סיפור מההפטרה. מאוד קשה. גם מאוד לא מתגמל (ואני בכלל לא מדברת על ההשקעה שצפויה לי. גם הכספית. ומצבנו הכלכלי בכי רע. ממש) ירדתי מזה. למרות שאני בטוחה שהייתי נהנית שם מכל רגע ושניה. התחלתי לחשוב על מקצועות נושקים. הגעתי לסיעוד. יש מסלול להסבת אקדמאים. שנתיים וחצי לימודים. אחלה מקצוע (לפחות מקצוע שתמיד תהיה בו עבודה. ולאו דווקא בבתי חולים. אפילו במחקר בחברות ביוטכנולוגיות. נשמע אחלה). אבל איך לומדים שנתיים וחצי מבוקר עד לילה עם שני תינוקות בבית ? ואיך, בכלל עומדים בזה כלכלית ? אני יודעת שאנחנו חייבים כבר עוד משכורת. אני פשוט לא מסוגלת לעבוד בתחומי מדעי החברה (שכוללים בעיקר - כח אדם, משאבי אנוש, אדמיניסטרציה וכד') ואני ממש לא יודעת מה לעשות - לוותר על החלום, להסתפק במה שיש, לעבוד במה שיש, ולחיות עם שיממון וחוסר סיפוק מחריד ? העיקר שייכנס כסף הביתה. או, ללכת ללמוד. וספק אם נצליח לשרוד. גם כלכלית. (זה כמובן יחייב לשים את הילדים במסגרת ארוכה יותר). לוותר או לא ? ברור לי שאני מעולם לא יחיה בשלום עם ויתור. אבל מאידך, אני ממש חוששת למוטט את משפחתנו הקטנה כלכלית (למרות שגם כך אני לא מוצאת עבודה
) אני קוראת ויצא לי מבולבל מאוד. אבל אני שולחת לפני שאתחרט. אשמח לשמוע הצעתכם. בעיקר כאלו שעשו הסבה מקצועית בגיל מבוגר יחסית (40 פלוס מינוס) ערב נעים לכולם.

ליcות

New member
דילמה לא פשוטה..

לי זה נשמע שאת ממש רוצה את זה ומה שמונע מבעדך זה רק עניין של כסף. תנסי לחשוב, אם לא היתה לך בעיית מימון - האם עדיין היית מתלבטת? היית הולכת על זה בלב שקט? זה מה שאני עושה כשיש לי דילמות, מנסה לצמצם כמה שיותר משתנים ולהגיע לעיקר - האם אני רוצה או לא בלי "גורמי רעש" שמשפיעים, וזה מה שקובע. כמובן השאלה על איזה סכומים מדובר.. כי אם זה רק כסף, זה לא עניין של דילמה - את כבר החלטת, עכשיו צריך לחשוב איך מממנים. תשבי עם בעלך ותדונו ביחד. לו הייתי במקומך - אני לא הייתי מוותרת. מה זה שנתיים וחצי אם זה באמת החלום שלך? זה ויתור קטן לדעתי. תכלס מהבחינה כלכלית - מה עם מילגות? אולי אפילו לעבוד בתחום שלך אבל לא להתייחס לזה כאל "קריירה" אלא כאל מקום פרנסה, העיקר להכניס כסף..? לפעמים יותר קל לעבוד בחוסר סיפוק כשיודעים שהמטרה בסוף הדרך זה לימודים והגשמת חלום וזה רק אמצעי מימון.. אולי לדחות את הלימודים לשנה שנתיים ובינתיים להתרכז בלמצוא עבודה מכניסה ולחסוך קצת? אולי הלוואה? עזרה מההורים? אולי לפרוש את הלימודים קצת יותר ואז לעבוד במקביל? (משהו כמו באוניברסיטה הפתוחה). לא קל.. שיהיה בהצלחה!

סופרMAM

New member
אם לא היתה המגבלה הכלכלית הייתי

חושבת שאת צריכה ללמוד מה שמעניין אותך. אבל מאחר ואין לך את האפשרות הזו אולי בכל זאת תנסי למצוא עבודה בתחום שלמדת? אולי דברים השתנו מלפני כמה שנים? תנסי למצוע עבודה שתתאים עבורך. מה יקרה אם תתחילי ללמוד ביולוגיה ותגלי שגם זה לא בשבילך? אולי לאו דוקא משרה בכח אדם אלא משהו אחר?

אני מנסה. בינתיים. ואין תגובות. אני

שולחת קורות חיים אבל אין תגובה. מאוד קשה לי למצוא עבודה. אחרי הכל, אני מחוץ לשוק כבר כמה שנים טובות. והיום גם קצת מוגבלת (מבחינת שעות וכד'). יש לך רעיונות במה עוד אפשר לחפש ?

מאז

New member
וואו

קשה כשכל החלטה מצריכה, במובנה, ויתור על משהו. מה שלא ברור לי זה למה סיעוד? סיעוד זה אולי ללמוד ביולוגיה אבל לעבוד עם אנשים, לא? אני הייתי בודקת קודם כל האם יש משהו שבו מה שלמדת בכל זאת ייתן לך ייתרון. אני, עוד כרווקה, חשבתי לעשות הסבה לתחום מדעי. אומנם, בניגוד אלייך, ההסתכלות שלי היתה פחות שחור לבן (הן לגבי התחום שבאתי ממנו, והן לגבי התחום המדעי), ומצד שני היו לי פחות אילוצים (כלכליים ומשפחתיים). כשהבנתי במה ההסבה הזו כרוכה (שנים ארוכות ומאומצות של לימודים, בתקופה שקיוויתי שאתחתן בה ואלד, כמו שב"ה קרה), החלטתי לא ללכת על זה.

ואת לא מצטערת שהחלטת לא ללכת

על הסבה ? ותשובה לגבי "למה סיעוד" ? בעיקר מכוון שזה תחום שיש בו עבודה. ולדאבוננו, תמיד תהיה בו עבודה (בכל העולם, אגב. שזה עוד יתרון) ונכון, יש בו מגע עם אנשים, אבל לא בהכרח. אפשר למצוא עבודה במעבדות. במחקר. בחברות. ואפשר גם לעבוד עם ילדים/תנוקות. וכד'. וזה פשוט נראה לי תחום מעניין. וגם סביבת עבודה שמתאימה לי. אני לא אוהבת את סביבות ההייטק התחרותיות, בעלות שעות העבודה הבלתי נגמרות.

ארנט

New member
שלום גם לך

קודם כל נשמע שאת יודעת מה את רוצה. חבל לוותר על כך. נראה לי שעכשיו זה הזמן לחשוב על האיך. איך את לומדת מה שאת אוהבת, אתם לא קורסים כלכלית וממשיכים לטפל בילדים בדרך הטובה ביותר עבורכם. מה שאני הייתי עושה דבר ראשון זה לאסוף מידע- על על מיני מסלולים שבאים בחשבון בכל מיני מסגרות. השלב הבא זה להתחיל לסנן לפי סדרי עדיפות. אולי להעדיף מסלולים שאפשר לפרוס ליותר משנתיים וחצי (ובכל מקרה אם מסלול הסיעוד הכי מתאים לך לבקש שיחה עם ראש המסלול ולבדוק האם אפשר לפרוס את הלימודים על תקופה יותר ארוכה), לבדוק איפה אפשר לקבל מלגות ו/או איפה אפשר ללמוד ובמקביל לעבוד כעוזרת מחקר במקום. שיהיה בהצלחה

כמו שעניתי ל-ו שתי למטה, במסלול

הזה יש 2 אופציות (עשיתי שיעורי בית
): 1. לימודים סיעוד לתואר ראשון (4 שנים. לא קלות). חסרונות: כמעט אין פטורים במסלול הזה. המערכת מלאה (8-15 כל יום. לפעמים גם עד 18 בערב). רוב הסטודנטים צעירים, ומגיעים לאקדמיה לראשונה. לימודים של 4 שנים (עלות כלכלית גבוהה יותר משמעותית). יציאה לשוק העבודה בגיל מבוגר יחסית (מעל 40). המסלול כבר נסגר, ויש הרשמה רק לשנה הבאה (אוקטובר 2007), מה שאומר שוב דחיית לימודים.
יתרון: התואר מאפשר התשלבות בקורסים על-בסיסיים, והתקדמות. 2. לימודי הסבת אקדמאים (לתואר אחות מוסמכת). חסרונות: מערכת עמוסה מאוד (לא יודעת איך אוכל לשים את ילדיי במסגרת עד שעות הערב, כל יום
. כיום הם חצי יום, ועדיין לא קל להם). בכדי ללמוד קורסים על בסיסיים צריך להשתלם בסמינר קליני (לא משנה הפרטים, רק שהמסלול הזה לא מאפשר השתלבות מיידית בעתיד). יתרונות: מסלול קצר יותר (שנתיים וחצי) משתלם יותר גם כלכלית (פחות שכ"ל). ניתן עדיין להירשם וללמוד בספטמבר השנה. במסלול הקצר, אגב, אין חופשות. הלימודים אינטנסיביים. לעומת המסלול הארוך שיותר פרוש, ומרווח ועם יורת חופשות (אבל שוב, סיום התואר רק בגיל מאוחר מאוד) מבירורים שעשיתי - בשני המסלולים לא ניתן לעבוד במקביל. מאוד עמוס

משוש30

New member
לא פשוט אבל מכירה אנשים שעשו את

זה. חבר של אבא שלי התחיל פסיכולוגיה בגין 40 היום הוא פסיכולוג קליני מצליח. אבל הילדה שלו היתה גדולה כבר ואת הקטנות החדשות הוא עשה כבר אחר כך... אם תחליטי שכן, את רוצה ללמוד צריך לברר טוב טוב מה מוביל למה כי איכשהו סיעוד לא נשמע לי מוביל לביוטכנולוגיה. בשביל ביוטכנולוגיה גם צריך לפחות 2 תארים. אני בטוחה שבכל זאת יחשיבו לך לפחות חלק מהתארים שעשית כבר. אני חושבת שאת צריכה לעשות הכל בשביל לא לוותר על החלום. אלו החיים שלך! מצד שני צריך לברר איך את יכולה לעשות את זה. האם ההורים יכולים לעזור כלכלית? (הם "חייבים" לך לא? אחרי שהוליכו אותך במשך שנים לכיוונים הלא נכונים...) האם את יכולה לקבל מלגה? איפה בעלך בסיפור הזה? האם את יכולה ללמוד חצי משרה וחצי לעבוד? (ייקח יותר זמן אבל אולי זה הפתרון?) בקיצור יש פה הרבה משתנים אבל אני בטוחה שעם את באמת רוצה ויש לך בעל תומך את תצליחי. קל זה לא יהיה, אבל אני לא הייתי יכולה לחשוב לרגע לחיות בשיממון מקצועי בלי להגשים את עצמי. מה שלא יקרה המון בהצלחה

neta2

New member
מסכימה עם משוש - לעולם לא מאוחר

מדי ללמוד משהו אחר, בעיקר אם מדובר בחלום שלך. תבררי על מקומות שונים ומלגות, תבררי על הלוואות, אל תוותרי על החלום - אף פעם לא מאוחר. תמיד אני מספרת את סיפור חברה של אמי ש. היא היתה עורכת דין מהמצויינות בתחומה, אבל על אף הקריירה המרשימה כביכול שהיא צברה, איש לא ידע כמה היא היתה משועממת ונבולה. שנים רבות (10 כמעט) היא הפכה והפכה, חיפשה, בדקה, חלמה עד שיום בהיר אחד בגיל 47!!! היא החליטה שללמוד פעם בשבוע מבלי לפגוע בפרנסה (אמא ל- 3 גרושה, מפרנסת יחידה) לא יזיק. וכך, למדה פעם בשבוע במשך 4 שנים תרפייה באומנות, ואחרי קרוב ל- 12 שנים, היא עזבה את משרתה המכובדת, ובגיל 51 התחילה לעבוד כתרפסיטית באומנות. מי האמין? גם היא לא, אבל כיום, 10 שנים אחרי, היא עדיין עוסקת בזה ומאושרת מכל רגע ורק מצטערת שלא השכילה לעשות זאת קודם. אל תחששי- תחפשי כיוון למה שבאמת יעשה לך טוב. בהצלחה

polinomialy

New member
גם אמא שלי התחילה מאוחר

אמא שלי סיימה תואר שני במדעים אחרי הרבה מאוד שנים של לימודים (וארבעה ילדים שנולדו תוך כדי - תוספת לשני הילדים שהיא ילדה לפני תחילת הלימודים) ואז היא הלכה לעבור בהיי טק. היא עובדת במשרה מאוד מצליחה בתכנות, אבל היא החליטה שזה לא זה, ואחרי 12 שנה (בגיל 46) היא החליטה לחזור ללמוד. אז היא ירדה ל80% משרה ויום בשבוע היא לומדת מקוצע מאוד שונה ממה שהיא למדה או התעסקה בו עד כה. היא מאוד נהנית מהלימודים. במקום לסיים את הלימודים בשנתיים היא תסיים ב-4. אח"כ נראה אם היא תעבוד בזה וכמה...

Gali112

New member
אכן התלבטות

נשמע שמה שאת צריכה לעבוד עליו זה הביטחון העצמי שלך. את לא צריכה כל כך להסס להתייעץ איתנו , אני חושבת שהסוגיות שאת מעלה משותפות להרבה מאיתנו, לפחות אני מזדהה איתך מאוד את יודעת להגדיר לעצמך מה את אוהבת יותר או פחות וזה כבר צעד מאוד גדול קדימה לגבי לימודי הסיעוד לא כל כך הבנתי איך אפשרית עבודה במחקר ובחברות ביו? לגבי ההורים שלך אנחנו באמת סוחבים איתנו מסרים לאורך שנים אבל באיזור גיל ה-40 אז אולי את צריכה לקחת אחריות על הביטחון העצמי שלך ולהשתחרר ממה ששדרו לך ההורים? לפי המצב שאת תיארת בדרך זו או אחרת את צריכה הכנסה ואם לא הולך במקצוע שלך אז משהו אחר, אולי כדאי להתייעץ אם אנשים בתחום מדעי החברה על אפשרויות מקצועיות נוספות מעבר לאילו שאת חושבת עליהן? אולי לפנות למרצים ומנחים שלימדו אותך בתואר שני או אנשים שלמדו איתך? האם הלימודים לסיעוד הם באמת "ה"חלום שלך מאז ומתמיד או שזו ברירת מחדל שאת לא בטוחה לגביה?

שאלות מצויינות. הנה התשובות.

כשהבנתי שאני ממש לא בנויה לתחום מדעי החברה, וגיליתי שאני פשוט מתענגת על תחומים מדעיים/ביולוגיים/רפואיים - החלטתי לחפש לי כיוון כזה. בתחילה, פניתי לכוון תואר שני במדעי הרפואה. ביררתי לגבי השלמות, ותנאי קבלה, וגם לגבי תעסוקה עתידית. הבנתי שמדובר בתחום לא פשוט. לימודים מורכבים, שעיקרם במעבדות. יידרשו ממני עוד כמה שנים טובות באוניברסיטה, ועבודה ? מאוד בעייתי למצוא. גם יכולת ההשתכרות נמוכה מאוד. ויצא לי אפילו לשוחח עם אנשים שעשו תואר שני במדעי הרפואה, וכיום עושים הסבה מקצועית כי אין עבודה בתחום.
ולאחר 4-5 שנים של מובטלוּת - לא רוצה למצוא עצמי עם עוד תואר וללא עבודה. אז התחום הזה ירד מהפרק. אבל העניין שלי בתחומים הללו לא פחת. כך הגעתי לסיעוד. תחום שנושק מאוד לביולוגיה, רפואה, מדע. התחלתי לחקור ולברר. ראיתי תכוניות לימודים. נראה לי מעניין (ביולוגיה, אימונולוגיה, וכו'). יש בתחום הזה גם השכלה, גם חשיבה, גם עצמאות יחסית, ובעיקר - עבודה
וכך הגעתי אליו. התחלתי לבדוק מודעות דרושים וראיתי שמבקשים אחיות לא רק לעבודה בבתי חולים אלא גם בחברות ביוטכנולוגיה, ולמשרות מחקר. כך שיש עוד אופציות תעסוקה. וזה היה חשוב לי. ולא, זה לא היה חלום חיי. חלום חיי היה מה שלמדתי לתואר ראשון, אבל התגלה לי כאכזבה אדירה. חלום חיי היה להיות פסיכולוגית. והיום אני יודעת שזה ממש לא מתאים לי. זה אפילו לא מעניין אותי. אז אולי חלומות משתנים או מתבדים ? אני מסכימה איתך לגבי הבטחון העצמי. וזו גם אחת הסיבות שאני כבר ממש רוצה לעבוד. לרכוש מקצוע תכליתי. כיום, הוריי תומכים בנו כלכלית. מה שמחדד עוד יותר את תחושת ה"אי-מוצלחות" שלי, וכמובן פוגע בעצמאות שלי. שלנו. מקווה שעניתי.

Gali112

New member
נראה שעשית שיעורי בית

ובכל זאת מכיוון שאת כותבת שאת"כבר ממש רוצה לעבוד" כדאי לחשוב שוב אם לימודים בתחום חדש זה מה שטוב לך עכשיו האם חשבת על מקצועות הרפואה האלטרנטיבית? אגב אני עשיתי שגיאה הפוכה ממך עשיתי תואר ראשון במדע (פיסיקה
) כשאני יותר אוהבת וכנראה גם יותר מוכשרת בצד ההומניסטי

Gali112

New member
עשיתי דוקטוראט בהוראת מדעים

ואני עוסקת במחקר על קוגניציה ולמידה

ו שתי

New member
לומדות איתי

לא מעט נשים אחרי גיל 40,שהולכות לעשות שינוי, אמנם לא עד כדי כך חד, אבל בהחלט שנתיים מכבידות, וירידה בשכר לחלקן. עם ילדים בכל מיני גילאים. אם את חושבת שכרגע זה לא נכון כלכלית, ואם חפרת היטב בתכנית, בהכנסות שלכם ובהוצאות שלכם, אני יכולה להגיד לך שאני חיכיתי שנתיים עם הלימודים. או אולי ללמוד לאט יותר, ולעבוד במקביל. וכן, לא קל ללמוד עם פעוט בבית,לא כל שכן שניים, אבל הסטנדרטים מונמכים, לפחות אצלי.

מה את לומדת ? הבעיה בדחיית

הלימודים היא: 1) משרד הבריאות שוקל לצמצם את מסלול הסבת האקדמאים בתחום ולבטלו כליל בשנים הקרובות. כך שכל מי שירצה ללמוד ייאלץ ללמוד באוניברסיטה 4 שנים מלאות ! כיום לפחות יש לי אופציות לבחירה - או שנתיים וחצי (הסבת אקדמאים) או מסלול מלא (4 שנים) ויש דעות בעד ונגד לכל מסלול. 2) הגיל. הגיל. הוא פשוט לא עוצר מלכת. דחיית הלימודים תכניס אותי למקצוע בגיל מבוגר יחסית (מעל 40). זה מלחיץ אותי. 3) אני מרגישה שאני פשוט חייבת מקצוע ! מאוד קשה לי למצוא עבודה כיום. אף אחד לא עט על אמהות, כידוע.
ולפחות עבור חלק מהמשרות אני OQ. ועם כל הנסיונות - אני לא מוצאת וממש מרגישה שאני חייבת לרכוש מקצוע תכליתי. זה בוער בעצמותיי. כבר לא מסוגלת לשבת בבית. וכמובן - זקוקים לכסף. נואשות.

במקרה...

הוותי ממש בכיוון, התקבלתי (המבחנים עלו 800 ש"ח) ובסוף ויתרתי. היום אני מצטערת. אבל לא זו הנקודה... חברה טובה שלי עשתה את המסלול והיו איתה מלא אמהות עובדות. אם תרצי לדבר עם מישהי, אוכל להפנות אותך בשמחה בהצלחה!

למעלה